Ljubav i novac

mada se tu generalno razradjuje i dokazuje teza da stanje ljudskog duha ne zavisi od objektivne stvarnosti...vec da naprotiv, to unutarnje stanje boji objektivnu realnost odredjenim tonovima....sto ce reci da (objektivno) najgora situacija ne mora to da bude ukoliko se tako ne dozivi...da je ono unutarnje to sto nam uoblicuje i daje nijanse bitisanju..i ukoliko iznutra nemamo mir i punocu, nista spolja nam je nece doneti...

ps. i tu je greska u savremenom drustvu. traze se spoljni stimulansi (kupovina i sl) kojima bi se dostigla unutarnja ispunjenost. sto je apsurd. ide se obrnuto....

Ali, nemoguće je da "subjektivno" stanje ni malo ne zavisi od "objektivnog" stanja. Čovek nije samo ono iznutra, čovek je čovek ( i njegov pogled na svet) tek u interakciji sa drugim ljudima i situacijom oko sebe. Osim što nas, kao ljude, određuju urođene predispozicije, isto tako nas određuje i naše životno iskustvo.
A ti spoljni stimulansi ne moraju biti isključivi materijalni. Baš ta knjiga koju spominješ je isto tako spoljni stimulans, iako nije materijalne prirode. I ta knjiga je uticala na tvoj pogled iznutra.

Isto tako, ako bi stvarnost oko sebe posmatrali rukovođeni samo jednosmernim stavom koji dolazi iznutra, ne uvažavajući u dovoljno meri ono što dolazi izvana, šta bi nam onda bili životni orijentiri?
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

....malo ljudi se toliko otvara da mu svet oko njega ne predstavlja nishta ,malo se parova tako nadje da sve oko njih je koletaralna shteta ,malo njih nema tu kochnicu gde sputava svoje osecanje prema voljenoj osobi ,malo je onih koji svoju srecu grade u davanju a ne obrnuto ................i onda tu stupa novac da nadomesti nedostatke ,da nesigurnima da sigurnost ,da ruzne prolepsha ,da pohlepne zadovolji ,da besne umiri ...............i jedni i drugi mogu pronaci srecu ...........;)
 
Mislim da Rob-u ovde nije mesto... ali ok ...lepo je čitati ponekad i filozofske misli mladih i malo starijih učesnika ove onlajn hormonalne prepiske

tamo i nije rec o odnosu duhovno-materijalno vec o odnosu duha kao takvog i dozivljaja realnosti....pa sam se za taj segment uhvatila..da prostite:rumenko:.
ps. za neupucene, radi se robu (zarobljeniku) koji svoju najpuniju slobodu dozivljava upravo tokom zarobljenistva, uz to i unutarnji sklad, ispunjenje, neku vrstu srece...a njegov pad i pocinje upravo nakon oslobadjanja iz ropstva, tada zapravo postaje zatocenik..okolnosti i nesnalazenja u njima..itd da ne duzim, slojevito je do zla boga, i nije za ovde....
 
Ali, nemoguće je da "subjektivno" stanje ni malo ne zavisi od "objektivnog" stanja. Čovek nije samo ono iznutra, čovek je čovek ( i njegov pogled na svet) tek u interakciji sa drugim ljudima i situacijom oko sebe. Osim što nas, kao ljude, određuju urođene predispozicije, isto tako nas određuje i naše životno iskustvo.
A ti spoljni stimulansi ne moraju biti isključivi materijalni. Baš ta knjiga koju spominješ je isto tako spoljni stimulans, iako nije materijalne prirode. I ta knjiga je uticala na tvoj pogled iznutra.

Isto tako, ako bi stvarnost oko sebe posmatrali rukovođeni samo jednosmernim stavom koji dolazi iznutra, ne uvažavajući u dovoljno meri ono što dolazi izvana, šta bi nam onda bili životni orijentiri?

ma naravno.
ali ti sad siris pricu a ja sam se drzala one iz teme.
spoljni uticaji koje navodis ovde- citanje i sl nisu materijalne prirode, samim tim se ovo kosi sa bazicnom temom.
ps. i oticicemo u tesku filozofiju:)
 
Praznina mora necim da se popuni... Neko ce da je (po)puni novcem, neko sportom, neko seksom, neko radom, necim petim, desetim...

Sto vise ljubavi, to manje potrebe za nekim drugim sadrzajima... Sto ne znaci da je ljubav sama sebi dovoljna...
 
....malo ljudi se toliko otvara da mu svet oko njega ne predstavlja nishta ,malo se parova tako nadje da sve oko njih je koletaralna shteta ,malo njih nema tu kochnicu gde sputava svoje osecanje prema voljenoj osobi ,malo je onih koji svoju srecu grade u davanju a ne obrnuto ................i onda tu stupa novac da nadomesti nedostatke ,da nesigurnima da sigurnost ,da ruzne prolepsha ,da pohlepne zadovolji ,da besne umiri ...............i jedni i drugi mogu pronaci srecu ...........;)

Lepo rečeno, ali ružno istinito
 
ustvari tema je skroz na mestu.
ljubav i novac imaju veze ohohoooo, bas veze.
ja kad nakupujem sebi sve i svasta puna sam ljubavi prema bliznjima, prema prirodi, prema zivotinjama, umetnosti, kosmosu...
 

Back
Top