Milošević je u Dejtonu propustio poslednju priliku da sačuva Kosovo

Za Dejton - ne znam. Bila bi interesantna tema.
Ništa se nije moglo postići manje tj više od Z4 za Albance.
Pošto je Milošević odbio z4 , sled je bio predvidiv i za srbe u Hrvatskoj i za stanje na Kosovu. .
........................................................................................................................................................
Posle su bila dva Rambuje sporazuma - prvi jugoslovensko-Srpski drugi Američki .
UN su usvojile drugi .
I nema šta da se -šta bi bilo- kad se tom sporazumu iz Rambujea nije usprotivila ( veto) ni Rusija ni Kina. .itd
 
Потребно је што више откривати оваквих ствари, да се јасно виде сви фактори који су довели до нашег полома деведесетих.
То је важно да бисмо извукли неке поуке и у будућности били бар мало паметнији.




https://radar.nova.rs/politika/milosevic-je-u-dejtonu-propustio-poslednju/

Tokom pregovora u bazi Rajt Paterson je Džim Barnli, šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo papire kojima se predviđalo da Kosovo dobije najširu autonomiju, ali u sastavu SRJ. Milošević ih je pročitao, zgužvao i gađao me njima u glavu. „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: Ako hoće Kosovo dobiće novo veliko zajebavanje“, rekao je. Posle toga nijedna ponuda nije bila ozbiljna​

Četvrt veka, koliko se navršava od NATO bombardovanja Jugoslavije, u istorijskom smislu nije period u kome se mogu donositi definitivni sudovi o presudnim istorijskim događajima, ali svakako jeste razdoblje u kome se ti događaji mogu sagledavati sa manje emocija i više poznatih činjenica. Tragedija ili ironija je u tome što se na ovim prostorima istorija, izgleda, podrazumeva kao oblik večnog povratka, kako je to opisao Fridrih Niče. U suprotnom ne bi četvrt veka kasnije Kosovo i dalje bilo ključno pitanje srpske politike. U intervjuu za Radar, Nebojša Vujović, diplomata i nekadašnji šef misije Savezne Republike Jugoslavije u Vašingtonu, otkriva nepoznate detalje koji su prethodili napadu na Jugoslaviju, uključujući i mirovnu konferenciju u Rambujeu.
Jednom prilikom ste rekli da niko ne bi prihvatio uslove iz Rambujea, koji su podrazumevali i prolazak stranih trupa kroz Srbiju. Kako smo uopšte došli u poziciju da nam se takvi uslovi nametnu?
Pre Rambujea, osnovna američka poruka koja mi je kao diplomati preneta je bila da mi ne možemo sami da rešimo pitanje Kosova. Rekli su da je najbolji primer toga ono što je urađeno u Drenici kada smo, kako su mi rekli, od jednog malog teroriste i kriminalca Jašarija, napravili nacionalnog heroja o kome se pevaju oslobodilačke pesme. Mislim na akciju policije u kojoj je celo selo bilo spaljeno i ubijeno 17 ljudi. Time je Srbija sama sebe zgazila i postala idealna meta za hajku koja treba da rezultira bombardovanjem. Osim toga meni je Bob Rajt, šef DIA (Deffense Intelligence Agency) koji je bio oženjen Makedonkom iz Skoplja, par dana pred NATO intervenciju u jednom restoranu rekao: „Pošalji Miloševiću telegram da je ovo opasna igra i da ne može s nama da se takmiči ko ima veći… Ne može on protiv 27 zemalja.“ Tim rečima sam napisao ono što mi je Rajt preneo.

Kako je Milošević reagovao?
Milan Milutinović mi je rekao da nisam normalan što sam to tako preneo i da će Milošević ubiti i njega i mene. Poenta je bila da Srbija ne može da reši to bez NATO, bez gorile od 600 funti. Rambuje je bio težnja da se ta gorila smesti i uđe na teritoriju.
Da li je prihvatanje uslova iz Rambujea ipak bilo bolje rešenje od bombardovanja?
Ako govorimo realno, Rambuje niko ne bi potpisao. Rambuje je bio ultimatum i Milošević ga nije očekivao. Rambuje bi teško ko potpisao, sem možda Vučić danas, imajući u vidu šta je sve odradio za kosovsku nezavisnost. A gorila od 600 funti je ušao sam na Kosovo posle Kumanovskog sporazuma.
Kada je Milošević postao svestan da je bombardovanje neizbežno i kako je reagovao?
Nakon telegrama koji sam pomenuo, Džordž Kenan, šef CIA za jugoistočnu Evropu, rekao mi je da bombardovanje dolazi i da je politička odluka doneta. Kada sam se posle ručka vratio u ambasadu pogledao sam izjavu Medlin Olbrajt iz Rambujea, koja je pakovala kofere i najavljivala posetu Ričarda Holbruka i Kristofera Hila Beogradu kako bi Miloševiću preneli poslednju poruku upozorenja. Pretpostavljam da su mu tu poruku i preneli, jer su meni tako rekli u Vašingtonu.
Vi ste napisali politički deo Kumanovskog sporazuma, koji je za jedne istorijski sporazum, za druge kapitulacija. Kako ga vi doživljavate?
Tačno, ja sam napisao politički deo uključujući i preambulu po kojoj je Kosovo integralni deo Savezne Republike Jugoslavije. A Srbija je naslednica svih prava i obaveza SRJ. Moja prva rečenica je da je jasno da je Kosovo deo Srbije. Isto tako sam u Sporazum ubacio deo o povratku stotina srpskih policajaca, patologa, veterinara i carinika, iako su oni to hteli da izbace. Insistirao sam, i to je ubačeno u Sporazum, na razoružanju OVK. Ja nisam bio ni general policije ni general vojske, ovo pitanje treba da postavite Svetozaru Marjanoviću ili Obradu Stevanoviću koji su bili zaduženi za povlačenje srpske vojske i policije. Poslat sam tamo kao čovek sa velikim iskustvom u pregovaranju i kao neko ko dobro poznaje politiku SAD i zapadne strukture. Taj papir je posle potpisivanja u selu Blace usvojen na sednici SB UN pod imenom Rezolucija SB 1244. Ne postoje dva papira. Postoji samo jedan papir sa dva naslova. Jedan je Vojnotehnički sporazum o okončanju borbenih dejstava i političkim principima. Drugi je Rezolucija SB UN 1244. U tom dokumentu stoji da je Kosovo integralni deo SRJ. Vojska i policija su se sporazumom povukle, ali sa svojoj vojnom mehanizacijom, tenkovima, topovima puškama i svim oružjem. Oružje nije bačeno u travu i ruke podignute uvis. Niti je NATO to tražio. General Pavković mi je noću između 9. i 10. juna rekao da smo potpisali kapitulaciju. Odgovorio sam da treba da se stidi i da su on i njemu slični vodili rat. Rat sam ja zaustavio. Isti taj Pavković je sutradan izjavio da smo pod vođstvom Miloševića pobedili NATO. Izgledalo mi je da ja i ljudi poput Pavkovića nismo bili u istom ratu, već da je svako imao svoj rat.
nebojsa vujovic foto vesna lalic nova rs 1
Nebojša Vujović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kad se povuku vojska i policija, a za njom još 100.000 Srba, kako to zovete?
A možemo postaviti i pitanje ko je zakazao u sprovođenju sporazuma?
Ko je zakazao?
Zakazali su oni koji su pustili OVK da uđe prva i pobije sve one silne Srbe na putu povlačenja srpskih snaga. Obaveza Kfora je bila da zaštiti Srbe i razoruža OVK i to sam vrlo jasno napisao u članovima 2 i 3. Ne kažem da je toga bilo svuda, neke snage Kfora su i zaštitile Srbe. Italijani su sprečili pokolje u Metohiji, kao što su reagovali i kada se pre 20 godina dogodio pogrom Srba. Tada su pripadnici Kfora ubili sedamdesetak terorista. Znate zašto? Jer je pokojni general Delić upalio i prošetao tenkove do granice i zapretio da će ući na Kosovo.
Kada već govorimo o Kumanovskom sporazumu i tu je bilo pritisaka, čak i sa ruske strane?
To je bio sastanak u Belom dvoru, došli su Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin, bivši ruski izaslanik za Kosovo. Milošević je otvorio sastanak, a Černomirdin udario šakom o sto i rekao: „Predsedniče Miloševiću, nismo ovde došli da debatujemo, došli smo da vam poručimo da će Srbija izgledati kao ova ravna ploča stola.“ Strgao je čaršav i sve čaše, tanjire i posluženje bacio na pod. I nisam ja jedini svedok toga, bilo ih je još.
Otkuda onda tako jak ruski sentiment u Srbiji?
Iz prvog reda na Sednici Saveta bezbednosti UN sam gledao kako ruski ambasador Voroncov 31. maja 1992. diže ruku za uvođenje finansijskih sankcija Srbiji. A to odakle taj sentiment treba pitati ove što misle da Rusija vodi računa o našim, a ne o svojim interesima.

