Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

Slazem se, em bezbednije, em lakse. Nego, mucim se sa instaliranjem jedne teme: kaze lik rucno prebaci sve foldere u /user/share/themes, ali ja opet dolazim do problema gde mi to nije dozvoljeno.

преко синаптика инсталирај пакет nautilus-gksu (можеш малко да бациш поглед и на остале додатке за наутилус, има свашта нешто да се набаци).
Тај пакет ће ти дати администраторске привилегије и моћи ћеш кроз наутилус да уђеш у све фолдере који захтевају роот налог. Само пази кад и због чега користиш ту опцију није паметно превише чачкати по системским фајловима.
 
Sad sam pogledao, pa ja vec imam ovo instalirano. Zasto i dalje nemam privilegije? Jel treba nesto da uradim, podesim...?

Десни клик на фолдер/фајл који хоћеш да отвориш /отвори као администратор . Укуцаш своју шифру и у новом прозору радиш шта си замислио ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
imam jedan problem na ubuntu 11.04 pa ako neko zna da mi pomogne

da bih ukljucio dodatne vizuelne efekte treba da se instalira compoz... to sam nasao u onom menageru i "aktivirao" tj. instalirao,pojavile su se dodatne opcije i kada sam ukljucio par njih,npr. ono za talasanje prozora prilikom minimaze leva strana sa onim precicama il kako se vec zove se nakako izbagovala,promenila je boju i dobila neke strafte u pozadini ikonica.
video sam da se nista nije "ukljucilo" od opcija i isao sam normalan restart.posle toga dize se sistem ali se vidi samo desktop pozadina i nista vise,radi desni klik i njegov meni ,mogu da rotiram ekrane na ctrl+alt+down ali nista vise ne vidim. usao sam preko safe graphic moda tu je sve ok,isao sam uninstal compoz-a al kad udjem normalno opet ista prica,samo vidim pozadinu i nista vise

sta mu je
 
проблем је до тога што компиз, у верзији која се користи у Убунту 11.04, није баш најбоље решен поготово не за садејство са Убунтуовим радним оружењем Јунит. Иначе Јунит је само додатак за Компиз тако да кад њега користиш не раде неке друге од напреднијих опција...
Ако баш желиш да ти се врте радне површине пређи на Убунту класик (чисто Гноме 2 окружење).
Иначе нема потребе да избацујеш комплетан компиз (који је иначе инсталиран заједно са системом) већ само CompizConfing Setings Menager (графичко окружење за подешавање Компиз ефеката).
Иначе таласање прозора ради без икаквих проблема (чак ради преко виртуалне машине на 11.10)....
Решење?
Поново инсталирај КомпизКонфинг Сетингс Менаџер и покушај да се сетиш које си све опције мењао и покушај да вратиш у нормалу.
Ако ти то баш не пође за руком иди на .compiz (корисничка фасцикла/ .compiz) и обриши подешавања.
И ако ти ништа не успе направи други кориснички налог на њега пребаци сва овлаштења и све што имаш важно из старог а стари или обриши или га користи за истраживање проблема са Компизом.
 
pogresno sam se izrazio,ukljucivao sam samo CompizConfing Setings Menager i posle gasio,pod nazivom compiz ima dosta stvari...
uspeo sam da namestim,ne znam jel ubuntu clasic resio stvar ili ponovno instaliranje compiz setings managera ali sada radi,i klasik mod mi je pregledniji,lakse se snadjem

ekstra je ono "talasanje" prozora,sedmica to nikada nece videti,playeri jesu malo prosti al nacicu neke pogodne za mene,sve u svemu brzo se dize sistem a tek gasenje,samo 4sekunde,a kod sedmice pritisnem shut down namestim krevet ,skinem se,legnem i tek onda se ugasi :) ,kad se navucem na ubuntu bice veselo
 
што се тиче плејера то бар није проблем имаш их гомилу, уђи у Убунту Софтверски Центар и разгледај док ти се не смучи (или иди на сигурицу и послушај савет Веселог_Убице)…

Што се тиче твог проблема ниси га решио већ си га заобишао тако што си прешао на друго радно окружење у којем нема тих проблема као између Јунита и Компиза... ;)
Што се тиче изгледа ако си вољан за истраживање уђи у Синаптик и инсталирај КДЕ/ЛИксДЕ (KDE/LXDE) радно окружење (у том случају ћеш имати више радних окружења на истој машини и моћи ћеш кад год хоћеш да их мењаш ;) ).
 
