Међуљудска комуникација

је л то има неке везе са медитацијом? нисам чула за тај израз, ако није проблем да објасниш?

ne...meditacija se može reći da je vezana za medicinu....i nema nikakve veze sa medijacijom.

medijacija je pregovaranje suprostavljenih strana uz prisustvo posrednika, treće neutralne i nepristasne osobe, koja nema autoritativnu moć donošenja odluka, već pomaže stranama u sukobu da same dođu do zajedničkog prihvatljivog rešenja.
Cilj medijacije je da sukobljene strane dođu do komunikacije i pregovaranja, a potom i do rešenja konflita.
 
ne...meditacija se može reći da je vezana za medicinu....i nema nikakve veze sa medijacijom.

medijacija je pregovaranje suprostavljenih strana uz prisustvo posrednika, treće neutralne i nepristasne osobe, koja nema autoritativnu moć donošenja odluka, već pomaže stranama u sukobu da same dođu do zajedničkog prihvatljivog rešenja.
Cilj medijacije je da sukobljene strane dođu do komunikacije i pregovaranja, a potom i do rešenja konflita.

хвала на објашњењу:)
 
Мислим да је поента тог "извини" да човек најпре схвати где је погрешио и да заиста одлучи да то више не ради, а тек потом да то и саопшти оном другом. Баш због тога никад не тражим да ми се неко извини, а свако извињење (па и оно куртоазно) искрено прихватам!
 
- ljudi uopste ne slusaju sagovornika (kada su zajedno)

-ovde citaju ofrlje tudje napisane odgovore

rezultat toga je: medjusobno nerazumevanje

moje 3 omiljene reci su: hvala, molim i izvini

Kad odem u muzevljev grad, oni se tamo cude mojoj cestoj upotrebi molim, hvala, izvini.... sta znam, to je stvar vaspitanja
Posto ljudi nekad kad kazes izvini a ti to kazes cisto da das do znanja sagovorniku da zelis da smanjis tenziu, on to protumaci kao da si neki mekusac koji se svakom izvinjava.... ima raznih ljudim i mnogo onih koji uopste nisu culi za bonton, a kamoli sta to u praksi znaci.....
Veoma volim kad naidjem na ljude koji imaju razvijene i izgradjene manire, a kad me neko pita - A sto se ne druzis s ovim/onim, ne znam sta da kazem (smeta mi njegov prostakluk, ogranicenost, nedostatak postovanja tudje licnosti) - ionako me ne bi razumeli.....
 
ја сад могу извући закључак да је за добру комуникацију потребно лепо васпитање:)
мислим, и ја бирам људе са којима ћу се дружити који одговарају мом менталитету и некој животној филозофији... али у животу масу пута срећемо људе који нису такви, а стицајем околности морамо обавити неки посао са таквим људима или провести неко време у истом простору са њима... е, тада је важно имати позитивне енергије у себи, која ће олакшати те "мучне" тренутке...
 
ја сад могу извући закључак да је за добру комуникацију потребно лепо васпитање:)
мислим, и ја бирам људе са којима ћу се дружити који одговарају мом менталитету и некој животној филозофији... али у животу масу пута срећемо људе који нису такви, а стицајем околности морамо обавити неки посао са таквим људима или провести неко време у истом простору са њима... е, тада је важно имати позитивне енергије у себи, која ће олакшати те "мучне" тренутке...

Totalno si u pravu!:klap:
 
ја сад могу извући закључак да је за добру комуникацију потребно лепо васпитање:)
мислим, и ја бирам људе са којима ћу се дружити који одговарају мом менталитету и некој животној филозофији... али у животу масу пута срећемо људе који нису такви, а стицајем околности морамо обавити неки посао са таквим људима или провести неко време у истом простору са њима... е, тада је важно имати позитивне енергије у себи, која ће олакшати те "мучне" тренутке...

pa ja jesam lepo vaspitana osoba, samo ne volim uzaludne razgovore, kad pokusam da budem pristojna do bola promasim poentu. tako da mi vise odgovara konkretan argument i cesto bivam protumacena kao nadrndana :cool:
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.
Да, приметила сам.:D

И не доносе брзоплете закључке само на бази једне реченице извучене из контекста. Честе су конструкције.
Једноставно, неко ти се не допада, па му приписујеш и што јесте и што није.

Изразито сам самокритична, и исто толико критична.
Никада не нападам туђе ставове.
Мислила сам , некад давно, да то што мени не сметају туђи ставови, да ни другима не сметају моји.
Међутим, била сам у заблуди.
Али не тангирам се претерано око тога.
С таквима комуницирам по принципу ''језик кости нема, али косте ломи''.
И умем да будем јако сурова.
Али удељујем свима по заслузи.

Дакле, ако ме неко нападне неоправдано, гледа једну- оштру верзију мене.
Ако ме нападне оправдано, реакција зависи од мог интереса и емоција које гајим према тој особи.
У свакодневној комуникацији немам потребу да изигравам неког ко све зна и у све се најбоље разуме.
Нити све знам, нити се разумем у све.
И најбитније, сујету сам ставила под узде- признајем кад погрешим.
 
