Mobing ,kao sredstvo maltretiranja zaposlenih....

MOBING

  • Jel ima kod vas na poslu mobinga?

  • Dali vas sef primenjuje mobing?

  • Dali ste zrtva mobinga?

  • Nisam zrva mobinga.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ja sam ispičkao mog bivšeg gazdu tako da je on bio 7 dana u bolnici, a ja 7 dana u zatvoru, i tako rešio stvar.

Sad se sudimo ....a ja našao MNOOOOOGO bolji posao, a on još šanta, kao kljakavi Čanak.....

Problem bi tek nastao da je gazda malo jači ili da ima obezbeđenje - onda bi ti bio prvo 7 dana u bolnici pa 7 dana u zatvoru... a posle 17 godina bi plaćao odštetu ako još ima i dobrog advokata. Ili bi bio u banji na neodređeno...
 
Teoretski je sve moguće, osim da se napravi šporet od drveta .....

Jedino ....što sam posle toga otišao u inostranstvo, dobio sve papire, i može samo da mi pljune pod prozor.
Sudimo se 5 godina, i još nisam pozvan na glavni pretres. Sledeće godine slučaj zastareva.

A svako malo pošaljem klincima 50 evra da mu izbuše gume, ili da mu sprej farbom urnišu fasadu od kuće i firme.
 
Interesantno je da ovde 90% ljudi ni nema predstavu o tome shta je mobing. Imajuci u vidu da je poslovni kadar kod nas katastrofalan i da se pri biranju kolektiva obichno pribegava onom "od dva zla izabrati manje", potpuno mi je jasno da je u 90% sluchajeva mobingom nazvana prikrivena nesposobnost osobe koja se zali. Toliko.



Šta je Mobbing ?

Oblik ponašanja na radnom mestu, kojim jedna osoba ili više njih periodično (najmanje šest meseci) ili permanentno psihički (moralno) zlostavlja i ponižava drugu osobu sa ciljem ugrožavanja njenog ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije sa radnog mesta.

Reč “mobbing” je engleskog porekla,kovanica od dva glagola sa značenjem i to:

1. "to mob”-nasrnuti u masu, bučno navaliti na nekoga

2. "bully“-siledžija, nasilnik, zlostavljati, kinjiti

3. "bulling“-maltretiranje učnika od strane učenika ili nastavnik
Nemački psiholog Hajnc Lajman prvi je naučnik koji je počeo sa istraživanjem ovog fenomena, i prvi je upotrebio naziv “mobbing” za odeređena ponašanja na radnom mestu, odredio njegove karakteristike, posledice na zdravlje i osnovao kliniku za “pomoć žrtvama mobinga”.

Reč “mobbing” Lajman je upotrebio iz etiologije Konrada Lorenca, koji je tim terminom nazvao ponašanje nekih vrta životinja koje se udružuju protiv jednog svog člana, napadaju ga i isteruju iz zajednice, dovodeći ga ponekad i do smrti.

Vrste mobbinga

1. Kada predpostavljeni zlostavlja jednog podredjenog radnika, jednog po jednog radnika dok ne uništi čitavu grupu (strateški mobbing)ili jedna grupa radnika (podredjenih) zlostavlja jednog predpostvljenog

2. Javlja se između radnika koji su u jednakom položaju u hijerarhijskoj organizaciji. Osećaj ugoženosti, ljubomora i zavist mogu potstaknuti želju da se elimiše neki kolega (do skorašnji prijatelj) pogotovu ako postoji uslov da njegova eliminacija vodi napretku u karijeri ili u čitavoj grupi radnika zbog unutrašnjih problema, napetosti i ljubomore, može izabrati jednog radnika “žrtvu“ na kojin će dokazati da su snažni i sposobniji

Vrste napada

1. Napad na mogućnost adekvatnog komuniciranja
Nadredjeni ili kolege ograničavaju mogućnost izražavanja žrtve. Žrtva se prekida u razgovoru, odbijaju se i verbalni i neverbalni kontakti sa žrtvom, izbegavaju se pogledi . . .

2. Napad na mogućnost održavanja socijalnih odnosa
Izolacija žrtve, niko joj se ne obraća, svi se ponašaju kao da ista i ne postoji, premešta se u prostoriju daleko od kolega ili rukovodioca, ne poziva se na zajedničke sastanke, ne poziva se da učestvuje na zajedničkim proslavama, pauzama, neformalna druženja i slično . . .

