Lepa Brena je prodala 25 miliona ploča?

Njena jedinstvena mešavina pop i folk zvuka, kasnije poznata kao turbo-folk, donela joj je ogromnu popularnost i status ikone. Sa preko 25 miliona prodatih albuma, Lepa Brena nije samo muzička zvezda, već i važan kulturni simbol, čija je karijera oblikovala muzički pejzaž bivše Jugoslavije.


https://biografijaonline.com/lepa-brena/

Hajde_da_se_volimo_(album).jpeg
 
Poslednja izmena:
Pa tako na listi se na prvom mestu ističu Lepa Brena i njen prvi album sa preko milion prodatih albuma. Na drugom mestu je Zdravko Čolić i album „Ako priđeš bliže“, a na trećem Miroslav Ilić „Pozdravi je pozdravi“.

Nakon toga imamo nekoliko Vesni Zmijanac, još par Brena, Halida Bešlića, Šemsu i Nedu Ukraden. Čast pop muzike u prvih 10 brane Danijel, Magazin, Plavi Orkestar. To nisu baš oni izvođači za koje će se elitisiti uhvatiti kad brane stara dobra vremena.

https://www.espreso.co.rs/lifestyle/zivot/1381863/najprodavaniji-albumi-u-staroj-jugoslaviji

1. Lepa Brena i Slatki greh – „Lepa Brena“ (PGP RTB 1984) – 1.1 milion

2. Zdravko Čolić – „Ako priđeš bliže“ (Jugoton 1977) – 1 milion


3.
Miroslav Ilić „Pozdravi je, pozdravi“ (PGP RTB 1982) – 900 hiljada

4. Vesna Zmijanac „Istina“ (PGP RTB 1988) – 850 hiljada

5. Danijel „Bio sam naivan“ (Jugoton 1984) – 800 hiljada

6. Novi Fosili – Budi uvijek blizu(1981) 712.000


7. Lepa Brena – Mile voli disko(1982) Hajde da se volimo(1987); Vesna Zmijanac – Jedan si ti(1987); Halid Bešlić – Neću, neću dijamante(1984); Hari Mata Hari – Strah me da te volim(1990) 700.000

8.
Vesna Zmijanac – Dođi što pre (PGP RTB 1986); Lepa Brena – Voli me, voli (PGP RTB 1986); Šemsa Suljaković – Pristajem na sve (Diskos 1986); Neda Ukraden – Hoću tebe (Jugoton 1985) 650.000

9. Magazin – Magazin (Jugoton 1987) 630.000

10. Plavi Orkestar – Soldatski bal(1985); Srebrna Krila – Srebrna Krila(1979); Lepa Brena – Uske pantalone(1986) 600.000


11. Magazin – Piši mi(1986) 570.000

12. Mišo Kovač – „Proplakat će zora“ (Jugoton 1971) – 500 hiljada

13. Riblja čorba – „Mrtva priroda“ (PGP RTB 1981) – 471 hiljada

14.
Zdravko Čolić – „Zbog tebe“ (Jugoton 1980) – 400 hiljada; Duo pegla „Mi imamos mngos problemos“ (Jugoton 1987) – 400 hiljada;- Oliver Dragojević „Oliver“ (Jugoton 1987) – 400 hiljada

15. Vis Idoli – „Čokolada“ (Jugoton 1983) – 350 hiljada; Lepa Brena „Čačak“ (PGP RTB) – 350 hiljada

16. Merlin – „Nešto lijepo treba da se desi“ (Diskoton 1989) – 300 hiljada; Zdravko Čolić – „Malo pojačaj radio“ (Jugoton 1981) – 300 hiljada

17. Riblja čorba – „Buvlja pijaca“ (PGP RTB 1985) – 285.600

18.
Bijelo dugme – „Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac“ (Jugoton 1975) – 210 hiljada

19. Vis Idoli „Vis Idoli“ (Jugoton 1982) – 200 hiljada

20. Riblja čorba „Ujed za dušu“ (PGP RTB) – 190 hiljada; Prljavo kazalište „Crno bijeli svijet“ (Jugoton 1981) 190 hiljada
 
Po Internetu piše da je Lepa Brena prodala oko 25 miliona ploča.
https://mondo.me/Magazin/Zvijezde-i...a-Miroslav-i-Halid-prodali-najvise-ploca.html
Лош извор. Нико то још није потврдио. Неко је нешто сањао. Нпр 5 милиона примерака (CD + LP + касета).
Ма то је Википедија, пусти те тврдње, преписали из новина.
Видиш кад сабереш питање и да ли има и 5 милиона

Merlin – „Nešto lijepo treba da se desi“ (Diskoton 1989) – 300 hiljada
Редак и скуп албум. Није продат у 300.000 примерака, неко се забројао. Листа је површна и погрешна. Нигде нема Азре која је имала и по пет тиража једног албума.
 
