O ljubavi,ljudima,o nama

Zar vam se ne cini da sa lakocom u pokretu haraju svetom oni koji vladaju razumom...
Kod vecine, emocije su prisutne samo onda kada su pretocene u potrebe...
Zasto sudaranje sa svetom u tom nekom periodu odrastanja mora da stvara mucninu?
Pitam se, zar ne bi bilo lakse deci, ako bi ih vaspitavali drugacije...mislim, onda ne bi upoznali patnju ocekujuci ono sto ocekuje Neozbiljni Pesimista...!?
Neozbiljni Pesimisto, tvoj bol meni pricinjava radost, drago mi je sto ljudi poput tebe nisu, jos uvek izumrla vrsta ! Tebi zelim samo dovoljno volje da svoj hram ponovo izgradis, naravno uz jace stubove...

Prekjuce
zena skocila sa mosta da se ubije. Video je momak od 22 godine i skocio za njom da je spase.
Nije imao vremena da razmislja, ni o tom ko je ta zena, kakva je ta zena, cija je ta zena...
samo je skocio da je spase
Sada su oboje u bolnici van zivotne opasnosti a takav je teren da su mogli nastradati oboje
Svan, ima ljudi kolko oces
 
neozbiljnipesimisto
vrlo zeznuto:D al sta ces
Evo, napravis eksperiment. Probas da budes dobar, da osecas sa drugima i slicno
i da li to mozes?
Ima jedna prica iz novog zaveta koja je meni dala neku da kazem nadu :D
samo ne umem da je citiram , a nije bas pozeljno prepricavati te reci, al evo, rizikovacu
kaze: primice se oni cije se gradjevine budu spalile
Koliko god divne i lepe i skladne gradjevine napravimo, sve su to gradjevine
Biti u stanju preziveti ta rusenja, to da se sve u dusi spali i nestane,
da umres u nutra a opet ostanes ziv
da ima nesto u tebi sto je zivo i kada ti se uzmu i kosti i krv i meso
i sve za sta si se ikada vezao
opet ostaje nesto
To nesto je ono sto pusta suze
al ne one suze ogorcenja
suze bola
a opet kog bola
rece neko od bola od lepote na ovom svetu
Kakva ironija :D
jeste zabokrecina i trulez i sta li vec
al lepota
Ima nesto u ljudima u zivotu sto prevazilazi sve to crno, neozbiljni pesimisto :D
i ti to osecas i znas, i zato se i bunis
izdrzati
izdrzati do kraja
do trenutka kada te bol cisti, iako boli


"ako li te zivot slaze
ne tuzi se
bol ce proci
od spokojstva nista draze
dan radosti mora doci"

Treba umreti ko covek :D
kad je bal nek je maskembal
umreti otvorenih ociju
neka boli
ja sam ponosna na bol :D bol je cudo bre
bol boli
E ne umem boljevaljda razumes
:klap: 10 poenčića za ove reči. :D
 
@Tuzni_patak
Na mocvari se ne sme graditi na teskim i jakim stubovima.....

@LBarbara
Ali se ipak mora graditi...pronaći način.

Moze se pobeci iz mocvare,sto je lakse resenje,ali u nedostatku boljeg nije ni to lose,ali buduci da ta opcija nije moguca za sve,otpada.

Drugo resenje---prouciti istoriju Novog Beograda,kako je nastao Novi Beograd i izvuci korisne zakljucke:
"Radilo se i danju i noću, bez tehnike - ručno je sejan pesak i mešan malter, a konjska zaprega je prenosila teži materijal. Pre početka gradnje, močvarno zemljište je nasipano peskom iz Save i Dunava da bi se izdiglo iznad plavnih rečnih i podzemnih voda. Na toj ledini, po uzoru na Korbizjeove gradove, nikla je moderna urbana celina"

http://www.novibeograd.org.yu/?p=113
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Svan
Zar vam se ne cini da sa lakocom u pokretu haraju svetom oni koji vladaju razumom...
Kod vecine, emocije su prisutne samo onda kada su pretocene u potrebe...

Pre bih rekao da one koji haraju svetom vodi :heart: nego da vladaju razumom.
 
Poslednja izmena:
Tebi zelim samo dovoljno volje da svoj hram ponovo izgradis, naravno uz jace stubove...

