Odlazak u Australiju-opšta diskusija

Evo Tree danas videh u Bunnings ima Venus flytrap, one biljke koje jedu insekte hvatajuci ih . Setih se za musice sto pominjes :D Uzmes nekoliko i pojedu ti muve u tom prostoru gde si . Ja sam uzeo jednu jer mi zanimljive, ali bi bile dobro resenje ... Oko 10$ su i lagane su za odrzavanje ... :D
 
Poslednja izmena:
Postupak za dobivanje vize bi trebao biti slijedeći:

1. Napraviti assessment
2. Položiti IELTS
3. Napraviti liječnički
4. Dobiti state sponsorship
5. Aplicirati za vizu

Svaka pomoć savjet i preporuku oko cijelog postupka dobrodošla, zahvaljujem unaprijed.

Još par pitanja:

a) Korištenje Migration agenta da ili ne, koja im je svrha, što obave za kandidata i koliko otprilike koštaju?
b) Da li supruga mora polagati IELTS test ako nije nositelj, (njeno zanimanje je također na listi, i ima iskustva, no trenutna razina znanja engleskog je slaba, (njemački u školama) vizu bi tražili temeljem gore navedenog)

Dobro si shvatio, s tim da:
3. dolazi posle 5.
4. nije neophodno, ali ubrzava postupak i povećava broj poena

a) svrha im je da podnose dokumentaciju umesto tebe. Ako imaš višak novca, a manjak vremena, agent može dobro doći. Ali ti onda ni ovaj forum nije potreban :). Ne znam koliko traže...
b) da, ako ne želiš da plaćaš - naveo si u dodatku
 
Dobro si shvatio, s tim da:
3. dolazi posle 5.
4. nije neophodno, ali ubrzava postupak i povećava broj poena

a) svrha im je da podnose dokumentaciju umesto tebe. Ako imaš višak novca, a manjak vremena, agent može dobro doći. Ali ti onda ni ovaj forum nije potreban :). Ne znam koliko traže...
b) da, ako ne želiš da plaćaš - naveo si u dodatku

Hvala Miroslave,
kao i većina nemam viška para, da imam nebih se ni upuštao u ovo :) i koliko sam shvatio svaki cent treba prišparat za stanarinu i troškove kad se dođe dolje.
Vezano za b, mislim da mi žena tu može za manje para naučit i položit IELTS sa 4.5.
 
Evo Tree danas videh u Bunnings ima Venus flytrap, one biljke koje jedu insekte hvatajuci ih . Setih se za musice sto pominjes :D Uzmes nekoliko i pojedu ti muve u tom prostoru gde si . Ja sam uzeo jednu jer mi zanimljive, ali bi bile dobro resenje ... Oko 10$ su i lagane su za odrzavanje ... :D

Sta da radim da govorim tiho i nosim biljku sa sobom? :) Nisu problem muve u stanu, nego napolju, u parku, na plazi... Ti bre jedini nisi primetio muve, sta je s tobom? :think:
Ovako je bukvalno kad ides na izlet na cuveni Great Ocean R,
, a na gradskim plazama dobijes po par komada samo da ti lete oko glave...

Rekao bi covek po tvojim postovima da sedis u kancelariji non-stop, da ne radis puno - sto znaci da si medju ovima na koje se kolege zale da moraju da rade i za njih :lol:, da ne ides u prirodu i na plazu, da posecujes zurke, da si mlad, da ti lepo ide i sve ti je lepo, da si imao koga da te stavi gde treba.... i da si po svemu tome povrsinski poznavalac Australije, sto je po mnogima i glavni uslov da u ovoj zemlji budes srecan :rostilj:.

Meni je bas drago sto si takav :mazi: i ja se lecim trenutno, pa cu biti i ja pozitivno pozitivisan nadam se uskoro.
 
Stvarno nema musica ovde. Opusteno ides svuda fly-free. :D To mozda u Melbourne, a znam i za ACT da ih ima i tamo. Verovatno za isi od lokalne vlage, uslova itd.

Idem bre svuda, u prirodi sam stalno, muzeji, parkovi sa zivotinjama etc. pored plaze zivim tu na par minuta pa sam prilicno cesto na jednoj omiljenoj... Zurke ne toliko, festivali mozda nekad, naisao sam se kao klinac a i moj najbolji ortak i kum je producent izdaje za labels po Americi, Kanadi ... Tako da sam i sa te " industrijske" strane dosta uz to, sto mi je mnogo zabavnije.

Imamo neke properties po Srbiji i po Nemackoj rentiramo neke stanove tako da fino izadje. Tako da nisam u prilici da radim jer im jos i unosim kapital u zemlju ... Uglavnom, dalje se razvijam, ovde ima puno prilika.