3. Napad na ličnu reputaciju
Neosnovane priče o žrtvi i njenom privatnom životu, ogovarawe, ismejavanje, negativni komentari ličnih karakteristika žrtve i td.

4. Napad na kvalitet profesionalnog rada
Stalne neosnovane kritike i prigovori, vredjanje, preterana kontrola, stalna kažnjavanja i niska ocena rada ničim dokazana. Žrtvi se ne daju radni zadaci i oduzimaju sredstva rada (kompjuter, telefon)-sindrom “praznog stola“, zadaju joj se zadaci neprilagodjeni profesionalnoj kvalifikaciji (zadaci su prejednostavljeni ili preteški i zahtevaju od žrtve sposobnosti koje nema, cilj je naterati žrtvu da pogreši), zatrpavanje zadacima sa veoma kratkim rokovima-sindrom “punog stola”, stalno menjanje radnih zadataka
5.Napad na zdralje
Žrtva se prisiljava da obavlja zadatke koji narušavaju njeno zdravlje, nedopuštaju joj se godišnji odmor i slobodni dani, prigovaraju se korišćenje bolovanja i ista kontrolišu, preti se fizičkim napadima, žrtvi se preti ili se seksualno zlostavlja.

U nekim istraživanjima pod terminom “mobbing” se podrazumeva samo psihološko zlostavljanje i proučava se odvojeno od seksualnog zostavljanja i telesnog nasilja, dok se u drugim telesno i seksualno nasilje samo jedan od oblika “mobinga”, moralnog maltretiranja.

Permanentna izloženost “mobingu" drastično ugrožava zdravstvno stanje žrtve. Zdravstvene smetnje i simptomi su: depesija, anksioznost, krize plača, osećaj depersonalizacije, napad panike, socijalna izolacija, emocionalna otupljenost, glavobolja, poremećaj spavanja, vrtoglavica, problem sa varenjem, hiprtenzija, hiperglikemija, srčani problemi, kožne promene. Osim na zdravlje mobbing utiče i na promene u ponašanju: agresivnost (hetero ili autoagresija), pasivizacija, povećano konzumiranje alkohola, cigareta, lekova, seksualni poremećaj ...

Dijagnoza koja se javlja kao posledica mobinga je priznata u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji pod nazivom "Posttraumatski stresni poremećaj"



Reakcije žrtava mobinga

1. Početno samookrivljavanje - prva pomisao žrtve je da je ona sigurno nešto pogrešila i da krivica leži u njoj. Uobičajene misli koje se javljaju u tom periodu su: “Da li sam ja odgovorna za nastalu situaciju”,“Gde sam pogrešio”, “Ne razumem šta se to dogadja”, a karakteristični su osećaji zbunjenosti i anksioznosti.

2. Usamljenost - Žrtva se oseća usamljenom, odbačenom i često se stidi zbog svega što se dogadja. Boji se da joj drugi neće verovati, pa zato ne govori o svom problemu ni u porodici ni sa prijateljima. Ponekad, ako iznese svoj problem nailazi na osudu kako u porodici tako i u okruženju uz komentar “ sama si to tražla“. Ta pojava se zove “DVOSTRUKI MOBBING”. Uobičajena miao koja se javlja u tom periodu je ”Drugima se to ne može dogoditi”, a karakteristični su osećaji anksioznost i depresija.
3. Lično obezvređivanje - ovo je samo jedan od simptoma prave depresije koja je često jedna od posledica mobbinga. Žrtva je preplavljena mislima: „Nisam u mogućnosti da se prilagodim”, “Ne mogu rešiti problem jer sam nesposoban, ništa ne vredim”

4. Borba protiv mobinga -ova reakcija je karakteristična za jake i inteligentne osobe svesne da su pod uticajem mobbinga. Iste koriste sva raspoloživa zakonska, psihološka, sociološka, medijska i druga sredstva kako bi skrenuli pažnju javnog mnjenja da se radi o pojavi mobbinga

Mober

Pod ovim terminom podrazumevaju se osobe koje psihiloški, moralno, seksualno, i druge načine maltretiraju, zlostavljaju i na sve načine pokušavaju da eliminišu osobe za koje smatraju da im smetaju.

