Na koji nacin stado sebi obezbjedjuje pristalice

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
U sledecem videu predstavljen je eksperiment sa 3 linije i grupama ljudi koji su u 70% slucajeva birali pogresno rjesenje.
Na osnovu toga moze se zakljuciti da misljenje vecine preovladjuje i kod najprostijih problema i to tako da je ono uglavnom pogresno.


Cilj biranja pogresnog misljenja je u tome da se pojedinac zrtvuje, bez razloga, vecini i njenom misljenju, da on na taj nacin daje bezuslovnu podrsku stadu, tako da je stado obezbijedjeno od sumnji u pogledu tog pojedinca. Na taj nacin pojedinac ne cini nikakvo zlo stadu ili nekom drugom pojedincu, nego samom sebi, time sto se odrice svake koristi ili moci koju bi mu vlastiti razum mogao donijeti. Tako da ce drustvo u kojem dominira vecina dovesti do totalnog i zagarantovanog samounistenja i pojedinaca i cjeline. Oni ce od tebe samo traziti da pusis ili ce te izolovati i natjerati te da umres od gladi. Ne, sve je dozvoljeno, samo ne da neko cini nekom drugom neko zlo, osim ako nisi rob misljenja vecine, onda ces dozivjeti pasivno zlo vecine.

Ima jedan drugi eksperiment... kazu da se epilepsija lijeci tako da se lijeva polovina mozga fizicki razdvoji, odsijece, od desne. I vidio sam eksperiment sa takvom jednom osobom.
Postavljen ispred monitora, trazili su od njega da zatvori oci, pa kad bi postavili neku sliku na monitor, onda bi mu rekli da otvori npr. dsno oko i da kaze sta vidi.
On bi prosto rekao sta se nalazi na monitoru. Onda bi isto tako uradili i za lijevo oko, ali on ne bi bio u stanju da kaze sta vidi, nego je morao da nacrta. Sto znaci, da je desna polovina mozga, koja upravlja lijevim okom, nesposobna za funkciju govorenja, a sposobna za slikovito predstavljanje stvari. Lijeva polovina mozga koja upravlja desnim okom i polovinom tijela ima sposobnost kretanja i govorenja, ali ne i razmisljanja. Dakle, desna polovina mozga je za razmisljanje, snivanje, kontrolu i nadzor okoline, te umjetnicke i mislilacke funkcije, ukratko, za kulturu. Iz ovog se moze izvesti pravilo da su sve funkcije lijeve strane mozga stadne, one sluze i za zvakanje, kao sto to rade ovce, dok ce prema tome, desna strana, koja je nadzorna, biti podobnija za lov, predvidjanje i proricanje. Zanimljivo je jos to da su ljudi desne strane mozga skromniji od onih koji su lijeve strane mozga koji su obicno prepotentni i imaju visoko misljenje o sebi.
 
Zanimljivo je jos to da su ljudi desne strane mozga skromniji od onih koji su lijeve strane mozga koji su obicno prepotentni i imaju visoko misljenje o sebi.
Smešno mi ovo pročitati, jer si, koliko sam shvatio, već u naslovu teme za većinu ljudi upotrebio reč 'stado'... mada i ja imam neku prepotenciju i oholost, hoće to filozofija da napravi čoveku, pokušavam da to iskorenim kod sebe, ali nije lako.
 
Ako vecina prema pojedincu postupa nasilno, onda je to ispod nivoa ljudskosti. Jos cete vi dozivjeti da ce od te vecine nastati tiranija vecine. Pa mozda su mnogi medju vama vec dovoljno ludi da silom dolaze do svega. Znaci, nekad je demokratija protjerivala mocne pojedince samo zato sto su mocni, to se oznacavalo sa "Ostrakizam", a kad svako krene da napada bilo koga ko ima vise moci od njega, onda je to masovni ostrakizam. Znaci, ljudi lijeve polovice krecu da upadaju u kuce kod svih koji imaju nesto vise iznad prosjeka, bez ikakve krivice doticnog.
Sad se jos uvijek upada u prodavnice i ostale shopove, ali ce kad tad doci i do sirenja nasilnih demonstracija na privatna lica.

Zasto to ne nazvati stadom ili stampedom? Cisto nasilje iz nezadovoljstva sobom.
 

Back
Top