Niški žargon i dijalekt

Iskreno ne pada mi na pamet nijedna niska uzrecica a ima ih toliko. Najveca fora je sto je mi ne primetimo dok pricamo izmedju sebe, najbolje bi bilo da neko ko je sa strane kaze koje su nam uzrecice. Trenutno to je cuveno "BE".

Vic (truo doduse ali nije off topic)

Pita Bg-djanin Nisliju na nekim testovima za odgovor da mu sapne i kaze:
"Tebra koji je odgovor"

Nislija:
"C be"

Beogradjanin zbunjeno:
"C ili be"?

Nislija ponovo:
"C be"

Beogradjanin opet:
"C ili be ne razumem"

Nislija ljutito:
"A be C be"!
 
NE KAZE SE valjevcani vec valjevci!
Valjevcani su ljudi iz Cacka koji zive u Valjevu!

Za Valjevce ne vazi pravilo koje vazi za Kraljevcane i Ljizane jer se imenicom valjevac ne dolazi do pogresnog tumacenja, kao u slucaju kraljevci i ljigavci ;-)

Inace, standard srpskog jezika, koji je u upotrebi tj. glavni dijalekat je sumadijsko-vojvodjanski, sa sedam padeza i cetiri akcenta. Pravilno akcentovanje cuvaju Valjevci i njihovi zapadni susedi, Loznicani. Inace, Vuk Karadzic nije rodjen u Valjevu, iako je taj govor uzeo za najpravilniji, vec u Trsicu, selu nadomak Loznice...

Znaci, molim vas, valjevci!
 
Molim vas nemojte vise da se hvalite novoskovanim uzrecicama.
Bate, a be, lili isl uopste nisu niske uzrecice. Tema je za stare, izvorne reci koje su se odrzale u narodu odnosno one koje se vise ne upotrebljavaju i mozete ih naci samo u leksikonima i Vujakliji.
 
Arhaizmi ili preciznije receno dijalektizmi niskog regiona su Turskog porekla, sto nije ni malo cudno, jel da. Evo za pocetak par reci niske kaldrme

kaldrma (grc.) - kamenom poplocan drum ili plocnik

cair (tur.) evo ako se ikada iko zapitao kako je Cair dobio ime, dobio je po turskoj reci koja u prevodu znaci livada, pasnjak

caksire (tur.) ovo sigurno svi znaju da su to pantalone

cantrati (tur.) neprestano pricati, gundjati

calgidzija (tur.) muzicki instrument

zabadava (tur.) uzalud, beskorisno
 
Kod drugara veceras sedim a on zaludjenik za Grand mi gledamo, i pita novinarka koja je u ziriju onog ucesnika koliko padeza ima srpski jezik on odgovara 7 a ona ga pita "A zasto ih ne koristis"? Mislim da je taj momak iz juga Srbije a ona ladno pokusala da ga spusti na zemlju i da mu dokaze da je ona iznad njega jer je ona iz BG-a a on seljak sa juga. Mislim... dokle bre vise ubijaju sve sto je nase obelezje, ne kazem nedostatak padeza ali makar nas govor, ma koliko lose delovao ipak je nas i karakterise nas i izdvaja od drugih barem po razlicitosti je jedinstven i takav treba da ostane da bi bili malo drugaciji od ostalih.
 
definitivno je najjace ono liiiiiii....a najcesce korisceno je be,bre,brate...

inace neko rece da su arhaizmi i dijalektizmi isto...to uopste nije tacno...arhaizmi su stare reci koje se ne ili vrlo retko koriste,a dijalektizmi su reci koje se koriste samo u pojedinim delovim,odnosno dijalektima...

npr: arhaizmi:
tolkovanije-prica,razgovor
prikljucenija-dogadjaji,dozivljaji
a dijalektizmi bi mogli da budu:
pendzer-prozor
guvno-mesto gde se odlaze slama
i slicno
happy?
 
Decky_Nis:
Kod drugara veceras sedim a on zaludjenik za Grand mi gledamo, i pita novinarka koja je u ziriju onog ucesnika koliko padeza ima srpski jezik on odgovara 7 a ona ga pita "A zasto ih ne koristis"? Mislim da je taj momak iz juga Srbije a ona ladno pokusala da ga spusti na zemlju i da mu dokaze da je ona iznad njega jer je ona iz BG-a a on seljak sa juga. Mislim... dokle bre vise ubijaju sve sto je nase obelezje, ne kazem nedostatak padeza ali makar nas govor, ma koliko lose delovao ipak je nas i karakterise nas i izdvaja od drugih barem po razlicitosti je jedinstven i takav treba da ostane da bi bili malo drugaciji od ostalih.
Bravo Decky i za ovo iza sve ostale postove.Nemoj da se nerviras svima nam je odavno jasno sta nam rade mangupi Be....... cak nam i premijera(takav je takav je ali je nas) sklonise toliko u stranu da ga nema ic a ostali ako im se ne svidja kako pricamo nek nauce jer smo mi morali minimum 8g. da ucimo njihov dijalekt i to ne samo mi nego i Pirocanci,Zaplanjci,Leskovcani ,Vranjanci i dr.Ja cu opet ono moje:sta da je Vuk bio pirocanac?Malo sam odstupio od teme nadam se da nece da me ADMIN ......
A za uzrecicerecimo:Kude stuce be(nemam nase fontove ali ce nislije da razumeju),gde se dede ili kude se denu itd.
 

Back
Top