Malo je poznato da je još tokom trajanja pregovora u Dejtonu Miloševiću nuđeno rešenje za Kosovo. Koje je to rešenje i kako je Milošević reagovao?
Negde petnaestog dana boravka u Dejtonu, Džim Barnli, koji je bio šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo mi je papire i rekao da je u Holidej inu odseo Ibrahim Rugova sa svojim saradnicima. Amerikanci su procenili da je Dejton izuzetna prilika da se uz Bosnu reši i pitanje Kosova. Predao mi je papir kojim se predviđalo da Kosovo bude manje od nezavisne države, a više od pokrajine – što znači najšira poznata autonomija u Evropi. Povlačene su paralele sa Tirolom i Švajcarskom. Dakle, definitivno u sastavu SRJ, uz najveću moguću autonomiju i uz prisustvo američkih snaga koje bi obezbedile sprovođenje tog koncepta. Odneo sam te papire Miloševiću. Pogledao je papire, pažljivo ih pročitao, pocrveneo u licu, ustao, zgužvao ih i gađao me njima u glavu. Jedini svedok je bio Goran Milinović, šef njegovog kabineta. Milošević je rekao: „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: kakvo Kosovo? Ako hoće Kosovo, dobiće novo veliko zajebavanje.“ Pokupio sam papire i izašao. U hodniku sam sreo Jovicu Stanišića koji mi je rekao da je očekivao da će se ovo dogoditi. Barnliju sam diplomatskim rečnikom objasnio da Milošević to ne prihvata. Svi su tog dana bili u Dejtonu. Entoni Lejk, Sendi Berger, Al Gor,Vesli Klark… Barnli mi je samo rekao da će zbog ovoga tek biti nevolja. I bio je u pravu.
Da li je tim odbijanjem Milošević propustio poslednju priliku da Kosovo zadrži u Srbiji?
To je bio poslednji trenutak da nešto učini. Posle toga bilo je samo varalica, nikakvih ozbiljnih mamaca.
Do devedesetih je doveo upravo tvoj Joža Broz:

623C4198-9396-4682-A1C9-A32BC2A8F771.jpeg
 
Za Dejton - ne znam. Bila bi interesantna tema.
Ništa se nije moglo postići manje tj više od Z4 za Albance.
Pošto je Milošević odbio z4 , sled je bio predvidiv i za srbe u Hrvatskoj i za stanje na Kosovu. .
........................................................................................................................................................
Posle su bila dva Rambuje sporazuma - prvi jugoslovensko-Srpski drugi Američki .
UN su usvojile drugi .
I nema šta da se -šta bi bilo- kad se tom sporazumu iz Rambujea nije usprotivila ( veto) ni Rusija ni Kina. .itd
Strategija grickanja, tj kuvanja žabe na tihoj vatri.

Opstanak Srbije im i nije baš bio u planu.
 
Da li ti je možda palo na pamet da je to svedočenje nekog od Slobinih pajaca (ne sećam se ko je bio) zapravo lažno ili da je možda celokupna njegova vladavina, počev od stvaranja SPS od dugogodišnjih kadrova KPJ, preko gušenja demokratije, krađe glasova, katastrofalno vođenih ili nepotrebnih vojnih akcija po Vukovaru ili Dubrovniku, bila potpuno nekompatibilna sa modernim zapadnim demokratijama koje su već bile članice NATO? I kako misliš da su oni mogli da prime SRJ, kad je SRJ u to vreme bila pod njihovim sankcijama?

Slobiste je zapravo vrlo lako provaliti, iako im priče zvuče baš onako kul i prosrpski. Samo malo uključiš mozak i shvatiš da te lažu neprekidno celog života.

Ako krenemo od devedesetih, nama su se svakako sukobljavali interesi sa njihovim cvećem, Hrvatima i Bošnjacima. Da li ti zaista misliš da su bili ozbiljni kad su nam to ponudili, i da bi oni zaista pristali da stave srpski interes ispred hrvatskog i bošnjačkog? Ja se slažem da je Milošević bio jedna neotesana u nepromišljena budala, ali ne mogu da poverujem da su ikada imali dobru nameru prema nama. Članovi delegacije koji su učestvovali u potpisivanju Kumanovskog sporazuma tvrde da su naročito insistirali i da im je bilo garantovano da će KFOR nakon povlačenja srpskih snaga osigurati bezbednost i opstanak preostalom srpskom stanovništvu, ali to se naravno nije desilo i ubrzo je usledio egzodus. I to je samo jedan od primera da su to ozbiljni prevaranti i da šta god potpisalii i obećali uvek će raditi po svome. Slično je i sa Rusijom, Angela Merkel je izjavila da je Minski sporazum zaključen samo da se da Ukrajini na vremenu da ojača... O čemu dalje pričati.
 
Ako krenemo od devedesetih, nama su se svakako sukobljavali interesi sa njihovim cvećem, Hrvatima i Bošnjacima. Da li ti zaista misliš da su bili ozbiljni kad su nam to ponudili, i da bi oni zaista pristali da stave srpski interes ispred hrvatskog i bošnjačkog? Ja se slažem da je Milošević bio jedna neotesana u nepromišljena budala, ali ne mogu da poverujem da su ikada imali dobru nameru prema nama. Članovi delegacije koji su učestvovali u potpisivanju Kumanovskog sporazuma tvrde da su naročito insistirali i da im je bilo garantovano da će KFOR nakon povlačenja srpskih snaga osigurati bezbednost i opstanak preostalom srpskom stanovništvu, ali to se naravno nije desilo i ubrzo je usledio egzodus. I to je samo jedan od primera da su to ozbiljni prevaranti i da šta god potpisalii i obećali uvek će raditi po svome. Slično je i sa Rusijom, Angela Merkel je izjavila da je Minski sporazum zaključen samo da se da Ukrajini na vremenu da ojača... O čemu dalje pričati.
💯%

Ovakve teme postavljaju oni koji veruju u ono u šta druga strana upravo i želi da oni veruju.
 
Потребно је што више откривати оваквих ствари, да се јасно виде сви фактори који су довели до нашег полома деведесетих.
То је важно да бисмо извукли неке поуке и у будућности били бар мало паметнији.




https://radar.nova.rs/politika/milosevic-je-u-dejtonu-propustio-poslednju/

Tokom pregovora u bazi Rajt Paterson je Džim Barnli, šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo papire kojima se predviđalo da Kosovo dobije najširu autonomiju, ali u sastavu SRJ. Milošević ih je pročitao, zgužvao i gađao me njima u glavu. „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: Ako hoće Kosovo dobiće novo veliko zajebavanje“, rekao je. Posle toga nijedna ponuda nije bila ozbiljna​

Četvrt veka, koliko se navršava od NATO bombardovanja Jugoslavije, u istorijskom smislu nije period u kome se mogu donositi definitivni sudovi o presudnim istorijskim događajima, ali svakako jeste razdoblje u kome se ti događaji mogu sagledavati sa manje emocija i više poznatih činjenica. Tragedija ili ironija je u tome što se na ovim prostorima istorija, izgleda, podrazumeva kao oblik večnog povratka, kako je to opisao Fridrih Niče. U suprotnom ne bi četvrt veka kasnije Kosovo i dalje bilo ključno pitanje srpske politike. U intervjuu za Radar, Nebojša Vujović, diplomata i nekadašnji šef misije Savezne Republike Jugoslavije u Vašingtonu, otkriva nepoznate detalje koji su prethodili napadu na Jugoslaviju, uključujući i mirovnu konferenciju u Rambujeu.
Jednom prilikom ste rekli da niko ne bi prihvatio uslove iz Rambujea, koji su podrazumevali i prolazak stranih trupa kroz Srbiju. Kako smo uopšte došli u poziciju da nam se takvi uslovi nametnu?
Pre Rambujea, osnovna američka poruka koja mi je kao diplomati preneta je bila da mi ne možemo sami da rešimo pitanje Kosova. Rekli su da je najbolji primer toga ono što je urađeno u Drenici kada smo, kako su mi rekli, od jednog malog teroriste i kriminalca Jašarija, napravili nacionalnog heroja o kome se pevaju oslobodilačke pesme. Mislim na akciju policije u kojoj je celo selo bilo spaljeno i ubijeno 17 ljudi. Time je Srbija sama sebe zgazila i postala idealna meta za hajku koja treba da rezultira bombardovanjem. Osim toga meni je Bob Rajt, šef DIA (Deffense Intelligence Agency) koji je bio oženjen Makedonkom iz Skoplja, par dana pred NATO intervenciju u jednom restoranu rekao: „Pošalji Miloševiću telegram da je ovo opasna igra i da ne može s nama da se takmiči ko ima veći… Ne može on protiv 27 zemalja.“ Tim rečima sam napisao ono što mi je Rajt preneo.

