Mala škola fotografije

Noćno fotografisanje-savet
Za svakog ko se bavi fotografisanjem, noćna fotografija predstavlja specifičan izazov. U odnosu na druge vrste fotografije ona ima niz posebnih karakteristika. Pre svega, pošto je noću slabija svetlost, noćna fotografija ima izuzetno duga vremena ekspozicije. U zavisnosti od toga koliko je mračna noć, kao i od željenih efekata, vremena osvetljenja kreću se od 1 sekunde pa naviše. Upravo iz tog razloga, obavezna oprema su stalak i daljinski okidač. Pored toga, nije na odmet da prilikom noćnog fotografisanja fotograf ima pri ruci i baterijsku lampu sa jačim dometom svetla.

Nakon zalaska sunca nastupa tzv. „plavi sat“, kada su uslovi za noćnu fotografiji najbolji. Fotografije urađene u to doba karakteriše specifična plavetnilost neba, koja ne postoji ukoliko se fotografije rade u kasnijim noćnim satima. Kada odaberete motiv koji će se naći na Vašoj noćnoj fotografiji, sledi priprema za fotografisanje. Najpre treba postaviti stalak tako da bude stabilan, o čemu posebno treba povesti računa u slučaju jačeg vetra, da ne bi došlo do padanja i eventualnog oštećenja opreme. Kada sve bude spremno, prelazi se na podešavanje aparata za noćnu fotografiju. Iako u većini slučajeva neće dati dobre rezultate, ipak se savetuje da najpre probate fotografisanje uz pomoć autofokusa. Ukoliko se desi da je on dobar, to će Vam uštedeti dosta vremena. Međutim, takvi slučajevi su prava retkost, pošto predefinisani modovi obično propuštaju veću količinu svetla od potrebne, tako da je osvetljenost fotografije preterana. U ogromnoj većini situacija potrebno je korišćenje manuelnog moda. ISO treba da bude podešen na najmanje vrednosti: 75, 100 ili 200, blic se isključuje, a otvor blende na srednjoj vrednosti koja se nalazi na Vašem fotoaparatu, jer se na taj način dobija optimalna oštrina. Podešavanje brzine okidača može da bude i automatsko ili je podesite npr. na 1 sekundu. Nakon toga sledi postavljanje aparata na stativ i priključivanje daljinskog okidača. Pošto su parametri podešeni, potrebno je postaviti još tajmer, npr. na 2 sekunde, nakon kojih će doći do automatskog okidanja aparata. Takav postupak treba ponoviti koristeći različite otvore blende i različite brzine okidača. Na displeju aparata nakon svakog okidanja pogledajte fotografiju da bi ste procenili da li je jačina svetlosti dobra, pa ako nije, promenite vrednost otvora blende sve dok ne dođete do zadovoljavajućih rezultata.

Za sam kraj priče o noćnoj fotografiji, treba istaći da je poželjno da posle nekoliko uzastopnih dugih ekspozicija poželjno je odmoriti fotoaparat i ugasiti ga neko vreme, pošto se senzor i druge komponente aparata dosta zagrevaju, što uzrokuje povećavanje količine šuma.

Fotograf: Foto saveti za Fotografisanje
 
Evo jednog primera noćne fotografije, gde ne treba neko posebno znanje niti neki bolji fotoaparat, već prepoznavanje pravog momenta da se isti uhvati tj. zabeleži. A opet znati da li taj aparat s kojim baratamo može to da izvede. Ovde je automatika odradila podešavanja na redmi note 9 pro...dobro, ipak treba malo znati.


PSX_20211102_131354.jpg
 
Нина је поменула да је добро имати и додатни извор светла( батеријску лампу и сл.)
Ево примера додатне , вишенаменске опреме.

1635863017939.jpeg

Светло можете усмерити по жељи и под различитим угловима по хоризонтали.

1635863150238.jpeg


Такође на њега можете и монтирати фото апарат и такође под различитим угловима по хоризонтали.