Psiholozi tvrde da su moberi osobe sa poremećajem ličnosti. To su manje sposobne, ali moćne osobe, bez kapaciteta za ljubav, igru, kreativnost, davanje i deljenje, kao i empatija prema drugim osobama. Njima se lako pridružuju slabe ličnosti (poltroni) u strahu da ne postanu žrtve mobinga, identifikuju se sa agresorom, staju na njegovu stranu očekujući ličnu korist (biofeedback=primena).

Moberi mobbingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svoga života (najčešće privatnog, tj. u braku ili porodici), formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavjajući, zapravo osećaju inferiorno (iza svake prepotencije stoji neka impotencija). Na taj način osiguravaju dominantnu poziciju ili sklanjaju, odstranjuju onoga koji im stoji na putu uspeha. Neretko to čine iz ličnog straha da neće biti cenjeni i da će sami postati nečija žrtva. Neki zlostavljači to rade svesno, sa namerom da naškode drugome i da ga prisile da napusti radno mesto

Način sprečavanja mobinga

Ako imate osećaj da ste žrtva mobbinga, diskriminacije ili da se na vama sprovodi bilo koji način zlostavljanja, pokušajte da učinite sledeće:

1. Odlučno recite osobi da njeno ponašanje nije za Vas prihvatljivo i da smesta prestane. To je najbolje učiniti u prisustvu drugih osoba ili PREDSTAVNIKA SINDIKATA.

2. Vodite dnevnik: Beležite datum, vreme i dogadjaj sa što je moguće više detalja, imena svedoka, kako se to dogodilo (opis dogadjaja) jer se mobingom smatra ne samo incident već i broj, učestalost i naročito namera zlostavljanja.

3. Čuvajte kopije pisama, e-maila, faksova, poruka, rešenja, zahteva koje šaljete ili dobijate od osobe koja Vas maltretira.

4. Ne vraćajte istom merom jer ćete teško dokazati da Vi niste zlostavljač, već zlostavljena osoba, te ćete dovesti u nedoumicu osobe kojima ste se obratile za pomoć.

5. Obratite se za pomoć psihologu ustanove (ukoliko je ima), predstavniku sindikata, osobi koja je zadužena za kadrovske poslove u skladu sa kolektivnim ugovorom i zakonom, Odboru za zdravlje i bezbednost na radu u svojoj ustanovi.

6. Obavestite najbližem udruženju ili savetovalištu za mobbing.

7. Zatražite od nadležnog lekara da utvrdi da je pogoršanje zdravstvenog stanja posledica mobbinga-stresa na radnom mestu.

8. Obavezno kontaktirajte ovlašćenog predstavnika sindikata za Vašu opštinu ili region u cilju obaveštavanja javnog mnjenja putem sredstava javnog informisanja (pisanih ili elektronskih)

U našem okruženju termin MOBBING-MOBER je u većini slučajeva NEPREPOZNATLJIVA POJAVA. Ljudi su mobirani, a da sa samom terminologijom i dijagnostikom nisu u kontaktu. Mobirane osobe lutaju, zavisno od profila ličnosti, bore se, izvlače iz krize samostalno, lutajući od lekara do lekara, od psihologa do socijalnog radnika, od psihijatra do psihijatra, od pravnika do advokata.

Mobing je široko rasprostranjena pojava, najčešće proučavana na radnim mestima, a posledice se reflektuju na socijalno okruženje, radnu sredinu i na pojedinca, pa se problem posmatra psihološkog, medicinskog, socijaloškog i pravnog aspekta a ciljem da se upozori na značajnost problema, da se prepozna jer se mobing može sprečiti permanentnom primarnom prevencijom, informisanjem, edukacijom i konkretnim merama.

Na osnovu Galupovog istraživanja, konstantovano je da60% zaposlenih u Srbiji živi u ogromnom strahu od gubitka posla te je na taj način strah glavni pokretački mehanizam za psihološko maltetiranje i ponižavanje-MOBING.
 
