Mononukleoza

imam jedno pitanje...imam mononukleozu,i procito sam negde da treba da lezim na ledjima,a ne na stomaku il boku da nebi vrsio pritisak na jetru i slezinu...zanima me kolko je to tacno,jer me ubija da lezim non stop na ledjima,a i losije spavam zbog toga??
 
Mozda ce nekome pomoci, ovo je moje iskustvo sa mononukleozom:

Dijagnostikovana mi je u aprilu 2007 godine, nakon 3, ili 4og pregleda krvi.

Razlog prvom odlasku doktoru, otprlike 3 nedelje pre dijagnostikovanja mononukleoze su bili bolovi u stomaku, povracanje i dijareja.

Kao osoba i porodicno, imam jako osetljivu probavu, ne smem svasta da mesam od jela i pica.

Dva dana pre odlaska doktoru sam smesao kojesta kod babe na selu :)


Kod doktora nista znacajno nisu utvrdili, dali su mi neki rastvor da popijem. Rastvor je bio u casi koja je po mojoj proceni oprana mozda pri proizvodnji. U tom momentu mi nije bilo ni do cega, kamo li do zagledanja case, pa sam to popio, i smirio se po pitanju bola u stomaku. Prosao je taj dan.

Noc posle - temperatura po recima majke: preko 41. Nazad u stud ambulantu sledeci dan.

5 gentamicina, ako se dobro secam.

Isprimao. I dalje se osecam lose. Ne smeju da mi nastave novu seriju, pravim pauzu.

Proslo par dana, nastavio, primio jos 3 gentamicina. I dalje isto. U medjuvremenu nalazi krvi manje vise ok.

Salju me na infektivno, poliklinika Novi Sad. Nova vadjenja krvi. Nesto pocinje da ne biva u redu sa jetrom. I dalje se jako, izrazito jako lose osecam. Sada vec imam ogromne, ogromne otoke u grlu, u obliku grozda sa belim tackicama. Svaki zalogaj postaje nesnosno bolan, cak i konzumiranje tecnosti.

Jos jedan nalaz krvi. Definitivno nesto nije u redu sa jetrom, doktorka sumnja na mononukleozu. Prepisuje mi neke injekcije, secam se samo da su ili one, ili njihov rastvor Lidokain. Nije moglo preko osiguranja, platio sam svaku 800 din, primio 5.

Posle prve injekcije se znacajno bolje osecam. Posle druge vec mnogo, mnogo bolje. Posle trece se otok u grlu vec gotovo totalno povukao. Nakon primljenih 5, osecam se kao nov.

Nalazi krvi i dalje ukazuju na nesto sa jetrom, ne secam se sad sta, limfociti, nesto.

Ja se osecam normalno. Doktorka kaze obavezno sklanjanje sa Sunca, nikako tezak fizicki napor. Ispostovao sam to koliko sam mogao.

Surutka za regeneraciju jetre.

Zarazan si narednih godinu dana, delimicno do kraja zivota.


Prilicno sam siguran da sam mononukleozu pokupio preko prljave case u stud. ambulanti, nigde drugde nisam mogao. Moja devojka je nije imala, nigde sem u kuci u dugom periodu pre toga nisam dolazio u dodir sa casama koje koriste i drugi ljudi.

Iako sam ja imao mononukeozu, devojka je nije pokupila od mene.
 
imam jedno pitanje...imam mononukleozu,i procito sam negde da treba da lezim na ledjima,a ne na stomaku il boku da nebi vrsio pritisak na jetru i slezinu...zanima me kolko je to tacno,jer me ubija da lezim non stop na ledjima,a i losije spavam zbog toga??
ako jetra i slezina nisu enormno uvecane,znaci ono,,,2-3 puta,ne bi trebalo da polozaj ima ikakav uticaj na njih.
I ja sam prelezala mononukleozu i niko ni nikad nije rekao da moram da spavam na ledjima. ;)
 
