letovanje na jedrilici

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Praznici su lijepa stvar pa se čovjek malo i opusti.,,ali sam se zaželio malo mora i vjetra.

Rekli bi ..sve je počelo tog subotnjeg jutra ,ali nije započelo je devet mjeseci prije ili trideset godina prije. U subotu je za posadu započelo sedam dana neizvjesnosti ,straha ushićenja malo i morske bolesti ali u svakom slučaju avantura koju će pamtiti dulje .
Posade nije bila svjesna u što se upuštaju (sebe ne računam ) do trenutka po završenom ukrcaju na jedrilicu , prvo put je bio stalna jurnjava sa kišom ..ili smo bili pet minuta ispred kiše ili nas je sustigla i tako 300 kilometara ,drugi dio koji je krenuo iz Zagreba imao je više sreće jer su krenuli ranije ...nisu se tri puta vračali tako da su stigli skoro sat ranije i bez kiše
Negdje između podne i jedan smo se okupili u marini ,smjestili aute i kao na prvu kavu i tri pive .relativno sam brzo sredio papire i putnu listu ,tako da je već iza oko pola dva sve bilo spremno za ukrcaj..da malo sutra Osoblje iz čarter agencije je toliko pimplalo po brodovima ,da je to trajalo u nedogled a voditelja kojeg znam nema.<<<Najgora stvar je bilo vrijeme koje se kvarilo iz sekunde u sekundu i kiša samo što nije pala. na kraju smo u brod utrpali stvari prije nego su nam ga predali i izbjegli kišu
 
Poslednja izmena:
Dakle, mi smo nešto poslije četiri sata završili sa ukrcavanjem ,papirima i primopredajom i teoretski bili da isplovimo.
Da je bila vremenska situacija normalna odmah bi isplovili i krenuli za Vis,nekih 26 milja udaljen otok ,skoro nasuprot marine Frapa.Trebalo bi nam otprilike 4 do 5 sati plovidbe zavisno od vjetra ili kojom brzinom bo plovili na motor. Idealna brzina kada vozi na motor je oko 6 nm jer motor radi na relativno malom broju okretaja cca 2200 u min,uopće se ne osjeća
rad motora i nema nikakve buke ni vibracije a da ne govorimo o potrošnji.

PLAN PLOVIDBE
Prije polaska posada se složila sa planom plovidbe iako nesvjesna bilo kojeg parametra plana
jer njihovo maksimalno vrijeme koje su prije u komadu proveli na nekom plovilu nije bilo dulje od 45 minuta.

Plan nam je bio da ako na vrijeme krenemo iz marine prvi dan doplovimo do Visa .tamo prespavamo. Ujutro bi ( ja inače kada idem sa društvom koje ima ograničeno vrijeme i želi nešto da vidi ,doživi i obiđe krećem u jutro rano iz mjesta gdje smo prenoćili do odredišta gdje ćemo provesti prije podne ( što znači doručak kupanje lov i sve što je vezano uz opuštanje i uživanje )U principu na brodu se izvrsno spava i dok veliki dio posade spava ja prevalim taj put tako da se ne gubi vrijeme na plovidbu.Krećem oko 6 i otprilike do prve destinacije treba 2 do 4 sata plovidbe.
Ovo je bio zamišljena ruta a na kraju će se vidjet što smo od toga i ostvarili
SUBOTA...... ukrcaj ..plovidba do Visa .noćenje
NEDELJA.. plovidba do otoka Biševa kupanje.plovidba oko otoka i razgledavanje Plave spilje.Plovidba do Komiže izlazak i razgledavanje.po podne plovidba niz Vis sa vanjske strane prema jugu .kupanje po želji u nekoj od prekrasnih uvala i sidrenje noćenje u jednoj od par uvala na kraju otoka koje pružaju dobar zaklon zavisno od vremena.
PONEDELJAK.. plovidba do otoka Lastova ..punjenje tankova voda gorivo u Ubliu ..plovidba oko vanjskog djela otoka i noćenje u Skrivenoj luci ( velika skrivena i zaštićena uvala sa malim privezištem ispred izvrsnog restorana, )
UTORAK... nastavak plovidbe oko Lastova do naj južnijeg dijela otoka gde ima bezbroj mali otočića i pličina.. savršeno mjesto za lov i podvodni lov sa puškama ..može se snabdjeti ribama za par dana .prelazak na unutarnji dio otoka.. dlazak u uvalu Zaklopaticu
izvanredan restoran Triton ..vezivanje i razgledavanje grada Lastova koji je udaljen pola sata hoda nočenje
SREDA..plovidba do otoka Korčule i u Vela luku razgledavanje kava kava ..nastavak prema
sprudovima ispred Vela luke kupanje lov.Nastavak plovidbe do otoka Ščedra sidrenje u uvali i noćenje.
 
Мој супруг је као војник СФРЈ служио у морнарици. Редовно му читам твоје писање, јер је он пловио на релацији Задар - Шибеник - Вис - Ластово - Дуги оток...z:) Тако му враћам успомене.
 