Imas dobar kung-fu i archery jer dolaze majstori iz celog sveta pa imas dobre klubove... Mada slabije trenutno zbog obaveza i to, ali treniram ...
 
Hehe, vidis da sve ima svoje, nisi radnicka klasa pa ne mos ni razumeti kako je doticnoj :) Pogled na zivot zna da zavisi od polozaja u lancu ishrane, u zivotinjskom i u homo svetu.
Inace ovi tvrde ovde da su ove muve od vas iz NSW migrirale zbog neke klime ili slicno :koto:

:aha2:
 
Hehe, vidis da sve ima svoje, nisi radnicka klasa pa ne mos ni razumeti kako je doticnoj :) Pogled na zivot zna da zavisi od polozaja u lancu ishrane, u zivotinjskom i u homo svetu.

Svako iskustvo je različito, verovatno i tvoja žena gleda drugačije od tebe. Kao što rekoh, iskustva ljudi koje ja znam idu od čoveka kome je sve sjajno u Australiji i radi normalno radno vreme za dobre pare do čoveka koji se nezadovoljan vratio posle 14 godina. I da krenemo po Srbiji da pitamo jednog po jednog ko kako živi naišli bismo na svakojake odgovore. No, verujem da će retko ko reći da se bolje živi u Srbiji nego u Australiji.

Inace ovi tvrde ovde da su ove muve od vas iz NSW migrirale zbog neke klime ili slicno

Verovatno lakše dolaze od kad je uveden Skillselect :).
 
Hehe, vidis da sve ima svoje, nisi radnicka klasa pa ne mos ni razumeti kako je doticnoj :) Pogled na zivot zna da zavisi od polozaja u lancu ishrane, u zivotinjskom i u homo svetu.
Inace ovi tvrde ovde da su ove muve od vas iz NSW migrirale zbog neke klime ili slicno :koto:

:aha2:

Ma cuti sta sam se sve nagledao po Srbiji... Bukvalno me doterali na 2 jaja dnevno i da mora da imas long- term plan da kupis patike. Nego nema veze to, kazem ovako u kontekstu, treba da mislis na ono sto ti treba i sto zelis:D Zato kazem znam da je tesko da promenis sve bukvalno, ali si mnogo bolje i zivis ko covek ...

Znaci generalno ti sve radi u interesu, ko nema interes i pravac, taj se macuje sam sa sobom i sa okolinom i pada u stagnaciju i negativu; ili jednostavno misli da nesto postize i napreduje a pliva u mestu, jos gora varijanta.

Oh, and btw, happy Australia Day mates :D :rostilj:
 
Poslednja izmena:
Meni se ove mušice čine kao puno veći problem od gore navedenih :)
No ipak povijesno gledano AU ima tu kažnjeničku crtu ;)

Općenito kakvo je stanje sa kriminalom, ovako nabubano kao na linku izgleda neusporedivo gore u odnosu na HR?

Ma, to se desava. Uvek ima nesto, imas ljude iz celog sveta a pogotovu polu civilizovane ljude. Inace bezbednost je super generalno i policija radi odlican posao.

Retko sta ima gore od Hr i Balkana uopste sa svim banana republikama... Za Evropu nema sigurno, mislim inace ovako :D
 
Poslednja izmena:
Interesuje me da li je moguce otici recimo da upises sestomesecni kurs engleskog i sta ti sve treba za to?
Da li moguce da posle kad si vec uzemlji dobijes sponzorsto nadjes neki posao?

Zavisi koja je vrsta vize u pitanju, ako je turisticka nema sanse. Kurs engleskog, ima da te oderu verovatno 10+ soma $, al opet sve zavisi na koju vizu i kako, pa troskovi zivota, pa karte pa rezervni prihodi u slucaju da ti nesto treba da ne budes na socijali itd.

Sa studenskom smes da radis part time (20h) nedeljno.
 
U tijeku downloadanje IELTS materijala i vježbanje pa jedna prigodna sličica:
521455_553038504717165_389415268_n.jpg
 
Pročitao sam Booklet 6, pregledao brojne stranice i forume, ali ima još nekih stvari koje mi nisu jasne, pa vas molim za pomoć i sugestije. Izvinjavam se unapred ako ću biti nešto opširniji, ali od ovoga će zavisiti šta ćemo supruga i ja dalje raditi po pitanju aplikacije za vizu.

