Nemanjici i prilike u njihovo doba

Pa to je Grcinic...

Ma nema nista od toga...i na freskama se vidi da Uros podseca na Dusana...

Uzgred,ne zaboravi i da se jednom prilikom pominje i cerka cara Dusana koju je nameravao da da turskom sultanu za zenu...

Ni Marija Terezija dugo nije mogla da rodi,ali posle saveta dvorskog lekara njenom muzu...krenula je da ih"stancuje"...mislim otprilike 18 njih...
 
minos:
Ma nema nista od toga...i na freskama se vidi da Uros podseca na Dusana.....

A, freske je radio foto-aparat?.. :lol: :lol: :lol: ...Ajde,bre....Pa, na freskama Uros je pljunuti Dusan, samo plav ! Mislim, likom glave je pljuniti Dusan. Telom, ebem li ga na koga lici.

Sta mislis ko se sve bavio freskoslikarstvom u to vreme i ko je sve ulazio u dvor da radi freske? Ljudi od poverenja koji su pustani u dvor, a ne svako ko je znao i umeo.

I, ako je Uros pljunuti Dusanov sin, zasto nije sahranjen tamo gde i ostali Nemanjici, pored pljunotog tate, nego je premesten cak na Frusku Goru?
Izgleda da ipak nije toliko pljunut.... :D
 
Bi2:
A, freske je radio foto-aparat?.. :lol: :lol: :lol: ...Ajde,bre....Pa, na freskama Uros je pljunuti Dusan, samo plav ! Mislim, likom glave je pljuniti Dusan. Telom, ebem li ga na koga lici.

Sta mislis ko se sve bavio freskoslikarstvom u to vreme i ko je sve ulazio u dvor da radi freske? Ljudi od poverenja koji su pustani u dvor, a ne svako ko je znao i umeo.

I, ako je Uros pljunuti Dusanov sin, zasto nije sahranjen tamo gde i ostali Nemanjici, pored pljunotog tate, nego je premesten cak na Frusku Goru?
Izgleda da ipak nije toliko pljunut
.... :D

Pa nisu svi Nemanjići sahranjeni na istom mestu...mislim čak da niko od njih ne počiva zajedno, mislim od vladara.... A Uroševe mošti su prenesene na Frušku Goru zbog turskih pljačkanja manastira i pustošenja, da bi se sačuvale... Mislim da je to bio razlog...
 
Bi2:
A, freske je radio foto-aparat?.. :lol: :lol: :lol: ...Ajde,bre....Pa, na freskama Uros je pljunuti Dusan, samo plav ! Mislim, likom glave je pljuniti Dusan. Telom, ebem li ga na koga lici.

Sta mislis ko se sve bavio freskoslikarstvom u to vreme i ko je sve ulazio u dvor da radi freske? Ljudi od poverenja koji su pustani u dvor, a ne svako ko je znao i umeo.

I, ako je Uros pljunuti Dusanov sin, zasto nije sahranjen tamo gde i ostali Nemanjici, pored pljunotog tate, nego je premesten cak na Frusku Goru?
Izgleda da ipak nije toliko pljunut.... :D

Telom jeko podseca na Dusana...to se lepo vidi u poredjenju sa telom kralja Vukasina,izrazito je veci od njega...na freskama je morao biti verodostojan lik osobe kako bi ga prepoznali oni koji ulaze u crkvu...

Telo je na Frusku Goru prebaceno u 18.-om veku,dotle je bilo u Nerodimlju,iz potpuno jasnih razloga...ali cini mi se da ti imas problem zato sto u svemu vidis zaveru...

Nisam znao da su i freskopisci morali da budu"politicki podobni"...ja sam sve nesto bio u zabludi da su bili umetnici...
 
Bi2:
... Pa, na freskama Uros je pljunuti Dusan, samo plav ! Mislim, likom glave je pljuniti Dusan. Telom, ebem li ga na koga lici.
(...)
I, ako je Uros pljunuti Dusanov sin, zasto nije sahranjen tamo gde i ostali Nemanjici, pored pljunotog tate, nego je premesten cak na Frusku Goru?
Izgleda da ipak nije toliko pljunut.... :D
Ko, bre, ispljuva ove naše careve, materi mu ga natitkam...

Šiptar neki?

Foka?

Kooooo?
 
minos:
Mislis li da je verodostojnije zato sto je na francuskom?

Није због веродостојности, него да видите како се и ко је писао нашу историју, па према томе и зашто. Имајте на уму да је све написано пре 1883, и погледајте историчаре и архиву која је коришћена. Онда би био пожељан коментар.
 
minos:
Telom jeko podseca na Dusana...to se lepo vidi u poredjenju sa telom kralja Vukasina,izrazito je veci od njega...na freskama je morao biti verodostojan lik osobe kako bi ga prepoznali oni koji ulaze u crkvu...