Kako je Milošević reagovao?
Milan Milutinović mi je rekao da nisam normalan što sam to tako preneo i da će Milošević ubiti i njega i mene. Poenta je bila da Srbija ne može da reši to bez NATO, bez gorile od 600 funti. Rambuje je bio težnja da se ta gorila smesti i uđe na teritoriju.
Da li je prihvatanje uslova iz Rambujea ipak bilo bolje rešenje od bombardovanja?
Ako govorimo realno, Rambuje niko ne bi potpisao. Rambuje je bio ultimatum i Milošević ga nije očekivao. Rambuje bi teško ko potpisao, sem možda Vučić danas, imajući u vidu šta je sve odradio za kosovsku nezavisnost. A gorila od 600 funti je ušao sam na Kosovo posle Kumanovskog sporazuma.
Kada je Milošević postao svestan da je bombardovanje neizbežno i kako je reagovao?
Nakon telegrama koji sam pomenuo, Džordž Kenan, šef CIA za jugoistočnu Evropu, rekao mi je da bombardovanje dolazi i da je politička odluka doneta. Kada sam se posle ručka vratio u ambasadu pogledao sam izjavu Medlin Olbrajt iz Rambujea, koja je pakovala kofere i najavljivala posetu Ričarda Holbruka i Kristofera Hila Beogradu kako bi Miloševiću preneli poslednju poruku upozorenja. Pretpostavljam da su mu tu poruku i preneli, jer su meni tako rekli u Vašingtonu.
Vi ste napisali politički deo Kumanovskog sporazuma, koji je za jedne istorijski sporazum, za druge kapitulacija. Kako ga vi doživljavate?
Tačno, ja sam napisao politički deo uključujući i preambulu po kojoj je Kosovo integralni deo Savezne Republike Jugoslavije. A Srbija je naslednica svih prava i obaveza SRJ. Moja prva rečenica je da je jasno da je Kosovo deo Srbije. Isto tako sam u Sporazum ubacio deo o povratku stotina srpskih policajaca, patologa, veterinara i carinika, iako su oni to hteli da izbace. Insistirao sam, i to je ubačeno u Sporazum, na razoružanju OVK. Ja nisam bio ni general policije ni general vojske, ovo pitanje treba da postavite Svetozaru Marjanoviću ili Obradu Stevanoviću koji su bili zaduženi za povlačenje srpske vojske i policije. Poslat sam tamo kao čovek sa velikim iskustvom u pregovaranju i kao neko ko dobro poznaje politiku SAD i zapadne strukture. Taj papir je posle potpisivanja u selu Blace usvojen na sednici SB UN pod imenom Rezolucija SB 1244. Ne postoje dva papira. Postoji samo jedan papir sa dva naslova. Jedan je Vojnotehnički sporazum o okončanju borbenih dejstava i političkim principima. Drugi je Rezolucija SB UN 1244. U tom dokumentu stoji da je Kosovo integralni deo SRJ. Vojska i policija su se sporazumom povukle, ali sa svojoj vojnom mehanizacijom, tenkovima, topovima puškama i svim oružjem. Oružje nije bačeno u travu i ruke podignute uvis. Niti je NATO to tražio. General Pavković mi je noću između 9. i 10. juna rekao da smo potpisali kapitulaciju. Odgovorio sam da treba da se stidi i da su on i njemu slični vodili rat. Rat sam ja zaustavio. Isti taj Pavković je sutradan izjavio da smo pod vođstvom Miloševića pobedili NATO. Izgledalo mi je da ja i ljudi poput Pavkovića nismo bili u istom ratu, već da je svako imao svoj rat.
nebojsa vujovic foto vesna lalic nova rs 1
Nebojša Vujović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kad se povuku vojska i policija, a za njom još 100.000 Srba, kako to zovete?
A možemo postaviti i pitanje ko je zakazao u sprovođenju sporazuma?
Ko je zakazao?
Zakazali su oni koji su pustili OVK da uđe prva i pobije sve one silne Srbe na putu povlačenja srpskih snaga. Obaveza Kfora je bila da zaštiti Srbe i razoruža OVK i to sam vrlo jasno napisao u članovima 2 i 3. Ne kažem da je toga bilo svuda, neke snage Kfora su i zaštitile Srbe. Italijani su sprečili pokolje u Metohiji, kao što su reagovali i kada se pre 20 godina dogodio pogrom Srba. Tada su pripadnici Kfora ubili sedamdesetak terorista. Znate zašto? Jer je pokojni general Delić upalio i prošetao tenkove do granice i zapretio da će ući na Kosovo.
Kada već govorimo o Kumanovskom sporazumu i tu je bilo pritisaka, čak i sa ruske strane?
To je bio sastanak u Belom dvoru, došli su Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin, bivši ruski izaslanik za Kosovo. Milošević je otvorio sastanak, a Černomirdin udario šakom o sto i rekao: „Predsedniče Miloševiću, nismo ovde došli da debatujemo, došli smo da vam poručimo da će Srbija izgledati kao ova ravna ploča stola.“ Strgao je čaršav i sve čaše, tanjire i posluženje bacio na pod. I nisam ja jedini svedok toga, bilo ih je još.
Otkuda onda tako jak ruski sentiment u Srbiji?
Iz prvog reda na Sednici Saveta bezbednosti UN sam gledao kako ruski ambasador Voroncov 31. maja 1992. diže ruku za uvođenje finansijskih sankcija Srbiji. A to odakle taj sentiment treba pitati ove što misle da Rusija vodi računa o našim, a ne o svojim interesima.

Malo je poznato da je još tokom trajanja pregovora u Dejtonu Miloševiću nuđeno rešenje za Kosovo. Koje je to rešenje i kako je Milošević reagovao?
Negde petnaestog dana boravka u Dejtonu, Džim Barnli, koji je bio šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo mi je papire i rekao da je u Holidej inu odseo Ibrahim Rugova sa svojim saradnicima. Amerikanci su procenili da je Dejton izuzetna prilika da se uz Bosnu reši i pitanje Kosova. Predao mi je papir kojim se predviđalo da Kosovo bude manje od nezavisne države, a više od pokrajine – što znači najšira poznata autonomija u Evropi. Povlačene su paralele sa Tirolom i Švajcarskom. Dakle, definitivno u sastavu SRJ, uz najveću moguću autonomiju i uz prisustvo američkih snaga koje bi obezbedile sprovođenje tog koncepta. Odneo sam te papire Miloševiću. Pogledao je papire, pažljivo ih pročitao, pocrveneo u licu, ustao, zgužvao ih i gađao me njima u glavu. Jedini svedok je bio Goran Milinović, šef njegovog kabineta. Milošević je rekao: „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: kakvo Kosovo? Ako hoće Kosovo, dobiće novo veliko zajebavanje.“ Pokupio sam papire i izašao. U hodniku sam sreo Jovicu Stanišića koji mi je rekao da je očekivao da će se ovo dogoditi. Barnliju sam diplomatskim rečnikom objasnio da Milošević to ne prihvata. Svi su tog dana bili u Dejtonu. Entoni Lejk, Sendi Berger, Al Gor,Vesli Klark… Barnli mi je samo rekao da će zbog ovoga tek biti nevolja. I bio je u pravu.
Da li je tim odbijanjem Milošević propustio poslednju priliku da Kosovo zadrži u Srbiji?
To je bio poslednji trenutak da nešto učini. Posle toga bilo je samo varalica, nikakvih ozbiljnih mamaca.
чисте глупости.
 