A onda ide moj komentar o ne gradjenju sa jakim stubovima na mocvari, a onda ide komentar lbarbare koja zakljucuje da se treba onda nekako drugacije snaci....

E sad ja ne vidim kako je moguce povezati ove tri izjave u smisleno , ali je tacno da 1 i 2 imaju veze i 2 i 3 imaju veza, ali nikako 1,2,3....
 
Al znaci ti koji gledaju mocvaru mogu videti vise stvari:
jednio mogu videti jezivu strasnu mocvaru u kojoj verovatno ima zivog peska u koji se moze covek udaviti
drugi mogu videti prostor koji se moze velikim trudom preurediti u plodno tlo
treci mogu videti prostor koji se velikim radom i trudom moze preurediti u staniste za ljude
cetvrti mogu videti priirodnu lepotu koju treba slikati
...

ima recenica nekog grckog filozofa: "oci i usi , zle sluge zlih gospodara "
 
A onda ide moj komentar o ne gradjenju sa jakim stubovima na mocvari, a onda ide komentar lbarbare koja zakljucuje da se treba onda nekako drugacije snaci....

E sad ja ne vidim kako je moguce povezati ove tri izjave u smisleno , ali je tacno da 1 i 2 imaju veze i 2 i 3 imaju veza, ali nikako 1,2,3....

Razdvojio sam 1 i 2 od 3.Nisu povezane ali da ne bih spamovao temu natrpao sam ih đuture u jednom postu..:lol: Ipak cu editovati post i povuci liniju da naznacim to bolje.
 
A zašto ti misliš da je ovo neki kritičan trenutak apokalipse čovečanstva, a da taj trenutak, manje više, nije bio prisutan i u svakom vremenu? Imaš pravo da upozoravaš svet na opasnost i zahtevaš od istog da se pozitivno promeni, kako bi se opasnost izbegla, ali fora je u tome što ćeš to najbolje postići ako apel uputiš sebi i sebe promeniš, a svet će se posle sam od sebe promeniti. Tvoj najveći doprinos pozitivnoj promeni sveta je da sebe edukuješ, a ne svet.

Apsolutno se slazem i to i pokusavam,ali problem je to sto okolina to ne shvata.Kad bi se svako zagledao u svoju dusu,iscedio gnoj iz nje,sve bi bilo drugacije.Ovako,ostaje samo nada...:neutral:
 
Blizu je kraj...Svi smo mi svakodnevno svedoci krsenja institucionalnih obrazaca i normi, devalvaciji moralnih vrednosti...Kriza drustvene solidarnosti sve je dublja, unutrasnji moralni konflikti sve cesci, gubljenje smisaonosti sve je izrazenije...Ali kao sto Neozbiljni Pesimista rece, ostaje nada da ce se tocak preokrenuti...a svi mi treba da krenemo od sebe.
Bas zato,@ Patak, u mocvari stubovi moraju da budu jaci, a samim tim i tezi...a najbolje je ako nemamo volje za borbu otici dalje, pre nego sto se pretvorimo u zabu...
 
@Petrana
Human primer dobrote(ne promisljene!?), ali ne mogu da se ne upitam, gde su svi ti dobri ljudi u onoj svakodnevnici zivota, zasto smo sebi dozvolili da su osecanja i lepe reci luksuz? Sreca te zene u tom trenutku...a sta je dovelo do mosta?
@Dhul u kom svetu ti zivis? Javi mi da pakujem kofere !? Ipak ostajem pri svome, lakse je kad te kroz zivot vodi razum, osecanja ga samo mute, pa idealizujemo druge i padamo zbog ocekivanja...
 
@Petrana
Human primer dobrote(ne promisljene!?), ali ne mogu da se ne upitam, gde su svi ti dobri ljudi u onoj svakodnevnici zivota, zasto smo sebi dozvolili da su osecanja i lepe reci luksuz? Sreca te zene u tom trenutku...a sta je dovelo do mosta?
@Dhul u kom svetu ti zivis? Javi mi da pakujem kofere !? Ipak ostajem pri svome, lakse je kad te kroz zivot vodi razum, osecanja ga samo mute, pa idealizujemo druge i padamo zbog ocekivanja...

Svan, da li ti u ova dva pasusa primećuješ izvesnu kontradiktornost?
 
