Mononukleoza

Prve analize sam radio 16.06 u domu zdravlja, a 23.06. u privatnoj klinici DR Ristic , epstein bar i bunnell su par dana kasnije.
Napisao sam risticeve jer su kasnije radjene a i iste su (sa manjim otstupanjima) kao i u d.z.
Nadam se da ce ti datumi biti od pomoci za dijagnozu. :)
 
Dijagnoza se ne postavlja na forumu nego u ordinaciji i ako se ne varam tebi je dijagnoza postavljena i receno ti je da mirujes, sto podrazumeva sedenje kod kuce. Antitela ukazuju na stariju infekciju...
Do jeseni ces biti ok, no svakako se javi svom lekaru na kontrolu.
 
Znam gde se dobija dijagnoza, salio sam se kad sam je ovde trazio!
Naravno da cu ici na kontrolu, nego nije na odmet da se pitaju i ljudi koji imaju iskustva sa ovom bolescu, bilo da su pacijenti ili dr.
Hvala u svakom slucaju.
 
Imam jos par pitanja da postavim - da li je normalan bol u predelu slezine posle odlezane mononukleoze ,da li do rupture slezine dolazi samo ako je ona u tom trenutku bila uvecana i da li se pri rupturi ona otklanja iz organizma..?Ustvari da li bi mogli da kazete koju rec o rupturi...?Unapred hvala..
 
Imam jos par pitanja da postavim - da li je normalan bol u predelu slezine posle odlezane mononukleoze ,da li do rupture slezine dolazi samo ako je ona u tom trenutku bila uvecana i da li se pri rupturi ona otklanja iz organizma..?Ustvari da li bi mogli da kazete koju rec o rupturi...?Unapred hvala..

Koliko dugo nakon prelezane mononukleoze?

Pri rupturi se slezina uklanja, a ruptura se moze desiti pri povredi, pri saobracajnom traumatizmu...i sl.
Ako je to bilo pitanje, i da-uklanja se hiruski ukoliko do toga dodje.
 
Mom sinu koji ima 3 godine su danas prvo u priv. klinici ustanovili gnojavu anginu a zatim na infektivnoj klinici mononukleozu. Dobio je Pancef sirup, raspolozen je, ne znam kako da izvedem da miruje, ni na sta se ne zali da ga boli a i ima apetit. Sta sme da jede a sta ne?
 
Mom sinu koji ima 8 godina je receno da se sumnja na mononukleozu. Transaminaze su mu povecane, kao i jetra i slezina. Danas treba da odradimo i testove koji potrvrdjuju mononukleozu. Nema temperaturu, niti upalu grla, samo su mu uvecane zlezde na vratu i ispod vilice. Trebali bi 20. avgusta da putujemo na more pa me zanima vase mislenje po tom pitanju. Da li bi dete uopste bilo u stanju da ide na bilo kakav put ili da od te zamisli odmah odustajemo.
 
Do 20.agusta ce sve doci na svoje mesti i sigurna sam da ce mu prijati promena klime i odmor. Naravno bez preteranog izlaganja suncu i prevelikih napora po vrucini.
 
Mom sinu koji ima 3 godine su danas prvo u priv. klinici ustanovili gnojavu anginu a zatim na infektivnoj klinici mononukleozu. Dobio je Pancef sirup, raspolozen je, ne znam kako da izvedem da miruje, ni na sta se ne zali da ga boli a i ima apetit. Sta sme da jede a sta ne?

Juce smo uradili uz jetre i slezine i vrlo malo su uvecani. On nikako ne moze da miruje a od subote znamo za mononukleozu. Da li smemo ujutru rano i uveče kasno da ga malo izvedemo, naravno nece biti u kontaktu a ako treba i nosicemo ga, znači nema trcanja samo malo na vazduh
 
Mononukleoza je infektivna bolest i ne bi trebalo da se dete izvodi iz kuce.
Ne mozete spreciti da vam pridje neko ili da sa nekim porazgovarata.
A malisi nece biti nista od nekoliko dana sedenja kod kuce.
 
