Lepa reč

To je u redu, ali ovde pričamo o temama i govoru svakodnevnom.

Naravno da niko ne očekuje da dubine svoje duše prosipaš poznanicima, ali u svakodnevnom ja bih sutra voleo da imam tu osobu pored sebe o kojoj ću sve najlepše reći svakome i gde će svako oko mene znati koliko se ponosim mojim životnim izborom.



Nemam ni ja želju, ali ako se desi da nekoga iziritiram time što sam rekao da živim lepo, da mi je lepo, da imam sutra predivnu ženu sa kojom uživam svaki dan, da putujem, da uživam u životu, onda to zaista nije moj problem, šta da radim.

Ovde sam da podelim moje mišljenje, ne da poberem simpatije.
Da ali to je jedan od razloga zašto je lepih reči sve manje. Ti i kada o sebi kažeš nešto lepo dobiješ odgovor da se hvališ. Kada o svojoj deci, svom partneru kažeš nešto lepo, opet se hvališ.

Pre par godina mi je koleginica rekla: "Ti o svojoj deci uvek pričaš lepo, ona su baš divna!", na šta sam joj ja odgovorila da su i njena divna, i dobra i uspešna ali ona mora da ih gleda drugim očima, da izbaci kritike i prevelika očekivanja. Ona nije navikla na lepu reč, što ne znači da nema povoda za nju.
 
Da ali to je jedan od razloga zašto je lepih reči sve manje. Ti i kada o sebi kažeš nešto lepo dobiješ odgovor da se hvališ. Kada o svojoj deci, svom partneru kažeš nešto lepo, opet se hvališ.

Pre par godina mi je koleginica rekla: "Ti o svojoj deci uvek pričaš lepo, ona su baš divna!", na šta sam joj ja odgovorila da su i njena divna, i dobra i uspešna ali ona mora da ih gleda drugim očima, da izbaci kritike i prevelika očekivanja. Ona nije navikla na lepu reč, što ne znači da nema povoda za nju.

Znam, zato sam i na psihologiji svojevremeno otvorio temu zašto se pljuvanje po sebi i unižavanje ovde gleda kao na he he vidi ga car, dok ako kažeš bilo koju lepu o sebi odmah bude "ma važi, ti si naj naj u svemu, ajde mrš".

Ali i to me ne dotiče, pišem ono što jeste, pa neka pišu kako je to hvaljenje.

Ovde su me napali i kad sam rekao da ne izgledam loše... Mislim...
 
Da ali to je jedan od razloga zašto je lepih reči sve manje. Ti i kada o sebi kažeš nešto lepo dobiješ odgovor da se hvališ. Kada o svojoj deci, svom partneru kažeš nešto lepo, opet se hvališ.

Moj stav je da javno samohvalisanje treba da se izbegava. Ne samo to vec i javno odusavljevanje drugim ljudima -- narocito kad je intenzivno i masovno.

Na forum gledam kao na mesto na kojem su se ljudi skupili u nadi da pomognu jedni drugima. Rec "pomognu" koristim u najsirem mogucem smislu. Ako je nekome potrebna zabava, i ti mu pruzis istu, onda smatram da si mu time pomogao.

Koja je poenta da javno pricam o tome kako sam super?

Ja se vodim "Show, don't tell" pravilom mada okej mi je i da pricam o sebi -- ali ne i da se hvalim.
 
Треба бити искрен према себи, или бар вежбати ту дисциплину. Нема ничег хвалисавог ако за своје квалитете кажеш да су то што јесу.
 
Da, ali kada o sebi pričaš lepo, može da ti se desi kao @Araon - napisano mu je da se hvali.

Ako pricas o sopstvenim preferencijama, navikama i stavovima, male su sanse da ce iko reci da se hvalis.

Ako pricas o tome koliko para imas, koliko si skola zavrsio, koliko si sposoban, kakve si sve uspehe postigao u zivotu, koliko si lep, zgodan i visok, koliko si pametan i slicno, onda se hvalis.
 
Наш напаћени народ каже:


Лепа реч и гвоздена врата отвара.











1710431911950.jpeg
 
Ako pricas o sopstvenim preferencijama, navikama i stavovima, male su sanse da ce iko reci da se hvalis.

Ako pricas o tome koliko para imas, koliko si skola zavrsio, koliko si sposoban, kakve si sve uspehe postigao u zivotu, koliko si lep, zgodan i visok, koliko si pametan i slicno, onda se hvalis.

Zašto je problematično reći koliko si visok, koliko si škola završio, da si uspeo u nečemu, ako je to već tema?
 
Zašto je problematično reći koliko si visok, koliko si škola završio, da si uspeo u nečemu, ako je to već tema?

