Ljubomora starijeg deteta

Moja se Lora unapred raduje sto ce dobiti malog batu... Svakog dana mi prica da cemo zajedno da ga hranimo, presvlacimo, uspavljujemo... Nadam se samo da se njen stav nece promeniti kad se bebica rodi... :heart:

Хоће.
Али то није ништа страшно, преживећете.
Сви се радују беби, јер немају појма како је то.
После, кад беба плаче, па кад мама не може да стигне све као пре..
Но, то је део одрастања, свакако је дивно имати бар двоје деце! :heart::heart:
 
ja uopshte ne znam kako bih izashla na kraj sa tim. kad sam imala tu kvazi trudnocu proshle nedelje, bash sam se pitala kako cu objasniti starijem sinu da dolazi beba (a on je onako, josh nerazumno bice od 11 meseci...) plus sam imala osecaj da izdajem svoje starije dete i da sigurno necu moci da volim to drugo kao shto volim ovo prvo....
al` mislim da su sve to gluposti i da je ljubav bezgranicna, a kao takva i ne mozze da se podeli na dva ili na koliko god... nema potrebe. :D

joj ja sam ovaj osecaj imala kad sam rodila drugo dete :sad2:
 
Ja sam ćerki koja je starija 2 g. ponudila sve što je tražila i flašicu i krevetac i siku i vrlo brzo se zasitila. Siku je odmah odbila sa rečima da ona vejika devojka, a ne beba. Ljubomora još uvek postoji, ali je najgore kada ga izaziva jer joj je dosadno, pa je on udari i nastane tuča. Ali ako ga neko drugi samo pogleda ružno - bude svašta bez obzira da li je taj manji ili veći od nje, a i obrnuto brat brani sestru od napada sa strane.

da
citala ja negde po novinama da se starijem detetu da da proba da sisa i da roditelji ne treba da brinu da ce se starije dete navratiti da sisa
i ja sam jednom dala starijem sinu da siki
probo decko i nije trazio vise:)
time se navodno smanjuje ljubomora kod starijeg deteta
 
joj ja sam ovaj osecaj imala kad sam rodila drugo dete :sad2:

Ја сам тај осећај имала кад је требало да родим друго!
Мислила да га не могу волети као прво, никако.
А онда сам слушала Мишу Јанкетића како каже:,, Једно је довољно, а двоје је мало.'', тако да сам схватила да јесте једно дете довољно да задовољи потребе родитеља, али родитељи тек са двоје деце чине породицу, праву! :heart:
Жао ми је што их немам више, није наш избор, ми смо хтели бар троје. :)
 
I ja planiram drugo dete i vec se plasim kako ce sve to da ide... :)
Evo kako je moja drugarica resila taj problem.. Odmah u porodilistu je dala starijem sinu veliku igracku koju mu je kupila beba :lol: i on poverovao... i lakse je prihvatio...
Probaj i ti neku takvu foru.. Skloni je u drugu sobu i budi s njom dok beba spava, a posto ona jos uvek nema predstavu o vremenu reci da je beba za to vreme otisla da joj kupi poklon... Onda joj podmetni neku od onih veeelikih igracki iz Jumba, i pola posla si resila :)
Mozes i recimo stalno da joj "prevodis" sta beba prica... Kao beba te moli da joj dodas flasicu... beba te moli da joj pevas pesmicu.. i te fore :)
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?

Imali i mi isti problemrazlika je 4.5 god,nije dugo trajalo...kao sto neko vec rece par meseci i gotovo....ali smo se i potrudili....
dobio je i moj igracku od seke odmah u porodilistu,
dobio je i flasicu i dudu,
i ljuljala sam ga u krilu kao bebu,
hteo je i da sisa i ja sam bila spremna da mu dam ali se on ipak predomislio,
treci dan po porodu ostavila sam bebu sa mamom u kuci i izasla na 10 min sa njim u park ispred zgrade,
nikada mu nisam nabijala nikakvu obavezu na vrat da mi dohvati pelenu ili flasicu i tako to
....ja sam starije dete i nikada mi se nije svidelo tzv ucestvovanje u bebinim presvlacenjima ,kupanjima itd...... htela sam samo da se igram i da galamim kao pre nego sto je dosao taj mali uljez....kojeg danas mnogo volim:heart:

Jos jednu epizodu ljubomore smo imali kada je mala prohodala i cela porodica iskazivala svoje veselje tim prvim koracima...trajalo par dana.....

Sada,nakon 14 meseci, ju zgrabi pa je nosi po kuci gore dole a ona mu nasloni glavu na rame :heart::heart:
 
За спавање са нама...
Ми смо били тако крути и изричито против тога.
А онда га пустили пар ноћи и то му је било довољно. Мало дремне ту, па се сам враћа у свој кревет. После нас гризла савест што смо дуго одбијали да му испунимо ту жељу.

pa, mi smo nekako...nisamo ni mislili koliko će spavanje sa nama da traje....bilo nam je važno da se ona oseća ušuškano.
i tako, sve je u redu.
 
