Nozevi uopste

Dobio sam ponudu za rucno radjen noz ,celik L6,noz izgleda po mom ukusu prelepo.E sad poslao bi sliku ili postavio,posto vidim da se razumete,cisto da saznam koliko realno vredi jer ja uglavnom padamna izgled,a tehnicke karakteristike ne poznajem toliko.P.S.Nadam se da ne smaram :)
 
Ma nešto me muči , koliko god da pazim kada oštrim na nožu mi se pojave tragovi oštrenja tamo gde zakačim kamenom . Imam Wengerov nož , Ranger i pošto se on onako lepo sjaji meni smetaju pojedine brazgotine koje sam nepažnjom napravio , za oštrenje koristim Diamond/ceramic whetstone od Fallknivena .
Ima li neki dobar a jednostavan način da se to ispolira ?
 
Jednostavan a dobar način je da uzmeš šmirglu različite granulacije sve do 2000 ili 2500 ako nadješ pa onda neka pasta za poliranje metala (Purol).

Ako mogu da pitam,posto sam citao po forumima dosta o ostrenju smirglom,interesuje me da li je to obicna smirgla za drvo(crvena),da li je smirgla za zidove(bela)...tacnije koju smirglu koristiti? Da li je treba kvasiti vodom?
Hvala unapred na odgovorima!
 
Kada odes u radnju da je kupis pitas smirgla za metal.Bela za kamen neznam kakva je,ali ta crvena za drvo moze da smirgla i metal ali se brzo potrosi.Ali smirgli imas dosta vrsta.Tj.dele se na dosta vrsta.Najznacajnija podela po meni je prema abrazivnom sredstvu koje se koristi.Standardno sredstvo je korund i aluminijum oksid.Takve smirgle sa njim imas svuda.On se najcesce,koliko ja znam koristi za drvo(to je ona crvena,mada ima ih u raznim bojama).Ako se secam najbolja po meni za nozeve je ajd da idemo od najskuplje.Naravno sa diajmanskom prasinom.Mislim da je to ta bela koju ti pricas da je za kamen,ali nisam imao prilike da je koristim i mislim da je tesko naci,posle toga koliko se secam ide cirkon-korund(mislim uopste te sa cirkonom),koja je,cinimi se bas za celike.Teze ga je naravno naci.Ima toga dosta jos,ali moja preporuka je , malo proguglaj po netu i sve ces o tome naci,.Ako sam nesto pogresio izvinjavam se,ali mislim da nisam.Pozdrav
 
Kada odes u radnju da je kupis pitas smirgla za metal.Bela za kamen neznam kakva je,ali ta crvena za drvo moze da smirgla i metal ali se brzo potrosi.Ali smirgli imas dosta vrsta.Tj.dele se na dosta vrsta.Najznacajnija podela po meni je prema abrazivnom sredstvu koje se koristi.Standardno sredstvo je korund i aluminijum oksid.Takve smirgle sa njim imas svuda.On se najcesce,koliko ja znam koristi za drvo(to je ona crvena,mada ima ih u raznim bojama).Ako se secam najbolja po meni za nozeve je ajd da idemo od najskuplje.Naravno sa diajmanskom prasinom.Mislim da je to ta bela koju ti pricas da je za kamen,ali nisam imao prilike da je koristim i mislim da je tesko naci,posle toga koliko se secam ide cirkon-korund(mislim uopste te sa cirkonom),koja je,cinimi se bas za celike.Teze ga je naravno naci.Ima toga dosta jos,ali moja preporuka je , malo proguglaj po netu i sve ces o tome naci,.Ako sam nesto pogresio izvinjavam se,ali mislim da nisam.Pozdrav
Hvala na odgovorima !
 