E, ovako...
Sa dečkom sam u vezi skoro tri nedelje, i u subotu sam imala nešto što je ličilo na groznicu... Svaki put kada bih izmerila temperaturu, pisalo bi da nemam, ali pila sam Brufen i Aspirin, tako da pretpostavljam da sam uspela da je spustim donekle... U nedelju su mi otekle žlezde na vratu, grlo me je jako bolelo i skoro pa nisam mogla da gutam. Noćas nisam mogla da spavam od bolova u ušima(!)... Jutros sam otišla kod lekara, dala mi je Cliacil, neke tablete za grlo, sprej za nos (jer je zapušen) i još neke šumeće tablete sa medom... Doktorica sumnja na mononukleozu... Da li je moguće da je imam? Moj dečko je potpuno zdrav, pitala sam ga da li je imao mononukleozu, on kaže da nije... da li je moguće da je imao a da ni ne zna? Mislim da drugačije nisam mogla da je dobijem... E sad, ako je on preležao mononukleozu, da li postoji šansa da se on ponovo zarazi u slučaju da je ja imam? I, da li bi on već imao neke simptome ako sam ga ja zarazila?
 
Dragi forumaši,
Molim Vas za pomoć!
Imam 30 god. i upravo se lečim od mononukleoze,znam kako treba da se ponašam i da se lečim,ali mene samo jedno interesuje-KADA ĆU PRESTATI DA BUDEM ZARAZAN?
Ovo pitam iz razloga što sam oženjen i imam bebu od 8m.

Čitao sam diskusije,ali mi nije baš najjasnije i voleo bih nekako da kontaktiram DR-DEŽURNOG POLICAJCA
 
ako se dobro secam, imas period kad si bas zarazan, godinu dana, ili slicno, a delimicno si zarazan dozivotno. Kao sa usnim herpesom, valjda. Jednom dobijes - uvek nosis. :D

Takodje, bolest se mnogo lakse preboleva u ranom periodu, problemi i komplikacije nastaju u kasnijem dobu.
 
Dragi forumaši,
Molim Vas za pomoć!
Imam 30 god. i upravo se lečim od mononukleoze,znam kako treba da se ponašam i da se lečim,ali mene samo jedno interesuje-KADA ĆU PRESTATI DA BUDEM ZARAZAN?
Ovo pitam iz razloga što sam oženjen i imam bebu od 8m.

Čitao sam diskusije,ali mi nije baš najjasnije i voleo bih nekako da kontaktiram DR-DEŽURNOG POLICAJCA
Након акутне фазе болести, период заразности траје око 18 месеци. Нравно, мисли се на екскрецију вируса пљувачком.
Али не треба то да те брине.
Први контакт са вирусом који изазива мононуклеозу већина нас је имала између прве и шесте године.;)
И то најчешће деца покупе од родитеља.
При чему је примоинфекција блага, без бурније симптоматологије.
 
Ja sam preležala mononukleozu u trinaestoj godini. Tada se ova bolest kolokvijalno nazivala "bolest poljupca". Sećam se da je lekar prvo posumnjao na zauške ili gnojavu anginu, ali su laboratorijski nalazi potvrdili da se radi o infektivnoj mononukleozi.
Ležala sam na infektivnoj klinici oko nedelju dana i, izuzev otežanog gutanja i otečenih žlezda, nisam imala druge tegobe. Koliko se sećam, nisam dobijala nikakve lekove. Morala sam da mirujem i pijem C vitamin.
Zanimljivo ... jer niko tada nije spomenuo period zaraznosti. :eek: Eto, sad čuh ovde...
 
Ja sam preležala mononukleozu u trinaestoj godini. Tada se ova bolest kolokvijalno nazivala "bolest poljupca". Sećam se da je lekar prvo posumnjao na zauške ili gnojavu anginu, ali su laboratorijski nalazi potvrdili da se radi o infektivnoj mononukleozi.
Ležala sam na infektivnoj klinici oko nedelju dana i, izuzev otežanog gutanja i otečenih žlezda, nisam imala druge tegobe. Koliko se sećam, nisam dobijala nikakve lekove. Morala sam da mirujem i pijem C vitamin.
Zanimljivo ... jer niko tada nije spomenuo period zaraznosti. :eek: Eto, sad čuh ovde...

