Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

evo ovakve stvari me odbijaju..

istina, ima toga i u windowsu kolko oćeš, ali...očekivao sam da bar taj linux klizi, kad ono isto njesra drugo kovanjepa...
na šta u stvari misliš gf460 ili na ovaj intel hda audio :think:
jer potonji je u stvari zanemarljiv problem , koji nije esencijalan za samo funkcionisanje sistema :D :klap:

možeš da šalješ peticiju hw vendorima radi nečega ali zaboravih tačno šta da otvore specifikacije :think:
 
nisi shvatio poentu
toga u windowsu ima mnogo manje ali zato ja volim linux :D
zato sto je zabavno
malo ovde problem malo tamo itd :D
pre neki dan nije hteo da pusti pesmu u bilo kom QT based playeru
i na kraju trebalo je instalirati phonon-xine
zato ja koristim archlinux jer tu nista nije stabilno :D

e pa ako je poenta da se bakćem sa softverom, onda falalepolakunoć..
 
proveri da nije kod tebe conexantov audio čip :rumenko:

stvarno ne znam koji je pravi parametar a u txt fajlu ih ima puno tih modela :dash:
Kod:
modprobe snd-hda-intel model=dell-vostro
negde sam naleteo da je na krenelu 2.635 ili novijoj verziji alsa drajvera nešto prepravljeno ,ali da li je za ovaj slučaj ili ne :confused:

koji je čip ili takozvani codec se vidi pomoću
Kod:
cat /proc/asound/card*/codec#* | grep Codec
 
Poslednja izmena:
svaka čast.
odkako se zezam sa lin-om (ubuntu 7.10) nisam video bolje i UPOTREBLJIVIJE objašnjenje novim korisnicima.
Kao običan smrtnik koristim ga isključivo za NET jer mi je muka više od virusa,antivirusa,crva,anticrva,aligatora i ko zna još kakvih babaroga a i zaglavljivanje sistema je stalno prisutno(klinci nabacaju u komp. i sta može i šta ne može).Ovako nemaju pojma u lin-u a ja surfujem bez problema.
Iskreno da vam kažem ISĆORAVIH se čitajući sve ove strane u jednom dahu jer nisam imao pojma da uopšte ovoga ima ovde.
Vaše pisanje gospodo je toliko razumljivije od tzv.zvaničnog foruma da je milina jedna laiku da ukapira(govorim u svoje ime)
Mogu samo da kažem veliko HVALA pokretaču i svim konstruktivnim članovima ovde
pozz
 
ovu su mi konfiguraciju preporučili, pa sad..nadam se da bi to išlo, da?

Matična ploča
GIGABYTE
GA-P55A-UD3

Procesor
INTEL (quad core)
i5-750 2.66GHz 8MB Socket 1156 BOX

Memorija
KINGSTON
4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 HyperX

Hard disk
WESTERN DIGITAL (SATA3)
Caviar Black 1TB 7k 64MB SATA300 WD1002FAEX

Grafička karta
GAINWARD
GeForce GTS 450 1GB GDDR5 Golden Sample Goes Like Hell GTS450-1024-HDMI-DUALDVI-VGA-GS-GLH

Napajanje
CHIEFTEC
CFT-650-14CS 650W

Kućište

NZXT
Lexa S


Samo vas citam :)))

Pa ljudi sto ste zapeli na coveka sa Ubuntuom,zar vam sama ova konfiguracija negovori sta da instalira?
Nego ti Gdine neobracaj paznju previse na greske Ubuntua,jer to je distribucija za "avanturiste" u informatici. Ova konfiguracija ce savrseno podrzati KDE okruzenje,sto znaci da ti preporucujem KUBUNTU ili OpenSUSE KDE okruzenje. Ima da klizi! slicna mi je konfugaracija,a isprobao sam veoma mnogo distroa Linuxa,inace ti nebih ovo preporucio.
Ako imas Tv tjuner onda ti preporucujem Kubuntu,ako nemas,onda savrseni distro za tvoju konfiguraciju je OpenSUSE KDE. Preporucujem! :)
Srecno :)
 
Zvaničnog ubuntu-rs foruma?
Pa mi se tamo trudimo da budemo što jasniji i da pomognemo svakome najbolje što možemo, kad god možemo. :) Zajednički se radi na rešavanju svih problema isto kao i ovde, jedina je razlika što tamo ima dosta više ljudi i različitih rešenja na raspolaganju.