1635863344491.jpeg


Згодан је такође и за снимање, нарочито видеа из руке са светлом или без.
 
Kako da fotografišete dugu

Duga je jedna od prirodnih pojava koja ima moć da vas zaustavi u pokretu kada se odjednom pojavi u vreme kada to najmanje očekujete. Duge su prelepe - ali kako se duge fotografišu? U ovom članku pokušaćemo da damo odgovor na to pitanje.

Pronađite dugu
Ovo je najverovatnije najteži deo čitavog procesa fotografisanja duge. Njihovo pojavljivanje zavisi od velikog broja uslova i često se pojave bez ikakve najve ili predznaka.Međutim, budite spremni na pojavljivanje duge ako su ispunjena dva uslova - kiša i sunce koje sija. Iz tog razloga one se često pojavljuju kada se približava oluja, kao i oko vodopada, vodoskoka i sličnih vodenih tvorevina.

Pozadina
Pošto su duge providne jedan od ključnih faktora o kojima morate da vodite računa je da njihova pozadina bude takva da budu istaknute što je više moguće. U idealnoj situaciji trebaće vam pozadina koja nije prenatrpana i koja sadrži uglavnom tamnije boje (tamni oblaci, planine i slično). Iako nije uvek moguće pronaći adekvatnu pozadinu - možda ćete ustanoviti da možete da promenite ugao pod kojim snimate ili da se fokusirate samo na
deo duge koji se nalazi ispred odgovarajuće pozadine.

Kompozicija
Iako su duge prelepe - ono što je okružuje u najvećoj meri utiče na to da li će vaša fotografija duge da se ističe u odnosu na druge. To znači da je veoam važno da pažljivo osmislite vašu kompoziciju kada fotografišete dugu. Posebno obratite pažnju na sledeće faktore:

• Pozicioniranje - kako pozicionirate dugu (i ostatak pejzaža) u vašem snimku je veoma važno. Fotografska pravila kao pravilo trećine može da bude od koristi kada razmišljate o fokalnoj tački i vođenju pogleda posmatrača u vašu fotografiju.

• Krajnje tačke duge - tačka u kojoj duga dotiče zemlju /horizont je važna tačka u fotografiji duge. Ovo je prirodna tačka interesovanja zato vodite računa o njoj dok kadrirate fotografiju. Možda đete želeti da zumirate na ovu tačku ili da brzo promenite poziciju kako biste je poravnali sa nekim drugim objektom u sceni.

• Različite perspektive - brzo eksperimentišite sa različitim fokalnim dužinama (ako imae različite objektive ili zum objektiv). Širokougaoni objektiv koji može da uhvati čitavu dugu može da vam da predivne široke snimke - ali ne zaboravite da zumiranje na deo duge može takođe da da spektakularne rezultate. Posebno obratite pažnju na mesta u kojima se duga sreće sa drugim objektima - ili na početak i kraj duge.

Prednji plan
Nemojte da razmišljate samo o pozadini fotografiej duge - uzmite u obzir i prednji plan. To može da kreira dodatne tačke interesovanja snimku i može da vodi oko prema tački fokusiranja. Takođe pazite da se u prednjem planu ne nađu neki objekti koji će nepotrebno da odvlače pažnju.

Višestruke duge
Imajte na umu da tamo gde ima jedna duge često se naalzi i druga - ili barem još jedan sloj preko prvog. Uključivanje obe duge u snimak može da da još interesantniji rezultat.

Polarizacioni filter
Ako imate polarizacioni filter eksperimentišite sa njim tako što ćete ga rotirati kako biste videli kakve efekte će imati na snimak. Ustanovićete da tako možete da dobijete različite zasićenosti boja, refleksija i nivoa kontrasta u snimku što može drastično da utiče na kvalitet fotografije i pomogne vam da se duga još više istakne.

Blenda
Biranje različitih blendi će imati manje uticaja na samu dugu a više uticaja na ukupni snimak. Birajte mali otvor blende i dobićete fotografiju u kojoj je veći deo scene u fokusu (veća će biti dubina polja).