Telo je na Frusku Goru prebaceno u 18.-om veku,dotle je bilo u Nerodimlju,iz potpuno jasnih razloga..
.ali cini mi se da ti imas problem zato sto u svemu vidis zaveru...
Nisam znao da su i freskopisci morali da budu"politicki podobni"...ja sam sve nesto bio u zabludi da su bili umetnici...

Citav svet pociva na zaveri, dragi moj.

I da te podsetim samo nesto, vezano za slicnost Urosa i Dusana. Prvi sin, i sinovi uglavnom, lice na - majku.. :wink:
 
lj_950:
Ko, bre, ispljuva ove naše careve, materi mu ga natitkam...

Šiptar neki?

Foka?

Kooooo?

Ne, ja, sacuvaj Boze. Pogotovo ne mog Dusana.
U njihovom braku je skripalo od pocetka to pitanje dece, to svi znamo. Kad je doslo gusto, do razvoda i vracanja Jelene njenima,ona odjednom ostade trudna ! El, to od straha?

Dusan je Jelenu voleo i bio je svestan sta bi za nju znacio povratak kuci. Mozda bi tu bilo i nekih politickih uticaja. Prva ljubav mu je propala, ona malena Nemica nazor umrla, e,sad Jelenu da vrati....Nije imao srece sa zenama. Sve mislim da je svesno ocutao Urosa i prihvatio ga kao svog.
 
svantoVID:
mozete li napisati malo opsirnije o dezevu : dinic, corovic, spc varijante

Evo dužan sam o tome, pa kad već postoji ova tema, mislim da je dobro tu da bude...

OBLAST KRALJA DRAGUTINA POSLE DEŽEVA
(ukratko)

Opširnije: Mihailo Dinić, Srpske zemlje u srednjem veku (Istorijsko-geografske studije)”, Beograd 1978.



O pitanju da li je kralj Dragutin posle predaje vlasti u Deževu 1282. godine pa do dobijanja Mačvanske banovine, Usore i Soli 1284. godine od svog šuraka Ladislava IV (koje je Danilo spominje kao ugarske i bosanske zemlje) pisao je Vladimir Ćorović u svojoj raspravi Podela vlasti izmedju kraljeva Dragutina i Milutina 1282-1284 godine. Težište Ćorovićeve rasprave leži u interpretaciji jednog dubrovačkog arhivskog podatka od 10. decembra 1284. godine. U tom dokumentu pominju se Dragutinovi ljudi u Uskoplju, odakle on zaključuje da Dragutin zadržao trebinjsko područje do kraja 1284. godine, a kada je dobio Mačvu i bosanske severoistočne oblasti, on je trebinjski kraj prepustio svojoj majci kraljici Jeleni. Da li je u to vreme Dragutin držao i rudnički kraj, Ćorović ne iznosi precizne podatke, ali kaže da tome u prilog ide to što je 1296/7. godine obnovio crkvu u Arilju, najverovatnije kao neposredni gospodar područja. U svom delu Istorija Jugoslavije, nema više te nepreciznosti, Ćorović tvrdi da je Dragutin zadržao oblast sve od Rudnika do Trebinja i Konavla, a u Historiji Bosne pominje i oblast Dabarske episkopije, kao i to da je posle 1284 ustupio trebinjski kraj svojoj majci Jeleni.

Mihailo Dinić se slaže sa tim da je Dragutin posle povlačenja sa prestola imao svoju oblast, ali se ne slaže sa rezultatima koje je postigao Ćorović.

*

Georgije Pahimer piše da je Dragutin prepustivši presto bratu zadržao dovoljno zemlje za sebe, ali ipak ne zna se da li je Pahimer mislio na srpsku zemlju ili na onu koju je dobio od Ugarske. Takođe on pominje da Dragutin uopšte i nije vladao Srbijom, zbog noge koju je polomio, čak pominje da je nogu polomio 1269. godine, što nije tačno.

Takđe, zabuna nastaje i kod arhiepiskopa Danila, koji kaže da je odmah po napuštanju prestola Dragutin otišao u Mačvu, koju je dobio od svog tasta koji je umro 1272. godine, što takođe nije tačno.

Ni Anonimni opis Istočne Evrope iz 1308. godine ne pruža neke jasnije podatke. U njemu se pominje da se regnum Rasiae sastoji iz dve oblasti: Raške u užem smislu kojom vlada Milutin i Srbije kojom vlada Dragutin. Dakle, pisac ovog izvora smatrao je da je čitava Dragutinova zemlja bila deo Raške i uopšte ne pominje deo ugarskih zemalja. To isto misli i Gijom Adam koji je pisao četvrt veka posle Anonima.

Zanimljivo je da i Anonim i Pahimer i Gijom Adam smatraju da je Dragutinova zemlja deo Raške, a nigde ne pominju sudelovanje Ugarske prilikom obrazovanja te teritorije.