Nisam drzare ali ću ipak odgovoriti, da ne čekaš predugo :)

Generalno nema potrebe za AV na Linuxu. On se koristi za skeniranje prenosnih uređaja (usbs memorije, eksterni diskovi), kao i Windows OS-a (iz Linuxa možeš da skeniraš Win i pronađeš eventualne zaražene fajlove).
Postoje maliciozne skripte za Linux, ali se one ne mogu pokrenuti same, mora im se dati dozvola za izvršavanje. Zato uvek oprezno sa copy/paste komandama u terminalu, naročito ako zahtevaju sudo. I gledaj da aplikacije uvek skidaš sa pouzdanih izvora :)
 
uuu pa sad sam kao dete u radnji slatkisa,onaj software center je kao market za andriode,kad udjem nema izlaska dok sve ne pogledam

nego jedno ozbiljnije pitanje,vidim da imaju i antiviruse za linux,ima li potrebe za tako necim,i ako ima koji predlazes drzare


Иначе складишта за ГНУ/Линукс дистрибуције постоје доста дуже но што постоји Андроид ;)
Што се тиче антивируса ако на компу имаш само Убунту онда га можеш имати (за активности које је већ описао Весели Убица) али ако имаш и Виндовс, онда би ваљало да имаш због самог Виндовса.
Ово кажем због личног искуства где сам отварањем једног сајта добио приказ уживо како се инсталира вирус на Виндовсову системску партицију (док сам користио Убунту) да није било укљученог Вирус скенера (имаш га у складишту) не бих ни био свестан шта стоји иза дугог отварања странице.
Што се тиче скидања апликација скидај их првенствено из званичних складишта а ако нема у званичним складиштима потражи на :
Get-Deb
Ubuntu ppas - овде можеш потражити складишта са новијим верзијама пакета али ОПРЕЗ добро прочитај да ли су у питању стабилна издања или још увек у тест фази да се не би чудио ако дође до компликација...
Лично не препоручујем скидање разноразних .deb пакета са нета просто из разлога безбедности, ипак се у складишта убацују пакети који су проверени и иза чијег убацивања стоји „потпис“ лица/тима које га је проверило.
 
ok,hvala obojici na sveobuhvatnom odgovoru,imam i sedmicu kao primarnu dok se ne uhodam sa linux-om pa je pametno da imam onda i av za njega,i ako je ona zasticena ludacki
jos jedno pitanje ako nije problem,imam program koji mi automatski pali komp ,ukljuci se winamp i pusti radio da me probudi,e sad sa dual boot-om je nastao problem posto je ubuntu prvi po redosledu za butovanje,jel moguce nekako promeniti taj redosled da win7 bude prvi,i ako je moguce jel moze to nekako da se odradi iz win-a,nekim programom,posto sam kao nasao neke komande za terminal radi se iz linux-a (tutorial na par strana) ali se plasim da ne uprskam stvar pa da ne mogu posle da ga "podignem"
 
Grub2 je jako uprošćen za konfiguraciju, sve što trebaš da uradiš je da u terminalu ukucaš
gksu gedit /etc/default/grub
i da na mesto GRUB_DEFAULT=0 umesto 0 staviš redni broj Windowsa u onom meniju gde je sad Ubuntu prvi. Trebalo bi da je to br. 3 (prva stavka je 0, druga 1, ...).
A postoji i fina aplikacija koju je drzare pomenuo koja će to da odradi za tebe :)
 
vas dvojica ste zlata vredi :worth:,napokon da i ja nesto ne znam,probacu preko programa,pa ako ne uspe mada ne bi smelo idem preko terminala

redosled je poduzi,ima ubuntu,pa safemod,pa neka dva skeniranja memorije,pa tek onda win7

nesto ovako
Ubuntu_11_dual_boot_menu.jpg
 
опусти се кад пробаш StarUp-Menager све ће ти бити јасно. Ако ту погрешиш... *** ... шта да ти кажем... врни се у вртић (толико је једноставно)...
Не знам шта си све навикао са виндовсом али Убунту слободно редовно ажурирај.
После сваке веће надоградње Карнела (Језгра) имаћеш додатак на списку са слике, то можеш пешачки да поспремиш а има и могућност преко графичког окружења. За такве занимације користим Ubuntu Tweak преузимање деб пакета.
Има ту свашта нешто од могућности , између осталог и дадавање складишта и програма али и једноставније сређивање самог система...
 
odavno sam prerastao vrtic al glupi pingvin nece da me slusa :confused:

preko startup managera stavio sam default OS win7 i smanjio vreme izbora boot-a na 3s,resetovao,vreme se jeste smanjilo ali se i dalje butuje linux (program je smesan greska nikako nije mogla da se napravi)

ispratio sam uputstvo preko terminala,posto ima redosled kako se kuca,pa se cuva txt fajl da se ne bi zeznuo pratio sam ovaj tutorial