Da, da....evo kćerki moje koleginice u Institutu jedva dijagnostifikovaše mononukleozu danas...pored visoke temperature i otečenih žlezda, ima jako povišen broj leukocita, ali je nivo specifičnih jetrenih enzima bio u granicama normale....Tek je jedan prof dr uspeo da reši problem...:neutral:
 
Ja sam preležala mononukleozu u trinaestoj godini. Tada se ova bolest kolokvijalno nazivala "bolest poljupca". Sećam se da je lekar prvo posumnjao na zauške ili gnojavu anginu, ali su laboratorijski nalazi potvrdili da se radi o infektivnoj mononukleozi.
Ležala sam na infektivnoj klinici oko nedelju dana i, izuzev otežanog gutanja i otečenih žlezda, nisam imala druge tegobe. Koliko se sećam, nisam dobijala nikakve lekove. Morala sam da mirujem i pijem C vitamin.
Zanimljivo ... jer niko tada nije spomenuo period zaraznosti. :eek: Eto, sad čuh ovde...
Не само да постоји период заразности, већ постоје људи који су доживотне клицоноше и константно из фаринкса (грла) излучују вирус, тј. он се ту усели и увек је у пљувачки. (код чак 15-ак % људи).
 
moj sin je sa dve godine ležao mononukleuzu,na zaprepašcenje lekara..imao je blagu temperaturu,i grlo mu je bilo belkasto kao da je poprskano mlekom..dve nedelje je lekar insistiro na prehladi,ili virusu,a onda se otorinolaringolog setio da bi mogla biti mononukleoza,što je nalaz krvi i pokazao..pio je eritromicin,i nije imao otečenost žlezdi..nikakvo mirovanje,nikakav specijalan režim ishrane,i sada ima 12 god i nikakve posledice...ali zato je njegova drugarica iz odeljenja vec mesec dana u bolnici,na infektivnom,sa otecenom jetro ,slezinom i pankreasom,i vrlo teskom kliničkom slikom,jer nije na vreme dijagnostikovana mononukleoza...a ko i da je dijagnostikuje,kad odvedete dete kod lekara s vrata vam kazu virus,pa idi kuci...teze je dobiti uput za laboratoriju nego bingo:evil:
 
moj sin je sa dve godine ležao mononukleuzu,na zaprepašcenje lekara..imao je blagu temperaturu,i grlo mu je bilo belkasto kao da je poprskano mlekom..dve nedelje je lekar insistiro na prehladi,ili virusu,a onda se otorinolaringolog setio da bi mogla biti mononukleoza,što je nalaz krvi i pokazao..pio je eritromicin,i nije imao otečenost žlezdi..nikakvo mirovanje,nikakav specijalan režim ishrane,i sada ima 12 god i nikakve posledice...ali zato je njegova drugarica iz odeljenja vec mesec dana u bolnici,na infektivnom,sa otecenom jetro ,slezinom i pankreasom,i vrlo teskom kliničkom slikom,jer nije na vreme dijagnostikovana mononukleoza...a ko i da je dijagnostikuje,kad odvedete dete kod lekara s vrata vam kazu virus,pa idi kuci...teze je dobiti uput za laboratoriju nego bingo:evil:

Nažalost, vrlo često se dese takve stvari...:neutral:
 
Nije mi sad jasno nesto!jel moze mononukleoza da se dobije 2 puta ili ne???ja sam je prelezao pre 2 godine i sada je dobila moja devojka,jel smem da je posecujem i ako mi je imunitet slab ili jak sto ne znam trenutno :) ?hvala unapred
 
zdravo svima..pomagajte.. ovakva je situacija kod mene: imao sam povisenu temperaturu dan,dva, otisao kod lekara, rekli mi da je gnojna angina, odmah inekcije, jugocilin, 5kom, sve to isprimam i na pregled kod doktorke, stanje jos gore...bolovi u grlu nevidjeni, krajnici oteceni, zlezde tu i tamo..sve ostalo ok..nemam temperaturu, imam apetit (ali zbog bolova ne mogu da jedem), stomak me ne boli, stolica uredna itd, sve ostalo ok...poslali me na infektivno, sutra radim analize posto sumnjaju na mononukleozu, ali ziv ne mogu da iscekam sutra.. sta vi mislite? jeste ili nije? i ako jeste, da li to znaci da je i moja cura ima posto smo se dva, tri dana pre nego sto sam dobio temperaturu, mi videli...

