Momo Kapor - kratke priče

Ma koliko god bio velegrad, Beograd je, u stvari, ostao provincija.
Nije uzalud Žak Prever tvrdio da “najlepše stvari u Pariz dolaze iz provincije. Sena na primer.””

Momo Kapor
 
1472925_699453046745938_14290787_n.jpg
 
"U međuvremenu, postalo je nepristojno da žena za sebe kaže da je domaćica. Na pitanje: „Čime se Vi bavite, gospođo?“, ona će se snebivati, zastati jedan dugi trenutak, pa tek onda izgovoriti to poražavajuće priznanje da je domaćica i da ne radi ništa drugo.

U vreme kada su žene menadžeri, sekretarice, ministarke ili u najmanju ruku pi-arovi kojih ima mali milion, biti domaćica, koja ne radi ništa drugo, poražavajuće je priznanje o uzaludnosti života. A ima li ičega svetijeg od tog najčešćeg zanimanja u našim krajevima, od tog žrtvovanja karijere i taštine, da bi se služilo bližnjima s ljubavlju koja je sve ređa u našim životima?

Odlaziti na pijacu, birati prstima najbolje voće i povrće, smišljati za svaki dan nove obroke koji se neće ponavljati, a uz to voditi računa da se što manje potroši, kuvati, prati i peglati, čistiti kuću, držati je uvek blistavom i udobnom, plaćati račune za struju, vodu, grejanje i telefon, tražiti od muža sa nelagodom svakog dana pare za sve to, biti sekretar i pi-ar porodice, a često i lekar i negovateljica, a pritom reći društvu da se ne bavite ničim...

Zato, drage moje domaćice, kada vas one osobe dugih, lakiranih noktiju, pitaju čime se bavite, slobodno im recite da se bavite onima koje volite!"

Momo Kapor
 
"Otkako znam za sebe, uvek sam živeo u najgorim vremenima. Nikad u dobrim. Uvek je sve bilo skuplje nego prošle godine, uvek su porezi bili veći nego lani a vino lošije nego ikad. Leta su nekad bila leta, a zime zaista zime… Ljudi su bili pošteniji, vazduh čistiji, a današnje meso nije ni prineti onom mesu…
Danas se sa setom sećamo divnih dana izobilja od pre deset godina. Kakva su samo to bila vremena! Pre deset godina smo govorili da se ovako, zaista, više ne može i da je bilo mnogo bolje pre pet godina. Pre trideset i pet godina smo govorili da će za četrdeset godina biti mnogo bolje. Pre dvanaest, da su došla poslednja vremena…
Dok su ostali, pametniji narodi, živeli odmah, mi smo bili okrenuti svetloj budućnosti. Kada se budućnost izjalovila, okrenuli smo se svetloj prošlosti. Prošlost me nikada nije mnogo zanimala, a za budućnost nemam više vremena.
Da li sam površan tip ako želim da živim malo sada? Mislim odmah? Zar je to tako mnogo? Ako neću sada, kada ću?"

Momo Kapor
 
“Gledan sa vode, Beograd podseća na brod koji se preko ušća Save u Dunav uputio na dugu plovidbu iščezlim Panonskim morem. Njegov kameni pramac – Kalemegdanska tvrdjava, seče talase ovih dveju reka; o njega se razbijaju vode, magle, vreme i istorija. Retki su gradovi koji imaju sreću da im dve tako velike i moćne reke zapljuskuju kućni prag pred koji je priroda, poput svadbenih buketa, zavitlala sa neba zelene busene rečnih ada.”
 
"U proleće, mi smo najlepša zemlja na svetu i to svi znaju, pa nam zavide. Gospode – pitaju – zašto si zasuo obiljem Srbiju? Dao joj prijatnu klimu, bogate žitnice, guste šume; dao si joj brze reke, visoke planine, dao si joj rodnu godinu, dao si joj sve. Tačno! – Odgovara Gospod Bog. Ali sam joj zato dao i Srbe."

Momo Kapor
 
„U osnovi svega što radim leži isključivo pokušaj da razumem svet, da ga objasnim pre svega sebi, a onda i drugima. Inspiracija ne postoji. To je samo jedno blagosloveno stanje kada vam sve polazi za rukom, a koje se zaslužuje mukotrpnim radom. Onda, ako imate mnogo sreće, nailazi trenutak kada stvari počnu da se sklapaju same od sebe.To se zove zaslužena slučajnost!“
 
„...rastanak sa slikom, na primer, doživljavam s radošću – naravno, ako je kupljena! U slikarstvu je lakše prepoznati amatere nego u književnosti; oni se, navodno, teško odvajaju od svojih dela. Često mi kažu:“Kada prodam sliku, to je kao da je neko uzeo deo mene...“ Koji deo, pitam? Od rebara, bubrežnjaka ili kolenice? Smešno. Leonardo da Vinči retko je kad imao više od dve slike u radionici. Jednostavno, dolazi Lorenco Mediči, naručuje sliku Bogorodice sa Hristom, daje dredujam u zlatu, a ostatak kada slika bude završena. Može li iko da zamisli samostalnu izložbu Vermera iz Delfta ili Karavadja? Moram biti iskren i priznati: jako volim da se rastajem od svojih slika, jer od toga živim!“

OD ISTOG PISCA, Momo Kapor
 
„Tajna mog doslaska do nekih lepotica bila je u tome što nisam lep. Lepi muškarci su već od ranog jutra zaokupljeni sami sobom, samo ogledaju u ogledalu, pa je deliti tu lepotu sa nekim veoma teško. Mi, koji smo ružni, radimo sve živo da se dopadnemo; gutamo vatru, dubimo na glavi, ponižavamo se, molimo, preklinjemo, trudimo se da budemo duhovitiji od drugih, recitujemo stihove, pravimo karijere, odlazimo u ratove – samo da bismo nekako osvojili srca za kojima čeznemo. Dotle su ovi lepi, zadovoljni sami sobom, samozaljubljeni. Nekada se okrenu za nekim drugim, ali se na kraju, ipak, uvek vrate sebi.“
 

Back
Top