Da li ti je možda palo na pamet da je to svedočenje nekog od Slobinih pajaca (ne sećam se ko je bio) zapravo lažno ili da je možda celokupna njegova vladavina, počev od stvaranja SPS od dugogodišnjih kadrova KPJ, preko gušenja demokratije, krađe glasova, katastrofalno vođenih ili nepotrebnih vojnih akcija po Vukovaru ili Dubrovniku, bila potpuno nekompatibilna sa modernim zapadnim demokratijama koje su već bile članice NATO? I kako misliš da su oni mogli da prime SRJ, kad je SRJ u to vreme bila pod njihovim sankcijama?

Slobiste je zapravo vrlo lako provaliti, iako im priče zvuče baš onako kul i prosrpski. Samo malo uključiš mozak i shvatiš da te lažu neprekidno celog života.
Slobiste je lako provaliti, a i one koji žele da veruju u narative koje prosipa Dojče Vele.

“bila potpuno nekompatibilna sa modernim zapadnim demokratijama koje su već bile članice NATO”

Kad ovo pročitam padne mi na pamet šta su o tome pisali RAND korporacija, National Interest i Foreign Affairs Magazine koji se uopšte nisu ustručavali da objasne i razrade potrebnu za geopolitičkim prekomponovanjem prostora Evrope u skladu sa interesima trenutno najjačeg, i onda ovo o Slobistima nekako deluje veoma prozuklo. Uglavnom se svodilo na pripreme za nove hladne ratove i ujedno popuštanje Nemačkoj i davanje bar nekog simboličkog zadovoljenja Nemcima za Drugi svetski rat.
 
Потребно је што више откривати оваквих ствари, да се јасно виде сви фактори који су довели до нашег полома деведесетих.
То је важно да бисмо извукли неке поуке и у будућности били бар мало паметнији.




https://radar.nova.rs/politika/milosevic-je-u-dejtonu-propustio-poslednju/

Tokom pregovora u bazi Rajt Paterson je Džim Barnli, šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo papire kojima se predviđalo da Kosovo dobije najširu autonomiju, ali u sastavu SRJ. Milošević ih je pročitao, zgužvao i gađao me njima u glavu. „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: Ako hoće Kosovo dobiće novo veliko zajebavanje“, rekao je. Posle toga nijedna ponuda nije bila ozbiljna​

Četvrt veka, koliko se navršava od NATO bombardovanja Jugoslavije, u istorijskom smislu nije period u kome se mogu donositi definitivni sudovi o presudnim istorijskim događajima, ali svakako jeste razdoblje u kome se ti događaji mogu sagledavati sa manje emocija i više poznatih činjenica. Tragedija ili ironija je u tome što se na ovim prostorima istorija, izgleda, podrazumeva kao oblik večnog povratka, kako je to opisao Fridrih Niče. U suprotnom ne bi četvrt veka kasnije Kosovo i dalje bilo ključno pitanje srpske politike. U intervjuu za Radar, Nebojša Vujović, diplomata i nekadašnji šef misije Savezne Republike Jugoslavije u Vašingtonu, otkriva nepoznate detalje koji su prethodili napadu na Jugoslaviju, uključujući i mirovnu konferenciju u Rambujeu.
Jednom prilikom ste rekli da niko ne bi prihvatio uslove iz Rambujea, koji su podrazumevali i prolazak stranih trupa kroz Srbiju. Kako smo uopšte došli u poziciju da nam se takvi uslovi nametnu?
Pre Rambujea, osnovna američka poruka koja mi je kao diplomati preneta je bila da mi ne možemo sami da rešimo pitanje Kosova. Rekli su da je najbolji primer toga ono što je urađeno u Drenici kada smo, kako su mi rekli, od jednog malog teroriste i kriminalca Jašarija, napravili nacionalnog heroja o kome se pevaju oslobodilačke pesme. Mislim na akciju policije u kojoj je celo selo bilo spaljeno i ubijeno 17 ljudi. Time je Srbija sama sebe zgazila i postala idealna meta za hajku koja treba da rezultira bombardovanjem. Osim toga meni je Bob Rajt, šef DIA (Deffense Intelligence Agency) koji je bio oženjen Makedonkom iz Skoplja, par dana pred NATO intervenciju u jednom restoranu rekao: „Pošalji Miloševiću telegram da je ovo opasna igra i da ne može s nama da se takmiči ko ima veći… Ne može on protiv 27 zemalja.“ Tim rečima sam napisao ono što mi je Rajt preneo.

Kako je Milošević reagovao?
Milan Milutinović mi je rekao da nisam normalan što sam to tako preneo i da će Milošević ubiti i njega i mene. Poenta je bila da Srbija ne može da reši to bez NATO, bez gorile od 600 funti. Rambuje je bio težnja da se ta gorila smesti i uđe na teritoriju.
Da li je prihvatanje uslova iz Rambujea ipak bilo bolje rešenje od bombardovanja?
Ako govorimo realno, Rambuje niko ne bi potpisao. Rambuje je bio ultimatum i Milošević ga nije očekivao. Rambuje bi teško ko potpisao, sem možda Vučić danas, imajući u vidu šta je sve odradio za kosovsku nezavisnost. A gorila od 600 funti je ušao sam na Kosovo posle Kumanovskog sporazuma.
Kada je Milošević postao svestan da je bombardovanje neizbežno i kako je reagovao?
Nakon telegrama koji sam pomenuo, Džordž Kenan, šef CIA za jugoistočnu Evropu, rekao mi je da bombardovanje dolazi i da je politička odluka doneta. Kada sam se posle ručka vratio u ambasadu pogledao sam izjavu Medlin Olbrajt iz Rambujea, koja je pakovala kofere i najavljivala posetu Ričarda Holbruka i Kristofera Hila Beogradu kako bi Miloševiću preneli poslednju poruku upozorenja. Pretpostavljam da su mu tu poruku i preneli, jer su meni tako rekli u Vašingtonu.
Vi ste napisali politički deo Kumanovskog sporazuma, koji je za jedne istorijski sporazum, za druge kapitulacija. Kako ga vi doživljavate?
Tačno, ja sam napisao politički deo uključujući i preambulu po kojoj je Kosovo integralni deo Savezne Republike Jugoslavije. A Srbija je naslednica svih prava i obaveza SRJ. Moja prva rečenica je da je jasno da je Kosovo deo Srbije. Isto tako sam u Sporazum ubacio deo o povratku stotina srpskih policajaca, patologa, veterinara i carinika, iako su oni to hteli da izbace. Insistirao sam, i to je ubačeno u Sporazum, na razoružanju OVK. Ja nisam bio ni general policije ni general vojske, ovo pitanje treba da postavite Svetozaru Marjanoviću ili Obradu Stevanoviću koji su bili zaduženi za povlačenje srpske vojske i policije. Poslat sam tamo kao čovek sa velikim iskustvom u pregovaranju i kao neko ko dobro poznaje politiku SAD i zapadne strukture. Taj papir je posle potpisivanja u selu Blace usvojen na sednici SB UN pod imenom Rezolucija SB 1244. Ne postoje dva papira. Postoji samo jedan papir sa dva naslova. Jedan je Vojnotehnički sporazum o okončanju borbenih dejstava i političkim principima. Drugi je Rezolucija SB UN 1244. U tom dokumentu stoji da je Kosovo integralni deo SRJ. Vojska i policija su se sporazumom povukle, ali sa svojoj vojnom mehanizacijom, tenkovima, topovima puškama i svim oružjem. Oružje nije bačeno u travu i ruke podignute uvis. Niti je NATO to tražio. General Pavković mi je noću između 9. i 10. juna rekao da smo potpisali kapitulaciju. Odgovorio sam da treba da se stidi i da su on i njemu slični vodili rat. Rat sam ja zaustavio. Isti taj Pavković je sutradan izjavio da smo pod vođstvom Miloševića pobedili NATO. Izgledalo mi je da ja i ljudi poput Pavkovića nismo bili u istom ratu, već da je svako imao svoj rat.
nebojsa vujovic foto vesna lalic nova rs 1
Nebojša Vujović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kad se povuku vojska i policija, a za njom još 100.000 Srba, kako to zovete?
A možemo postaviti i pitanje ko je zakazao u sprovođenju sporazuma?
Ko je zakazao?
Zakazali su oni koji su pustili OVK da uđe prva i pobije sve one silne Srbe na putu povlačenja srpskih snaga. Obaveza Kfora je bila da zaštiti Srbe i razoruža OVK i to sam vrlo jasno napisao u članovima 2 i 3. Ne kažem da je toga bilo svuda, neke snage Kfora su i zaštitile Srbe. Italijani su sprečili pokolje u Metohiji, kao što su reagovali i kada se pre 20 godina dogodio pogrom Srba. Tada su pripadnici Kfora ubili sedamdesetak terorista. Znate zašto? Jer je pokojni general Delić upalio i prošetao tenkove do granice i zapretio da će ući na Kosovo.
Kada već govorimo o Kumanovskom sporazumu i tu je bilo pritisaka, čak i sa ruske strane?
To je bio sastanak u Belom dvoru, došli su Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin, bivši ruski izaslanik za Kosovo. Milošević je otvorio sastanak, a Černomirdin udario šakom o sto i rekao: „Predsedniče Miloševiću, nismo ovde došli da debatujemo, došli smo da vam poručimo da će Srbija izgledati kao ova ravna ploča stola.“ Strgao je čaršav i sve čaše, tanjire i posluženje bacio na pod. I nisam ja jedini svedok toga, bilo ih je još.
Otkuda onda tako jak ruski sentiment u Srbiji?
Iz prvog reda na Sednici Saveta bezbednosti UN sam gledao kako ruski ambasador Voroncov 31. maja 1992. diže ruku za uvođenje finansijskih sankcija Srbiji. A to odakle taj sentiment treba pitati ove što misle da Rusija vodi računa o našim, a ne o svojim interesima.

