Misli poznatih mislilaca

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jadan ja, blago njima

Život najmlađeg monaha po rangu u tajlandskom manastiru izgledao je toliko nepravedan. Stariji monasi dobijali su najbolju hranu, sedeli na mekim jastučićima i nikada nisu morali da guraju kolica sa zemljom. Sa druge strane, moj jedan jedini obrok na dan bio je bljutav; satima sam tokom ceremonija morao da sedim na golom betonu (koji je uz to bio i grbav, jer su lokalni zidari bili antitalenti za izlivanje betonskih podova); i ponekad sam morao da prilično zapnem radeći fizičke poslove. Jadan ja, blago njima.

Proveo sam duge, mučne sate sam sebi opravdavajući svoje pritužbe. Stariji monasi su verovatno bili dovoljno prosvetljeni da je davati im ukusnu hranu bilo isto sto i baciti je; zato bi ja trebalo da je dobijem. Stariji monasi su već godinama sedeli po čitave sate sa prekštenim nogama i već su se navikli na to; zato bi ja trebalo da dobijem te velike, mekane jastučiće. Sem toga, svi stariji monasi bili su ugojeni, verovatno od one najbolje hrane, tako da su na svojim donjim delovima imali da tako kažem "prirodni tapacirung". Stariji monasi bi nama mlađim monasima samo govorili šta treba da se uradi, a ne bi se i sami toga prihvatili, tako da nisu imali pojma koliko je vrućina i teško gurati kolica prepuna zemlje. Svi ti građevinski radovi bili su uostalom njihova ideja, pa bi oni trebalo i da ih urade! Jadan ja, blago njima.

Kada sam postao stariji monah po stažu, ja sam sad jeo najbolju hranu, sedeo na mekom jastučetu i tek pomalo fizički radio. Međutim, uhvatio sam sebe kako zavidim mlađim monasima. Oni nisu morali da drže javne govore, po ceo dan slušaju o nečijim problemima i satima se bore sa administrativnim poslovima. Jednostavno, nisu imali toliko mnogo obaveza i zato su mnogo vremena imali na raspolaganju za sebe. I onda sam uhvatio sebe kako govorim: "Jadan ja, blago njima."

Uskoro sam otkrio šta se događa. Mladi monasi su imali "patnju mladih monaha". Stariji monasi su imali "patnju starih monaha". Kada sam postao stariji monah, jednostavno sam jedan oblik patnje zamenio drugim oblikom patnje.

Upravo ovo se događa kada oni koji su sami zavide onima koji su u braku, a oni koji su u braku zavide onima koji žive sami. Kako bi svi mi vec trebalo do sada da smo otkrili, kada ulazimo u brak mi samo "patnju samačkog života" zamenjujemo za "patnju života u braku". A onda se razvedemo i opet patnju "života u braku" zamenimo za "patnju samačkog života". Jadan ja, blago njima.

Kada smo siromašni, zavidimo onima koji su imućni. Međutim, mnogi od tih bogatih priželjkuju iskrena prijateljstva i slobodu od briga oko imetka kakvu imaju siromašni. Postati bogat znači samo zameniti "patnju siromaha" za "patnju bogataša". Otići u penziju i smanjiti sebi prihode znači samo "patnju bogataša" zameniti za "patnju siromaha". I tako to ide. Jadan ja, blago njima.

Misliti da ćete postati srećni tako što ćete postati neko drugi jeste obmana. Postajući neko drugi, samo jedan oblik patnje zamenjujete drugim. Ali kada ste zadovoljni onim kakvi jeste, bilo da ste mlađi ili stariji po rangu, u braku ili sami, bogati ili siromašni, tada ste se oslobodili i patnje. Blago meni, jadni oni.

Ajahn Brahm: Opening the Door of Your Heart
 
Današnje generacije ne treba da bude sramota ni za šta, jer njihov odnos prema nama roditeljima i starijima, kao i njihove predstave o pravim vrednostima, ljubavi i prijateljstvu i mnogo čemu drugom, stvorili smo i još uvek stvaramo mi. Zato ako ičega treba da se srame i stide današnje generacije onda smo to mi i naši postupci u prošlosti. - (m.m.)
 
"Milosrđe kvari i onoga ko daje i onoga kome se daje, a povrh toga ne postiže se njime pravi cilj, jer se samo povečava siromaštvo.
Neradnici, oni koji ne žele da rade, okupljaju se oko onih koji daju,kao kockari oko kartaškog stola, u nadi da će dobiti na kartama.
Međutim, bedne sitne pare koje im se bacaju nisu dovoljne da zadovolje ni stoti deo potreba.
Davanje milostinje i u današnjem društvu mora biti zakonom zabranjeno. "

Dostojevski
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top