To je novokomponovana izmišljotina.
Ne postoji firma u kojoj nema "mobinga", niti može postojati tako nešto. Mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Čim te šef izgrdi zbog zakašnjenja, ili aljkavosti, ili prosto zato što je danas neraspoložen i hoće da te postavi na tvoje mesto (ribanje, raport) ti odmah kod advokata pa tužbu. Te priče smo uvezli iz Amerike,pa je to kao moderno. Došli smo do apsurda da šef ne sme da bude šef i da mora svima da titra. Neće moći ove noći. Kome se ne sviđa njegov položaj neka preduzme nešto da napreduje,sposobnošću ili ulizištvom obe metode uspevaju. A kom ni to ne odgovara neka osnuje svoju firmu i neka bude gazda (ali onda će drugi razmaženi tipovi da plaču zbog mobinga i da ga tuže).;)
 
To je novokomponovana izmišljotina.
Ne postoji firma u kojoj nema "mobinga", niti može postojati tako nešto. Mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Čim te šef izgrdi zbog zakašnjenja, ili aljkavosti, ili prosto zato što je danas neraspoložen i hoće da te postavi na tvoje mesto (ribanje, raport) ti odmah kod advokata pa tužbu. Te priče smo uvezli iz Amerike,pa je to kao moderno. Došli smo do apsurda da šef ne sme da bude šef i da mora svima da titra. Neće moći ove noći. Kome se ne sviđa njegov položaj neka preduzme nešto da napreduje,sposobnošću ili ulizištvom obe metode uspevaju. A kom ni to ne odgovara neka osnuje svoju firmu i neka bude gazda (ali onda će drugi razmaženi tipovi da plaču zbog mobinga i da ga tuže).;)

Izgleda da si ti neki "sef" ili dupelizac cim znas kako se brzo napreduje,a zaboravljas da tim sefovima RADNICI donose KAPITAL.Zakljucak: kad bi bili svi sefovi ili dupelisci onda bi se neutralisalo bilo kakvo nezadovolljstvo radnika po tebi:rotf::dash: pa nije ti to lose sefovski cmaroljubu:per:
 
To je novokomponovana izmišljotina.
Ne postoji firma u kojoj nema "mobinga", niti može postojati tako nešto. Mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Čim te šef izgrdi zbog zakašnjenja, ili aljkavosti, ili prosto zato što je danas neraspoložen i hoće da te postavi na tvoje mesto (ribanje, raport) ti odmah kod advokata pa tužbu. Te priče smo uvezli iz Amerike,pa je to kao moderno. Došli smo do apsurda da šef ne sme da bude šef i da mora svima da titra. Neće moći ove noći. Kome se ne sviđa njegov položaj neka preduzme nešto da napreduje,sposobnošću ili ulizištvom obe metode uspevaju. A kom ni to ne odgovara neka osnuje svoju firmu i neka bude gazda (ali onda će drugi razmaženi tipovi da plaču zbog mobinga i da ga tuže).;)

Jedno je neodgovornost na radnom mestu.Pa cak i ako toga ima,postoji nacin ophodjenja,
A to riba i raportira,nije niko roba za raspolaganje.Ali dok balkanske mrcine to ukapiraju..........
Prelistaj koju stranu unazad pise doslovce o mobingu,postavila sam
 
Izgleda da si ti neki "sef" ili dupelizac cim znas kako se brzo napreduje,a zaboravljas da tim sefovima RADNICI donose KAPITAL.Zakljucak: kad bi bili svi sefovi ili dupelisci onda bi se neutralisalo bilo kakvo nezadovolljstvo radnika po tebi:rotf::dash: pa nije ti to lose sefovski cmaroljubu:per:

Ne mogu da dohvatim sam svoj deo, a budući da sam JA GAZDA u mojoj privatnoj firmi nagladao sam se ja narkomana tvog tipa i NAOTPUŠTAO ih se. Nije tačno da radnici donose kapital. Kapital donose MENADŽERI. Ako radnici donose kapital onda smo mi najbogatija zemlja (imamo 1 500 000) radnika (uglavnom NEZAPOSLENIH). Samo firme sa gvozdenom disciplinom mogu da plivaju, pa čak i te tonu. Ranije sam čitao postove od nekog GLUPOG oficira (bivšeg) i čudim mu se, kako bi bilo da on naredi inžinjercu da razminira minsko polje a ovaj neće i još istuče ratnog komandira,znate šta bi bilo BIO BI STRELJAN! Očigledno je da ovde ima mnogo "maminih maza" kojima šef treba da "zameni mamu". Gospodo Business je rat (ekonomski) dok vi kukate na šefove umesto da RADITE BEZ POGOVORA, mi gubimo rat.:mafijas:
 
Upravo je to poseban fenomen koji se javlja u ovom nasem tragicnom drustvu.SINDROM GAZDE!.
Ljudi,vi niste nikakve gazde.I nicije.Svako ko ima svoj privatan posao je samo osoba koja yna ,ili ne zna da radi svoj posao kako treba.A to ne ukljucuje izivljavanje.Mislim da ste omanuli temu.Ovde nije rec o disciplini,nego o mobingu.

