Mama,tata i mi.

Izgleda da ne zalaziš često na ovaj pdf pa ne znaš ko je ko :)

a ša ti Zebro Čedina misliš o stavovima crkve prema kontracepciji?

Istina je da ne zalazim često na Religiju i zaista ne znam društvo ovde
no ni na kraj pameti mi nije bilo da bi se neko od iskusnih forumaša usudio da podvaljuje
nekakvu prisilu ovde.

Što se tiče stavova crkve ja sam ovde došla po njih naime očekujem da ljudi koji
postuju ovde poznaju materiju pa time i stavove religija po pitanju kontracepcije
jer mi se čini da postoji veliki nesrazmer između realnog i očekivanoga.

Nekoga je pregazilo vreme čini mi se, a opet, možda grešim?!
 
Prije ovog rata u mom razredu je bilo troje krštene djece, koja su išla u crkvu i na vjeronauku (i to su bili katolici). Sad je većina, vjerovatno krštena, slave slave, božić, uskrs, neki i ne rade za vrijeme svetaca i nedjeljom; tu i tamo skoknu i do crkve, posebno ako su vjenčanja u pitanju, ali tu se priča završava. Ti ljudi sad vjeruju u boga, prihvataju religiju, kao što su je prije odbacivali. Ali da će neko imati osmero, desetero djece jer mu crkva tako kaže - ne - uloga crkve i religije ima danas drugačiji značaj nego je imala nekada. Danas je sastavni dio ''demokratije''.
Nakon što je čovjek okusio lijepi život tehnološkog napretka, dostignuća 20. vijeka, produžio svoj život, spoznao kako je lijepo putovati, priuštiti sebi zimovanje, ljetovanje, garderobicu, šminku, brza kolica, čak i ono drugo dijete postaje ''pitanje'', a kamoli osmo.
Žena ima ista prava kao i muškarac - biološka - a s tim i pravno-socijalna. I ona ima pravo na sve ''privilegije'' novog doba, a posebno ima pravo da odlučuje o svom tijelu, kao i načinu života i u dogovoru sa ''ravnopravnim'' pravima muškarca zajedno planiraju porodicu.
Tako stvari danas stoje.
Ako neko želi podići natalitet, onda danas presudnu ulogu u tome ima dobra politika države, sa materijalnom podrškom ženama;mogućnošću zaposlenja, a i besplatni vrtići i školovanje bi mnogo doprinjelo. Crkvu vidim samo kao sastavni dio medijske kampanje.
U SAD-u i Kanadi, gdje je većina stanovništva ''religiozno'' imaju veoma veliki problem sa polno prenosivim bolestima, maloljetničkom trudnoćom (čude se kako mi nemamo tih problema, a bili u socijalizmu 50 godina i nereligiozni?! ...:think: )
Ali da se vratim, profesionalno, na temu; u doba prevencije nezaraznih i zaraznih bolesti, u doba gdje se želi poboljšati kvalitet i kvantitet čovjekovog života, postoje pametniji načini za podizanje nataliteta.
I ''naš religiozni'', gore opisani čovjek, će reagovati samo na te načine, makar on svom svojom dušom vjeruje sada u boga.
 
Smatram da zensko dete cim dobije prvu menstruaciju treba da prekine skolovanje,koje je i onako nepotrebno, i das uda i radja decu, dokle god moze i to da gleda da rodi musko.
Ona koja ne moze da radja dide u manastir. Ona koja nece, daleko bilo, das obelezi zigom na celu, da joj se puno ime, prezime, slika i ostali bitni podaci nadju na naslovnim stranama svih novina i da se njene slike i podaci okace na bandere i zidove celog grada. I ona koja nece da radja musku decu :mrgreen: isto da prodje.
Da se zene obuku u krpu, poznatiju kao burka, da ne bi zavodile muskarce, a ako koji ne moze da se obuzda da se hemijski kastrira, dok se ne ozeni ili ako je ozenjen, dok ne prodje ne raskrsti sa demonima koji ga opsedaju.
Muski mogu da se skoluju, ali pod uslovom da im se uklone pojedini delovi tela kako ih demoni ne bi ometali u naukovanju, dakle ili das zene ili da naukuju. Ne moze i jedno i drugo. :evil:
Ko ima nesto protiv ovoga i ko obrise ovaj post, nece od Jehove :mrgreen: dobiti mesto u Raju na Zemlji.
Jehova je ljubav :heart:
 
Stav hrišćanskih crkava prema abortusu je negativan što mogu da razumem, ali
ne mogu da razumem zašto je kontracepcija tabu

Kod katolika je kontracepcija tabu, ne kod pravoslavaca. Katolicka crkva je protiv bilo koje vrste kontarcepcije sto je potpuno glupo i besmisleno.

razgovarala sam sa mnogim pravoslavnim duhovnicima o kontracepciji, i svi oni imaju pozitivno misljenje o tome. Sa katolickim svestenicima se i ne moze pricati o tome, oni najteze osudjuju cak i upotrebu kondoma.