Malo je poznato da je još tokom trajanja pregovora u Dejtonu Miloševiću nuđeno rešenje za Kosovo. Koje je to rešenje i kako je Milošević reagovao?
Negde petnaestog dana boravka u Dejtonu, Džim Barnli, koji je bio šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo mi je papire i rekao da je u Holidej inu odseo Ibrahim Rugova sa svojim saradnicima. Amerikanci su procenili da je Dejton izuzetna prilika da se uz Bosnu reši i pitanje Kosova. Predao mi je papir kojim se predviđalo da Kosovo bude manje od nezavisne države, a više od pokrajine – što znači najšira poznata autonomija u Evropi. Povlačene su paralele sa Tirolom i Švajcarskom. Dakle, definitivno u sastavu SRJ, uz najveću moguću autonomiju i uz prisustvo američkih snaga koje bi obezbedile sprovođenje tog koncepta. Odneo sam te papire Miloševiću. Pogledao je papire, pažljivo ih pročitao, pocrveneo u licu, ustao, zgužvao ih i gađao me njima u glavu. Jedini svedok je bio Goran Milinović, šef njegovog kabineta. Milošević je rekao: „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: kakvo Kosovo? Ako hoće Kosovo, dobiće novo veliko zajebavanje.“ Pokupio sam papire i izašao. U hodniku sam sreo Jovicu Stanišića koji mi je rekao da je očekivao da će se ovo dogoditi. Barnliju sam diplomatskim rečnikom objasnio da Milošević to ne prihvata. Svi su tog dana bili u Dejtonu. Entoni Lejk, Sendi Berger, Al Gor,Vesli Klark… Barnli mi je samo rekao da će zbog ovoga tek biti nevolja. I bio je u pravu.
Da li je tim odbijanjem Milošević propustio poslednju priliku da Kosovo zadrži u Srbiji?
To je bio poslednji trenutak da nešto učini. Posle toga bilo je samo varalica, nikakvih ozbiljnih mamaca.
Šta bi ti bilo to “bar malo pametniji”? Bespogovorno davati svaku teritoriju koju nam neko potraži? To što ti ne pružaš otpor njih ne obavezuje ni na šta, naprotiv, samo te još lakše i temeljnije etnički očiste.
 
Milošević je želeo i zatražio da SRJ udje u NATO, ali je bio odbijen u ekspresnom roku. Isto kao i Putin. Postavlja se pitanje zašto, ali izgleda da je odgovor prilično prost i očigledan.
Očigledan je svima osim onima koji su sami sebe ubedili da bi Srbija nekako postala Švajcarska da je razdelila baš sve teritorije koje je dobila posle Berlinskog kongresa.
 
Тако ти је то од 1944.г., МАРИОНЕТСКА БАНАНА РЕПУБЛИКА, онда једни медији трубе и кукњаве крезубосрбијански о суверенитету, неће нама нико господарити, А ДРУГИ КАО ДРУГОСРБИЈАНСКА КРСТАРИЦА, покушава да намакне другосрбијанске кориснике који само кукњаве да смо "МИ" Срби најгори, те је неопходно поново бомбардовање како би се Срби "освестили" ... и тако та срања у функцији слуђивања...
To im je njihovo svesno samozaluđivanje, neka vrsta kargo kulta.
 
Sprečili su nas Sloba i njegova žena, vrh vojske i bezbednosnih službi, kao i ostali ruski agenti koji su se i tada kao i sada lažno predstavljali kao srpske patriote.

Inače, u Rusiji je već polovinom 90ih došlo do oživljavanja tvrde struje koja je na kraju dovela Putina na presto. Nije se on pojavio tek tako i niotkuda. Isto tako, ideja o stvaranju zajedničke države Rusije, Belorusije i SRJ nije rođena kao reakcija SRJ na bombardovanje, da bi se tobož zaštitila od budućih napada, već je bila deo šireg ruskog plana za obnovu sovjetskog carstva. Amerikanci su to znali i tražili su bazu na teritoriji uže Srbije da bi to sprečili, ali ih je Cobe odhebao. Dalje ide ovo što sam pisao u prethodnom postu, dogovor sa šipcima, bombardovanje, baza na KiM itd. A Srbi se i dalje zaluđuju pričama o obnovi ruskog carstva, danas u formi ''izlaska na Dunav''.
Izvini, ali ideja o priključivanju SRJ Saveznoj Državi je bila samo Zlobina i Mirjankina šarena laža. Niti je on mislio ozbiljno niti su Rusi i pomišljali.
 
Po mom mišljenju, ključan trenutak u celoj priči je skidanje OVK sa američke liste terorističkih organizacija, jer je to značilo da su SAD postigle dogovor sa njima. To je značilo da SAD postaju saveznici sa OVK a neprijatelji sa Srbijom, a iz razloga što su šipci pristali da im daju ono što Srbija nije - vojnu bazu. Sve što se posle događalo, operacija Račak, pregovori u Rambujeu, sve se to dešavalo nakon što su se šipci ukrcali na američki brod a Srbi ostali na obali.

Umesto da su još početkom te decenije prihvatili ponudu EU za učlanjenje i kasnije američki zahtev za vojnom bazom, ruski agenti u srpskoj vlasti su ostavili Srbiju van svih geopolitičkih tokova i tako se po ko zna koji put ukakili u život sopstvenom narodu.
Zna se i jako se dospe na tu listu, a i kako se sa nje silazi: odlukom Stejt Departmenta.
 
Ako krenemo od devedesetih, nama su se svakako sukobljavali interesi sa njihovim cvećem, Hrvatima i Bošnjacima. Da li ti zaista misliš da su bili ozbiljni kad su nam to ponudili, i da bi oni zaista pristali da stave srpski interes ispred hrvatskog i bošnjačkog? Ja se slažem da je Milošević bio jedna neotesana u nepromišljena budala, ali ne mogu da poverujem da su ikada imali dobru nameru prema nama. Članovi delegacije koji su učestvovali u potpisivanju Kumanovskog sporazuma tvrde da su naročito insistirali i da im je bilo garantovano da će KFOR nakon povlačenja srpskih snaga osigurati bezbednost i opstanak preostalom srpskom stanovništvu, ali to se naravno nije desilo i ubrzo je usledio egzodus. I to je samo jedan od primera da su to ozbiljni prevaranti i da šta god potpisalii i obećali uvek će raditi po svome. Slično je i sa Rusijom, Angela Merkel je izjavila da je Minski sporazum zaključen samo da se da Ukrajini na vremenu da ojača... O čemu dalje pričati.
Na početku devedesetih (ili krajem osamdesetih) je srpska politička elita odlučila da će Srbi da čuvaju baklju komunizma dok SSSR ne vaskrsne a ne da se integrišu sa Zapadom. Hrvati, Bošnjaci i Šiptari su odlučili potpuno suprotno. Zato su SAD bile na njihovoj strani a protiv Srba. Sve što se dešavalo kasnije je posledica te odluke donete u Beogradu.