Stativ
Stabilizovanje fotoaparata prilikom fotografisanja pejzaža je važno, ali je posebno važno kada fotografišete duge pošto se one često pojavljuju u tamnijim uslovima (kao pred oluju) a ako koristite polarizacioni filter i mali otvor blende verovatno ćete trebati da upotrebite sporiju brzinu zatvarača. Naravno, fotografije duge nisu nešto što možete da planirate, tako da ćete možda morati da nađete neke alterantivne načine stabilizacije
fotoaparata (kamen, panj, drvo, zid i tako dalje)
(saša prudkov)
 
Nisam imala priliku da cesto fotografišem dugu i niti sam znala kako.Ove fotografije duge sam fotografisala bez pripeme jer se duga pojavila iznenada, nisam imala ni stalak , niti sam znala za sve ove preporuke .Imala sam samo fotoaparat u rukama,koji je bio namesten na automatiku.Ono sto sam radila je da sam okidala vise od deset puta , bez pomeranja ruku ili aparata,nadajuci se da cu od vise fotografija izabrati najbolju ili ti receno najpristojniju :)
Clipduga2.jpg

Clipduga3.jpg

Clipduga.jpg
 
Fotografisanje divljih životinja

Slično sportskoj fotografiji, efikasna priprema, pronalaženje pravog položaja, poznavanje opreme (i kako je koristiti) i očekivanje neočekivanog predstavljaju ključne faktore pri snimanju divljih životinja.

1. Upoznajte se sa subjektom
Posedovanje znanja o staništu i ponašanju životinje koju fotografišete veoma je važno i štedi sate na terenu. Kada znate u koje doba godine je neka vrsta aktivna, to će vam pomoći u planiranju snimanja. Odlične slike divljih životinja retko se snimaju bez znanja i organizacije.

2. Vežba dovodi do savršenstva
Nema mnogo smisla biti na pravom mestu u pravo vreme ako ne možete da zabeležite ono što se nalazi ispred vas. Snimanje trenutaka u deliću sekunde zahteva vežbu. Snimanje stidljivih životinja znači da ćete morati da prođete kroz isprobavanje i greške dok ne budete znali šta vama odgovara.

Razmislite o postavljanju hranilica za ptice u bašti i snimanju kroz prozor ili sa improvizovanog mesta za skrivanje.Pored toga, možete da provedete vreme u obližnjem parku ili azilu za životinje sa fotoaparatom da biste bolje razumeli ponašanje životinja. Što više budete trenirali oko i vreme reakcije, to ćete bolje rezultate postići kada snimate u divljini.

3. Približite se
Fizičko približavanje divljim životinjama obično dovodi do promena ponašanja ili do potpunog plašenja. Korišćenje dugačkog objektiva od suštinske je važnosti za pravljenje slika koje detaljno prikazuju akciju, a završnu sliku možete da isečete kako biste se još više približili.
Uglavnom je najbolje fokusirati se na oči životinje, pošto je to tačka koja prirodno privlači pažnju gledaoca.

4. Izaberite odgovarajući objektiv
Kada su u pitanju objektivi, isplati se mudro izabrati. Dugački telefoto objektiv je od ključnog značaja za fotografisanje divljih životinja, kada je potrebno da održite primerenu razdaljinu.

5. Održavajte stabilnost
Podrhtavanje fotoaparata je neprijatelj oštrih snimaka prilikom korišćenja telefoto objektiva.
Koristite stabilizator slike za telefoto i makro fotografiju, naročito kada radite sa fotoaparatom iz ruke. Međutim, ako je fotoaparat na stativu, često je bolje isključiti stabilizator slike.U mnogim situacijama za snimanje divljih životinja nećete imati vremena da postavite stativ. Stabilizacija slike priskače u pomoć i garantuje postojano oštre snimke iz ruke, čak i sa dugačkim telefoto i makro objektivima.

