Makrobiotika

  • Začetnik teme *milicica*
  • Datum pokretanja
apotekarka:
Espanol:
apotekarka:
kocka_vesna*:
[quote="Espanol "Od čega kovač ozdravi od toga šnajder umire..."

ovo mi se svidja :)


Meni se naročito svidelo ono kad je rekao "Kad ja podviknem nema zezanja"..... sva sam se naježila a zatim i raznežila :D
Pa valjda tako i treba. Mislim, gazda u kući, pa tresne po stolu... i red! :lol: :wink:


Kako ono beše ide ona poslovica "Dobar......-mir u kući" :wink: :lol:
Al delujeeeeeee.....
evo odmah jednog receptića:
Keks od kikiriki maslaca
2kašike vruče vode
6 kašika ječmenog slada
6kašika kikiriki mslaca
pola šolje integralnog brašna
pola šolje suvog grožđa
Sve pomešajte i malom kašičicom nanesite na podmazan pleh.Pecite 15 minuta na 180 stepeni i sladite se :wink:
U receptu samo fali MESO! :lol: :lol: :lol:
 
Makrobiotika je nacin ishrane koji se dosta razlikuje od ishrane sa naseg podnevlja na prvi pogled.
Poredeci je sa ishranom nasih predaka sa Balkana uvidjamo da ima dosta slicnosti i da nije
teska za pripremanje. Sa dugim istrazivanjima, doslo se do zakljucka da skoro sve moderne bolesti
danasnjice dolaze od nepravilne ishrane i da mnoge od njih mogu biti lecene pravilnijom ishranom.
Dosta primera izlecenja potvrdjuju da je makrobioticki nacin ishrane uspesan na izlecenju raznih bolesti
i gojaznosti.
Zelim da pomenem sajt

http://www.makrokutak.net/

na kome se mogu naci informacije o makrobiotici, recepti i saveti za laksi pocetak sa makrobiotikom.
Na diskusijama vasa iskustva i saveti ce pomoci drugima, a njihova ce otkloniti vase nedoumice.


Zelela sam da pomenen ovaj sajt da bi se okupili ljudi sa istim interesovanjima.
 
Po poslednjim istrazivanjima, hrana od celog, ne preradjenog zrna je zdravija. Tako je
bolje koristiti hleb od integralnog brasna, integralni pirinac...
Kod nas se ne vodi dosta racuna o ovome, ali kad neko proba takvu hranu uvek ima
pozitivno misljenje.

Od prvog trenutka kad sam probala integralni pirinac, bila sam odusevljena! Pa razlika
u osecaju posle rucka je neverovatna... nisam bila pospana i troma, enrgija je bila na
NIVOU!

Da li vi koristite integralne namirnice?

Ako ne, dal ste bar probali?
 
Vec 3 god. jedem testa iskljucivo od integralnog,razenog, graham ili heljdinog brasna...ne samo da su neuporedivo zdravija nego su i strasno ukusna...palacinke od graham brasna su..mmmm...
 
Kako bi bilo da malo prelistaš prethodne strane pre nego što po ko zna koji put otvoriš temu o kojoj je puno pisano. Koliko puta treba da ponovim da se ne zatrpavamo istim temama na više strana. Koristite malo pretraživač i druge alate foruma. Pogledajte usput i uputstvo za korišćenje nove Krstarice!
Temu sam ovog puta spojio sa jednom od postojećih, ubuduće jednostavno - brišem!
 
Ja se izvinjavam uredniku zbog svoje nepromisljenosti i
zelje da zapocnem novu temu o zdravoj ishrani. Izgleda da za novu temu
treba imati predhodnu dozvolu?!


palacinke od graham brasna su..mmmm...

O ketis, bas me podseti... palacinke od heljdinog brasna hmm...