ČETVRTAK...ujutro, plovi se prema otoku Hvaru .Ščedroputa južne obale Hvara je preko negdje na sredini udaljeno sat plovidbe .zatim uz obalu prema samom Hvaru prije samog Hvara ima dvije tri uvale lijepe za kupanje .Ne žurimo se u Hvar,planirano oko podne uzimanje goriva i vide ..odlazak u lukui nadamo se mjestu uz rivu razgledavanje i kava za mene.
Odlazak na paklene otoke vjerojatnu u uvalu Palmižanu koja je smještena na vanjskoj strani paklenih otoka .uvala je prekrasna .osječa se miris mediterana .svog mogućeg bilja, makije i borove šume.dno.. čista sabula fini svijetli pijesak kao iz pustinje ali sve lijepo ima i manu
uvijek ima dosta jedrilica i brodova. S druge strane otočića je marina a na otoku poznati restoran koji vodi ostarjela slikarica Menehgello Kada sam kod nje bio prije 25 godina bolo je kao u bajci .borova šuma .kamena stara kuća prepuna slika i podeblja ili stalno u pokretu gazdarica mnogo puta sam iza toga tamo bio ali u zadnje vrijeme ..industrija.. nema čari.
Noćenje je stvar dogovora .uvala ,marina ili u portu Hvar.
PETAK je dan za rezervu jer ne znači da će sve što smo planirali tako i biti.
ako će sve biti prema planu možemo se motati oko Paklenih otoka ili otploviti do Starigrada možda Bola na Braću zavisno od vremena i vjetra .

Povratak u marinu Frapa može početi u petak pa da se doplovi do nje ili Drivenika velog
ili čak do same marine razlika je nekih sat i po plovidbe.
Druga opcija je rano ujutro krenuti s Hvara i na motor ..jer vjetar u principu puše od deset do pet šest sati ..maestral ..lagani u ugodni vjetar za rekreacijsko jedrenje
i u principu sve zavisi od vremenskih uvjeta.
SUBOTA .. u principu u marinu bi trebalo stići do deset sati .spremiti se ..istovariti stvari sa broda i predati ga

Kod čartera na tjedan gube se u principu dan i pola zato je bolje i jeftinije ( jer se za dva tjedna dobiva dodatnih 5% sconta) i ne gubi se subota . za početnike je dosta tjedan
za prvi puta jer se ne zna kako tko podnaša more i život na jedrilici.Sve izgleda idealno dok se ne proba ..
to čete vidjeti na našem slučaju.:gace:
 
Postavit ću slike uz neke postova ..prije sam mogao i kasnije sada nemam mogućnost izmjene
slike uz post...53
 

Prilozi

  • P1010001.jpg
    P1010001.jpg
    62,7 KB · Pregleda: 20
  • P1010004.jpg
    P1010004.jpg
    42,6 KB · Pregleda: 15
  • P1010015.jpg
    P1010015.jpg
    58,3 KB · Pregleda: 12
  • P1010016.jpg
    P1010016.jpg
    46,5 KB · Pregleda: 13
  • P1010014.jpg
    P1010014.jpg
    46,1 KB · Pregleda: 12
Već dugo vremena mučila me jedna stvar o kojoj sam nešto napisao u početku
Spomenuo sam jednog srpskog pustolova koji je proveo par godina na jedrilici putujući oko svijete .ja sam tu knjigu imao i pročitao ali je nisam mogao naći ..pošto sam se par puta selio vjerojatno sam knjigu stavio u meku kutiju ..ali sam se danas sjetio prezimena i upisao u

g
oogl i eto tu je stranica na kojoj se možete informirati.. preporučujem da se pročita
i ne samo da je jedna knjiga već tri ..ako nema da se kupi u hrvatskoj morat ću nekog zamolit da mi kupi u srbiji ako ih ima
ja stranicu otvaram normalno ..ako ne upišite srboljub kojadinović pustolovine


http://www.google.com/url?sa=D&q=ht...e.html&usg=AFQjCNH68f5PaTIAwHKGVMsBKXQ_ZXr5gg
 
Poslednja izmena:
Ja pročitala sve i interesuje me da li je preporučljivo voditi decu (7 i 9 godina) na jedrenje, mislim koliko je to bezbedno za njih? I da li uopšte postoje neka ograničenja po tom pitanju?

pitanje je delikatno
nema ograničenja ..prošle godine na susjednom brodu su bila dva para sa ,malom djecom
između 1 i 3 godine
djeca od 7 i 9 godina su dovoljno svjesna što se smije a što ne ..ako jesu
odgovor je sljedeći DA ali zavisno od roditelja i djece ja sam išao sa djecom
prošle godine je sin išao sa mnom ima par godina više ali je strahovito zaigran i hiperaktivac
svi su mi govorili da to nije pametno ali je ispalo puno bolje nego sam očekivao a imali smo užasno vrijemaz:poz:
 
pitanje je delikatno
nema ograničenja ..prošle godine na susjednom brodu su bila dva para sa ,malom djecom
između 1 i 3 godine
djeca od 7 i 9 godina su dovoljno svjesna što se smije a što ne ..ako jesu
odgovor je sljedeći DA ali zavisno od roditelja i djece ja sam išao sa djecom
prošle godine je sin išao sa mnom ima par godina više ali je strahovito zaigran i hiperaktivac
svi su mi govorili da to nije pametno ali je ispalo puno bolje nego sam očekivao a imali smo užasno vrijemaz:poz:

Tetkina deca su super. Još jedno glupo pitanjce. Da li su nosili one prsluke stalno ili samo za vreme nepogode?
 
Znaju da plivaju i to dobro. Za sedam dana putovanja koliko puta ste bili vezani u marini, a koliko puta ste plutali u uvali? Koliko sam ja izračunala vez je između 15 i 75 EUR-a za vašu jedrilicu. To solidno povećava troškove ako se vezujete svaki dan. Koje marine imaju cenu od 75 EUR?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top