1) S obzirom da ima veće šanse, supruga će definitivno biti nosilac vize. Ona je diplomirani filolog za engleski jezik, a zanimanje teacher u raznim varijantama postoji na SOL (schedule 1) i na CSOL (schedule 1 i 2). Međutim, moje zanimanje je samo na CSOL (na schedule 2). Za koju vizu možemo da podnesemo EOI? Pretpostavljam da za independent (subclass 189) ne možemo, ali nisam siguran da li možemo samo za 489 ili možemo i za 190.

2) Pošto sam ja već na schedule 2, da li prilikom svoje nominacije supruga treba da odabere teacher varijantu takođe sa schedule 2, ili može sa schedule 1? Ili to zavisi od vize za koju se odlučimo?

3) Formalno obrazovanje i zanimanje mi se ne poklapaju. Da li može da se nominuje zanimanje samo na osnovu iskustva, bez obrazovanja? Konkretno, imam radni staž od 7 godina u medijima, a koliko sam uspeo da vidim na sajtu DIAC-a petogodišnje iskustvo može da zameni formalno obrazovanje. Sa druge strane, uzeo sam VI stepen na Ekonomskom fakultetu u Beogradu (to je associate level, kao viša škola), ali nisam siguran da li mogu da nominujem neko od ekonomskih zanimanja jer za sve traže bachelor degree, ako sam dobro pročitao.

4) Ako bih kojim slučajem ja bio nosilac vize, da li bih na osnovu iskustva mogao da nominujem neko od novinarskih zanimanja, a da pored toga uzmem i poene za obrazovanje koje sam naveo?

5) Ima li još neke razlike između državnog sponzorstva za subclass 190 i 489 osim u broju poena koje donose aplikantu?

6) Na kraju, da li sa ovakvim kilavim kvalifikacijama i iskustvom da jurimo vizu, ili da još malo nabildujemo iskustvo i škole, pa da to učinimo za par godina?


Hvala unapred!
 
A zasto VI stepen nije bachelor? Zar 3 godine skolovanja nije bachelor u procesu vize? Nije mi jasno sta fali vasim kvalifikacijama. Sa 60 bodova se dobija viza. Jedino ne znam koliko godina imate... I nisi napisao koliko godina radnog iskustva ti ima supruga od trenutka kada je diplomirala na faksu?
 
VI stepen nije bachelor već associate. Bachelor su osnovne studije koje sa izvesnim dodatkom postaju master. Ja imam 38, a supruga 32 godine. Njeno iskustvo kao nastavnika engleskog je svega jedna godina, barem toliko je bila zvanično prijavljena. Naravno, postoji i ono drugo iskustvo na crno, ali ne znam kako da ga dokumentujemo pred DIAC-om. A upravo sam čuo da se ne može dobiti pozitivan assessment za nastavnika engleskog bez 45 dana prakse u toku studija i dopunske godine studija u Australiji. Oziji baš žele da odustanemo...
 
Ne odustajem, samo se pitam kako da izguram priču ako supruga ne može da dobije pozitivan assessment. Onda sve pada u vodu, jer ja sa svojim zanimanjem na schedule 2 (bilo ekonomista ili novinar) kao nosilac vize nemam velike šanse. Ispravite me ako grešim...

Da, "tanki" ste. Morate da imate više godina radnog iskustva koje se poklapa sa diplomom. Kao što ti reče, "nabilduj" radno iskustvo i u međuvremenu uči Engleski - od supruge :D.
 
Caos, evo par licnih opazanja i pitanja :)