Upravu si, kontradiktorno je jedno u vezi sa drugim, ali ja i dalje ostajem pri misljenju da je lakse kad te kroz zivot vodi razum, pogotovo ukoliko je covek kruto okrenut sopstvenim zeljama. U poslednjoj recenici ima ironije, ali i istine!
 
@Dhul u kom svetu ti zivis? Javi mi da pakujem kofere !? Ipak ostajem pri svome, lakse je kad te kroz zivot vodi razum, osecanja ga samo mute, pa idealizujemo druge i padamo zbog ocekivanja...

Nisi moze biti shvatio najbolje..Na tvoju konstataciju da svetom haraju i najbolje prolaze ljudi koje vodi razum odgovorio sam da ljude uglavnom ne vodi razum,a pogotovo ne one koji "haraju" svetom.

@Svan
.....ali ja i dalje ostajem pri misljenju da je lakse kad te kroz zivot vodi razum, pogotovo ukoliko je covek kruto okrenut sopstvenim zeljama.......

Ako ostajes pri misljenju da je lakse da te kroz zivot vodi razum,zasto si napisao:
@Svan
Blizu je kraj...Svi smo mi svakodnevno svedoci krsenja institucionalnih obrazaca i normi, devalvaciji moralnih vrednosti...Kriza drustvene solidarnosti sve je dublja.....
a najbolje je ako nemamo volje za borbu otici dalje, pre nego sto se pretvorimo u zabu...

Jos jedno u nizu razmisljanja "kuda ide ovaj svet",i "blizi se kraj".Neobicno za osobu koja favorizuje moc razuma.

P.S. Ne slusaj patka,slusaj mene.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Nisi moze biti shvatio najbolje..Na tvoju konstataciju da svetom haraju i najbolje prolaze ljudi koje vodi razum odgovorio sam da ljude uglavnom ne vodi razum,a pogotovo ne one koji "haraju" svetom.

@Svan


Ako ostajes pri misljenju da je lakse da te kroz zivot vodi razum,zasto si napisao:
@Svan


Jos jedno u nizu razmisljanja "kuda ide ovaj svet",i "blizi se kraj".Nebicno za osobu koja favorizuje moc razuma.

P.S. Ne slusaj patka,slusaj mene.:mrgreen:

Dh. K.
- slazem se, da Razum ne vodi u 'haranje'...ako ih vodi razum , mi bi se trebali 'urazumiti' ?
 
...

Ako ostajes pri misljenju da je lakse da te kroz zivot vodi razum,zasto si napisao:
@Svan


Jos jedno u nizu razmisljanja "kuda ide ovaj svet",i "blizi se kraj".Nebicno za osobu koja favorizuje moc razuma.
Kuda ide ovaj brod, pitam se cesto. Lincujte me, moja krivica lezi u ne-znanju i ne-razumevanju... Kraj o kome ja pricam nema veze sa apokalipsom sveta, vec odredenim nacinom zivota...
 
Nije isto.
Više puta "proživljena smrt" je metafora za čovekove krizne trenutke.
Odumrli delovi duše nisu smrt. Fizička smrt, kao ništavilo ... kraj, ne može se porediti sa duševnim lomovima.
I sa izgubljenim parčićima duše čovek nastavlja da živi. Štaviše, ponekad, nakon velikog kraha, čovek ojača. A da li se nešto u njemu ... duša (?) reciklira, da li čovek može krenuti ispočetka ili nastaviti tamo gde je stao pre kraha, da li je isti, malo drugačiji ili izmenjen - to je individualno.

Nije isto. Ali je, izgleda njemu prvi put da tako nešto doživljava, pa ne zna da to ima svoj početak, tok i kraj, a onda sledi novi početak - nečeg dugog...

Ja sam imala krahova (verovatno bi ih neki tako nazvali) malo više - ali ih opisujem kao "više života", jer su to za mene zasebne celine, i svaka bi mogla biti nečiji ceo život, što se tiče proživljenog; mogla bih to opisati kao "smrt", ali ne moju, ni moje duše, već više kao vrstu metamorfoze - iz kraja (smrti) jednog načina života, razmišljanja, viđenja sveta... rađalo se nešto novo, pa iz njegovog kraja opet...
U svakom slučaju, ma kako nam se nešto činilo teško, ili konačno, mi ne možemo proceniti svhu, kvalitet, trajanje ni posledice koje to ostavlja na nas (ili koliko nas menja), dok traje. Mora da prođe, pa tek sa neke distance možemo doneti neku ocenu toga.
 
