Nasledstvo...Pomoć

e tako vec jeste...bracna tekovina se izuzima, a ostatak se deli na ravne casti izmedju zakonskih naslednika u prvom naslednom redu...napisala tarabica...
sve ovo naravno pod uslovom da baka hoce da se zamlacuje sa svojom bracnom tekovinom...:) s tim sto ne mora da znaci da ce joj biti priznata tekovina u iznosu od polovine...zar ne? :)
kad se svrsi ta papazjanija kako god da se zavrsi, baka treba da pristane na ugovor o dozivotnom izdrzavanju, nikako testament, jer u tom slucaju zakonski naslednici posle smrti nemaju pravo da traze nuzni deo na imovini koja je predmet ugovora, dok u slucaju testamenta imaju pravo da traze njegov ponistaj u meri u kojoj je povredjeno pravo zakonskih naslednika na nuzni deo...
ne znam gde je ta nepokretnost, da li je uknjizena, legalna, trazena na trzistu nepokretnosti...ali ja se licno ne bih preterano trudila da kupim nesto sto niko drugi nece...
i za ta ulaganja...ko ce sad to da mu ih isplati tek tako...ako mu ne daju lovu dobrovoljno mnogo tesko ce da dokaze koliko je ulozio...
u potpisu pesimist :)

p.s. ne razumem zasto si se zacudio sto sud po automatizmu ne pokrece ostavinski postupak-ostavinski postupak pokrece zainteresovano lice predlogom u kome se navodi imovina ostavioca i naslednici, sve ovo uz odgovarajuce dokaze (u ovom slucaju izvodi iz mk i dokumentacija kojom se dokazuje vlasnistvo na nepokretnosti i ostalim pravima koja su predmet nasledjivanja)...
i ne razumem sto se toliko cudis...ja razumem tvoju situaciju, i ne zelim da budem neprijatna, ali zasto bi ti imao ikakva prava po osnovu toga sto si 40 godina ziveo u tudjoj kuci??? ako si platio nekome nesto za sta nisi duzan mozes da trazis naknadu od njega ili njegovih pravnih sledbenika (naslednika), to ide tesko, ali sam si sebe doveo u tu situaciju...ne mozes u zivotu da potrosis par hiljada eura ilistajaznamkoliko a da ne razmisljas o tome na koga si ih potrosio...
 
haha..bračna tekovina i miraz..i posteljina čija je, a dede nema, a koristili samo njih dvoje....a ne znamo ni srodstvo te babe..........
akakse...sklopi sa babom ugovor o doživotnom izdržavanju..i zbog njene sigurnosti i tvoje budućnosti u toj kuću.......
ja tebe potpuno razumem da si emotivno vezan i da ti mnoge stvari deuju nadrealno surovo.....ali ovako ti je uvek gde nema testamenta... ..svuda... zakon je životan.........
 
U pravu ste, bracna tekovina ne mora da bude polovina, jos ako tu kucu nisu zajedno stekli, nego je i deda nasledio od npr svog oca. Jel moze unuk sa babom da sklopi ugovor o dozivotnom izdrzavanju, s obzirom da su srodnici?
 
sto da ne mogu...teoretski ne bi mogli samo muz i zena jer nedostaje osnov - oni su svakako bezuslovno duzni da izdrzavaju jedno drugo po sili zakona, ali nasi sudovi i takve ugovore prave...unuk i baba, dete i roditelj, bez problema...
ne bi bila tekovina 50% ni u slucaju da je osporena, a da se dokaze da je deda mnogo vise ucestvovao u sticanju...npr. baba bila domacica a on zaposlen ili kucu finansirali njegovi ili tako nesto...
 