Nije se ni malo jednostavno snaci u obilju ove dokumentacije, pogotovo zbog situacije "procitaj to i to, kada zavrsis na kraju imas ono, ali... procitaj jos to i to...". Sto se tice "Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175)", kod mene je stanje sljedece: dipl. ing. racunarstva i informatike (240 ECTS). Na "SOL" listi, pronalazim jedino "Computer Network and Systems Engineer". U ovom trenutku, ne znam da li se moje zanimanje moze podvesti pod ovo navedeno, ocigledno bih za 100% potvrdu morao da se obratim odgovarajucem sertifikacionom tijelu u Australiji, ASC-u i traziti "Assessment". Jesam li na dobrom putu? Pretostavljam da se procjena placa, koliko da li neko zna (vidim dosta vas je iz IT, pretpostavljam da znate :))? Nakon toga IELTS, prije EOI. Nasao sam ovaj tutorial na YT (
), u snimku, u dijelu 8:15, mora da se popuni dio o engleskom jeziku, odnosno IELTS ili OTE. Zato mislim da je logicno odraditi IELTS, ili mozda ne? Da li smeta ukoliko se odgovori sa "NO", koliko je to zapravo negativno po aplikanta? Dakle, engleski i ja se dobro slazemo, omasim ponekad vrijeme, pisanije je uvijek uz pomoc translate-a, ali uz dva do tri mjeseca aktivnog rada, vjerujem da cu postici zadovoljavajuci nivo (sve sedmice). E sada, dolazi ono najteze, bodovi! Prostom racunicom: godine(26) - 30 bodova, jezik: 10 bodova, skola: 15 bodova, eventualno radni staz 5 bodova i bodovi na partnera, eventualno 5. Kazem eventualno jer imam oko 3 godine radnog staza u toku studija, sve uradno prijavljeno i zavedeno u radnu knjizicu. Medjutim, to je bila prijava sa srednjom skolom a koliko sam procitao negdje na forumu, oni zapravo traze da je steceni staz od datuma zavrsetka studija, iako je posao bio relevantan, dakle IT. Ako moze neki komentar i na ovo? Partnerovo zanimanje mora biti na SOL listi, istoj onoj preko koje se i ja kandidujem, u ovom slucaju samo SOL a ne CSOL. Ona je dipl. psiholog i postoje neka zanimanje na listi sa kljucnim rijecima "psychologist", ali tu vjerujem da je mrka kapa. Nasa psihologija i njihova, nebo i zemlja tako da vjerujem da bi procjenjivanje njenog zanimanja kod ovlascene institucije bilo samo bacanje para, ili mozda ne :)? Je li imao neko ovakav slucaj? TOTAL: 55 ili u najboljem slucaju 65 sto je malo vjerovatno! U prevodu, vjerovatno ostajemo kratki za 10 bodova osim ako IELTS ne bude 8, sto nije nemoguce ali nije ni maciji kasalj.

Varijanta druga. Pokusati pronaci sponzorstvo neke teritorije, dakle ici na vizu 190 ili 489. Koliko vidim, jedina razlika je u vremenu, prva je trajna, druga 4 godine sa mogucnoscu produzetka na trajno. Tu su vec za moje zanimanje trazi 3 godine radnog iskustva, sa naglaskom, na iskustvo nakon sticanja zvanja... Mrka kapa. Doduse citao sam samo za Viktoriju, pretpostavljam da se ni ostale ne razlikuju u sustini, odnosno da su im zahtjevi isti, samo su zanimanja razlicita. Ako neko ima prijedlog po skali "ovdje je za IT najlakse, odnosno najdeficitarnije" neka mi predlozi.

Varijanta treca. Sponzorstvo rodbine (sam se sebi smijem :D). Imam odredjene poznanike koji su australijski drzavljani, ili da budem precizniji, dalja rodbina. Recimo ali samo recimo, ako bi oni pristali da me sponzorisu, da li je to zakonski moguce, odnosno da li su oni u mogucnosti da ponude tako nesto, s obzirom na 5 koljeno?

Toliko od mene za sada, nadam se da sam izasao iz klasicnog sablona "pitajte dajemo odgovor" vec da sam kroz svoju problematiku nekom predstavio stvari malo jasnije i doprinjeo ovoj diskusiji.
 
Ja znam sledece, pod jedan jako male su ti sanse, moze se reci nikakve da ti priznaju radno iskustvo za vreme studija. A pod dva da bi te sponzorisala familija oni moraju da imaju firmu koja se bavi tom tvojom strukom i vlada Australije mora da dozvoljava da se uvozi ta tvoja struka. Kad bi mogli tako da se sponzorisu ljudi duplirao bi se broj stanovnika Australije vrlo brzo.
 
Poslednja izmena:
Ja znam sledece, pod jedan jako male su ti sanse, moze se reci nikakve da ti priznaju radno iskustvo za vreme studija. A pod dva da bi te sponzorisala familija oni moraju da imaju firmu koja se bavi tom tvojom strukom i vlada Australije mora da dozvoljava da se uvozi ta tvoja struka. Kad bi mogli tako da se sponzorisu ljudi duplirao bi se broj stanovnika Australije vrlo brzo.

Jedan od najsigurnijih i težih je odlazak na radnu vizu 457, ja idem na tu vrstu vize,imam blisku familiju dole koja ima firme pa cemo napraviti neki ugovor o radi koji je najbolji.ostaje mi samo da položim ielts sa ocenom min.5 iz svih modula i nadam se da ce sve biti ok.ja celu dokumentaciju šaljem njima da u australiji resavaju sa imigracionom službom i advokatima.tako je puno lakse i nadam se da cu sa svojom porodicom sto pre da odem .....radna se lako moze srediti ako imate nekog dole ko je zaista spremam da vam pomogne,pa vise od pol.viza je radna viza.
 

Back
Top