Nije isto. Ali je, izgleda njemu prvi put da tako nešto doživljava, pa ne zna da to ima svoj početak, tok i kraj, a onda sledi novi početak - nečeg dugog...

Ja sam imala krahova (verovatno bi ih neki tako nazvali) malo više - ali ih opisujem kao "više života", jer su to za mene zasebne celine, i svaka bi mogla biti nečiji ceo život, što se tiče proživljenog; mogla bih to opisati kao "smrt", ali ne moju, ni moje duše, već više kao vrstu metamorfoze - iz kraja (smrti) jednog načina života, razmišljanja, viđenja sveta... rađalo se nešto novo, pa iz njegovog kraja opet...
U svakom slučaju, ma kako nam se nešto činilo teško, ili konačno, mi ne možemo proceniti svhu, kvalitet, trajanje ni posledice koje to ostavlja na nas (ili koliko nas menja), dok traje. Mora da prođe, pa tek sa neke distance možemo doneti neku ocenu toga.

...moguce je da neki djelovi duse odredjenim individuama i smetaju 'koce' ih pa nasilna ili dobrovoljna 'amputacija' i dobro dodje ma da taj put nanosi bolove koji se mogu i tjelesno odrazavati kao dusevni odjek ...
 
Mogu samo da kazem da se do sada uvek pokazalo da dobro tumacenje necijih reci i nacina razmisljanja (a ne samih razmisljanja) dovodilo do dobre procene i ponasanja i cak neizrecenih razmisljanja , kao i ciljeva i namera.....

Tako ispada da je posmatranje necijih reci i nacina razmisljanja u vezi tih reci sigurniji pokazatelj kako ce se data osoba ponasati u nekoj nesimuliranoj i nedozivljenoj situaciji od samog njenog misljenja kako bi se ponasala u takvoj situaciji....

Takodje je sigurniji ovakav metod od zakljucka "do sada je uvek ta osoba bila uljudna, dobronamerna, simpaticna" sto moze da bude ili namerno prikriveno ili cak totalno nesvesno prikrivena neka refleksna teznja.....(najpoznatiji je nesvesni refleks brzog otvaranja u vezi da bi se veza sto pre izgustirala, da bi se izgubila interesantnost pre nego sto se stvore emotivne veze sa tom osobom)
 
@Petrana
Human primer dobrote(ne promisljene!?), ali ne mogu da se ne upitam, gde su svi ti dobri ljudi u onoj svakodnevnici zivota, zasto smo sebi dozvolili da su osecanja i lepe reci luksuz? Sreca te zene u tom trenutku...a sta je dovelo do mosta?
@Dhul u kom svetu ti zivis? Javi mi da pakujem kofere !? Ipak ostajem pri svome, lakse je kad te kroz zivot vodi razum, osecanja ga samo mute, pa idealizujemo druge i padamo zbog ocekivanja...
@Svan, oprosti , ali jako je tesko razumeti sta zapravo govoris. Kako gde su ti ljudi?
Pa dala sam ti samo jedan primer. Mogu ti reci da u kolektivu u kom radim mogu da garantujem za bar 65% ljudi da su i osecajni i ljubazni i spremni da pomognu. A ako i imaju neki gest nervozan il tako nesto, znaci da im se desilo nesto bez veze i da je trenutak da drugi imaju razumevanja za njih i ili da ih zaobidju ili da im naprave neku malu paznju, zavisi. Probaj da pricas malo vise sa ljudima oko sebe ali da prosiris taj krug. Meni se na primer desava da za salterom sluzbenica bude neljubazna ali mi se mnogo vise puta desilo da bude bas super. A sa policajcima da ti ne pricam :D Imala sam jedan mnogo prijatan razgovor sa policajcem bas skoro.
Razum je preko potreban, naravno, ali osecanja se ne sukobljavaju sa razumom, mislim na ajde da kazem pozitivna osecanja.
 
Meni je vezao za ovu temu pala na pamet jos jedna pesma
jeste da iskace iz mog folk fazona, al mi ipak pala na pamet

Ne daj se srce
izgubili smo boj
nikada vise, ti ne pricaj o njo

u mom zivotu
sad nema vise nje
ne daj se srce, izgubili smo sve
 

Back
Top