@Za marksistu: Batali teoretisanje.Baci se malo u praksu.Ja svog radnika nisam ni gledala ni tretirala kao robu.I ta teorija o jednakosti je takodje suplja.Po defaultu
 
Upravo je to poseban fenomen koji se javlja u ovom nasem tragicnom drustvu.SINDROM GAZDE!.
Ljudi,vi niste nikakve gazde.I nicije.Svako ko ima svoj privatan posao je samo osoba koja yna ,ili ne zna da radi svoj posao kako treba.A to ne ukljucuje izivljavanje.Mislim da ste omanuli temu.Ovde nije rec o disciplini,nego o mobingu.

@Za marksistu: Batali teoretisanje.Baci se malo u praksu.Ja svog radnika nisam ni gledala ni tretirala kao robu.I ta teorija o jednakosti je takodje suplja.Po defaultu

Naravno da jesam (ma šta ti rekla) jer kad takvi kao ti zbog aljkavosti naprave pogrešnu fakturu, a je je automatski potpišem ONDA JA IMAM KRIVIČNU PRIJAVU. Upravo takvi su mi smestili,pa mi se sudi ta Falsifikovanje službene isprave (koju nisam ni video), taj dan sam potpisao 23 fakture ne zagledajući (pa zaboga imam komercijalistu i knjigovođu a o sekretarici da i ne pričam) i onda kad tu bandu počneš da postrojavaš, onda si diktator i sl. Svi su spremni da svedoče kako si ih isplaćivao u devizama :dash: (što je posebno protivzakonito) pa na kraju niko ništa nije znao o poslovanju, svi su pali s Marsa.
Čak su hteli i da me tuže za NEISPLAĆENE plate (a svedoče da su je dobili u devizama).
Međutim ja sam dokazao da sam Vrhunski Menadžer (to se dokazuje reagovanjem u kriznim situacijama a ne diplomom). Podelio sam preduzeće na 2 dela, jedan deo (zajedno sa izdajnicima) kupila je jedna BiH firma (vlasništvo mog prijatelja) koji ih je nakon dva meseca najurio na biro (ne kao tehnološki višak,nego kao lopove protiv kojih je pokrenuo prekršajne i krivične prijave (po raznim osnovama), a moj deo danas posluje kao Jednočlano deoničko društvo sa jednim zaposlenim (mojom malenkošću). To se zove ČISTA POBEDA NAD POBUNOM NA BRODU :gace: Jedino mi je žao što nije bio pravi brod pa da smem da ih STRELJAM.:mafijas:
 
Poslednja izmena:
Naravno da jesam (ma šta ti rekla) jer kad takvi kao ti zbog aljkavosti naprave pogrešnu fakturu, a je je automatski potpišem ONDA JA IMAM KRIVIČNU PRIJAVU. Upravo takvi su mi smestili,pa mi se sudi ta Falsifikovanje službene isprave (koju nisam ni video), taj dan sam potpisao 23 fakture ne zagledajući (pa zaboga imam komercijalistu i knjigovođu a o sekretarici da i ne pričam) i onda kad tu bandu počneš da postrojavaš, onda si diktator i sl. Svi su spremni da svedoče kako si ih isplaćivao u devizama :dash: (što je posebno protivzakonito) pa na kraju niko ništa nije znao o poslovanju, svi su pali s Marsa.
Čak su hteli i da me tuže za NEISPLAĆENE plate (a svedoče da su je dobili u devizama).
Međutim ja sam dokazao da sam Vrhunski Menadžer (to se dokazuje reagovanjem u kriznim situacijama a ne diplomom). Podelio sam preduzeće na 2 dela, jedan deo (zajedno sa izdajnicima) kupila je jedna BiH firma (vlasništvo mog prijatelja) koji ih je nakon dva meseca najurio na biro (ne kao tehnološki višak,nego kao lopove protiv kojih je pokrenuo prekršajne i krivične prijave (po raznim osnovama), a moj deo danas posluje kao Jednočlano deoničko društvo sa jednim zaposlenim (mojom malenkošću). To se zove ČISTA POBEDA NAD POBUNOM NA BRODU :gace: Jedino mi je žao što nije bio pravi brod pa da smem da ih STRELJAM.:mafijas:



Za te fakture si sam kriv..Gde su ti bile oci?To je stvar iskustva.Ja jako pazim sta i kome potpisujem.Sad imas jedno iskustvo vise.

