Leskovacki recnik

Vidim da se moji Leskovcani bune oko recnika pa se resih da pomognem kolko mogu. Pre cetiri ili pet godina sam taj recnik drzao u rukama i mogu vam reci da to nije bila knjizica od 50-ak strana. Dosta je obimna bila, i bilo je veoma zanimljivih reci i izraza. Da kratim, knjiga postoji (ne secam se da li je jedan ili cak dva toma) i nalazi se SIGURNO u biblioteci leskovacke gimnazije. Sad, da li je to privatno vlasnistvo pa je bilo nakratko u biblioteci, ili ne, ali sigurno mozete da se informisete tamo. Knjigu nam je donosio profesor srpskog jezika, Novko Pesic, koji je sada cini mi se u penziji. On je drzao i biblioteku u gimnaziji tada. Ako ne mozete da ga pronadjete u skoli, a stalo vam je zaista do toga, valjda bi mogli i da ga posetite u Kumarevu, verovatno ga svi znaju, a profa je car, verovatno je rad da pomogne. Mozda neko i u skoli zna nesto o tome.
Svejedno knjiga postoji i sadrzaj vas nece razocarati.
 
leskovacki se uci samo od majke
pa naravno kad ne postoji kao priznat nacin govora da tako kazem pa se onda mi osecamo inferiorno kad pocnemo da pricamo tako a taj dijalekt uopste nije toliko slican kao zvanicni srpski jezik
svi pricaju kako pricaju i kod kuce kad npr dodju u bg a leskovcani (sto se bas ne bi moglo reci za vranjance) se uglavnom stide i ismevaju ih. mene izuzetno nervira kad se neko smeje na racun leskovackog jezika.
likovi tika spic i djosa (tj. ljiljana i sinica pavic) su dosta doprineli da nas ne gledaju kao neke budale dok pricamo.
 
Vidim da se moji Leskovcani bune oko recnika pa se resih da pomognem kolko mogu. Pre cetiri ili pet godina sam taj recnik drzao u rukama i mogu vam reci da to nije bila knjizica od 50-ak strana. Dosta je obimna bila, i bilo je veoma zanimljivih reci i izraza. Da kratim, knjiga postoji (ne secam se da li je jedan ili cak dva toma) i nalazi se SIGURNO u biblioteci leskovacke gimnazije. Sad, da li je to privatno vlasnistvo pa je bilo nakratko u biblioteci, ili ne, ali sigurno mozete da se informisete tamo. Knjigu nam je donosio profesor srpskog jezika, Novko Pesic, koji je sada cini mi se u penziji. On je drzao i biblioteku u gimnaziji tada. Ako ne mozete da ga pronadjete u skoli, a stalo vam je zaista do toga, valjda bi mogli i da ga posetite u Kumarevu, verovatno ga svi znaju, a profa je car, verovatno je rad da pomogne. Mozda neko i u skoli zna nesto o tome.
Svejedno knjiga postoji i sadrzaj vas nece razocarati.

na zalost meni licno nista ne znaci sto ima primeraka u le gimnaziji...ali me raduje cinjenica da postoji...sad bi bilo jos divnije da saznamo ko je autor...al polako...ima nade...evo napretka...barem smo definitivno utvrdili da postoji :sanke:
 
Mozda je to ova knjiga:

АУТОР................... : Михајловић, Јован С.
НАСЛОВ.................. : Лесковачки говор
ИМПРЕСУМ................ : Лесковац : [б. и.], 1977
ФИЗИЧКИ ОПИС............ : 89 стр., [1] лист с таблом ; 24 цм
ЗБИРКА.................. : (Библиотека Народног музеја у Лесковцу ; књ.
24)
ВРСТА ГРАЂЕ............. : монографска публикација, текстуална грађа,
штампана
COBISS.SR-ID............ : 52875532
 
Mozda je to ova knjiga:

АУТОР................... : Михајловић, Јован С.
НАСЛОВ.................. : Лесковачки говор
ИМПРЕСУМ................ : Лесковац : [б. и.], 1977
ФИЗИЧКИ ОПИС............ : 89 стр., [1] лист с таблом ; 24 цм
ЗБИРКА.................. : (Библиотека Народног музеја у Лесковцу ; књ.
24)
ВРСТА ГРАЂЕ............. : монографска публикација, текстуална грађа,
штампана
COBISS.SR-ID............ : 52875532

o fantasticno...potrazicu ovde po bibliotekama... :sanke:
 
Mozda je to ova knjiga:

АУТОР................... : Михајловић, Јован С.
НАСЛОВ.................. : Лесковачки говор
ИМПРЕСУМ................ : Лесковац : [б. и.], 1977
ФИЗИЧКИ ОПИС............ : 89 стр., [1] лист с таблом ; 24 цм
ЗБИРКА.................. : (Библиотека Народног музеја у Лесковцу ; књ.
24)
ВРСТА ГРАЂЕ............. : монографска публикација, текстуална грађа,
штампана
COBISS.SR-ID............ : 52875532

ima je u pozajmnom fondu gradske biblioteke beograd
eto ako jos nekoga interesuje:D
sad ostaje samo da je i fizicki ima posto nije redak slucaj da im nestaju knjige :roll:
 
leskovacki se ne uci ni od koga...leskovacki govoris ako si iz tog kraja...sve ostalo zvuci pogresno, iskrivljeno, usiljeno...

Sve se uci, i da se nauciti. Nasi ljudi nauce kineski da govore i pisu, a ne mogu leskovacki govor. To su nebuloze. Kako bi "stranac" govorio leskovacki je pitanje vremena, njegovog talenta i zelje da nauci govor. Sve ostalo, nema sumnje da bi naucio.:rtfm:
 
Rečnik leskovačkog jezika, izdavač SANU, divno odrađena knjiga, sa preko 500 strana, lično ga poseduju moji roditelji koji žive u Le, ja ne živim tamo već 20 godina, pa ne mogu sada da napišem autore i godinu izdavanja, ali, da, taj rečnik definitivno postoji. Reči su objašnjene kroz primere rečenica, da bi ljudi koji nemaju pojma sa leskovačkim shvatili smisao određene reči.
 
Rečnik leskovačkog jezika, izdavač SANU, divno odrađena knjiga, sa preko 500 strana, lično ga poseduju moji roditelji koji žive u Le, ja ne živim tamo već 20 godina, pa ne mogu sada da napišem autore i godinu izdavanja, ali, da, taj rečnik definitivno postoji. Reči su objašnjene kroz primere rečenica, da bi ljudi koji nemaju pojma sa leskovačkim shvatili smisao određene reči.

Brana Mitrović, Rečnik leskovačkog govora. Leskovac 1984 (izdavac Sanu).

Mislim da je to to.
 

Back
Top