Nemam vremena sve da čitam, ali ako sam dobro shvatio posle smrti tvog dede, vlasnik kuće trebala bi da bude tvoja baka. Dakle, trebalo bi srediti papire tako da se ona vodi kao vlasnik kuće (što mislim da nije problem), a zatim ona može da napiše testament, kojim sve ostavlja tebi (naravno posle njene smrti). Ipak, testament može da se obori, a ostali naslednici mogu da traže nužni deo. Zbog toga, najbolje je da napravite ugovor o poklonu, koji naknadno nije moguće oboriti. Time bi ti tvoja baka, dok je živa, prepisala kuću, ali kao poklon, što znači da ne plaćaš porez. To je najbolje i najsigurnije rešenje. Moguće je napraviti i ugovor o doživotnom izdržavanju, ali ugovor o poklonu je najbolja varijanta.
S obzirom da ja nisam pravnik, bilo bi dobro da se ipak dobro posavetuješ sa nekim advokatom. Bolje to uradi sada, nego da lupaš glavu kada bude kasno.

Pozdrav! :)
 
shaddow:
Nemam vremena sve da čitam, ali ako sam dobro shvatio posle smrti tvog dede, vlasnik kuće trebala bi da bude tvoja baka. Dakle, trebalo bi srediti papire tako da se ona vodi kao vlasnik kuće (što mislim da nije problem), a zatim ona može da napiše testament, kojim sve ostavlja tebi (naravno posle njene smrti). Ipak, testament može da se obori, a ostali naslednici mogu da traže nužni deo. Zbog toga, najbolje je da napravite ugovor o poklonu, koji naknadno nije moguće oboriti. Time bi ti tvoja baka, dok je živa, prepisala kuću, ali kao poklon, što znači da ne plaćaš porez. To je najbolje i najsigurnije rešenje. Moguće je napraviti i ugovor o doživotnom izdržavanju, ali ugovor o poklonu je najbolja varijanta.
S obzirom da ja nisam pravnik, bilo bi dobro da se ipak dobro posavetuješ sa nekim advokatom. Bolje to uradi sada, nego da lupaš glavu kada bude kasno.

Pozdrav! :)

Hm, hm...pa, da vidiš i jeste. Posle smrti vlasnika, mora se ići na sud...:lol: Nema druge.
Ostavinskom raspravom se mora utvrditi novi vlasnik.
Ugovorom može poklanjati imovinu samo vlasnik, kao i testamentom.
Najbolje rešenje bi mu bilo da sačini sa bakom ugovor o doživotnom izdržavanju, za koji plaća sudsku taksu, uslugu advokatu i sve ostalo što ide, ali i porez. Porez, obavezno.. :wink:
 
Само да знате да је Уговор о поклону оборив.
Уговор о купопродаји некретнине и Уговор о доживотном издржавању и ако су испуњени сви услови из овог другог уговора су необориви.
Ја тренутно водим судски спор, обарам уговор о поклону, а уговор о доживотном сам хтела, међутим, када смо адвокат и ја све анализирали, схватили смо да немамо никакве шансе. Уговор о доживотном може да поништи само примаоц издржавања, тј. издржавано лице.
 
Mili:
Само да знате да је Уговор о поклону оборив.
Уговор о купопродаји некретнине и Уговор о доживотном издржавању и ако су испуњени сви услови из овог другог уговора су необориви.
Ја тренутно водим судски спор, обарам уговор о поклону, а уговор о доживотном сам хтела, међутим, када смо адвокат и ја све анализирали, схватили смо да немамо никакве шансе. Уговор о доживотном може да поништи само примаоц издржавања, тј. издржавано лице.

Sve se može oboriti na sudu. Osim kad su,kako si i sama lepo rekla- ispunjeni svi uslovi.
Znam lika kome je na sudu poništen ugovor o doživotnom izdržavanju. Izvisio je.
 
Da, ako je povredjen nuzni deo moze da se obori ugovor o poklonu. Ja sam mislila da ugovor o dozivotnom izdrzavanju ne moze da se sklapa izmedju lica koja bi inace imala zakonsku obavezu izdrzavanja, ali moguce da sam pogresila.
 
tarabica:
Da, ako je povredjen nuzni deo moze da se obori ugovor o poklonu. Ja sam mislila da ugovor o dozivotnom izdrzavanju ne moze da se sklapa izmedju lica koja bi inace imala zakonsku obavezu izdrzavanja, ali moguce da sam pogresila.