Mojoj devojci su 12 avgusta rekli da ima gnojevu anginu,da bi joj 14 avgusta rekli da ima Mononukleozu.Ja sam je poslednji put video 6 avgusta.Za sada nemam nikakve simptome,dobro se osecam.
Zanima me kolike su sanse da i ja dobijem mononukleozu?Da li mogu da uradim analizu krvi i to proverim?
Koliko sam ja razumeo,period inkubacije je do dva meseca,sto bi znacilo da sam ja potencionalno ugrozen i ne mogu nista da uradim po tom pitanju....
 
dr:
Mononukleoza je infektivna bolest i ne bi trebalo da se dete izvodi iz kuce.
Ne mozete spreciti da vam pridje neko ili da sa nekim porazgovarata.
A malisi nece biti nista od nekoliko dana sedenja kod kuce.

Ok sve sam razumela. Iz napred navedenog sam videla da se savetuju vitamini, lagana ishrana i mirovanje. Doktorka u DZ nam je rekla da mu nista ne dajemo od vitamina i sirupa za imunitet da mu ne opterecujemo jetru. Sta da radimo? Da uzmemo vitamine i nesto za imunitet ili ne?
Hvala i pozdrav
 
Primetio sam prve simptome mononukleoze pre dva meseca, odmah otisao u dom zdravlja gde su je i ustanovili neki laksi oblik mononukleoze, primio sam deset penicilina, odmarao se oko 5 nedelja kuci striktno se pridrzavao dijete i sveega iako sam se posle 2-3 vec odlicno osecao, otisao sam na kontrolu i jetra mi je bila u redu, a slezina pocela da se povlaci...doktorka mi je dozvolila da lagano izlazim i ostalo...Izlazio sam na Beer Fest itd, medj alkohol mnisam okusio, malo sam cesce izlazio u poslednje vreme i skoro sam se prehladio i sad osecam probadanje i bol u predelu slezine, zabrinut sam, da li postoji mogucnost da dodje do rupture slezine??? i jos me interesuje, drugar mi je pricao da je primao neke vakcine za prevenciju od hepatitsa dok je imao monunukleozu, meni niko nista nije rekao za to???
 
Da li mogu da dobijem mononukleozu od nekoga ko ju je imao u oktobru novembru decembru(prosle god) ili januaru(ove god) ? danas je 24. avgust...Zamolio bih nekoga strucnog da mi odgovori...
Мононуклеозу изазива Епштајн Баров вирус. Маса нас мононуклеозу прележи као најобичнију прехладу, а код једног малог броја људи се испољи повишеном температуром, грлобољом, увећањем слезине и јетре и налазом посебне врсте лимфоцита тзв. вироцита у крви.
Ово што сам написала , доказала је имунологија, јер око 90% људи у себи носи анти-тела против овог вируса, што је доказ да смо били у контакту са њим.

Инкубација траје, у просеку, и до 9 месеци.

Значи, одговор на твоје питање је: да могао си се заразити у том периоду.

Primetio sam prve simptome mononukleoze pre dva meseca, odmah otisao u dom zdravlja gde su je i ustanovili neki laksi oblik mononukleoze, primio sam deset penicilina, odmarao se oko 5 nedelja kuci striktno se pridrzavao dijete i sveega iako sam se posle 2-3 vec odlicno osecao, otisao sam na kontrolu i jetra mi je bila u redu, a slezina pocela da se povlaci...doktorka mi je dozvolila da lagano izlazim i ostalo...Izlazio sam na Beer Fest itd, medj alkohol mnisam okusio, malo sam cesce izlazio u poslednje vreme i skoro sam se prehladio i sad osecam probadanje i bol u predelu slezine, zabrinut sam, da li postoji mogucnost da dodje do rupture slezine??? i jos me interesuje, drugar mi je pricao da je primao neke vakcine za prevenciju od hepatitsa dok je imao monunukleozu, meni niko nista nije rekao za to???
Да ли постоји могућност?
Теоријски, да постоји, али практично су шансе веома мале.
Мој предлог ти је да одеш да урадиш ултра-звук и тада ће све сумње бити отклоњене.;)

Што се тиче вакцине против непатитиса у сред болести, први пут чујем да је неком тако нешто пало на памет.
Вакцине не смеју да се апликују ни кад је минимална прехлада у питању, а камоли кад постоји болест са развијеном клиничком сликом.
Можда ти њега ниси разумео, можда се радило о ињекцијама аминокиселина, јер се оне увек дају кад се код пацијента установи одређени ниво оштећења јетре.

Постоји вакцина против Хепатитиса Б, али то је нешто сасвим друго.;)
 

Back
Top