I pored svih nejasnoća posredno se može zaključiti da je Dragutin prilikom predaje prestola bratu Milutinu na saboru u Deževu ipak zadržao deo srpske zemlje, a to se može zaključiti iz izlaganja arhiepiskopa Danila. On kaže da je Milutin odmah po preuzimanju prestola od Vizantije 1282. godine osvojio Skoplje, Oba Pologa, Ovče Polje, Zletovo i Pijanec. Tu se pominje i brojna Dragutinova vojska što ukazuje na to da je Dragutin morao imati svoju teritoriju, kako bi mogao da ima svoju vojsku. Delimičnu potvrdu ovih događaja imamo i kod Jovana Kantakuzena, koji potvrđuje da je Vizantija izgubila Skoplje u sukobu sa Milutinom 1282. god.

Što se tiče Trebinja najverovatnije je da je Dragutin posle sabora u Deževu držao samo jedan mali deo (Uskoplje) dok je ostatak pripadao njegovoj majci kraljici Jeleni. Ona je pored Trebinja držala i: Zetu, Plav na Gornjem Limu i izvorni kraj Ibra gde je obnovila manastir i Gradac gde se nalazio njen dvorac u Banjanima. Glavni njen posed bio je Primorje. Ulcinj je ustupila svojoj sestri Mariji. Oduzimanje Trebinja Jeleni od strane Dragutina je malo verovatno zbog nejnog velikog ugleda.

Nesumnjivo je da je Dragutin posle Deževa zadržao rudnički kraj. Međutim, 1301-2 godine ovaj kraj nalazimo u Milutinovoj vlasti, da bi se 10-ak godina kasniije opet našao u Dragutinovom posedu. To je posledica zategnutih odnosa među braćom zbog izmirenja Milutina sa Vizantijom 1299. godine. Zasigurno se zna da je Rudnik bio u sastavu Dragutinove zemlje do 1296.

Zaključak:

1) Posle prodaje vlasti bratu Milutinu, Dragutin zadržava za sebe posebnu oblast.
2) Ta oblast je obuhvatala severne delove Raške. Koliki je bio njen opseg ne može se pouzdano utvrditi, ali je sigurno da su u nju spadali Rudnik i Arilje.
3) Trebinje u celini nije bilo Dragutinovo. Njemu je pripadalo samo Uskoplje i to možda ne celo.
4) O prostiranju Dragutinove oblasti od Rudnika do Jadranskog mora nema ni govora.
5) Trebinje je i pre i posle Deževa bilo oblast kraljice Jelene.

_____________________________________
Do 11. 8. 1284. Mačva je bila u rukama Dragutinove tašte Jelisavete.
 
pisite deco slobodno o zaverama koliko vam volja:)
slobodno sta god vam padne na pamet,da tata i sin ne lice na onim izlizanim posterima koje zovu freske,da Dusan nije mogao,jer u to vreme nisu izmislili booster i vijagru:) i jos stosta

a masona se nebojte,ja vas eto protaziram,licno cu da balotiram crnu kuglicu za vasu korist ako neko bude pokrenuo da glasa to pitanje:)

a i treba vas bre sve povatati,a onaj nas ubica albino jos juri toma henksa i odri tatu:)tako da,slobodno uporedjujte slike....samo me buni jedna stvar,jeste uporedili te slike iz vecine manastira ili samo iz jednog...deder,to treba razmotriti,mozda je na nekoj neki umetnik malo posvetleo Urosa a potamneo Dusana:) a i nije mi jasno,koje su boje imali oci,mozda je dusan bio ono,vamp zavodnik,crna kosa crna brada i svetlo plave oci...onako prodorne...to pitam jer u na 99% fresaka oci ili iskopane ili zamucene...iskopane jr su nekad ljudi verovali da taj prah koji sastrugu sa ociju svetaca leci.

elem,istoricari,ostavite se genetike,to je totalno druga nauka,genetika je cudo,a Uros je moga da lici i povuce gen i boju kose na Jeleninog pradedu sa majcine strane...bukvalno...desavalo se da se plavom paru rodi crnpurasto dede,zagrebu malo,a kad tamo,neki deda ili baba bili pripadnici romske nacionalnosti (nesme vise da se zovu cigani...kaznjivo je)

zasto ovo pricam...ode ova tema u potpuno drugom ravcu,vatite se na kolosek:) eto samo toliko,nemoj niko da mi zameri,nije bilo dolus malusno:)
 
crni lepotan:
dobro onda daj nesto
evo pitanja
kad su krstasi prolazili na celu sa Barbarosom, Nemanja je ponudio 20000 vojnika
koliko je to realno? koliko je Srbija tad imala stanovnika?

Pa ko to moze da ti kaze za stanovnike?

Mozda je i mogao 20 000,mislim da je u to vreme bilo mnogo vise slobodnih ljudi u Srbiji,jos uvek nismo usli u period klasicnog feudalizma...U to vreme nas opisuju kao ratoboran,planinski narod,koji se vecinom bavio stocarstvom...a ne trebam da te podsecam koliko su stocari uvek kroz istoriju bili pokretljiviji i ratoborniji od zemljoradnika...
 

Back
Top