Ako vlasnik prekorači svoja prava, odnosno dodje do povrede nužnog dela, obara se sve. I ugovor o poklonu, i testament. Vlasnik može jednom detetu ostaviti kuću, ali zato ostaloj deci mora u nasledje ostaviti barem nešto. Zadovoljiti njihova nužna prava, koja i inače imaju po zakonu.
 
ja sam skoro to gledala i koliko se secam ovako je:
-pokloni se uracunavaju u ostavinsku masu ako su ucinjeni zakonskom nasledniku i
ako su ucinjena licima koja ne spadaju u krug zakonskih naslednika u poslednjoj godini zivota ostavioca. ako su ucinjeni licu koje ne spada u krug zakonskih naslednika pre toga onda naslednici nemaju pravo da traze nuzni deo iz imovine koja je predmet poklona, sto ne znaci da ugovor ne moze da se ponisti/raskine iz drugih razloga.
-testament se obara u visini u kojoj je povredjen nuzni deo zakonskog naslednika.
-ugovor o dozivotnom je teretan, pa naslednik nema pravo na nuzni deo-davalac izdrzavanja je na neki nacin "platio" nepokretnost koja je predmet ugovora, sto opet ne znaci da ne moze da se ponisti/raskine iz drugih razloga.

@tarabice...ja se secam da smo mi na faksu u knjizi bas imali primer za supruznike...i da je pisalo da ne postoji osnov, jer su svakako duzni da se izdrzavaju. sad kad je u pitanju roditelj dete, onda postoji obaveza izdrzavanja roditelja onda kada je nesposoban za rad a nema dovoljno sredstava za zivot, pa bi teoretski mozda samo u tom slucaju, kada su ispunjeni navedeni uslovi, ugovor bio nistav jer nedostaje osnov. medjutim, ugovor o dozivotnom zakljucuje se obavezno pred sudom, dakle sud kontrolise njegovu valjanost a ja znam za slucaj ugovora izmedju supruznika a najcesci su upravo ugovori kojima se dete obavezuje da izdrzava roditelja.
 
S_K_V_O:
ja sam skoro to gledala i koliko se secam ovako je:
-pokloni se uracunavaju u ostavinsku masu ako su ucinjeni zakonskom nasledniku i
ako su ucinjena licima koja ne spadaju u krug zakonskih naslednika u poslednjoj godini zivota ostavioca. ako su ucinjeni licu koje ne spada u krug zakonskih naslednika pre toga onda naslednici nemaju pravo da traze nuzni deo iz imovine koja je predmet poklona, sto ne znaci da ugovor ne moze da se ponisti/raskine iz drugih razloga.
-testament se obara u visini u kojoj je povredjen nuzni deo zakonskog naslednika.
-ugovor o dozivotnom je teretan, pa naslednik nema pravo na nuzni deo-davalac izdrzavanja je na neki nacin "platio" nepokretnost koja je predmet ugovora, sto opet ne znaci da ne moze da se ponisti/raskine iz drugih razloga.

Ovo za testament i ugovor o doživotnom, si u pravu.
Ugovor o doživotnom jeste vrsta plaćanja i zarade, zato je i propisan lep porez.

E, sad, testamentom se ostavlja imovina, neko vlasništvo. Ako vlasnik ugovorom o poklonu nešto pokloni,a poklonoprimalac to potpisom primi, i overi se u sudu, tad poklonodavalac više nije vlasnik predmetne imovine tog ugovora. To više nije njegova imovina, i ostatak svoje imovine testamentom može ostaviti nekom drugom, pri čemu mora voditi računa da ne naruši nužno pravo
 
