Omiljeno cveće

Пратила сам ову тему у почетку, а после престала... Сад имам питање за оне који се разумеју:
зашто саксијско цвеће тако дивно изгледа у цвећари, а чим га донесеш кући - оно почне да цркава? У чему је фазон?

Купила сам (у септембру, додуше на пијаци) саксију са папричицама (добро, то није цвеће него поврће, али је ипак украсно). Изгледа као жбунић и папирчице су мале, љуте, жуте, црвене или наранџасте и било их је безброј у свакој саксији. Рекла ми је продавачица да ће родити до децембра.
Кад сам донела кући - оне су наставиле да цветају, али ни од једног цвета се није развио плод - него би опадале латице и ништа!
За пар недеља нестало је свих папричица.

Прошле недеље за ћеркин рођендан добијем саксију неке мини-руже. Преслатко је изгледала и имала три мала цвета и једно 5-6 пупољака. Већ трећи дан почели су цветови да се суше. Пребацила сам саксију даље од радијатора, одржавала влажност земље каква је била кад сам је добила...али већ четврти-пети дан сви пупољци су поотпадали, и сада стоји гола, као неки обични жбунић!

Чак се и листови помало суше и делује сва тршаво и јадно.

Чиме их они одржавају да ''држе воду док мајстори оду''?:confused:

oni ih prihranjuju koječime (rekla meni mojra)
to možeš i ti da kupiš i onda i tebi biljke budu super, a imaš raznorazne, za cvetiće ili lišće, pa onda za citruse i nemam pojma šta sve.
a ima ih i u maksijima i u poljoprivrednim apotekama i u cvećarama.
 
desava se kad su ljubicice razlicitih boja blizu jedna drugoj.....kao da pocnu "razmenjivati" boje medjusobno...postaju shatirane :lol:...bele postaju ljubicaste...ljubicaste pobele...:eek:

U blizini ove afričke ljubičice nije bila ni jedna bele boje, samo jedna plava, jedna roze i jedna u nekoj nijansi bordo(ova je doduše malo prošarana belom bojom, ali samo malo) ...... poređane su sve jedna do druge .... saksija do saksije .....
 
Пратила сам ову тему у почетку, а после престала... Сад имам питање за оне који се разумеју:
зашто саксијско цвеће тако дивно изгледа у цвећари, а чим га донесеш кући - оно почне да цркава? У чему је фазон?

Купила сам (у септембру, додуше на пијаци) саксију са папричицама (добро, то није цвеће него поврће, али је ипак украсно). Изгледа као жбунић и папирчице су мале, љуте, жуте, црвене или наранџасте и било их је безброј у свакој саксији. Рекла ми је продавачица да ће родити до децембра.
Кад сам донела кући - оне су наставиле да цветају, али ни од једног цвета се није развио плод - него би опадале латице и ништа!
За пар недеља нестало је свих папричица.

Прошле недеље за ћеркин рођендан добијем саксију неке мини-руже. Преслатко је изгледала и имала три мала цвета и једно 5-6 пупољака. Већ трећи дан почели су цветови да се суше. Пребацила сам саксију даље од радијатора, одржавала влажност земље каква је била кад сам је добила...али већ четврти-пети дан сви пупољци су поотпадали, и сада стоји гола, као неки обични жбунић!

Чак се и листови помало суше и делује сва тршаво и јадно.

Чиме их они одржавају да ''држе воду док мајстори оду''?:confused:[/QUOT]

Ja sam imala sličan problem, pa su mi objasnili da je promena mesta, osvetljenja, temperature, promena sredine uopšte za biljku veliki šok. Biljka tada ima period adaptacije na novu okolinu, pa ako potrefite uslove koje joj prijaju onda ste uspeli. Najbolje je da se posavetujete sa prodavcem cveća, mada oni nisu neka siguracuja, ili naći podatke o biljci na netu.
 
Volim plave ruže i kale.
A od kućnog sve koje ne cvjeta i ljubičice. Kući imam dvije ogromne palme, aloju i magnojiju ali o tome se većinom brine mama. A ljeti, zahvaljujući mami, imamo najšarenije dvorište u gradu :)
 
wallpaper-zuta-ruza.jpg
 

Back
Top