Najveca svetska sila.

Mislim da ne kapiram tacno sta hoces da kazes...da Rusija ima potencijal sto se znanja tice? Pa oni su tu bas izuzetno "tanki", narocito zbog toga sto ozbiljno ne ulazu u razvoj prakticno niti na jednom naucnom polju.

kadrovski odnosno ljudski kapaciteti ne zavise jedino od toga, pogledaj procentualno koliko profesora na americkim univerzitetima su rodjeni amerikanci, veruj mi iznenadices se, ali to ne cini amerikance nista vise ili manje pametnim u odnosu na ostale, ali sigurno cini njihov razvoj brzim i vecim u odnosu na ostale
 
kadrovski odnosno ljudski kapaciteti ne zavise jedino od toga, pogledaj procentualno koliko profesora na americkim univerzitetima su rodjeni amerikanci, veruj mi iznenadices se, ali to ne cini amerikance nista vise ili manje pametnim u odnosu na ostale, ali sigurno cini njihov razvoj brzim i vecim u odnosu na ostale

Tacno je to, ali nisu u pitanju samo ljudski potencijali, vec koliko se novca ulaze u istrazivanja koja ti isti ljudi treba da rade...tako se dolazi do novih saznanja, a to kosta....cesto mnogo.
 
Najvece kapacitete imaju Kina i nesto manje Indija.

ali oskudevaju u onom faktoru - lova....
a mozda cak i u doktrini razvoja svega....

pazi ovo....
amer naucniku da kucu, kola, hamburger i kaze mu "RADI!"...
rus posalje naucnika (ili konstruktora) u zatvor i kaze "RADI!".....

ne ide to tako, istorija je lepo pokazala kada su ruski naucnici iz zatvora projektovali avione i raketle....
 
ali oskudevaju u onom faktoru - lova....
a mozda cak i u doktrini razvoja svega....

pazi ovo....
amer naucniku da kucu, kola, hamburger i kaze mu "RADI!"...
rus posalje naucnika (ili konstruktora) u zatvor i kaze "RADI!".....ne ide to tako, istorija je lepo pokazala kada su ruski naucnici iz zatvora projektovali avione i raketle....

bez uvrede, ali ovo je glupost shto prichas. Upravo su Sovjeti davali naucnicima kucu,kola i hamburger, a ostatak stanovnistva je ziveo u malim stanovima, vozio se gspom i jeli ono shto smo ja i ti vec pojeli. Ali rec je o Kini, Indiji i modernoj Rusiji koje pruzaju svojim naucnicima iste uslove kao zapad.
 
bez uvrede, ali ovo je glupost shto prichas. Upravo su Sovjeti davali naucnicima kucu,kola i hamburger, a ostatak stanovnistva je ziveo u malim stanovima, vozio se gspom i jeli ono shto smo ja i ti vec pojeli. Ali rec je o Kini, Indiji i modernoj Rusiji koje pruzaju svojim naucnicima iste uslove kao zapad.

eee, nije bas tako.....
odredjeni naucnici su imali privlegije, ali neki koji su svojevremeno pravili proboj u recimo avijaciji su bili drndani do krajnje mere....
kao sto su Tupoljev i Petljakov....kao sto je i konstruktor aviona koji je od rusije leteo do amerike preko severnog pola (tupoljev?), kao sto je nekolicina zacetnika mlaznog programa kod rusa.....hapseni zbog cega? zbog staljinove paranoje da prodaju tajne amerima (naravno, govorim o periodu drugog rata i malo posle toga).....
 
eee, nije bas tako.....
odredjeni naucnici su imali privlegije, ali neki koji su svojevremeno pravili proboj u recimo avijaciji su bili drndani do krajnje mere....
kao sto su Tupoljev i Petljakov....kao sto je i konstruktor aviona koji je od rusije leteo do amerike preko severnog pola (tupoljev?), kao sto je nekolicina zacetnika mlaznog programa kod rusa.....hapseni zbog cega? zbog staljinove paranoje da prodaju tajne amerima (naravno, govorim o periodu drugog rata i malo posle toga).....

vidi saad ovog, mi prichamo o aktuelnostima, a ti se vracash na idiota Gruzina,
 
Ne bi da uskacem u ovako zustru temu,ali za razvoj tehnolologije pre svegamoras imati brojnost naucnika, lovu i izvesno vreme(shto veci prva dva elementa, to krace vreme).
Najvece kapacitete imaju Kina i nesto manje Indija.


Cudno mi je da neko moze da veruje da Kina i Indija imaju potencijale...a da u isto vreme kao jedan od dva osnovna potencijala navodi novac.

Jednostavan primer: da su zemlje koje pominjete kao "naucno potentne" sposbne da ulazu i rade ozbiljna (i veoma skupa) istrazivanja, najveca dostignuca iz, na primer, oblasti nanotehnologije bi dolazila iz njih...ne znam samo zasto su bucky tubes (vec zastarelo dostignuce iz pomenute oblasti) napravljene prvo u USA (ili mozda Japanu, ne secam se tacno)...o nanomotoru da ne govorimo.
 
Tacno je to, ali nisu u pitanju samo ljudski potencijali, vec koliko se novca ulaze u istrazivanja koja ti isti ljudi treba da rade...tako se dolazi do novih saznanja, a to kosta....cesto mnogo.

ljudski potencijal je naravno najvazniji, ali bez odgovarajucih kapaciteta i uslova za razvoj, koji verovatno u ovom trenutku mogu da ponude samo usa, japan i mozda jos neka evropska zemlja, nema nista od razvoja
na jednom tehnickom univerzitetu u USA (zaboravio sam ime, ne smem da pominjem MIT da ne bih lupio), 70% nastavnog kadra nisu rodjeni merikanci, ali to ni najmanje ne smeta americkom razvoju
mislim da forumasi na taj potencijal misle kada govore o potencijalu kine i indije
 

Back
Top