mentalitet nasih ljudi

Па можда, Лана, непознавање граматике и то када се користи предлог са код инструментала.

Иначе, ово је тема о Србима, апелујем да користите ћирилицу!
Треба очувати то наше писмо, разноразне завере прете да га униште.

Хвала.
 
Ko ce se praviti lud Hoklice?
Nisam ni ja dobre volje, nemoj provocirati.

Procitaj moj post sa pocetka jos jednom.
Mentalitet ne postoji. Ne radja se vecina pripadnika jednog naroda ovakva ili onakva vec se razvija odredjeni stereotip koji vecina prihvata i potom se deca odgajaju u tom maniru i time dobijamo ljude koji misle da im je od boga dano da se ponasaju na odredjeni nacin.
 
Па можда, Лана, непознавање граматике и то када се користи предлог са код инструментала.

Иначе, ово је тема о Србима, апелујем да користите ћирилицу!
Треба очувати то наше писмо, разноразне завере прете да га униште.

Хвала.

Mima danas nije dobre volje:D

ja nepoznajem ,gra matiku i samnom je sve u redu. ja sam srBkinja dakle.
 
Mima danas nije dobre volje:D

Ма, супер сам.
Радим неколико ствари одједном. :D

СрБкиња:
ja nepoznajem ,gra matiku i samnom je sve u redu. ja sam srBkinja dakle.

Не мислим, дакле Србин сам.
Не желим да знам да ли осим Србина постоји други човек.

:D:D
 
Sad mi pade nešto na pamet.Možda ovo i nije toliko loša tema.
Razlikuju se kulture svakako...No,šta je s' onim slovenskim fatalizmom?
"Mogu oni imati šta hoće...al' mi imamo dušu..." i sl. :)

Naravno,ako nešto mrzim,onda je to karakterizacija nekog naroda bazirana na generalizacijama.
Ali ima nešto (a ja ne znam šta je to) - jer nikad nisam čuo za tu duševnost među npr.Italijanima ili Nemcima.
Konkretno pitanje bi glasilo - Po čemu se to naša slovenska duša,široka kao ruska stepa razlikuje od onih ostalih?Šta nam to daje taj setni ton?

Ili je to opet ono imaginarno,iracionalno i apstraktno - što se može pojmiti samo opijanjem votkom ili crnim vinom,lomljenjem čaša i sečenjem vena na "tešku" muziku sa kojom se slušalac istog trenutka poistovećuje...?

Pevaj, pevaj! Na kletoj gitari
Prsti tvoji igraju i kruže.
Zagrcnuh se u dimu i jari,
Moj poslednji i jedini druže.

Nek ti oci na grivnu ne slecu,
Nit na svilu što blista beskrajno.
Tražio sam u toj ženi srecu,
A propast sam našao slucajno.

Nisam znao da ljubav duboka -
Zaraza je, da je kuga… strela.
Prišla je i zaklopljena oka
Banditu je pamet oduzela.

Pevaj, druže, nek se vrate dani
I negdašnje naše zore plam.
Nek poljupcem ona druge hrani,
Preživelo dubre, divni šljam.

Ah, zastani! Necu da je diram.
Ah, zastani! Ne kunem je ja.
Daj mi da ti o sebi zasviram
Na debeloj žici koja sja…

Blista mojih dana kube jasno,
U duši je još zlato starinsko.
Mnoge cure štipao sam strasno,
Mnoge žene u uglu sam stisko.

Na zemlji je još istina živa,
Opazih je i ja dec'jim okom:
Ližu kucku dok joj se sok sliva
Svi psi redom, na juriš i skokom.

Ljubomoran - zar da sam na tebe?
Zar ovakvog da me snade jad?
Naš život je - postelja i cebe
Naš je život - poljubac i pad.

Pevaj, pevaj! Ruke neka mašu:
Kobni zamah - kobi ce doneti…
Cuj… nek idu svi u… pivsku flašu…
Nikad, druže, ja necu umreti.
 
Mene to nazalost vise asocira na opravdavanje male zemlje u krizi.
kao " neka im pare, neka im visoke plate i dobar zivotni standard AL mi imamo dusu".
Manji i siromasniji narodi imaju cesto tu potrebu da uzdignu sebe time sto ce umanjiti vrednost vecih i bogatijih a istaci neku "pozitivnu osobinu" koja je zapravo karakteristicna za sve ( uostalom to rade i pojedinci pa se to prenosi na kolektiv - Tipa " Dzaba njoj sto je lepa i bogata kad je glupa. ja mozda nisam lepa ali makar sam pametna a to je mnogo vaznije od lepote).
 
wild child:
Mene to nazalost vise asocira na opravdavanje male zemlje u krizi.
kao " neka im pare, neka im visoke plate i dobar zivotni standard AL mi imamo dusu".

Nešto slično mi je palo na pamet dok sam pisao ovo.Još jedna od emocija...bez pokrića.

wild child:
Manji i siromasniji narodi imaju cesto tu potrebu da uzdignu sebe time sto ce umanjiti vrednost vecih i bogatijih a istaci neku "pozitivnu osobinu" koja je zapravo karakteristicna za sve

Da,pripoveda se o toplini duše,kao o nečemu (genetski) naslednom ili kao nešto što smo posisali sa majčinim mlekom i što niko drugi ne poseduje i ne razume.
"Slovenski su umetnici najduševniji.Dostojevski,Puškin,Jesenjin,Čajkovski, Majakovski..."
Sloveni?Da.Oni obrazuju sintetičku celinu sa svojom biološkom,ekonomskom,političkom,kulturnom itd.situacijom i ne možemo ih razlikovati od nje,jer ih ona oblikuje i odlučuje o njihovim mogućnostima,ali obrnuto,oni su ti koji joj daju smisao birajući se u njoj i prema njoj.

'"Ruska intimnost je produkt sredine i klime." ,kaže Dučić.

Sve u svemu - ne znam.Znam samo da ona zapadna duša sigurno nije uzana.
 
Ma to ti ona komunistichka spika : "Jes da oni na Zapadu imaju vishe love, ali su zato siromashni u dushi."


Insistiranje na "slovenskoj dushi" je konsekvenca kombinacije kapiranja istorije Slovena kao muchne, i trazhenja srece u sitnicama kao posledice nemogucnosti posedovanja necheg materijalno "veceg". Jednostavno, Zapadnjaci uzhivaju u Rols Rojsevima, mi nemamo love za to, pa uzhivamo u razbijanju chasha uz "Sve pljevaljske tamburashe".

To ti je, recimo, neshto shto je i kod Roma vidljivo.
 
Insistiranje na "slovenskoj dushi" je konsekvenca kombinacije kapiranja istorije Slovena kao muchne, i trazhenja srece u sitnicama kao posledice nemogucnosti posedovanja necheg materijalno "veceg". Jednostavno, Zapadnjaci uzhivaju u Rols Rojsevima, mi nemamo love za to, pa uzhivamo u razbijanju chasha uz "Sve pljevaljske tamburashe".

.
yebo Rols Rojs i onako nemam vozacku, al lomiti case je jedan od najlepsih osecaja... Mozda ne u "Sve pljevaljske tamburase" ali uz Harisa, Halida, Balasha... :heart:
 

Back
Top