A tek pravi, domaci integralni hleb!
 
ja mislim da nije makrobiotika<=> zdravlje

ali ima tu ok stvari ima neki premaz sasvim je ok :) ovako valjda ide

nekakava mahunarka (recimo oko pola kg?) - pasulj, grashak, sochivo, leblebije..kuvano
4 kashike taan-a (susamov puter - meni je to fuj inace, ne mogu da jedem!!!!! )
2 kashike tamari sosa (e to mi se bash svidja to je od soje neka japanska izmishljotina..soja+izvorska voda+morska so cuvano u kedrovim bachvama bar 2 godine tako pishe u opisu)
ili obratno....2 taana i 4 tamare - nije
beli luk, crni luk - po zhelji
zachini - shta imate..kazu bosiljak npr al ne mora
ako treba so (kazhu morska al aj sad...)
i sve ide u blender ili tako neshto da se izmixuje

ovo je recept od jedne radnje al sad kao ne smem da kazhem koje...ima i recept za neki kolac al to nisam pravila

:) dobro je nije bljutavo

ima u tim makro radnjama dobrih stvari ja volim one sojine shtangle...ima i nekih integralnih crnih ... i neke kifle.. ok to bash nije hevi makrobiotika.imam neki makro. kuvar ali ne znam ipak volim da osetim shecer...mada mozhe nekad kao experiment

a nervozni pa da, krkaju shkembice i cevape..... shta bi njima malo miso supe uchinilo
hehe lupam nemam pojma ; )))
 
ma skupo je to i komplikovano...ail razumem ako recimo enko ima rak...
mada jedna moja prof. je preshla na to, izlechila se privremeno, (kad sam je srela bila je jako mrshava), i ipak umrla. ebiga

aj dajte vi neke lepe prozivode ovde kad se vec razumete ;) al neshto za raju... ; )
pa kad savladamo osnove onda mozhe i neke perverzije tipa alge (lupam en znam kakve su, ali ima nekih blagih ukusa onima nenaviknutima na to bash i ne privlachnim)

ja volim da jedem tofu volim dimljeni :) e to goji bash!!!
ok mi je soja.
al shta se priamte bre pa sva ta integralna ** to raste na zemljishtu koje se prska ovo ono..... niste spaseni ; )))

inache otkrila sam zaprshku... ; ))))) evo da se ne sekirate sipala sam crno brashno
prvo je bilo sa uljem..... ali onda se setim ja da to ide u stvari na masti..
sad kad se nagojim ko seljan.ke one : )))

heheheh.
super je moze dase jede kashikom...ali necu to vise da radim :II
moja mama ne kuva na zaprshci ali ja cu ispraviti tu greshku.

e nego imam neko ruzhno kukuruzno ulje ono zdravo al mu je valjda istekao rok, el to vishe ne moze da se jede?? mnogo mi je jak taj miris fuj... stajalo je u plastici

stvarno..da li kuvate na zaprshci? kako se kuvalo kod vas u kuci??
da li je previshe zaprshke uzrok makrobiotike??

kakva lepa rech...zaprhska

leba-masti i aleve paprike...pa nisu nashi stari bili blesavi :)

doobro..mozh integralni leba

e...josh nesto...ako ocu da pravim nesto de u receptu ide obicno brashno, da li mogu samo da zamenim integralnim (crno, sitno..) ili treba neshto i da znam...tipa treba 2x ili treba duzhe da stoji ili tako enshto
mozda pitam gluposti posto sam malo poludela

a..pa dali ste sajt...dobro
onda pozdr.
e jela sam i maltex ali me nervira shto se lepi gore je od meda...e toliko .
.
 
ćao ?

Ima tu pametnih stvari u tvom pisanju, ali je nešto sve smućeno...

To me podseti na dane kad popijem pivo više :)

Tanin i leblebije = humus! Super stvar ali samo kad se ne preteruje.

stvarno..da li kuvate na zaprshci? kako se kuvalo kod vas u kuci??
da li je previshe zaprshke uzrok makrobiotike??