i molim vas neki savet kako da smanjim ove proklete bolove u grlu, nista mi ne pomaze, cak i strepsils jedva nesto malo pomaze..ne mogu da jedem a crkavam gladan.. :(

hvala..pozzz svima
 
Nije mi sad jasno nesto!jel moze mononukleoza da se dobije 2 puta ili ne???ja sam je prelezao pre 2 godine i sada je dobila moja devojka,jel smem da je posecujem i ako mi je imunitet slab ili jak sto ne znam trenutno :) ?hvala unapred
Може да се добије два пута. Не виђај се са девојком док јој се стање не смири (температура, ангина)...и нема љубљења бар 4 недеље. Шта да ти кажем...надам се да сам на време одговорила на питање.;)

zdravo svima..pomagajte.. ovakva je situacija kod mene: imao sam povisenu temperaturu dan,dva, otisao kod lekara, rekli mi da je gnojna angina, odmah inekcije, jugocilin, 5kom, sve to isprimam i na pregled kod doktorke, stanje jos gore...bolovi u grlu nevidjeni, krajnici oteceni, zlezde tu i tamo..sve ostalo ok..nemam temperaturu, imam apetit (ali zbog bolova ne mogu da jedem), stomak me ne boli, stolica uredna itd, sve ostalo ok...poslali me na infektivno, sutra radim analize posto sumnjaju na mononukleozu, ali ziv ne mogu da iscekam sutra.. sta vi mislite? jeste ili nije? i ako jeste, da li to znaci da je i moja cura ima posto smo se dva, tri dana pre nego sto sam dobio temperaturu, mi videli...

i molim vas neki savet kako da smanjim ove proklete bolove u grlu, nista mi ne pomaze, cak i strepsils jedva nesto malo pomaze..ne mogu da jedem a crkavam gladan.. :(

hvala..pozzz svima
За дијагнозу мононуклеозе ти фали повишена температура и увећана слезина.
Мада, не мора да значи да ти слезина није увећана, ниси написао да ли су те прегледали, тј. да ли су ти пипали стомак.

Извадиће ти крв, урадити ултра-звук слезине и јетре, одредити трансаминазе, евентуално налаз анти-тела и дијагноза ће бити ту.:)

Не можемо баш све на памет.;)
 
Danas mi je konstatovana infekt. mononukleoza... Doktor mi je rekao mirovanje i dijetu dve nedelje, prepisao palitrex zbog upale grla i beviplex zbog ne-znam-sto. Kontrola za deset dana. Pustam stvari neka idu spontano. necu da se nadam nicemu niti da se plasim, sta bude nek bude. Samo opusteno.
Pozdravljam.
 
Poslednja izmena:
Ljudi,ja se mnogo plasim...vec dve nedelje sam na bolovanju..dobila sam 12 duplih penicilina..zatim su mi dali da pijem Cliacil(antibiotik) i nista..juce sam prestala sa terapijom,a mene i dalje boli grlo..osecam kao da mi limfne zlezde setaju s leva na desno a ujutru menjaju smer:D..stavljala sam i obloge od kuvane rakije i nista.osecam se jako iscrpljeno i depresivno...znaci da me doktori ocegledno pogresno lece,pa sam resila da uradim analizu krvi na mononukleozu...ne mogu da gutam i jedem,jako me steze u grlu...prvih dana sam imala temperaturu i nevidjene glavobolje...da li je u pitanju mononukleoza???hvala
 
Vaka imao sam mononukleoza i ozrdraveo sam pred neki dan...
Moja devojka nema mono, ali koliko vremena treba da pomine da mogu da ja bacim ponovo?
Lekar nije mi kazao koliko vremena treba da pomine :/ Ako neko zna ve molim za odgovor.
 
Procitao sam najveci deo foruma i i dalje imam jedno pitanje. Ja sam do juce lezeo na infektivnoj klinici ,ukupno 20 dana,razlog je bila infektivna mononukleoza B 27. Rezultati su mi sve bolji i bolji,jetra i slezina su skoro u normalnim velicinama,rezultati krvi su ok.
Interesuje me ,kolika je neophodna duzina mirovanja pre pocetka bavljenja fizickim aktivnostima,posto se ovde navode periodi od 2 pa do cak 6 meseci. Da li sam u pravu kada sam zakljucio da je to individualno i da zavisi od osobe do osobe ,kao i od tezine samog oblika mononukleoze?
Voleo bih,ako je to moguce da dobijem iole konkretan odgovor!
Hvala unapred!
 