Promena podrazumevanog operativnog sistema

Ako imate više od jednog operativnog sistema i želite da promenite sistem koji je podrazumevano izabran pri ulasku u boot meni, odradite to na sledeći način:
Pri uključenju računara, u boot meniju pogledajte koji je po redu operativni sistem koji želite da bude podrazumevani (broji se od 0).
Alternativno, možete u terminalu ukucati
grep menuentry /boot/grub/grub.cfg
i prebrojati liniju u kojoj se nalazi željeni operativni sistem (broji se od 0).
U terminalu ukucajte sledeće:
gksu gedit /etc/default/grub
Nađite sledeću liniju:
GRUB_DEFAULT=0
i promenite 0 u broj opcije iz boot menija.
Sačuvajte promenu i zatvorite gedit, a zatim u terminalu ukucajte:
sudo update-grub

odradio je to ali ista prica,ubuntu je prvi(win7 je sesti po redu to sam i kucao umesto 0)

jel sam ja to bas naisao na bagovitu verziju ili sta?sve je update-ovano prilikom instalacije samog os-a


da dodam: u terminalu izlazi error

Gtk-WARNING **: Attempting to set the permissions of `/root/.local/share/recently-used.xbel', but failed: No such file or directory
 
Poslednja izmena:
дефинитино нешто није у реду са овом варијантом да се Виндовс први подиже... Сад сам пробао код мене и такође неће да функционише и никако ми није јасно због чега обзиром да сам до пре пар месеци користио StartUp-Menager без икаквих проблема (али не за Виндовс већ за друге ГНУ/Линукс дистрибуције...).
Е сад што се тиче ситуације код мене, и не чуди ме што не ради обзиром да код мене само ја могу да се снађем по питању Виндовса (шта тачно ради а шта не... :D )

нађох могући разлог неправилног функционисања :
StartUp-Manager is dead
So, i have finally come to the decision to officially stop development of this application.
For personal reasons, i have not kept up with Ubuntu much lately. I was meaning to get back to this project someday, even said at one point that there will be a SUM2. Sorry about that, i have realized now that it will not happen.
The decision to make this announcement came today when reading a bug report about some changes with the latest versions of grub. When trying to figure out how to adapt to these changes, i came across another app: Grub Customizer. After testing that app, i realized that updating SUM would just be a duplication of work at this point. So check that app out instead, it seems to work well.
Of course, if anyone feel like taking over this project anyway, just contact me.
Thanks all for using and contributing to StartUp-Manager in the past
 
Poslednja izmena:
Jesi odradio ono sudo update-grub na kraju? Stavio si br. 4 kao default?
Hm, probaj da umesto gedita pokreneš sa sudo nano tekstualni editor u terminalu, i odradiš isti taj postupak. Sačuvaj promenu u nano editoru pritiskom CTRL + X.

Inače, tu grešku možeš da ignorišeš, nije uopšte bitna. :)
 
Poslednja izmena:
могуће решење
Grub-Customizer


Испробао и ради исто што и стартУП али без грешке.

Дакле, додај складишта са линка Synaptic→Подешавања→складишта→остали софтвер→додај ту додај :
ред по ред и освежи попис пакета.
У претрагу укуцај grub-cutomizer и исти пакет означи и инсталирај.
По инсталацији отвори претрагу програма (можеш и преко „супер тастера“ илити Windows-овог тастера) потражи grub-cutomizer и све ће ти се само рећи... није нешто компликованији од StartUPa....
 
Poslednja izmena:
ok,probacu,nemam problem ni sa komplikovanim stvarima :)

danas sam instalirao sestri na laptop Joli os,posto je namenjen internetu/netbukovima a ona zna samo za face,youtube ko stvoren je za nju,mada ima i sve ostalo,office live,neki word,playere...
malo sam mucio muku sa wi-fi-jem,verovatno drajvere nije nasao dok nisam isao update preko adsl-a,al posle je sve bilo ok,dok sam se sa njim zezao naucio sam min. jos 10komandi za terminal
ko bi rekao da u terminalu moze da se pogleda temperatura i zauzece resursa,odusevljen sam,windows-ov cmd cisto sumnjam da moze tako nesto

EDIT:

uspeo sam da namestim,grub costumizer sam doveo do synaptic-a komandom u terminalu

Kod:
[I]sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer[/I]

a od tamo samo isao install,i sad je sve ok.

Nego jel po default-u da kad se kuca password u terminalu da nista ne ispisuje(ni zvezdice) i da mora brzo da se otkuca inace ga ne prepoznaje?
Znam da nije pozeljno gasiti sifru koju trazi prilikom pokretanja i instaliranja nekih programa,al gde se nalazi ta opcija?
 
Poslednja izmena:
Ima li neki dobar download menadžer za Linux (konkretno sam na OpenSuSE-u, KDE).. Imao sam KGet, Tucan, čini mi se da sam još par probao, ali KGet je npr samo skidao html stranice na kojima su linkovi, nisam se usrećio nešto.. A mislim na nešto nalik JDownloaderu, da mi sam skida listu linkova?
 

Back
Top