6. Zadržite fokus
Važno je obezbediti da subjekat bude oštar na pravom mestu na slikama divljih životinja. Pokušajte da se usredsredite na najvažniji deo subjekta, obično na oči.
Ako ste pažljivi i ne plašite ptice i druga osetljiva stvorenja, možete da provedete vreme vežbajući različite tehnike snimanja kako biste usavršili veštine.

7. Brzina je važna
Postizanje prave brzine zatvarača predstavlja ključni deo snimanja divljih životinja u najboljem izdanju. Logični korak prilikom snimanja brze akcije je povećavanje brzine zatvarača. Međutim, možda ćete poželeti da unesete malo zamućenja uz manju brzinu zatvarača, na primer, na vrhovima krila ptice, kako biste dodali osećaj kretanja.
Kako budete veštiji sa opremom, možda ćete želeti da još više smanjite brzinu zatvarača, moguće čak do 1/10 s, pa čak i da uvedete tehniku švenkovanja da biste dodatno poboljšali doživljaj kretanja.

8. Razmislite o svetlu: na najbolji način iskoristite pozadinsko osvetljenje
Možete da poboljšate slike tako što ćete izabrati odgovarajuće uslove osvetljenja za fotografisanje subjekata. Uzimajući u obzir šablone ponašanja životinja, pokušajte da koristite rano jutarnje ili kasno večernje sunce za toplo, blago osvetljenje, što daje bogate boje i duboke senke.
„Zlatni sat“ ima simboličan naziv. Sunce je nisko na nebu tokom prvog sata od izlaska sunca i poslednjeg sata pre zalaska sunca, čime svetlo dobija zlatnu toplotu.

9. Kontrolisanje dubine polja
Ovaj savet je zaista važan. Kod standardne fotografije uobičajeno se koristi režim za snimanje sa prioritetom otvora blende (Av na točkiću na fotoaparatu). Za makro objektive, otvor blende je zatvoren do f/16, f/22 ili više da bi se maksimalno uvećala dubina polja i da bi cela fotografija bila u fokusu.

Možete da unapredite fotografisanje divljih životinja pomoću „bokeh“ efekta koji subjekat čini fokusnom tačkom na slici. Međutim, možda ćete želeti da izbegavate zamućivanje pozadine ako želite da snimite divlje životinje u prirodnom okruženju.

Veća žižna daljina može da pruži izraženije zamućenje pozadine. Zbog toga telefoto zum objektivi mogu odlično da posluže za izolovanje subjekta i transformisanje pozadine u zamućenje bez detalja. Ako želite da unapredite „bokeh“, malo se udaljite i zumirajte na veću žižnu daljinu.

Iako telefoto objektiv možda nema veliki otvor blende, svakako možete da ga koristite da biste zamutili pozadinu snimaka, pošto duga žižna daljina može da pruži utisak prilično male dubine polja, čak i pri relativno uskom otvoru blende. To je izvodljivo zahvaljujući mogućnosti telefoto objektiva da komprimuju razdaljinu i da približe zamućene pozadine izvan fokusa subjektu.

10. Ekstremni krupni planovi
Uspostavljanje scene i postavljanje subjekta u prirodni kontekst može da pruži upečatljivu sliku divljih životinja. Za to vam je potreban širokougaoni objektiv. Za manje subjekte, kao što su ptice, pa čak i insekti, snimanje u izuzetno krupnom planu biće efikasnije kao konačna slika, kako se subjekat ne bi izgubio na širokom snimku. Za to je potreban namenski makro objektiv.

Lepota makro objektiva je u tome što vam omogućava da kreirate fotografije koje prikazuju nešto veće od onoga što obično vidimo na ekranu ili u štampi. Možete da prikažete sićušne insekte kao spektakularna čudovišta sa strašnim očima ili složene detalje koji obično nisu vidljivi ljudskom oku.

Napisao Metju Ričards
Preuzeto sa Canon sajta
 
Trikovi za snimanje mobilnim telefonom

Sve što vam je potrebno je malo mašte, snalažljivost i telefon kako biste napravili neverovatne fotografije. Evo koji su to trikovi koji vam mogu pomoći u tome!