Poslednja izmena:
Zašto bi bilo neverovatno? Stara Juga je imala oko 22 miliona stanovnika, tehnologija za nelegalno kopiranje nije bila toliko jednostavna kao sada (mogao si da presnimiš sa ploče na kasetu, pojavili su se i dubldekovi, ali kopija je bila lošija od originala), Brena je bila naširoko popularna, za one mlađe koji ne znaju, mesec dana po dva koncerta u Domu sindikata, koncerti po stadionima, pevala je i po manjim mestima. Izračunajte sve to na svaki izdati album i više ne zvuči neverovatno.
 
Zašto bi bilo neverovatno? Stara Juga je imala oko 22 miliona stanovnika, tehnologija za nelegalno kopiranje nije bila toliko jednostavna kao sada (mogao si da presnimiš sa ploče na kasetu, pojavili su se i dubldekovi, ali kopija je bila lošija od originala), Brena je bila naširoko popularna, za one mlađe koji ne znaju, mesec dana po dva koncerta u Domu sindikata, koncerti po stadionima, pevala je i po manjim mestima. Izračunajte sve to na svaki izdati album i više ne zvuči neverovatno.
Зато што је немогуће, сабери па израчунај. Нико не каже да је у питању доба СФРЈ, одакле ти то ? Говоримо о продатим примерцима, не о пиратерији. А Бјело дугме и Бајага ? Слабо их има на листи.
 
Зато што је немогуће, сабери па израчунај. Нико не каже да је у питању доба СФРЈ, одакле ти то ? Говоримо о продатим примерцима, не о пиратерији. А Бјело дугме и Бајага ? Слабо их има на листи.
Upravo u tome i jeste poenta. U najvećem broju slučajeva, ako si hteo kod kuće da slušaš ono što voliš, morao si da kupiš ploču ili kasetu.
Čitaj godišta na listi, Brena je najveći deo svoje slave stekla u tada još celoj SFRJ (Lepa Brena – Mile voli disko(1982), Lepa Brena i Slatki greh – „Lepa Brena“ (PGP RTB 1984), Hajde da se volimo(1987), Lepa Brena – Voli me, voli (PGP RTB 1986), Lepa Brena – Uske pantalone(1986), Lepa Brena „Čačak“ (PGP RTB), to je tržište od 22 miliona ljudi.
Nisu svi voleli Brenu, ali ako svaki peti kupi sve njene albume, ti računaj. Ako je više od "svaki peti", opet računaj.

Računaj koliko je doprinelo pojavljivanje u filmovima "Tesna koža" (1982), "Nema problema" (1984), "Hajde da se volimo" 1, 2, 3 (1987, 1989, 1990) (sve je još uvek SFRJ)
 
Poslednja izmena:
Upravo u tome i jeste poenta. U najvećem broju slučajeva, ako si hteo kod kuće da slušaš ono što voliš, morao si da kupiš ploču ili kasetu.
Čitaj godišta na listi, Brena je najveći deo svoje slave stekla u tada još celoj SFRJ (Lepa Brena – Mile voli disko(1982), Lepa Brena i Slatki greh – „Lepa Brena“ (PGP RTB 1984), Hajde da se volimo(1987), Lepa Brena – Voli me, voli (PGP RTB 1986), Lepa Brena – Uske pantalone(1986), Lepa Brena „Čačak“ (PGP RTB), to je tržište od 22 miliona ljudi.
Nisu svi voleli Brenu, ali ako svaki peti kupi sve njene albume, ti računaj. Ako je više od "svaki peti", opet računaj.
Не рачунаш добро.
Не може 25 милиона плоча кад су се касете много продавале.
Брена је осамдесетих имала 9 албума. Одбацимо Југословенку и Тамба Ламба као слабије продаване. Шта то значи ? Да је седам албума продала у тиражу од по три милиона примерака сваки ? Бројеви ти се не слажу.
 
Сабери и видео касете и опет је бројка погрешна.
CD одбаци, значи фокусирајмо се само на плоче и касете. Опет нереална бројка.
Shvataš da za realne brojke nikoga nije briga na šta ćeš ti da se fokusiraš?
Ako se danas u prodaji pojavi CD bilo kog albuma Brene ili bilo koga, i neko ode u radnju i kupi, beleži se prodaja. To da li se tebi ili meni sviđa nema veze sa realnošću prodaje fizičkog primerka nosioca muzike (ploča, kaseta, CD, mada iskreno, ne znam ni da li kasete više postoje).
 
Shvataš da za realne brojke nikoga nije briga na šta ćeš ti da se fokusiraš?
Значи слажеш се да је бројка преувеличана.
Ako se danas u prodaji pojavi CD bilo kog albuma Brene ili bilo koga, i neko ode u radnju i kupi, beleži se prodaja. To da li se tebi ili meni sviđa nema veze sa realnošću prodaje fizičkog primerka nosioca muzike (ploča, kaseta, CD, mada iskreno, ne znam ni da li kasete više postoje).
Какве везе има данас ? Лепо те питам, да ли је Брена продавала албуме у тиражу од три милиона примерака по албуму. Није.
Питај неког ко је био тинејџер деведесетих зашто су се CD ови слабо продавали ако већ мени не верујеш.
 

Back
Top