Stvar je veoma jednostavna. Kontraceptivna sredstva, kao sto je vec neko rekao, omogucuju sex bez posledica, bez dece. Na taj nacin, ljudi mogu da se prepuste pozudi i ovozemaljskim potrebama sto nas jos vise odvaja od duhovnog sveta a sve vise vezuje za materijalni svet. Kada seksualnu potrebu smanjimo na najneophodniju meru, dobijamo obuzdavanje cula i usredsrednjenje na duhovni svet, koji inace ne trpi culna zadovoljstva.

Neko je pomenuo apstinaciju i kako ona moze da izazove neke dusevne probleme. To je tacno ako seksualnu zelju obuzdavamo silom, recimo iz razloga da zelimo da se okrenemo duhovnom svetu, Hristu a da pre toga nismo dovoljno dobro razumeli sta jeste duhovni svet. Medjutim, ako u apstinaciju udjemo iz razumevanja i pravilno se okrenemo duhovnom svetu, lagano napustimo culna zadovoljstva, apstinacija ne izaziva nikakve posledice. Sasvim je moguce ziveti skroz normalno bez seksa....ali nije i lako postici to mentalno stanje gde se takva potreba gasi.
Sa druge strane, smatram da tu potrebu ne treba gasiti jer nam je priroda ne bi dala da nam ne treba ali je treba svesti na najrazumniju meru a ne pretvarati je u nesto bez cega se ne moze provesti dan.
 
I da dodam....sama kontraceptivna sredstava nisu nista lose, niti su nesto dobro. Ona jednostavno imaju svoju svrhu a to je zastita od nezeljenih posledica, kao i mogucnost da imamo sto vise seksa u zivotu :) .
Na nama je prosto da odlucimo da li zelimo da se prepustimo culnim zadovoljstvima ili zelimo da zaplivamo u duhovnom svetu.

Ako ovako sagledate ovo pitanje, sasvim je razumno zbog cega katolicki svestenici zabranjuju upotrebu ovih sredstava.
 
cedina_zebra:
Nadam se da si pošla od vlastitog primera kada si ovo pisala

Esam:mrgreen:, el ti krivo?:D

I da dodam....sama kontraceptivna sredstava nisu nista lose, niti su nesto dobro. Ona jednostavno imaju svoju svrhu a to je zastita od nezeljenih posledica, kao i mogucnost da imamo sto vise seksa u zivotu :) .
Na nama je prosto da odlucimo da li zelimo da se prepustimo culnim zadovoljstvima ili zelimo da zaplivamo u duhovnom svetu.

Ako ovako sagledate ovo pitanje, sasvim je razumno zbog cega katolicki svestenici zabranjuju upotrebu ovih sredstava.

Slobodna volja, ako je Boza mogao da dopusti slobodnu volju Adamu i Evi, ne vidim razloga zasto popovi ne bi mogli to isto.
Mada, uvek sam sumnjala da im je dopustio slobodnu volju, pre izgleda da nije mogao da im je uskrati.
 
Sa druge strane, smatram da tu potrebu ne treba gasiti jer nam je priroda ne bi dala da nam ne treba ali je treba svesti na najrazumniju meru a ne pretvarati je u nesto bez cega se ne moze provesti dan.
Ma, dan može, al noć malo teže. :lol:

Ovde se postavljaju lažne dileme. Nije pitanje da li prihvatiti "materijalno" ili duhovno.
Pravo pitanje je - da li živeti na normalan način ili umoriti desnicu ili imati polucije ko međedi.
 
I da dodam....sama kontraceptivna sredstava nisu nista lose, niti su nesto dobro. Ona jednostavno imaju svoju svrhu a to je zastita od nezeljenih posledica, kao i mogucnost da imamo sto vise seksa u zivotu :) .
Na nama je prosto da odlucimo da li zelimo da se prepustimo culnim zadovoljstvima ili zelimo da zaplivamo u duhovnom svetu.

Ako ovako sagledate ovo pitanje, sasvim je razumno zbog cega katolicki svestenici zabranjuju upotrebu ovih sredstava.

Katolički sveštenici zabranjuju upotrebu tih sredstava jer smatraju da im sa njima doživljaj nije isti. :confused:
 
Stav hrišćanskih crkava prema abortusu je negativan što mogu da razumem, ali
ne mogu da razumem zašto je kontracepcija tabu

bese odgovor, ali ne dovoljno konkretan

problem je u grehu i odredjivanju odredjenih granica. svaka radnja koja se radi sa ciljem drugim od onog bogom danog je greh, primer - prejedanje i povracanje, tj. jedenje iskljucivo radi uzitka u ukusu, a ne i zbog zadovoljenja gladi, sto je glavni i jedini razlog. uzivanje u ukusu je dodatak, namenjen da zivot ucini lepsim.

analogija je ocigledna, medjutim...vole ljudi da se vole, pa to ti je :lol:

volim i ja, na razne nacine, ali imam ponekad moralnu dilemu :neutral:


dopuna:
videh da je par postova iznad isto dosta lepo odgovoreno
 
Poslednja izmena:

Back
Top