Kamere današnjih pametnih telefona su baš napredne i mogu načiniti neverovatno kvalitetne fotografije, kao i video zapise! Međutim, kreativnost je ono što te fotografije oživljava i daje im pečat.

Svakako da će kvalitetnija kamera lakše dovesti do boljih rezultata ali ukoliko se ne potrudite da fotografija bude unikatna, nismo baš sigurni koliko će se ona izdvojiti iz mase. U daljem tekstu ćemo vam pokazati nekoliko trikova koji vam mogu pomoći napravite prava remek dela!

Kadar iz oblaka

Ugao je uvek bio bitan kada je fotografija u pitanju, zar ne? Nekako najzanimljviji ugao je upravo iz ptičije perspektive ili malo niže.
Dronovi su taj posao počeli da obavljaju odlično, međutim treba biti u prilici da sebi priuštite dron, pogotovu od kako je uvoz dronova u našu zemlju postao težak posao. Neka najlakša i najpovoljnija alternativa su baloni.

Kako biste ih iskoristili zarad najboljeg mogućeg kadra prilikom fotografisanja ili snimanja, potrebno je da jedan balon napumpate helijumom, zatim da ga vežete pomoću plastične strune koja se koristi za pecanje, da zalepite telefon za balon i da ga sinhronizujete sa nekim daljinskim okidačom. Na Google Play prodavnici imate aplikacije koje omogućavaju daljinsko okidanje putem drugog telefona tako da je i to dostupna opcija, u suprotnom samo podesite vremenski okidač na 15 ili više sekundi.

Kada sve to obavite jednostavno pustite da se telefon vine u nebesa pomoću balona koji je napunjen helijumom i okinite fotografiju putem tastera, telefona ili vremenskog okidača.Rezultati su neverovatni. Bićete oduševljeni kada budete pregledali načinjene fotografije.
pasted image 0.jpg
 
Poslednja izmena:
Naočare kao filter

Budući da su fotografije sa određenim filterom nekada mnogo lepše nego bez njih, naočare za sunce mogu biti jako korisne i produktivne kada je fotografisanje u pitanju.Kada su uslovi osvetljenja odgovarajući, svoje naočare za sunce jednostavno položite ispred kamere svog telefona. Odaberite jasan fokus, sačekajte da se ekspozicija izkalibriše i okinite.Sigurni smo da će vam se dopasti kakav efekat naočare za sunce mogu dati, a vi se slobodno poigrajte i isprobavajte još nekoliko naočara koje imaju drugačije aplicirane senke.
pasted image j.jpg
 
Analogna Vinjeta

Jedan od bitnih delova kada je reč o fotografisanju na telefonima je uređivanje fotografija. U okviru tih aplikacija za uređivanje fotografija se nalazi alatka koju korisnici neretko koriste.
Ta alatka se naziva vinjeta. U nekim situacijama je veoma zanimljvo aplicirati vinjeta efekat jer fotografije dobiju totalno novu dimeziju. A da li ste probali ručno napravljenu vinjetu? Ne? E pa ako je tako možda je pravo vreme za to.
Pronađite parče kartona izrežite ga tako da prekrije površinu senzora vaše zadnje kamere telefona. U sredini probušite jednu rupu širine igle za šivenje. Nekada to ne bude dovoljno pa je potrebno da je malo proširite. Zatim položite kartončić sa rupom preko kamere i okinite po neku fotografiju
Veoma često su one crno-bele fotografije najlepše zato savetujemo da probate taj mod.
pasted image 04.jpg
 
3D Photo ram

Kao što smo na samom početku ovog teksta nagovestili, fotografiji je uvek potrebno malo mašte kako bi ona bila unikatna. Shodno tome preporučujemo da izrežete photo ram i iskoristite u određenim situacijama kako bi se kreirala nesvakidašnja fotografija. Primera radi, kada u kafiću naručite neku poslasticu, vi uz pomoć photo rama napravite neke zanimljive fotografije.Ne mora to biti uvek photo ram. Može bilo šta drugo što vam padne na pamet. Recimo srculence, leptirić, neki 3D crtež ili tako nešto.
pasted image 05.jpg
 