Pre kratkog vremena sam video da neko trazi materijal merilo da od njega pravi noz. danas sam na limundu video da covek nudi na prodaki sipku precnika 70mm duzine 2 metra od materijala merilo ( C3840) za smesne pare. Jedino je bitno da onaj ko hoce da od ovog materijala pravi nozeve ima kovacku vatru da ga kuje i da zna da ga otkuje.
Ko je zainteresovan za kupovinu tog materijala neka poseti limundo sekcija Masine i alati i neka kupi ako moze i zna da kuje taj materijal. Samo neka vod racuna da boje temperatura koje vaze za ugljenicni celik samo uslovno vaze i za ovaj materijal.
 
KB:
Ako mogu da pitam,posto sam citao po forumima dosta o ostrenju smirglom,interesuje me da li je to obicna smirgla za drvo(crvena),da li je smirgla za zidove(bela)...tacnije koju smirglu koristiti? Da li je treba kvasiti vodom?
Hvala unapred na odgovorima!

Ja lično koristim "Smirdex" vodobrusni papir, crne je boje i jeftin (35 din/list).
Poželjno ga je kvasiti vodom da voda odnese nečistoće koje se nagomilaju i zapuše šmirglu.
 
Napokon nasao i poceo sa ostrenjem :) .Medjutim cini mi se da nikada ne naostrim dovoljno,citao razne tekstove,pokusavao....jeste ostar,sece papir sa relativnom lakocom,ali ne brije! E sad jedno pitanje,kako da znam da nije mozda potrosena smirgla,ona ne menja boju,izgleda isto....da nije to u pitanju?Ugao drzim isti,e sad da li kod finijih(kasnijih) smirgli (poliranje) treba da radim pod manjim ili vecim uglom?Hvala unapred,pozdrav!
 
Ugao uvek drzi isti samo sto kod finijih granulacija prevlaci sa sto manjim pritiskom.
Da bi dobio brijanje, sa smirgli treba da predjes na kozni kais premazan pastom za poliranje metala.
 
Konacno sam i ja zavrsio ova dva noza.Prvi je bio vec predstavljen,ali nije bio lakiran,mada jos ceka futrolu.Za njega sam vec pisao specifikacije.Sto se tice ovog drugog ,nisam zadovoljan sa krajnjimizgledom.Nije sve to osmirglano kako bi trebalo.Ali nisam mogao vise,iskreno da kazem izgubio sam zivce,jer sam krajnje smirglanje od granulacije 400 smirglao rucno,mada i pre toga sam i dobar deo ravnanja radio rucno.Pa je takav kakav je.Sledeci koji je na putu ce biti mnogo pazljivijei detaljnije uradjen,ali necu da ga zavrsim dok ne uradim tracnu,jer bi rucno ravnanje stvarno bilo bas dobar fizicki rad.Dakle specifikacije,za drugi.
Ukupna duzina noza 173mm
Duzina ostrice 73mm
Debljina na najdebljem delu kod drske je3,7mm,da bi na vrhu dosla na nesto ispod 2mm
Sirina noza 21mm
Materijal za secivo je turpija za metal.Drska je kombinacija orah i inoh iliti nerdjajuci celik.Ova zakovica je od aluminijuma.Drska lakirana lanenim uljem u nekoliko slojeva,i kao zavrsni pcelinji vosak,takodje u nekoliko sljeva.Pcelinji vosak poliran na busilici uz [pomoc krpenog kotura.Tajodje zavrsni sloj lanenog ulja bio sa takozvanim "debelim uljem" i posle toga,naravno,vosak.Takodje je drska pre lakiranja polirana sa polir pastom,ali nije dobro izsmirglana pre toga pa se poznaju risevi.Da napomenem da je noz kovan,ne samo brusen,jer je komad turpije bio bas mali,a men bilo zao da ga bacim i rsim da uradim ovaj mali nozic.Dobro to je to,mnalo zurim,pa cu mozda nesto preskociti al sve u svemu to bi bilo to.Slike nisu dobre ,jer sam malo zurio,a i sa mobilnog su.Evo i njih.
16112011349-1.jpg