Izgleda da jeste :) jer ovamo je nema nikako! Nisam pravila zapršku odavno...
 
ipak ponekad pravim zaprsku...doduse sa nekim zdravim uljem tipa maslinovo, suncokretovo hladno cedjeno, kukuruzno, bundevino isl. dodam i neko od pomenutih brasnaa i eto ti zdrava zaprska!!Ustvari trudim se da ubedim ljude da zdrava hrana nije nuzno i neukusna!Dakle sto kaze ? nisam bas hevi..tj. ne jedem iskljucivo presnu hranu i ne pridrzavam se bas svih pravila...samo slusam svoj organizam...kad smo kod raka (vedre li teme) i moja mama je imala rak dojke, sad je super, a veliki deo svog zdravlja duzna je makrobiotici(od tada smo i krenule tako da se hranimo)... u sve recepte gde ide belo brasno stavim neko drugo(zdravo) isto tako zamenjujem i beli secer i glazirani pirinac...mere su iste ..mada ja to sve odokativno...maltex?sta je to?...super ti je ovaj recept ? probam prvom prilikom...juce sam kupila neki dzem od jagoda bez secera sa fruktozom...ljudi to je ekstra dobro!malo integralna kiflica malo puter malo dzem malo zeleni caj..mmmmm...mogla bih tako svaki dan...
 
ta svi to vec znamo :) :)

sto se tice klica i sl............
uvek je lepo dodati, stvar ukusa, malo semenki od suncokreta ili bundeve, u peciva........i izgled i ukus :)

ja licno najvise volim za dorucak moce, przenice, od integralnog hleba, ili tost i tople sendvice /ali pecene u rerni/ od istog.....naime, tada na temperaturi, semenke puste i malo svoga ulja, poseban smek
 
Podižem temu za jednu dragu učesnicu ovog Foruma koja "ne sme da prijavi" :lol: da je prešla na makrobiotiku ;) .
Sigurna sam da će nam dobaciti neki lep recept i ovde...
 
au, jau prozivate me :lol:

čitam ovaj makro kutak i nerviram se :mad:
problem je što imam zavrzlamu u glavi :?
elem, došla sam do ISTINE :lol:
obogatiću pravoslavni post sa miso pastom
tj. već sam obogatila, samo na svoj način

izdinstala luk, stavila ravnu kašiku kikindskog brašna, propržila, nalila odokativno vode, ubacila na kolutove i rendano (tj. pola rendala pola seckala) šargarepu, peršun, paštanak, celer, celu glavicu karfilola - seckala i celi cvetići, pola šolje za kafu prosa, morska so, i pri karju list lovora.

E sad, obično to legiram, ali - post je, te se na tome završilo, u tanjir sipala čorbu i dodala miso paste.

Najviše ipak miriše karfiol :D

ujedno da se zahvalim espanjolu na saradnji
HVALA :)

pozz
 
e maltex to je jechmeni slad, ima uglavnom u tim radnjama "zdrava hrana", u tegli, onako srednje je skup, nije bash ko kilo leba, valjda oko 100 200 din..prirodni tzv zdravi zasladjivach
nije losh, kao med je, ali je josh lepljiviji tako da je nezgodan za upotrebu. ima specifican ukus, mozda vuche na pivo, nije normalan i jak kao shecer, blag je i mozda iritira..ali makrobioticari ga vole i posle mnogov rmena kazu sebi da je to ukusno ; ))) shalim se moze mada nije ko klasichna hrana

postoje razni ti zasladjivaci, valjda ima i pirincani.... pa ko ne zna shta ce sa sobom i dosadi mu med, moze da proba :) e dobro se setih. ok ili ko je u tom fazonu
moze u te makro kolache..ima u tim radnjama neke fine kiflice, slatke su
integralne kifle..to je s tim
 
Nije mi makrobiotika bas primarna u kuhinji (moji muski i dalje najvise vole meso) ali se trudim da bude sto vise "zdrave hrane" (tu smo mi iz zenskog dela porodice). Ne zamerite ako je bila informacija, a ja previdela ali: da li neko zna gde ima da se kupi lebleblija koja nije pecena (treba mi za humus), svuda mi nude samo pecenu.
 
middleage:
Nije mi makrobiotika bas primarna u kuhinji (moji muski i dalje najvise vole meso) ali se trudim da bude sto vise "zdrave hrane" (tu smo mi iz zenskog dela porodice). Ne zamerite ako je bila informacija, a ja previdela ali: da li neko zna gde ima da se kupi lebleblija koja nije pecena (treba mi za humus), svuda mi nude samo pecenu.
Jel si probala u Hemakeji u Hilandarskoj?
 

Back
Top