Mala planeta

Koliko puta ste po plakatima viđali fotografije koje podsećaju na malu planetu sa nekoliko prepoznatljivih objekata, mostova ili statua koje praktično definišu neko mesto? Verovatno često, ako ne po plakatima, ona po internetu ili televiziji.Zahvaljujući pametnim telefonima to se može napraviti veoma lako. Sve što vam je potrebno je aplikacija i jedna panorama fotografija.Trik je u tome da panorama fotografija sadrži te neke prepoznatljive elemente i da ona bude usklađena tako da se na njoj jasno vidi nebo i zemlja. Nešto više o tome kako imate na priloženom linku gde uz pomoć detaljnog uputstva možete napraviti lude fotografije.
pasted image 06.jpg
 
Ekspozicija

Ukoliko volite neobične fotografije onda je ovaj trik ono što tražite. Ekspozicija nekada zna da previše potamni ili posvetli neke delove fotografije. To nas često nervira kada nam je potrebna brza fotografija. No u ovom slučaju nam je pogrešna ekspozicija upravo ono što nama treba.

Uzmite jedan crni papir, ploču ili šta god imali, samo da je crno i da prekriva ceo kadar vaše kamere. Uperite kameru ka tom crnom papiru i sačekajte da kamera zaključa ekspoziciju. Nekada morate da držite prst preko ekrana kako bi se ekspozicija zaključala. Odmah potom uperite telefon ka osobi koju želite da fotografišete i okinite.Veruejmo da će vam se rezultati dopasti!

pasted image 07.jpg
 
Slefie

Evo još jednog trika koji će se verovatno dopasti mnogima. Napravite selfie koji će vas prikazati u totalno drugom svetlu. Za početak uzmite telefon vašeg prijatelja, poželjno bi bilo da to bude fablet, i ufotkajte lica nekih drugih ljudi, životinja ili statua.
Zatim podesite te fotografije tako da se one na telefonu prikazuju u skladu sa ostatkom vašeg lica i načinite selfie.
Uz ovaj trik ćete brzo saznati kako biste izgledali kao Chivava ili statua recimo.
pasted image 08.jpg

https://www.pametnitelefoni.rs/saveti/telefoni/trikovi-za-neverovatne-fotografije_30028.html
 
U novoj seriji, Vudemn se bavi osnovama fotografije, i kroz nekoliko narednih videa mozete očekivati praktičnu primenu osnova datih u ovom videu.
Uvodni video sluzi za pojašnjenje određenih pojmova u fotografiji, kao što su otvor blende, brzina zatvarača i ISO. Takođe se daje objašnjenje u vezi sa opremom, objektivima, i sta je zapravo potrebno za bavljenje fotografijom od početka.

 
U trećem delu uvoda u digitalnu fotografiju (kurs fotografije za početnike) bavimo se pejzažnom fotografijom, objašnjavamo razliku između široke i intimne pejzažne fotografije; koja fotografska oprema je potrebna za pejzažnu fotografiju; polarizacijski filteri i ND filteri. Pet saveta za bolju fotografiju. Obrada fotografija u Lightroom programu.

 
U četvrtom videu u serijalu "Uvod u digitalnu fotografiju", Vudemn se pozabavio uličnom fotografijom, žanrom koji je naveliko cenjen, i nosi veliki značaj. Video je podeljen u nekoliko delova, prvi deo se fokusira na istoriju ulične fotografije, pominju se mnogi velikani tog žanra, etička pitanja i teorija. Potom se bacamo na praksu, tehničke detalje, koji parametri su najbolji kad je u pitanju ulična fotografija, i na kraju deset saveta za početnike i entuzijaste koji planiraju da se upuste u pravljenje uličnih fotografija.

 

Back
Top