16112011350-1.jpg

16112011351-1.jpg

16112011353-1.jpg

I drugi
16112011354-2.jpg

16112011355-1.jpg

16112011356-2.jpg

16112011358-1.jpg

16112011357-1.jpg

16112011359-2.jpg

16112011361-2.jpg

16112011363-1-2.jpg

16112011364-1-2.jpg

Zajedno
16112011365-1-1.jpg

16112011366-1-2.jpg

To je sve narode.Svi komentari,ma kakvi bili,su dobrodosli.Pozdrav
 
Meni se sviđaju, pogotovo umetnički deo- drška/futrola.
Ovaj bi mogao još polirati, samo kad ti se vrate živci...
p.s. razmisli kako je bilo majstorima što su pravili katane nekoliko meseci i čime su sve polirali, pa ćeš shvatiti da si "tako blizu, a tako daleko" sa otkazom živaca...
a i svaki trud će biti nagrađen, ako ni sa čim drugo, onda sa duševnom satisfakcijom da je tvoje remek-delo kompletirano!

Neko gore pomenu Č.3840- to je jako daleko od ugljeničnog čelika. Konkretno je legiran sa Mn i V (mangan i vanadijum), predviđen za alate...
Mangan je legirajući element ako mu je sadržaj veći od 0,8%.

Od tehničkog su značaja samo niskolegirani feritno-perlitni, odnosno perlitni čelici,kod kojih je sadržaj mangana do 2% i visokolegirani austenitni čelici kod kojih je odnos C:Mn=1:10
Mangan u niskolegiranim čelicima poboljšava prokaljivost i značajno smanjuje kritičnu brzinu hlađenja. Ovi čelici su takođe osetljivi na pregrevanje.

Mikrostruktura za manganske čelike je tipično trakasta, čime je uslovljena raspoređivanjem nemetalnih uključaka MnS, MnO ili kompleksnih jedinjenja u redove, pa stoga utiče na smanjenje žilavosti u poprečnom preseku i do
4x.
Od takvih čelika ne bih nešto pravio noževe, osim ako ne bi bio Hatfildov čelik (1,2 do 1,4% C i 12 do 14% Mn (Č3160) )
 
Da,bas to i nameravam.Al kad napravim belt grinderiliti tracnu.E onda ce biti igranja.A pravo kazes zamajstore koji su izradjivali katane.Al ***.ja nisam bas toliki majstor,i da bi ispolirao kako treba rucno,kao sto sam i radio trebalobi mi 2-3 dana.A sa tracnom uradim za 20 minuta.Pa mi nekako draze sa njom.Jes da volim tradiciju,al ovako je lakse i to mnooogo lakse.
 
Pozdrav! Posto mi traba noz ,a hteo bih da ga sam napravim (nevolim da dajem pare nekom kad ja to uradim za jeftinije) jel znate koji celik se tu koristi i gde bih mogao da ga kupim u nisu?
Molim clanove foruma koji bi hteli da se zezaju da to ne rade u ovoj temi! Hvala. I da vas obavestim da ce uskoro u nisu biti odrzan sajam lova i ribolova.:deda:
 
Najjevtinije (ako nemaš iskustva) ti je da uzmeš gibanj i da sečeš i da vežbaš.
Skupo ti dođe da uzmeš hiruški čelik, ali njega ne možeš da sečeš konvencionalnim metodama, pošto se alat više haba nego materijal.
 
Ne piše najvažnije... Ako je kaljen, može biti extra, ako nije, može biti da samo lepo izgleda... Trebalo bi da mu je tvrdoća 58-60 HRC (što je po mnogima najbolja oblast)...
Recke na drugom nožu (kod kog ne piše niti jedna normalna specifikacija) služe za rezanje stvari koje se bolje seku nazubljenim sečivom (koske ćeš recimo pre iseći nazubljenim, nego glatkim sečivom) -(naravno, ne pričam o udarcu, nego o rezanju)
 

Back
Top