Не верујем да српски народ жели у НАТО

Сматрам да такве одлуке не треба да доносе појединци, макар они били и министри, већ да се о томе обавезно мора питати народ

Константин Косачов (Фото Бета)

Од нашег дописника
Москва, 12. јануара – Све чешће помињање могућности да Србија уђе у НАТО неизоставно наводи на питање како би Русија на то реаговала. Изјава министра одбране Драгана Шутановца да Русија не би имала ништа против, као и апел 200 интелектуалаца да се таква одлука не доноси без уважавања мишљења народа, били су повод за кратак разговор са Константином Косачовим, председником Комитета за међународне односе Државне думе Русије.

Након што је председник Србије Борис Тадић предао захтев за кандидатуру у ЕУ, Србију све чешће подсећају да пут у ЕУ „иако то није правило” обично води преко НАТО. Сведоци смо да Русија није баш одушевљена могућношћу уласка у алијансу њених првих суседа Грузије и Украјине. Какав је ваш став у случају Србије?

Улазак земље у било коју безбедносну структуру је унутрашње питање сваке суверене државе. Тако сматрам да и Србија мора сама да одлучује о таквим питањима. Морам, ипак, да вам кажем да веома сумњам да ће српски народ, после трагедије коју је преживео 1999. године, мислим на бомбардовање НАТО-а, донети такву одлуку. Дубоко сам уверен да је српски министар одбране, изјављујући да је за Србију добро да постане чланица северноатлантске алијансе, изразио само своје мишљење. Сматрам да такве одлуке не треба да доносе појединци, макар они били и министри, већ да се о томе мора питати народ. Идеално би било да то буде на референдуму.

У недавном интервјуу једном српском дневнику министар Шутановац каже, између осталог, и да Русија не би била против уласка Србије у северноатлантску алијансу. Да ли је у праву?

Русији никад није било свеједно шта се дешава са Србијом нити је икад била незаинтересована за судбину Србије коју сматра пријатељском земљом и којој је искрени пријатељ. Ми смо уверени да српски народ неће донети такву одлуку. Прецизније речено, потпуно искључујем такву могућност после свега што се десило, али уколико народ ипак одлучи да ће му бити боље ако се придружи земљама алијансе, ми ћемо поштовати вољу Србије, њен суверенитет и право да сама одлучује о путу којим ће ићи.

Хоће ли, у том случају, односи две земље бити и даље овако добри као што су данас или ће се, ипак, нешто променити. Хоће ли Русија покушати да утиче на Србију да, у име очувања пријатељских односа, одбије понуде које ових дана интензивније добија.

Хоћу још једном да поновим да ћемо поштовати вољу народа, ма каква она била. А да ли ће односи у некој мери бити лошији него данас – па, хоће свакако. То је неизбежно. Али Русија неће вршити притисак на Србију нити ће се ни на који начин мешати у одлуке народа. Ми заиста не сматрамо да српски народ треба да подсећамо на све трагичне догађаје из 1999. године, укључујући и отимање Косова као директну, трагичну последицу НАТО-интервенције. Одлука о уласку у алијансу била би, по мом мишљењу, крајње невероватна и ми не верујемо да она може бити донета.

Молим вас да ме правилно разумете, ово је само мој емоционални став, а не никакав покушај мешања у суверене одлуке пријатељске земље, чији суверенитет безусловно поштујемо.

Љубинка Милинчић
[објављено: 13/01/2010]

Сале, ово ти је већ друга тема,
а исти повод ....

Ајде прелистај још неку новину осим Правде ....
 
vidi ja samo ne mogu da verujem koliko srbi imaju kratko i selektivno pamcenje i kako niko ne spominje ZASTO JE DOSLO do bombardovanja i koliko puta je ono pokusano da se izbegne od strane nato-a i koliko je sloba bio glup,i ono najbitnije da nije bilo bombardovanja on bi i dalje bio na vlasti,jer je upravo to bila inicijalna kapsula i one njegove gluposti pobedili smo nato

Do bombardovanja je doslo , zato sto onaj nije prihvatiio da americki vojnici setaju po Srbiji .
Koliko god se to tadasnje rukovodstvo trudilo da ga izbegne , nikako nije moglo , osim da prihvati dobovoljnu okupaciju .
 
Ne sećam se da se Rusija nešto bunila kada je Bugarska ušla u NATO. Naprotiv, nisu rekli reč ni za njih, ni za Rumune...

A obe zemlje su im strateški mnogo bitnije od Srbije, na Crnom moru su i kroz njih prolazi kopneni put od Rusije do Bosfora...

Sada im je odjednom Srbija jako važna, ispašće još da smo mi važniji za bezbednost Majke Rusije od jedne Ukrajine na primer...

U jednom se slažem, za ulazak u NATO (ili ostanak van njega) se odluka mora doneti referendumom.

Ali onda sve činjenice na sto. 1999. (a pre nje 1995.) je prošlost koju ne smemo zaboraviti, ali od prošlosti i u prošlosti se ne živi.
Ма, људи овде не схватају да Русија заправо само тако, шиљи плајваз на Амере, у овом случају, преко нас.

А, у ствари, и то је само за спољну употребу.

Иначе, сви ти крупни међеди међу собом врло добро дилују и сарађују.
 
Do bombardovanja je doslo , zato sto onaj nije prihvatiio da americki vojnici setaju po Srbiji .
Koliko god se to tadasnje rukovodstvo trudilo da ga izbegne , nikako nije moglo , osim da prihvati dobovoljnu okupaciju .

Ајд сад ми објасни,
зашто онда Кнез Павле није био у праву,
а Вук Драшковић јесте ????
 
Hoće, Srbin u nato jer je aranžman jevtiniji i za naše momke bezbedniji. U NATO neće izlapeli akademici, naturalizovani srpski režiseri i ostali ubeđeni a nabeđeni intelektualci. Postavio bih pitanje baš njima pobrojanim, gde vam je ratni raspored deugovi?

У Србији,не у Авганистану ил Ирану,омладинац.
 
Hoće, Srbin u NATO, jer je aranžman jevtiniji i za naše momke bezbedniji. U NATO neće izlapeli akademici, naturalizovani srpski režiseri i ostali ubeđeni a nabeđeni intelektualci. Postavio bih pitanje baš njima pobrojanim, gde vam je ratni raspored drugovi?

ti salji svoju decu da ginu po svetu za americke interese, nama ne pada na pamet, dosta su srbi ginuliz:poz:
 
shto si tako zlurada?
ja mu zelim siguran put a ti uvek imash najcrnje misli

Jaoj bre omladino, samo se vredjajte, a onda jednog dana kad pocnu da padaju bombe "nicim izazvane" i "iz cista mira" nemojte da se pitate sto ste slozni odjednom.

Zato što još nije služio vojsku z:( imao je žarku želju, ali ga odbili
 

Back
Top