Ja sam dobila kaznicu neku minimalnu,jer mi knjigovodja nije pustio virman za doprinos,a nije mi prijavio,Ali je fora u tome sto postoje drustvene firme koje ne placaju ni doprinose ni mesecne zarade godinama,pa ih niko ne kaznjava i ne zatvara.Ko se zato sekira???
A to da ima individua koje se ako im se ukaze paznja i popustanje uskurce,to je cinjenica.
Ali opet postoje civilizovane metode disciplinovanja.
A ima i mobinga.I to na sve strane.I to je fakat.
Nemoj streljati,bes kad prodje,nestace ti i yelja.A i nije nacin.Vazno da mene hoces da pakujes u ludacku kosulju.A vamo bi streljao:hahaha::hahaha:
 
Ali opet postoje civilizovane metode disciplinovanja.
Pogledajte prilog 47395
atable1.gif


Ovo je MOJA METODA! Zaskoči ih kad se ne nadaju!
 
To je novokomponovana izmišljotina.
Ne postoji firma u kojoj nema "mobinga", niti može postojati tako nešto. Mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Čim te šef izgrdi zbog zakašnjenja, ili aljkavosti, ili prosto zato što je danas neraspoložen i hoće da te postavi na tvoje mesto (ribanje, raport) ti odmah kod advokata pa tužbu. Te priče smo uvezli iz Amerike,pa je to kao moderno. Došli smo do apsurda da šef ne sme da bude šef i da mora svima da titra. Neće moći ove noći. Kome se ne sviđa njegov položaj neka preduzme nešto da napreduje,sposobnošću ili ulizištvom obe metode uspevaju. A kom ni to ne odgovara neka osnuje svoju firmu i neka bude gazda (ali onda će drugi razmaženi tipovi da plaču zbog mobinga i da ga tuže).;)
Ne može da me riba ni ako zakasnim ( može da me kazni , na to sam spremna ako pogrešim), a naročito ne ako je neraspoložen i nervozan.Neka maltretira svoju ženu i familiju , ali ti koji svoje frustracije leče na podređenima verovatno kući ne smeju ni da pisnu.Šef kod koga se napreduje ulizništvom je nula i od šefa i od čoveka.
 
Antoniusss-ov metod stvara nepovoljnu atmosferu za rad, a Lady Stardust-ova metoda povoljnu atmosferu za rad. U nepovoljnoj atmosferi zaposleni dolaze na posao nevoljni za rad, ne ulazu max. sebe u posao, slabije su kreativni I inovativni, dok u povoljnoj atmosferi zaposleni imaju potrebu za dokazivanjem medju drugima kao I za samodokazivanjem. Ovo je teorija, a moja praksa kaze da je potrebno I jedno I drugo izbalansirati. Autoritet koji se namece samom pozicijom nadredjenog, a prvenstveno autoritet koji je stecen ZNANJEM je taj koji navodi zaposlenog na rad (uz dobru organizaciju rada). Generalno, stvarati povoljnu atmosferu za rad ali ipak u izvesnim situacijama pokazati ko je glavni I da se ne moze ponasati “kako hocemo”. Mora postojati bic koji ce stojati u rezervi za svaki slucaj. Mozemo biti u dobrim odnosima sve dok je posao efektivan I efikasan (ekonomski rat). Ne dolazimo na posao da bi se druzili ali medjusobno postovanje mora da postoji (bar je humano) uz to da se zna ko je nadredjeni a ko podredjeni, tj. da postoji odnos radnik-rukovodilac. Redovno maltretiranje I psihicko izivljavanje (mobing) se ne treba sprovoditi zbog toga sto postoje sistemi za sankcionisanje (uz obrazlozenje zaposlenom) kao I zakonski 10% otpustanje kao tehnoloski visak.
I vlasnica fotografske radnje je prosla tako kako je prosla zbog toga sto nije stvorila povoljnu atmosferu za rad vec su zaposleni vecno bili pod stresom I napetoscu pa im je svega bilo dosta (pretpostavljam).
Sve zavisi od licnosti kako ce se ko odnositi prema zaposlenima. Licno vise volim bic ali ne ide.
 