Moje subjektivno mišljenje je da je zvanični forum malo više stručan (ili sam ja počeo konačno da kapiram) za jednog apsolutnog početnika i imam utisak (subjektivni) da se tema malo više zakomplikuje od potrebe.Ovakav tutorijal nisam našao nigde osim ovde,ali da ne idem u off a nije mi ni namera da nikog favorizujem ili omalovažavam.Koristeći ovih 10-ak stranica može svako ko HOĆE da krene na lakši način sa Lin-om i njegovom upotrebom a ako baš hoćete ne treba nikakva pristupna šifra za komp. jer će svaki win. korisnik koji hoće da vam se petlja po komp-u jednostavno da ODUSTANE od bilo čega kad se sistem podigne(bar je tako u mom slučaju).
To je još jedna prednost Lin-a PRIVATNOST koja odbija masu običnih win.korisnika
 
Moje subjektivno mišljenje je da je zvanični forum malo više stručan (ili sam ja počeo konačno da kapiram) za jednog apsolutnog početnika i imam utisak (subjektivni) da se tema malo više zakomplikuje od potrebe.Ovakav tutorijal nisam našao nigde osim ovde,ali da ne idem u off a nije mi ni namera da nikog favorizujem ili omalovažavam.Koristeći ovih 10-ak stranica može svako ko HOĆE da krene na lakši način sa Lin-om i njegovom upotrebom a ako baš hoćete ne treba nikakva pristupna šifra za komp. jer će svaki win. korisnik koji hoće da vam se petlja po komp-u jednostavno da ODUSTANE od bilo čega kad se sistem podigne(bar je tako u mom slučaju).
To je još jedna prednost Lin-a PRIVATNOST koja odbija masu običnih win.korisnika

Pogledaj i temu Tutorijali. Ima dosta korisnih saveta i uputstvo u PDF formatu koje sam napravio. Ako nesto fali, slobodno reci sta treba da se doda. :)
 
ovako izgleda kada je accelerated render za youtube
na nekim grafičkim karticama je umesto software decode takodje accelerated decode
jedino mi više secka kada je render accelerated nego kad je potpuno sve softverski :confused:


dobije se kao desni klik na video klip pa show video info
 

Prilozi

  • acceleratedrendrer5.jpg
    acceleratedrendrer5.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 11
Zvaničnog ubuntu-rs foruma?
Pa mi se tamo trudimo da budemo što jasniji i da pomognemo svakome najbolje što možemo, kad god možemo. :) Zajednički se radi na rešavanju svih problema isto kao i ovde, jedina je razlika što tamo ima dosta više ljudi i različitih rešenja na raspolaganju.

Jel su na zvanicnom Ubuntu prestali da vode politiku i banuju Srbe? Da li su prestali da budu bezobrazni prema novajlijama?
 
Нисам сигуран кад си то доживео на форуму Убунту заједнице пошто за последње две године колико пратим тај форум нисам приметио никакву националну нетрпељивост нити ниподоштавање новајлија. Штавише за сваки изнет проблем се да довољно одговора да се и новајлија може снаћи.

Е сад увек се и међу новајлијама нађе неки без основне културе а за таквог и није форум какав је форум Убунту корисника...

Што се тиче "бановања Срба" није ми јасно какву то причу продајеш обзиром да на том форуму већина админа и искуснијих куца на ћирилици?
Такође и све што има везе са Убунту-рс може да се постави са ћириличним сучељем?
 
A sta da radim ja sa ovim:


Kako to nisam ovlascen, pa ko je onda? ;) Kako da vidim sadrzaj ovog foldera?

Ако се не варам једини овлашћен је Корени (root) налог.
Кад те занима ко је власник и ко све може да приступи некој фасцикли и датотеци : десни клик/особине/овлашћења и прочиташ и по потреби измениш.
Иначе теби интересантан фолдер не треба да чачкаш (зато и јесте под кореним налогом).
 
Da bi proverio, moraš da imaš privilegije koje ti očigledno nemaš.
Lost+found je mesto gde se smeštaju corrupted fajlovi koji su nađeni na disku tokom njegovog skeniranja, ništa što bi tebe interesovalo.
Ako ipak želiš da razgledaš sistem bez ograničenja, pritisni Alt+F2 i ukucaj gksu nautilus. Ukucaj šifru i imaćeš otvoren prozor file browsera kao root user.
Samo da te upozorim da je menjanje permisija na sistemskim fajlovima i folderima rizična rabota. Ako neki fajlovi izgube svoje originalne permisije, sistem se neće botovati. Oprezno :)
 
WinFF sam prvo probao i nisam uspeo da ga nateram da radi. Onda sam instalirao Mobile Media Converter (procitao sam na Ubuntu forumu) i ovaj radi i vrlo se lako koristi. Ne znam da li ipak da probam neke od predloga? Mozda je ovaj moj programcic neozbiljan?

на који начин инсталираш програме?

скидаш сам са нета или преко софтверског центра (Убунту софтверског центра или Synaptic-a)?
 
у принципу увек прво провериш шта се налази у складиштима (преко Убунту софтвер центра или Синаптика) па тек онда тражиш нешто преко нета. Ипак оно што се налази у складишту је проверено безбедно док оно што скидаш са нета може да буде и са „додацима“.
Иначе у складиштима ћеш наћи више програма који раде посао конвертовања разних формата... најмањи проблем је инсталирати их и испробати, после чега је једнако лако обрисати оно што ти не одговара (било у визуелном било у функционалном смислу).
 

Back
Top