Kažem ti opet, socijalistima i radikalima ne treba verovati baš baš ništa.
 
Ideja o prihvatanju američkih vojnih baza kao spasonosnom i vrlo jeftinom rešenju za srpske probleme jeste nešto što je moglo da se čuje poslednjih 34 godina ali od krajnje neupućenih,neukih ,takozvanih malih ljudi koji su u najvećem broju dobronomerni prema ovoj zemlji .Sad se i forumska natogu3ija poziva na tu ideju ali da žrtvi pripiše krivice za stradanje iste ili da provocira.
U stvarnosti niti su kad Amerikanci od Srba tražili uspostavljanje vojnih baza na srpskom tlu niti su kad Srbima nudili savezništvo.Po prirodi stvari savezništvo je moguće ako postoji zajednički neprijatelj ili zajednički interes.U slučaju Amerikanaca i Srba ne postoji zajednički neprijatelj jer ni Rusija ni Kina nisu Srbima neprijateljske države.Ni ta okolnost ne bi bila nepremostiva prepreka za savezništvo to jeste svrstavanje uz Amerikance protiv njihovih a ne srpskih neprijatelja da Srbi zauzvrat od Amerikanaca dobiju podršku protiv srpskih neprijatelja a to su Hrvati,Muslimani i Šiptari na šta Ameriknaci i ne pomišljaju.
Početkom devedesetih kad su ostvarili pobedu u Hladnom ratu i kad se raspao ili raspadao Sovjetski Savez,Amerikanci nisu preterano mnogo obraćali pažnju na dešavanja u SFRJ jer je to područje od relativno malog značaja.Međutim kako se raspad Sovjetskog Saveza odvijao na način koji je odgovarao Amerikancima a njima je bilo najvažanije da raspad te države ne dovede do mogućnosti da na primer nekr u odnosu na nekadašnji Sovjetski Savez druge države ili terorističke organizacije ne dođu u posed nuklearnog oružja,mogli su se da se fokusiraju na nekadašnju SFRJ.
Njihova zaključak bio je da je u njihovom interesu da podrže zahteve svih ostalih grupa na štetu Srba.
 
Sprečili su nas Sloba i njegova žena, vrh vojske i bezbednosnih službi, kao i ostali ruski agenti koji su se i tada kao i sada lažno predstavljali kao srpske patriote.

Inače, u Rusiji je već polovinom 90ih došlo do oživljavanja tvrde struje koja je na kraju dovela Putina na presto. Nije se on pojavio tek tako i niotkuda. Isto tako, ideja o stvaranju zajedničke države Rusije, Belorusije i SRJ nije rođena kao reakcija SRJ na bombardovanje, da bi se tobož zaštitila od budućih napada, već je bila deo šireg ruskog plana za obnovu sovjetskog carstva. Amerikanci su to znali i tražili su bazu na teritoriji uže Srbije da bi to sprečili, ali ih je Cobe odhebao. Dalje ide ovo što sam pisao u prethodnom postu, dogovor sa šipcima, bombardovanje, baza na KiM itd. A Srbi se i dalje zaluđuju pričama o obnovi ruskog carstva, danas u formi ''izlaska na Dunav''.

Te budalaštine možeš da pišeš u komentarima čitalaca lista Danas, pa i tamo bi više neko teško u to poverovao

Ništa nas Sloba nije sprečio, nego je sprečio neke naše neprijatelje, recimo što je promenio Ustav iz 1974, e to je bio razlog za rat, jer pokvaren je plan za potpuno čerupanje srpskog etničkog prostora

Što se tiče vojnog vrha i to je bilo šuplje da šupljije ne može, a uloga ruske agenture u prvoj polovini 90-tih više je išla u korist uspostavljanja nemačkog mira ovde nego što su to radili Englezi
Između ostalog uzmi generala Mladića koji je napravio katastrofalnu grešku uzimanjem enklava u Ist Bosni a ne koncentracijom vojske na Zapadu

Bezbedonosne službe to je tek posebna priča kada se iz nemačke vratila sva fukara i ono što se dešavalo na ulicama bio je odraz onoga što se dešavalo na vrhu
Kola priča kako je Giška ubijen sa hrvatskim znamenjem na uniformi, možda je on verovao da radi nešto za Srbe ali bio je izmanipulisan

Što se tiče obnove Rusije, ona se tek skoro obnovila, sve to je bilo smešno

Možda Rusi ne izađu na Dunav, ali sa ovim oružjem koje imaju ni ne treba im

Uostalom Kalinjgradsku oblast drže, a da neće Srbiju, BiH i CG . Tako opušteno sa tim zaluđivanjem
 
Ideja o prihvatanju američkih vojnih baza kao spasonosnom i vrlo jeftinom rešenju za srpske probleme jeste nešto što je moglo da se čuje poslednjih 34 godina ali od krajnje neupućenih,neukih ,takozvanih malih ljudi koji su u najvećem broju dobronomerni prema ovoj zemlji .Sad se i forumska natogu3ija poziva na tu ideju ali da žrtvi pripiše krivice za stradanje iste ili da provocira.
U stvarnosti niti su kad Amerikanci od Srba tražili uspostavljanje vojnih baza na srpskom tlu niti su kad Srbima nudili savezništvo.Po prirodi stvari savezništvo je moguće ako postoji zajednički neprijatelj ili zajednički interes.U slučaju Amerikanaca i Srba ne postoji zajednički neprijatelj jer ni Rusija ni Kina nisu Srbima neprijateljske države.Ni ta okolnost ne bi bila nepremostiva prepreka za savezništvo to jeste svrstavanje uz Amerikance protiv njihovih a ne srpskih neprijatelja da Srbi zauzvrat od Amerikanaca dobiju podršku protiv srpskih neprijatelja a to su Hrvati,Muslimani i Šiptari na šta Ameriknaci i ne pomišljaju.
Početkom devedesetih kad su ostvarili pobedu u Hladnom ratu i kad se raspao ili raspadao Sovjetski Savez,Amerikanci nisu preterano mnogo obraćali pažnju na dešavanja u SFRJ jer je to područje od relativno malog značaja.Međutim kako se raspad Sovjetskog Saveza odvijao na način koji je odgovarao Amerikancima a njima je bilo najvažanije da raspad te države ne dovede do mogućnosti da na primer nekr u odnosu na nekadašnji Sovjetski Savez druge države ili terorističke organizacije ne dođu u posed nuklearnog oružja,mogli su se da se fokusiraju na nekadašnju SFRJ.
Njihova zaključak bio je da je u njihovom interesu da podrže zahteve svih ostalih grupa na štetu Srba.
Šta ćeš, malograđani su puni ideja. A sve u stvari tako prosuo, samo niko nije NJIH slušao.
 
Ideja o prihvatanju američkih vojnih baza kao spasonosnom i vrlo jeftinom rešenju za srpske probleme jeste nešto što je moglo da se čuje poslednjih 34 godina ali od krajnje neupućenih,neukih ,takozvanih malih ljudi koji su u najvećem broju dobronomerni prema ovoj zemlji .Sad se i forumska natogu3ija poziva na tu ideju ali da žrtvi pripiše krivice za stradanje iste ili da provocira.
U stvarnosti niti su kad Amerikanci od Srba tražili uspostavljanje vojnih baza na srpskom tlu niti su kad Srbima nudili savezništvo.Po prirodi stvari savezništvo je moguće ako postoji zajednički neprijatelj ili zajednički interes.U slučaju Amerikanaca i Srba ne postoji zajednički neprijatelj jer ni Rusija ni Kina nisu Srbima neprijateljske države.Ni ta okolnost ne bi bila nepremostiva prepreka za savezništvo to jeste svrstavanje uz Amerikance protiv njihovih a ne srpskih neprijatelja da Srbi zauzvrat od Amerikanaca dobiju podršku protiv srpskih neprijatelja a to su Hrvati,Muslimani i Šiptari na šta Ameriknaci i ne pomišljaju.
Početkom devedesetih kad su ostvarili pobedu u Hladnom ratu i kad se raspao ili raspadao Sovjetski Savez,Amerikanci nisu preterano mnogo obraćali pažnju na dešavanja u SFRJ jer je to područje od relativno malog značaja.Međutim kako se raspad Sovjetskog Saveza odvijao na način koji je odgovarao Amerikancima a njima je bilo najvažanije da raspad te države ne dovede do mogućnosti da na primer nekr u odnosu na nekadašnji Sovjetski Savez druge države ili terorističke organizacije ne dođu u posed nuklearnog oružja,mogli su se da se fokusiraju na nekadašnju SFRJ.
Njihova zaključak bio je da je u njihovom interesu da podrže zahteve svih ostalih grupa na štetu Srba.

