KVIZ ZNANJA

@vuceta:
Citat možeš da postaviš samo ukoliko tačno odgovoriš na postojeći zadatak.
Već koji put kršiš pravila igre. Naime, sada je bio red na Jevdokiju da postavi citat a ti si upao kao padobranac.
Prelistaj par stranica u nazad da vidiš kako funkcioniše igra, nije toliko teško shvatiti pravila iste.

Izvinjavam se na upadici.
 
Извињавам се што сам мало успорила игру....


,,Знао сам да има Нешто
и у Нешто сам вјеровао.
Мањи је гријех вјеровати,
може се чоек о Нешто огријешити,
почео би с мудринама Мојсије Биганов.
Нијесам знао шта је,
сад видим да је то Он.''
 
Poštovani moji,

Pošto ste uspeli da (za mene) novog posetioca iznervirate (carapaUkletogHolandjanina), odlučila sam da vam pobrišem neprikladne poruke (stidite se :D), da vas zamolim da se to ne ponavlja i da se meni obratite za neke TOTALNO GLUPE netrpeljivosti i čarke (varke) koje se jave na temama... PA ZAISTA JE GLUPO...

Hajmo da skočimo na lepši nivo tolerancije, i da se vratimo igri...

Neka postavi neko novi zadatak...
 
Evo, mogla bih ja... :D

"Književne studije kažu da je moja komedija komedija naravi, koja po svojoj vrednosti izostaje iza komedije karaktera... Ja sam odista dao komediju naravi i ja nalazim da se u ovo doba, u koje pada moje književno delovanje, samo ta komedija mogla dati. Ja živim u vremenu razdoblja, u doba preobražaja, doba kada se periodi i epohe kinografskom brzinom smenjuju; kad događaji strmoglavo pretrpavaju događaje; kad prošlost za noć iščezne da bi je zamenila sadašnjost. Ja sam gledao kako se ruše džamije da bi se na njihovim mestima podigle moderne palate; ja sam gledao kako se otkidaju ćepenci da bi se mesto njih postavili moderni izlozi..."
 
Dodatne informacije:

Rođen je 1864, u Beogradu gde je završio osnovnu školu. Sa porodicom se kasnije seli u Smederevo gde završava gimnaziju. Kada je napunio osamnaest godina promenio je svoje ime. Prava je studirao u Gracu i Beogradu.
 
Ovaj pesnik simbolizuje rani nemački romantizam kao nikoji drugi pesnik. Hese ga je nazvao "genijalnim osnivačem prve romantičarske škole".
Mističar, mag i majstor fantastike, postaće prednaznačitelj Hegelovog sistema. Mnogo godina bavio se filozofijom i fizikom. Francuska revolucija, Fihte, Gete i Šlegel najviše su uticali na njegovu filozofsku poetiku.
On veliča smrt kao prelaz u viši bogopredani život i noć kao beskrajno carstvo poezije i sna, kao mističko sjedinjenje sa božanskom ljubavlju.
Osnovna struktura njegovog pesništva je prodor transcedentnog u imanentno i neka vrsta korelativne otvorenosti za ovostrano iskustvo u transcedentnom.
Hugo Fridrih u "Strukturi moderne lirike" veli da je on svojim pesništvom odredio pojam buduće poezije i da njegove teorijske refleksije o poeziji nadrastaju njegovu poeziju. Vilhelm Diltaj pak ističe u njegovom delu suštastveni momenat posredovanja filozofije i pesničkih ideja, odnosno njihovog prožimanja. Diltaj veli da u njegovom delu samo pesnik sme tumačiti metafizičke spregove života od kojih filozof zazire. Time je distinkcija između filozofije i poezije postignuta, no samo za razliku od Fridriha, sa kontrernim naglascima: poezija dovršava ono što je filozofiji ostalo tajna.
 
Једној својој песми дао је наслов по звезди која је откривена у 16. веку, за кратко време се повећала и постала најсјајнија звезда на небу и убрзо нестала да се никад више не појави.
 
Једној својој песми дао је наслов по звезди која је откривена у 16. веку, за кратко време се повећала и постала најсјајнија звезда на небу и убрзо нестала да се никад више не појави.

Ово се не односи на Новалиса, ово је питање.

Па добро, хајде мало да помогнем. Песник деветнаестог века, врло познат. Имао огромно чело и носио кратке бркове.
Писао и приповетке. Према неким приповеткама снимљени су филмови.

У једној од најпознатијих и најлепших песама каже како је било давно када су му узели драгу, још док су били деца, али волели су се јаче од одраслих. Баш зато су их небеске силе и раздвојиле, из зависти. Али душе им не могу раставити, јер, каже, кад ноћу изађе месец, он тад види њено лице, а кад угледа звезде види њене очи. Тад заспи и мирно почива са својом супругом.
 
Poslednja izmena:
Име звезде и песме је Ал Араф, назив друге нећу да наведем јер је превише позната. Један филм по његовој причи је Њихало страве (мислим Хичкок). Овај писац је први увео у литературу елементе детективских прича. Дакле, то је?
 
Poslednja izmena:
moguce zato sto niko ne zna odgovor
na poslednje pitanje. :)

evo jos jedno...da pokrenemo temu...


"Lepota je strasna , uzasna stvar ! Strasna zato sto se ne moze definisati ... Tu se sve obale sastaju i sve protivrecnosti zive ... Ne mogu podneti sto neki uzvisena srca i uma covek pocinje sa idealom madone , a zavrsava sa sa idealom sodoma . Jos je strasnije ko sa idealom sodoma u dusi ne odrice ideal madone ... Sto umu izgleda sramota , srcu je prava lepota."
 

Back
Top