I vlasnica fotografske radnje je prosla tako kako je prosla zbog toga sto nije stvorila povoljnu atmosferu za rad vec su zaposleni vecno bili pod stresom I napetoscu pa im je svega bilo dosta (pretpostavljam).
.

UUUU.Nije.Ona je cak prem anjima bila i vise nego fer.Njen se odnos nije zadrzavao na odnosu posao,rad,plata,nego kad je bilo vise posla i zarade cascavala ih i nagradjivala.Kao i za prekovremeno.
Ali na zalost ima ljudi koji mesaju dobrotu i glupost,pa zloupotrebljavaju.
Ja mislim da se slicno i antoniusu dogodilo.Isao neiskvareno da ne kazem naivno,ne nadajuci se da neko konspirativno priprema puc
 
Naravno da jesam (ma šta ti rekla) jer kad takvi kao ti zbog aljkavosti naprave pogrešnu fakturu, a je je automatski potpišem ONDA JA IMAM KRIVIČNU PRIJAVU. Upravo takvi su mi smestili,pa mi se sudi ta Falsifikovanje službene isprave (koju nisam ni video), taj dan sam potpisao 23 fakture ne zagledajući (pa zaboga imam komercijalistu i knjigovođu a o sekretarici da i ne pričam) i onda kad tu bandu počneš da postrojavaš, onda si diktator i sl. Svi su spremni da svedoče kako si ih isplaćivao u devizama :dash: (što je posebno protivzakonito) pa na kraju niko ništa nije znao o poslovanju, svi su pali s Marsa.
Čak su hteli i da me tuže za NEISPLAĆENE plate (a svedoče da su je dobili u devizama).
Međutim ja sam dokazao da sam Vrhunski Menadžer (to se dokazuje reagovanjem u kriznim situacijama a ne diplomom). Podelio sam preduzeće na 2 dela, jedan deo (zajedno sa izdajnicima) kupila je jedna BiH firma (vlasništvo mog prijatelja) koji ih je nakon dva meseca najurio na biro (ne kao tehnološki višak,nego kao lopove protiv kojih je pokrenuo prekršajne i krivične prijave (po raznim osnovama), a moj deo danas posluje kao Jednočlano deoničko društvo sa jednim zaposlenim (mojom malenkošću). To se zove ČISTA POBEDA NAD POBUNOM NA BRODU :gace: Jedino mi je žao što nije bio pravi brod pa da smem da ih STRELJAM.:mafijas:

PLATI IH MALO VISE PA NECE DA GRESE!!Nego vi GAZDE stegnete pare zaradjujuci pare na tudim ledjima,a jos kukate i ocekujete da rade svi kako treba,a kako ste dosli do para to da i ne pominjem(cast izuzetcima).Jadnom kada bi se ispitalo poreklo vaseg kapitala svi bi ste iza reseteka bili.Postavi sebi pitanje,koji ti auto vozis,a koji tvoji radnici,ako ga uopste i imaju,a naravno da ga kod tebe nece ni zaraditi.Jer ti imas PARE,a time mislis da imas i mozak,razmisli da li ti radis i da li bi radio sve savrseno, da imas 5-10 puta manju platu od GAZDE,A JOS KADA BI TE NEKO STAVIO DA RADIS posao obicnog radnika garantovano bi 5-10 puta losije radio GAZDO!Spusti se malo na zemlju
 
PLATI IH MALO VISE PA NECE DA GRESE!!Nego vi GAZDE stegnete pare zaradjujuci pare na tudim ledjima,a jos kukate i ocekujete da rade svi kako treba,a kako ste dosli do para to da i ne pominjem(cast izuzetcima).Jadnom kada bi se ispitalo poreklo vaseg kapitala svi bi ste iza reseteka bili.Postavi sebi pitanje,koji ti auto vozis,a koji tvoji radnici,ako ga uopste i imaju,a naravno da ga kod tebe nece ni zaraditi.Jer ti imas PARE,a time mislis da imas i mozak,razmisli da li ti radis i da li bi radio sve savrseno, da imas 5-10 puta manju platu od GAZDE,A JOS KADA BI TE NEKO STAVIO DA RADIS posao obicnog radnika garantovano bi 5-10 puta losije radio GAZDO!Spusti se malo na zemlju