Ovde je sproveden interes Nemačke preko Hrvata, Albanaca i muslimana

Ono što ne znamo da li su Amerikanci radili kontrolu štete ili su radili za njih
Nama izgleda da su radili za njih

A možda je proces bio toliko uzeo maha da je bila samo kontrola štete
 
Na početku devedesetih (ili krajem osamdesetih) je srpska politička elita odlučila da će Srbi da čuvaju baklju komunizma dok SSSR ne vaskrsne a ne da se integrišu sa Zapadom. Hrvati, Bošnjaci i Šiptari su odlučili potpuno suprotno. Zato su SAD bile na njihovoj strani a protiv Srba. Sve što se dešavalo kasnije je posledica te odluke donete u Beogradu.

Kažem ti opet, socijalistima i radikalima ne treba verovati baš baš ništa.
То је пропагандна мантра. О каквом ,,очувању комунизма" причате, кад је уведен вишестраначки систем, тржишна привреда? Прве приватизације је започео сам Милошевић. Па и са Западом је желео чак да преговара.
Једини проблем је био што је Србија хтела да буде суверена и самостална држава, а то се западним ,,пријатељима" баш није свидело. И тако се десило оно што се десило.
 
Ideja o prihvatanju američkih vojnih baza kao spasonosnom i vrlo jeftinom rešenju za srpske probleme jeste nešto što je moglo da se čuje poslednjih 34 godina ali od krajnje neupućenih,neukih ,takozvanih malih ljudi koji su u najvećem broju dobronomerni prema ovoj zemlji .Sad se i forumska natogu3ija poziva na tu ideju ali da žrtvi pripiše krivice za stradanje iste ili da provocira.
U stvarnosti niti su kad Amerikanci od Srba tražili uspostavljanje vojnih baza na srpskom tlu niti su kad Srbima nudili savezništvo.Po prirodi stvari savezništvo je moguće ako postoji zajednički neprijatelj ili zajednički interes.U slučaju Amerikanaca i Srba ne postoji zajednički neprijatelj jer ni Rusija ni Kina nisu Srbima neprijateljske države.Ni ta okolnost ne bi bila nepremostiva prepreka za savezništvo to jeste svrstavanje uz Amerikance protiv njihovih a ne srpskih neprijatelja da Srbi zauzvrat od Amerikanaca dobiju podršku protiv srpskih neprijatelja a to su Hrvati,Muslimani i Šiptari na šta Ameriknaci i ne pomišljaju.
Početkom devedesetih kad su ostvarili pobedu u Hladnom ratu i kad se raspao ili raspadao Sovjetski Savez,Amerikanci nisu preterano mnogo obraćali pažnju na dešavanja u SFRJ jer je to područje od relativno malog značaja.Međutim kako se raspad Sovjetskog Saveza odvijao na način koji je odgovarao Amerikancima a njima je bilo najvažanije da raspad te države ne dovede do mogućnosti da na primer nekr u odnosu na nekadašnji Sovjetski Savez druge države ili terorističke organizacije ne dođu u posed nuklearnog oružja,mogli su se da se fokusiraju na nekadašnju SFRJ.
Njihova zaključak bio je da je u njihovom interesu da podrže zahteve svih ostalih grupa na štetu Srba.
Да, ово је у принципу мање више релативно тачан приказ геополитике почетком 90-их.
Међутим моје мишљење је да смо и ми имали своју шансу али не тада већ након смрти Тита, дакле већ почетком 80-их се требало вући за рукав глобалне силе и фурати своју агенду.Поготово наша дијаспора која је било релативно јака у САД.Судбина СФРЈ је већ тада била на климавим ногама и требали смо лобирати за агенду која решава будућност српског питања након распада а не спречавати друге да то исто раде.Ми смо упали у некакву немогућу мисију гдје бранимо државу која се распада јер је прављена на вјештачким темељима.Многи савременици тог времена кажу да је чак и писање устава из 1974. године прошло без већ тада сенилног Тита и да су га писали људи који су ударали темеље за распад исте државе-дакле струја која је заговарала федерализацију.Дакле ушли смо у њу као најбољи, најчврстији елемент а изашли из ње као најслабија карика.Не треба бити пуно паметан па схватити гдје смо изгубили снагу и ресурсе-на пропалој причи Југослaвије и Југословенства на уштрб Србије и Срба.
 
Sve u svemu kako god bilo jasno je da smo tokom devedesetih propali pre svega zbog Miloševića. Za to vreme su drugi napredovali.


to su gluposti

ko god da je bio na vlasti isto bi prosli

ne zaboravi da je milosevic bio americki covek

kao i sadam husein

no to ovim americkim nacistima nije smetalo da nas napadnu i uniste nam drzave
 
Потребно је што више откривати оваквих ствари, да се јасно виде сви фактори који су довели до нашег полома деведесетих.
То је важно да бисмо извукли неке поуке и у будућности били бар мало паметнији.




https://radar.nova.rs/politika/milosevic-je-u-dejtonu-propustio-poslednju/

Tokom pregovora u bazi Rajt Paterson je Džim Barnli, šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo papire kojima se predviđalo da Kosovo dobije najširu autonomiju, ali u sastavu SRJ. Milošević ih je pročitao, zgužvao i gađao me njima u glavu. „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: Ako hoće Kosovo dobiće novo veliko zajebavanje“, rekao je. Posle toga nijedna ponuda nije bila ozbiljna​

Četvrt veka, koliko se navršava od NATO bombardovanja Jugoslavije, u istorijskom smislu nije period u kome se mogu donositi definitivni sudovi o presudnim istorijskim događajima, ali svakako jeste razdoblje u kome se ti događaji mogu sagledavati sa manje emocija i više poznatih činjenica. Tragedija ili ironija je u tome što se na ovim prostorima istorija, izgleda, podrazumeva kao oblik večnog povratka, kako je to opisao Fridrih Niče. U suprotnom ne bi četvrt veka kasnije Kosovo i dalje bilo ključno pitanje srpske politike. U intervjuu za Radar, Nebojša Vujović, diplomata i nekadašnji šef misije Savezne Republike Jugoslavije u Vašingtonu, otkriva nepoznate detalje koji su prethodili napadu na Jugoslaviju, uključujući i mirovnu konferenciju u Rambujeu.
Jednom prilikom ste rekli da niko ne bi prihvatio uslove iz Rambujea, koji su podrazumevali i prolazak stranih trupa kroz Srbiju. Kako smo uopšte došli u poziciju da nam se takvi uslovi nametnu?
Pre Rambujea, osnovna američka poruka koja mi je kao diplomati preneta je bila da mi ne možemo sami da rešimo pitanje Kosova. Rekli su da je najbolji primer toga ono što je urađeno u Drenici kada smo, kako su mi rekli, od jednog malog teroriste i kriminalca Jašarija, napravili nacionalnog heroja o kome se pevaju oslobodilačke pesme. Mislim na akciju policije u kojoj je celo selo bilo spaljeno i ubijeno 17 ljudi. Time je Srbija sama sebe zgazila i postala idealna meta za hajku koja treba da rezultira bombardovanjem. Osim toga meni je Bob Rajt, šef DIA (Deffense Intelligence Agency) koji je bio oženjen Makedonkom iz Skoplja, par dana pred NATO intervenciju u jednom restoranu rekao: „Pošalji Miloševiću telegram da je ovo opasna igra i da ne može s nama da se takmiči ko ima veći… Ne može on protiv 27 zemalja.“ Tim rečima sam napisao ono što mi je Rajt preneo.