Dobar dan,
i ja sam jedna od onih koji imaju mononukleozu. Pa ovako, 12.2. je krenula temperatura koja je dva dana trajala i bila 37 sa 3. Posle 2 dana sam otisla kod lekara, rekli su mi da je gnojava angina i dobila sam prvo 5 penicilina i posle jos 2 i 3 urbazona. Temperaturu posle prve injekcije nisam imala. Kada gnojava angina nije prosla posle 7 dana, dobila sam uput da vadim krv. Izvadila sam krv i ast i alt su bili uvecani ( oko 200 ). Dobila sam uput za infektivno. Otisla sam, uradjene su mi analize i potvrdjena mononukleoza a na UZu jetra i slezina su mi bile jedva uvecane. Odmah su mi prepisala infuziju.. longacef, urbazon i jos nesto. Krenula sam sa mirovanjem i dijetom i primila 6 infuzija i posle tih 6 dana opet su mi radjene analize. Sve se vrtilo u normalu, gnojava angina prosla osim LYM koji su 55,9. Doktori su mi rekli da mogu da se vratim na normalnu ishranu i rekli da dodjem za 10 dana na kontrolu. Bilo mi je mnogo brzo da se vratim na normalnu ishranu pa sam jos tih 10 dana bila na dijeti. 16.3. sam opet vadila krv i sve je opet normalno osim LYM koji su 48.5 a normalno je od 20.0 do 45.0. Doktori su mi rekli da sad definitivno mogu da se vratim na normalnu ishranu da cak smem i alkohol da pijem ( naravno ne preterano ). Sto se tice setnje, od prvog dana su mi rekli da mogu da setam po malo ali da sto vise mirujem, tako da sam ja setala do bolnice po infuziju svako jutro ( 3-4 min setnje ). Sada imam kontrolu za mesec dana, sve smem da radim osim bavljenja nekim sportom, tj ne smem da se se umaram mnogo. Inace, nikakve tegobe nisam imala. Cim mi je prosla gnojava angina ja sam bila kao nova. Sto se tice ljubljenja, rekla mi je da ne smem da se ljubim mesec dana. E sad, ja sam svasta citala i nikako mi nije jasno to za ljubljenje. Imam decka, nismo se ljubili od kad je krenulo to sa gnojavom anginom ali jesmo dok sam bila u inkubaciji a sada smo u nekom normalnom kontaktu. Znamo da ne mora da se prenese samo ljubljenjem. On je radio analize i ispostavilo se da nema mononukleozu niti da ju je ikad imao. Meni je naravno veca frka da se ne razboli nego njemu. Ali to je valjda tako sa nama ljudima, dok te ne snadje, nista... Sto se tice ishrane, izbacila sam sve moguce zacine ( mnogo sam ih koristila, posebno ljuti ), ne jedem grickalice i slatkise i konzervirano (iako to nikad nesto nisam ni mnogo jela ), ne jedem masno, ulje maslinovo i sojino i to sam tek ubacila u poslednji par dana. Brasno pirincano i heljdino. Med, mlad sir, jogurt, mleko, surutku, kapi articoke, kombuhu, sokove samo od cedjenog voca.. Alkohol nisam pila mesec dana, inace sam mnogo pila poslednjih par meseci ( mnogo-mislim da svaki dan pijancenje ), cigarete nisam pusila 15dana, sada nekad-nekad. Voce sam uvek jela u nenormalnim kolicinama a sada mi organizam bukvalno trezi pomorandze. Pijem vitamine. Uvek sam pazila sta jedem jer mislim i stojim iza onoga da zdravlje na usta ulazi. Nadam se da sam pomogla nekom mojim iskustvom. Mene sada samo zanima ovo za ljubljenje jer svako pise i prica razlicito. Mi se i zagrlimo i poljubimo u obraz i on je par puta zaboravio i popio vodu iz moje case, iako ja imam svoj pribor i sve. To je jedina stvar koja me buni. Iskreno, bolst nije toliko strasna koliko je dosadna.. Izvinite ako sam nekom dosadila ovolikim taxtom.
Unapred hvala na odgovoru.
 

Back
Top