Egocentricno je.

Kakvu korist moze neko da ima od toga sto si mu pokazao da si kupio najskuplji automobil na trzistu?

"Dobro, ti si nas idol, idi sad, radimo nesto."

Time mozes da impresioniras roditelje, devojku, porodicu . . . oni ce biti srecni zbog tvojih uspeha jer oni sami imaju koristi od toga.

Medjutim, ovo je javno mesto. Na javnom mestu, u najboljem slucaju, mozes da privuces zene koje traze uspesne muskarce i muskarce koji se ili nadaju da ces jednoga dana da podelis s njima nacin na koji si postao uspesan ili prosto hoce da se druze s facom jer ko se druzi s facom i njega donekle gledaju kao facu.

Konkretne koristi od takvih stvari jednostavno nema. Stavise, konstantno naglasavanje pozitivnih osobina ume da iritira.

Drugo je kad se neko zainteresuje za tebe pa te pita -- ne pricam o temama koje traze da se takvi detalji iznose -- a ti mu onda odgovoris.

Ljudi cene kada uradis nesto za njih.
 
Egocentricno je.

Kakvu korist moze neko da ima od toga sto si mu pokazao da si kupio najskuplji automobil na trzistu?

"Dobro, ti si nas idol, idi sad, radimo nesto."

Time mozes da impresioniras roditelje, devojku, porodicu . . . oni ce biti srecni zbog tvojih uspeha jer oni sami imaju koristi od toga.

Medjutim, ovo je javno mesto. Na javnom mestu, u najboljem slucaju, mozes da privuces zene koje traze uspesne muskarce i muskarce koji se ili nadaju da ces jednoga dana da podelis s njima nacin na koji si postao uspesan ili prosto hoce da se druze s facom jer ko se druzi s facom i njega donekle gledaju kao facu.

Konkretne koristi od takvih stvari jednostavno nema. Stavise, konstantno naglasavanje pozitivnih osobina ume da iritira.

Drugo je kad se neko zainteresuje za tebe pa te pita -- ne pricam o temama koje traze da se takvi detalji iznose -- a ti mu onda odgovoris.

Ljudi cene kada uradis nesto za njih.

Kao što rekoh, "ako je to već tema?", znači nije niko došao random tipovima koji stoje na ulici i rekao "aaaa, brate, vidi moj novi auto!" ili prišao ljudima koji u restoranu ručaju i rekao "vidi kako sam lep!". Na temi gde se kače slike forumaša sam okačio sliku, dobio komentar "ne izgledaš loše, mislila sam da si neki kreten" i na to odgovorio "ma, jesam kreten, nego ne izgledam loše" i to je shvaćeno kao skandalozno.

Svi su ignorisali šalu prvobitno, jer ako napišeš za sebe loše i pospeš se izmetom onda je ok, onda si kul, aaaaali za "ne izgledam loše", lomača. Činjenično je da se slike i kače jer je neko bio na lepom mestu, ispao lepo ili je zadovoljan sobom u tom momentu. Znači, tema je upravo to.

Drugo, navodiš "konstantno naglašavanje", konstantno i pomenuti neku svoju lepu osobinu ili nešto činjenično lepo vezano za tebe nije isto.

Ako se piše tema o uspehu kod žena i ti napišeš nešto afirmativno o sebi, šta je tu tačno problem? Treba da napišem da sam neuspešan kod žena i da pričam kako me niti jedna neće, što nije istina, da ne bih ispao ******? Suludo.
 
Egocentricno je.

Kakvu korist moze neko da ima od toga sto si mu pokazao da si kupio najskuplji automobil na trzistu?

"Dobro, ti si nas idol, idi sad, radimo nesto."

Time mozes da impresioniras roditelje, devojku, porodicu . . . oni ce biti srecni zbog tvojih uspeha jer oni sami imaju koristi od toga.

Medjutim, ovo je javno mesto. Na javnom mestu, u najboljem slucaju, mozes da privuces zene koje traze uspesne muskarce i muskarce koji se ili nadaju da ces jednoga dana da podelis s njima nacin na koji si postao uspesan ili prosto hoce da se druze s facom jer ko se druzi s facom i njega donekle gledaju kao facu.

Konkretne koristi od takvih stvari jednostavno nema. Stavise, konstantno naglasavanje pozitivnih osobina ume da iritira.

Drugo je kad se neko zainteresuje za tebe pa te pita -- ne pricam o temama koje traze da se takvi detalji iznose -- a ti mu onda odgovoris.

Ljudi cene kada uradis nesto za njih.

Какво јавно место, форум Крстарица?
 

Back
Top