Ja nisam toliko savrsen kao ti Sofy :)
Mnogo toga znam i u mnogo toga se razumem, sujetan sam, nista ne priznajem, ko se sa mnom ne slaze ja bih ga najradije ugazio, osudio na dugogodisnju robiju i sl.
Kad cujem stav izrazito drugaciji od mog, odmah coveka deklarisem kao kretena i ne zelim vise ni da ga slusam.
Nimalo sam samokritican, a veoma sam kritican.
Nikad ne napadam tudje stavove, napadam osobe koje ih iznose.
I veoma se tangiram oko toga.
Najsrecniji bih bio kad bi svi koji ne misle kao ja otisli da zive u Severnu Koreju.
Od ovih sto bi preostali, dalo bi se izabrati njih nekoliko, koje bih mogao da cenim.
 
Ja nisam toliko savrsen kao ti Sofy :)
Mnogo toga znam i u mnogo toga se razumem, sujetan sam, nista ne priznajem, ko se sa mnom ne slaze ja bih ga najradije ugazio, osudio na dugogodisnju robiju i sl.
Kad cujem stav izrazito drugaciji od mog, odmah coveka deklarisem kao kretena i ne zelim vise ni da ga slusam.
Nimalo sam samokritican, a veoma sam kritican.
Nikad ne napadam tudje stavove, napadam osobe koje ih iznose.
I veoma se tangiram oko toga.
Najsrecniji bih bio kad bi svi koji ne misle kao ja otisli da zive u Severnu Koreju.
Od ovih sto bi preostali, dalo bi se izabrati njih nekoliko, koje bih mogao da cenim.
sto bre lazes:confused:
ti bas lepo komuniciras cak i kad se ne slazes
 
Ja nisam toliko savrsen kao ti Sofy :)
Mnogo toga znam i u mnogo toga se razumem, sujetan sam, nista ne priznajem, ko se sa mnom ne slaze ja bih ga najradije ugazio, osudio na dugogodisnju robiju i sl.
Kad cujem stav izrazito drugaciji od mog, odmah coveka deklarisem kao kretena i ne zelim vise ni da ga slusam.
Nimalo sam samokritican, a veoma sam kritican.
Nikad ne napadam tudje stavove, napadam osobe koje ih iznose.
I veoma se tangiram oko toga.
Najsrecniji bih bio kad bi svi koji ne misle kao ja otisli da zive u Severnu Koreju.
Od ovih sto bi preostali, dalo bi se izabrati njih nekoliko, koje bih mogao da cenim.
Ма које савршенство...написах на некој теми поодавно колико сам утвари несавршена.:D
Ееее, али знаш зашто прилично упадам људима у очи ? ( мислим на рл)
Зато што сам свесна своје несавршености и учим се да је обрћем у своју корист.:whistling:
Мало је људи који ће рећи: нисам најпаметнији, нисам најлепши, нисам најшармантнији...а ја хоћу.;)
И то сматрам својом највећом врлином.
А многи то не могу и базирају на томе своје огорчене коментаре.

Ви'ш Лаве, ако је истина ово што си написао, онда си ти веома сличан мени.:lol:
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"

BAs tako, i verovatno bas zbog toga ja nesto i ne primecujem losu komunikaciju; ima jako puno pozitivnih ljudi, zadovoljnih svojim zivotom, a na one koji to nisu moze se gledati sa humorom ili sazaljenjem
 
Имате колегу који свој посао отаљава или га ради лоше (при том се прави најпаметнији – он све зна!) На све ваше (и не само ваше) покушаје да му укажете где греши он крене са неком причом која нема везе ни са чим. И сваки ваш разговор (а имате их стално, због природе посла!) заврши се тако што вама скочи притисак, а он испадне паћеник, јер га, забога, нико не разуме:) Због тога, кад год треба да имате нека посла са њим напуните се негативне енергије. Да ли су то предрасуде? Како у таквим ситуацијама остати смирен, како потиснути негативне мисли?
 
Nazalost takav oblik komunikacije je nesto sasvim normalno za danasnje vreme.
Ljudi se sve vise otudjuju,samim tim gube sposobnost slusanja i tumacenja reci,i veruju da svako nesto radi protiv njih.
Svi se manje-vise sale na isti nacin,smeju se istim stvarima...Cim malo neko odudara od vecine nastane problem.I vise nema iskrenosti:thumbdown:
Ljudi su postali neiskreni i licimerni,svi su nesto preterano fini i dobri,a kada neko otvoreno nesto kaze odmah nasaten pokolj.
Svi su dobri i korektni prema svima ,a jedni bi drugima iza ledja oci iskopali.
Naravno,kada kazem svi ne mislim na sve ljude ovog sveta...Nego na veci broj onih koje pzonajem i ponasaju se tako....Svuda ima i normalnih i onih ne normalnih.
Ja se vodim tezom:Razumi druge da bi razumeo sebe.
 

Back
Top