Idemo redom:
1. Neradnika možeš platiti koliko hoćeš on je i dalje neradnik.
Dokaz: sve firme bivše SFRJ
2.Do para smo došli na razne načine (a što ti nisi?)
3.To što mi imamo pare a ti ne znači da mi imamo VEĆI mozak od tebe (tehnokratija)
4. Vozio sam do sada 17 automobila,počevši od fiće 1986 pa do ovog zadnjeg BMW-a koji mi je totalno uništio venčani kum (zato ne govorimo),sad nemam kola.
5.ne da imaju manju platu 10 puta nego i do 10.000 puta,ali zamisli da radiš kod Bila Gejtsa da li bi se poredio sa njim?
6.Ja ne treba da se spuštam na zemlju,nije ti ovo socijalizam na koji su svi pljuvali (a sad žale za njim). Shvati da je firma MOJA, ja mogu sutra da je zatvorim i svi na ulicu. Kako bi bilo da ja dođem u TVOJU kuću i da određujem pravila. Zamisli da si šofer i da voziš MOJA kola i ja kažem idi u Vršac a ti odeš u Valjevo.
Moja igračka, moja pravila, ako ti se ne sviđa idi pa se igraj sa nekim drugim.
Kad sam ja bio mali samo jedan drugar je imao pravu kožnu loptu i ako ne damo njemu da da barem jedan go on se naljuti,uzme svoju loptu i ode kući. Čim onda da se mi ostali igramo? Onda nismo bili čuli za mobing,pa da ga tužimo.z:dm:
 
Poslednja izmena:
PLATI IH MALO VISE PA NECE DA GRESE!!Nego vi GAZDE stegnete pare zaradjujuci pare na tudim ledjima,a jos kukate i ocekujete da rade svi kako treba,a kako ste dosli do para to da i ne pominjem(cast izuzetcima).Jadnom kada bi se ispitalo poreklo vaseg kapitala svi bi ste iza reseteka bili.Postavi sebi pitanje,koji ti auto vozis,a koji tvoji radnici,ako ga uopste i imaju,a naravno da ga kod tebe nece ni zaraditi.Jer ti imas PARE,a time mislis da imas i mozak,razmisli da li ti radis i da li bi radio sve savrseno, da imas 5-10 puta manju platu od GAZDE,A JOS KADA BI TE NEKO STAVIO DA RADIS posao obicnog radnika garantovano bi 5-10 puta losije radio GAZDO!Spusti se malo na zemlju

Cime se bavis???
 
Idemo redom:
1. Neradnika možeš platiti koliko hoćeš on je i dalje neradnik.
Dokaz: sve firme bivše SFRJ
2.Do para smo došli na razne načine (a što ti nisi?)
3.To što mi imamo pare a ti ne znači da mi imamo VEĆI mozak od tebe (tehnokratija)
4. Vozio sam do sada 17 automobila,počevši od fiće 1986 pa do ovog zadnjeg BMW-a koji mi je totalno uništio venčani kum (zato ne govorimo),sad nemam kola.
5.ne da imaju manju platu 10 puta nego i do 10.000 puta,ali zamisli da radiš kod Bila Gejtsa da li bi se poredio sa njim?
6.Ja ne treba da se spuštam na zemlju,nije ti ovo socijalizam na koji su svi pljuvali (a sad žale za njim). Shvati da je firma MOJA, ja mogu sutra da je zatvorim i svi na ulicu. Kako bi bilo da ja dođem u TVOJU kuću i da određujem pravila. Zamisli da si šofer i da voziš MOJA kola i ja kažem idi u Vršac a ti odeš u Valjevo.
Moja igračka, moja pravila, ako ti se ne sviđa idi pa se igraj sa nekim drugim.
Kad sam ja bio mali samo jedan drugar je imao pravu kožnu loptu i ako ne damo njemu da da barem jedan go on se naljuti,uzme svoju loptu i ode kući. Čim onda da se mi ostali igramo? Onda nismo bili čuli za mobing,pa da ga tužimo.z:dm:

I agree:heart::heart:
 

Back
Top