KVIZ ZNANJA

Kao što sam rekao, mladi su razdražljivi, nervozni i lako se uzbuđuju; oni srednjih godina praznoglavi su, neosetljivi ili glupi. Apsurdno je uopšte i pomisliti, ma i za jedan čas, da oni mogu konkurisati radnicima Novog sveta. Poživotinjeni, poniženi i tupi, ti ljudi geta neće moći uspešno poslužiti Engleskoj u svetskoj borbi za industrijsku prevlast, za koju ekonomisti kažu da je već otpočela. Kad se Engleska u svojoj nevolji obrati tim svojim zaboravljenim sinovima, oni, ni kao radnici, a ni kao vojnici, neće biti dorasli situaciji. Ako Engleska bude izbačena sa svetskog industrijskog tržišta, oni će pocrkati kao muve na izmaku leta. A zapadne li Engleska u kritičan položaj i ovi ljudi budu naterani u očaj kakav zna da zahvati divlje životinje, oni mogu postati opasnost, mogu "preplaviti" Vest End da se osvete za nepravde koje je Vest End naneo Ist Endu. A u tom slučaju još će brže i lakše izginuti pred brzometnim puškama i drugim savremenim strojevima.
 
Pomoć:
Američki pisac, jedan od najčitanijih u drugoj polovini XX veka. Nije bio poznat po svom pravom imenu, već pseudonimu.
U ovom delu je pisao o radničkoj klasi u najsiromašnijem delu Londona, Ist Endu, gde je i sam svojevoljno živeo jedno vreme kao beskućnik.
 
"Sve cu biti posteno koliko mogu, koliko iko moze, jer pocinjem da sumnjam da su iskrenost i postenje isto, iskrenost je uvjerenost da govorimo istinu (a ko u to moze biti uvjeren?), a postenja ima mnogo, i ne slazu se medju sobom."

mislim da nije mnogo tesko... :confused:
 
"Svako mora jednom da načini korak koji ga rastavlja od njegovog oca, od njegovog učitelja. Svako mora da oseti ponešto od tvrdoće usamljenosti, mada većina ljudi može to slabo da podnese, te uskoro ponovo povija kičmu."
 
"Rođen sam u gradu Bombaju... davno jednom, u dobro staro vreme. Ne, ne može tako, datum je ipak nezaobilazan: rođen sam u porodilištu doktora Narlikara 15. avgusta 1947. godine."
/Bolji roman od poznatijeg/
 
"Ta svaki zivot tek od rascepa i protivrecja postaje bogat i cvetan. Sta bi znacili razum i trezvenost bez saznanja o opijenosti, sta bi znacila naslada cula kad se iza nje ne bi nalazila smrt i sta bi znacila ljubav bez vecitog smrtnoga nepijateljstva polova?"
 

Back
Top