Kako je Milošević reagovao?
Milan Milutinović mi je rekao da nisam normalan što sam to tako preneo i da će Milošević ubiti i njega i mene. Poenta je bila da Srbija ne može da reši to bez NATO, bez gorile od 600 funti. Rambuje je bio težnja da se ta gorila smesti i uđe na teritoriju.
Da li je prihvatanje uslova iz Rambujea ipak bilo bolje rešenje od bombardovanja?
Ako govorimo realno, Rambuje niko ne bi potpisao. Rambuje je bio ultimatum i Milošević ga nije očekivao. Rambuje bi teško ko potpisao, sem možda Vučić danas, imajući u vidu šta je sve odradio za kosovsku nezavisnost. A gorila od 600 funti je ušao sam na Kosovo posle Kumanovskog sporazuma.
Kada je Milošević postao svestan da je bombardovanje neizbežno i kako je reagovao?
Nakon telegrama koji sam pomenuo, Džordž Kenan, šef CIA za jugoistočnu Evropu, rekao mi je da bombardovanje dolazi i da je politička odluka doneta. Kada sam se posle ručka vratio u ambasadu pogledao sam izjavu Medlin Olbrajt iz Rambujea, koja je pakovala kofere i najavljivala posetu Ričarda Holbruka i Kristofera Hila Beogradu kako bi Miloševiću preneli poslednju poruku upozorenja. Pretpostavljam da su mu tu poruku i preneli, jer su meni tako rekli u Vašingtonu.
Vi ste napisali politički deo Kumanovskog sporazuma, koji je za jedne istorijski sporazum, za druge kapitulacija. Kako ga vi doživljavate?
Tačno, ja sam napisao politički deo uključujući i preambulu po kojoj je Kosovo integralni deo Savezne Republike Jugoslavije. A Srbija je naslednica svih prava i obaveza SRJ. Moja prva rečenica je da je jasno da je Kosovo deo Srbije. Isto tako sam u Sporazum ubacio deo o povratku stotina srpskih policajaca, patologa, veterinara i carinika, iako su oni to hteli da izbace. Insistirao sam, i to je ubačeno u Sporazum, na razoružanju OVK. Ja nisam bio ni general policije ni general vojske, ovo pitanje treba da postavite Svetozaru Marjanoviću ili Obradu Stevanoviću koji su bili zaduženi za povlačenje srpske vojske i policije. Poslat sam tamo kao čovek sa velikim iskustvom u pregovaranju i kao neko ko dobro poznaje politiku SAD i zapadne strukture. Taj papir je posle potpisivanja u selu Blace usvojen na sednici SB UN pod imenom Rezolucija SB 1244. Ne postoje dva papira. Postoji samo jedan papir sa dva naslova. Jedan je Vojnotehnički sporazum o okončanju borbenih dejstava i političkim principima. Drugi je Rezolucija SB UN 1244. U tom dokumentu stoji da je Kosovo integralni deo SRJ. Vojska i policija su se sporazumom povukle, ali sa svojoj vojnom mehanizacijom, tenkovima, topovima puškama i svim oružjem. Oružje nije bačeno u travu i ruke podignute uvis. Niti je NATO to tražio. General Pavković mi je noću između 9. i 10. juna rekao da smo potpisali kapitulaciju. Odgovorio sam da treba da se stidi i da su on i njemu slični vodili rat. Rat sam ja zaustavio. Isti taj Pavković je sutradan izjavio da smo pod vođstvom Miloševića pobedili NATO. Izgledalo mi je da ja i ljudi poput Pavkovića nismo bili u istom ratu, već da je svako imao svoj rat.
nebojsa vujovic foto vesna lalic nova rs 1
Nebojša Vujović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kad se povuku vojska i policija, a za njom još 100.000 Srba, kako to zovete?
A možemo postaviti i pitanje ko je zakazao u sprovođenju sporazuma?
Ko je zakazao?
Zakazali su oni koji su pustili OVK da uđe prva i pobije sve one silne Srbe na putu povlačenja srpskih snaga. Obaveza Kfora je bila da zaštiti Srbe i razoruža OVK i to sam vrlo jasno napisao u članovima 2 i 3. Ne kažem da je toga bilo svuda, neke snage Kfora su i zaštitile Srbe. Italijani su sprečili pokolje u Metohiji, kao što su reagovali i kada se pre 20 godina dogodio pogrom Srba. Tada su pripadnici Kfora ubili sedamdesetak terorista. Znate zašto? Jer je pokojni general Delić upalio i prošetao tenkove do granice i zapretio da će ući na Kosovo.
Kada već govorimo o Kumanovskom sporazumu i tu je bilo pritisaka, čak i sa ruske strane?
To je bio sastanak u Belom dvoru, došli su Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin, bivši ruski izaslanik za Kosovo. Milošević je otvorio sastanak, a Černomirdin udario šakom o sto i rekao: „Predsedniče Miloševiću, nismo ovde došli da debatujemo, došli smo da vam poručimo da će Srbija izgledati kao ova ravna ploča stola.“ Strgao je čaršav i sve čaše, tanjire i posluženje bacio na pod. I nisam ja jedini svedok toga, bilo ih je još.
Otkuda onda tako jak ruski sentiment u Srbiji?
Iz prvog reda na Sednici Saveta bezbednosti UN sam gledao kako ruski ambasador Voroncov 31. maja 1992. diže ruku za uvođenje finansijskih sankcija Srbiji. A to odakle taj sentiment treba pitati ove što misle da Rusija vodi računa o našim, a ne o svojim interesima.

Malo je poznato da je još tokom trajanja pregovora u Dejtonu Miloševiću nuđeno rešenje za Kosovo. Koje je to rešenje i kako je Milošević reagovao?
Negde petnaestog dana boravka u Dejtonu, Džim Barnli, koji je bio šef odseka Stejt departmenta za bivšu Jugoslaviju, doneo mi je papire i rekao da je u Holidej inu odseo Ibrahim Rugova sa svojim saradnicima. Amerikanci su procenili da je Dejton izuzetna prilika da se uz Bosnu reši i pitanje Kosova. Predao mi je papir kojim se predviđalo da Kosovo bude manje od nezavisne države, a više od pokrajine – što znači najšira poznata autonomija u Evropi. Povlačene su paralele sa Tirolom i Švajcarskom. Dakle, definitivno u sastavu SRJ, uz najveću moguću autonomiju i uz prisustvo američkih snaga koje bi obezbedile sprovođenje tog koncepta. Odneo sam te papire Miloševiću. Pogledao je papire, pažljivo ih pročitao, pocrveneo u licu, ustao, zgužvao ih i gađao me njima u glavu. Jedini svedok je bio Goran Milinović, šef njegovog kabineta. Milošević je rekao: „Je l’ se oni to sa mnom zajebavaju: kakvo Kosovo? Ako hoće Kosovo, dobiće novo veliko zajebavanje.“ Pokupio sam papire i izašao. U hodniku sam sreo Jovicu Stanišića koji mi je rekao da je očekivao da će se ovo dogoditi. Barnliju sam diplomatskim rečnikom objasnio da Milošević to ne prihvata. Svi su tog dana bili u Dejtonu. Entoni Lejk, Sendi Berger, Al Gor,Vesli Klark… Barnli mi je samo rekao da će zbog ovoga tek biti nevolja. I bio je u pravu.
Da li je tim odbijanjem Milošević propustio poslednju priliku da Kosovo zadrži u Srbiji?
To je bio poslednji trenutak da nešto učini. Posle toga bilo je samo varalica, nikakvih ozbiljnih mamaca.


americko pseto laze

tadasnja vlast su bili sve americki ljudi

Milosevic predsednik, SeF BIA Jovica Stanisic, Milan Panic premijer

Sve americki ljudi u to vreme

Ne postaje se drug sa Dzejkobom Rotsildom i Davidom Rokfelerom tek tako

images (3).jpeg
 
Ma kakvi, nisu Amerikanci ni tad bili ozbiljni u ponudama sa Srbijom, to je se samo jedan niži činovnik kivan što njegova "zajebancija" nije prošla.

Milosevicu je u Dejtonu receno potpisi sve ovo i necemo dirati Kosovo

Nakon toga amerikanci su se kleli u Milosevica i proglasili ga "garantom mira i bezbednosti"

U to vreme demokratska opozicija na celu sa Vukom Draskovicem i Djindjicem nije priznavala Fejton i trazila je ujedinjenje Srbije i Republike Srpake u jednu drzavu dok je Milosevic bio protiv.

To je jedina istina

Onda je Klinton pogazio sve to i napao nas da nan otme Kosmet.
 

Back
Top