pri cemu se nuzni deo ne izracunava samo na osnovu ostatka imovine vec se u zaostavstinu uracunavaju i pokloni na navedeni nacin, s tim sto se pokloni vracaju samo kad se proceni da se ostatkom imovine ne moze podmiriti vrednost nuznog dela.
da se kladimo? :D
http://www.prvisud.com/zakoni/zakoni.asp?ID=12 cl. 48. pa nadalje
na poklon i nasledje postoji oslobodjenja od poreza samo u prvom naslednom redu, a dalje stope rastu sa naslednim redom.
ja sam mislila da za ugovor o dozivotnom ide porez kao na kupoprodaju ali sam skoro to radila-i za njega imas oslobodjenje ako si naslednik, imas oslobodjenje na onoliki deo koji bi nasledio u slucaju da nije bilo ugovra o dozivotnom, shodno svom naslednom redu (posto se stope odredjuju na bazi naslednog reda). npr. ako si sklopio ugovor o dozivotnom i pri tome si zakonski naslednik u prvom naslednom redu, a ima ukupno 2 naslednika oslobodjen si 50% poreza na prenos apsolutnih prava.
 
sta je shaddow?
savrseno je jasno ko ovde ima a ko nema pojma...s obzirom da smo ti i bi i ja skrenuli paznju na to da mlatis trebao bi da se pokrijes po usima i nestanes umesto sto mene prozivas...ti da sudis o mom znanju prava i zakona i mojim kvalifikacijama?!? i povrh svega, mojoj pameti? TI?!? :lol: da nije tuzno bilo bi smesno...
 
Eto vidiš. Kad nemaš argumente ti hoćeš da sagovornik nestane.
Mislim, očigledno je da si u oblasti prava amater. Nije to sramota, ali nemoj onda da se predstavljaš kao neki stručnjak.
Mislim, hajde da budemo realni.
 
Postavljac teme uopste ne govori koja je uloga bake ovde!
Baka moze imati 2 uloge u nasledjivanju:

-Ako je baka ta koja pravno nasledjuje pok supruga i koja po zakonu vec ima 1/2 kuce - to bi znacilo da se druga polovina kuce deli na: 1/2 baka i druga 1/2 deca (ma kol`ko da ih pokojnik ima).
A to bi prakticno znacilo da bi bakin deo bio 3/4 cele kuce, a 1/4 bi delile 2 cerke.

-Ako baka nije raspolagala sa delom kuce, onda ona nasledjuje 1/2 kuce, a drugu polovinu dele cerke (znaci, svaka po 1/4).

To je kako je po pravilima nasledja i zakona.

A dal` ce baka sta ostaviti svoj deo unuku i dal` ce ulaziti u nekakve dogovore sa njim, e to ne znamo, ali pravno je uvek najjaci ugovor o dozivotnom izdrzavanju, ako se napravi po propisu.

svakodobro
PS: vec dugo godina sud ne pokrece ostavinsku raspravu po automatizmu, vec to pokrece neko od naslednika
 
shaddow:
Eto vidiš. Kad nemaš argumente ti hoćeš da sagovornik nestane.
Mislim, očigledno je da si u oblasti prava amater. Nije to sramota, ali nemoj onda da se predstavljaš kao neki stručnjak.
Mislim, hajde da budemo realni.
argumente za sta? za to da nisi kvalifikovan da me ocenjujes? je l' jesi? btw, negativne cinjenice se ne dokazuju...
ja sam napisala ono sto znam, nista pogresno. ako mozes da me demantujes slobodan si, izvoli...hajde, ukazi na moje ocigledno neznanje. :lol:
sasvim sam sigurna da nisi u stanju, vec da si provalio da te tretiram kao dezurnog debila na forumu, pa mi se na ovaj nacin svetis...ne pogadja me, zaista, jer ono sto je stvarno ocigledno u citavoj ovoj prici je i da te ostatak misleceg sveta na forumu slicno dozivljava. to takodje nije sramota, ne mozemo svi da budemo pametni. za svaku pohvalu je sto se ti trudis, sto si vredan i ambiciozan, pa tolike si knjige nastrebao (da poverujem da ne prepisujes).

p.s. ovaj post iznad nije tacan u pogledu naslednih delova
 
takodje se ugovor o izdrzavanju itekako moze praviti i medju supruznicima. i u praksi se to i radi, narocito ako dece nemaju pa da se medjusobno zastite od alavih rodjaka!
izmedju njih se mogu praviti svi tipovi dogovora i zaista je tu mastovitost velika (a ja mislim da je to i dobro!)
 

Back
Top