Nazalost svi prodju kroz taj period kada se starije dete adaptira na novopridoslog clana.I iako je tesko i sada bolno veruj mi da ce sve to brzo proci.
Sve to nema veze sa uzrastom starijeg deteta.
Kada sam ja rodila trece dete,moja starija deca koja su tada imala 10 i 8 godina ,su me mrko gledali kao da sam ih izdala...Uzasan osecaj...
Palo mi je na pamet da pozovem cerku da spava sa nama prvo vece kada smo dosli iz bolnice.Probudila se u pola noci i videla mene kako sedim i drzim bebu.Zatim se probudila jos par puta i zatekla me u slicnim polozajima..
Ujutru mi je rekla : "Ako si i sa nama tako..ako nisi nocima spavala,svaka tebi cast "
Posle toga sam ih slala da pevaju bebi,da ga gledaju kako se kupa i pri tom mi "pomazu" :)..i tako su ga vec posle par dana ludo zavoleli :)
Kasnije sam saznala da im je rodjaka rekla da ih vise necu voleti sad kad imamo malu bebu :(
 
Starijem djetetu sam puno pricala sto ce se promjeniti kad beba dodje doma.
Zamolila sam frendove koji budu dolazili vidit bebu da bebi ne kupuju nista, vec sitnicu za stariju, hvala im sto su me poslusali, osjecala jako vazna "pokazujuci" svoju sestru uz to bi dobila i nekakav pokloncic.(Sjecam se kad se rodila moja sestra svi su gledali samo NJU i kupovali poklone samo NJOJ)
Dala sam joj jako vazan zadatak, jer beba je nasa i ona kao starija sestra je morala brinuti o njenom odjevanju! Beba je licila na papagaja prvih mjesec dva, ali nije bilo ljubomornih ispada.
Inace imali smo vrijeme samo za stariju, sveki bi pricuvala izmedju dojenja bebu a mi bi se posvetili njoj....
Svaki pocetak je tezak ...ali prodje..mjesec,dva i bude sve ok :)
 
Mi smo pripremali stariju cerkicu da ce dobiti nesto super i lepo,baka i deka su aktivo ucestvovali u tome,jer oni od svega umeju da naprave dogadjaj i stvore euforiju,kad je beba stigla rekli smo joj da smo je doneli njoj,a ako joj se ne svidja mi cemo je odmah vratiti,ali joj konstantno objasnjavamo da je beca mala i da ne sme da se dira,a njoj smo poverili taj najveci zadatak da cuva bebu,to je urodilo plodom,ali mozda i previse,jer niko na igralistu ne sme da pridje kolicima,ona je brani kao osica,a kada dolazi na igraliste obavezno vice,evo beba,kad tata dodje kuci kaze""Tatice,udji slobodno,evo je beba,evo mama".
Naravno jos uvek se borimo sa njenom zeljom da skace po meni i bebi kad beba siki i nikada ne ostavljamo bebu nasamo sa njom,a bakama smo strogo zabranili da prave poredjenja i da joj govore da nju vise vole.Za sada nema ljubomore,ako i bude znaci da smo mi negde pogresili.
 
Mi smo pripremali stariju cerkicu da ce dobiti nesto super i lepo,baka i deka su aktivo ucestvovali u tome,jer oni od svega umeju da naprave dogadjaj i stvore euforiju,kad je beba stigla rekli smo joj da smo je doneli njoj,a ako joj se ne svidja mi cemo je odmah vratiti,ali joj konstantno objasnjavamo da je beca mala i da ne sme da se dira,a njoj smo poverili taj najveci zadatak da cuva bebu,to je urodilo plodom,ali mozda i previse,jer niko na igralistu ne sme da pridje kolicima,ona je brani kao osica,a kada dolazi na igraliste obavezno vice,evo beba,kad tata dodje kuci kaze""Tatice,udji slobodno,evo je beba,evo mama".
Naravno jos uvek se borimo sa njenom zeljom da skace po meni i bebi kad beba siki i nikada ne ostavljamo bebu nasamo sa njom,a bakama smo strogo zabranili da prave poredjenja i da joj govore da nju vise vole.Za sada nema ljubomore,ako i bude znaci da smo mi negde pogresili.

Куку!!! :eek:
 
Meni je uvek bila frka od te ljubomore starijeg deteta.
A sad kad sam trudna i za 5 meseci stiže još jedan bata, naš veliki bata jedva čeka.
Imaće tada 3.5 godine i već smo se dogovorili da je to naša beba koju ćemo da kupamo, oblačimo, hranimo, on će ga učiti da priča i sve će mu pokazati.
Znam da neće ići glatko, ali sam savršeno mirna i sigurna da će sve biti kako treba. :heart:
 

Back
Top