Kustendorf 2009

Moja poenta je to da se ja uopste nisam iznenadio kad se Kusta krstio, i kad je uzeo ime Nemanja, jer sam uvek znao sta on oseca prema Srbiji i pravoslavlju ...

Jos je on uvek od vecine (bar ja imam takvo iskustvo) bio osudjivan kao musliman koji radi protiv srpskog naroda, prikazujuci ga lose u filmovima i kao cigane, i mozda se krstio tako 'pompezno' iz razloga da sirem auditorijumu objasni ko je i sta je ... Ko ce ga znati ...

Ma budale! Sa dva filma na srpskom jeziku je covek osvojio Zlatnu Palmu. Gde ces vecu promociju i jezika i naroda.
 
Krstenje je cin ulaska u pravoslavje, ili hriscanstvo uopste.
Znaci, osoba krstenjem postaje hriscanin/pravoslavac.
Deda mi je svestenik i za toliko znam.
Tako da je to sto si napisao nemoguce.

Moguce je da je on praktikovao pravoslavne obicaje cisto za sebe, ali je i to malo verovatno i nelogicno. Cudno je da neko odlazi redovno u crkvu i postuje svaki pravoslavni obicaj i praznik, a da se nije ni krstio. A nelogicno je jer ga to sto nije krsten sputava u mnogim momentima- on na primer ne moze ni da se venca u crkvi ako nije krsten, ni da bude nekome kum, jer je krstenje uslov za sve, tako postajes deo pravoslavne verske zajednice. Nelogicno zaista i ne vidim zasto bi to iko radio. Crkva me ako nisam krstena ne priznaje za pravoslavca, a ja sebe mogu i da smatram marsovcem, njih nije briga, ne mozes se samoproklamovati :)

Ali ponavljam, krstenje je cin ulaska u pravoslavlje, tako da je to sto si rekao nemoguce.

Covek se zove Emir Kusturica, znaci njegovi preci su bili muslimani.
Moguce je da on nikada nije bio veliki vernik kao musliman, ili nije bio vernik uopste. Mozda mu ni porodica nije bila religiozna, tako da je moguce da nije praktikovao Islam.
Ali ovo da je uvek bio pravoslavac a da se krstio u 50-oj nije izvodljivo, jer krstenjem postajes pravoslavac, odnosno hriscanin.

A poznajes li ti bosansku istoriju???
Jesi li bar Andrica citala?
Je l znas da se Selimovic izjasnio kao Srbin?

Bosanski muslimani su velikim delom, par generacija ranije bili Srbi koji su nasilno ili svojom voljom prihvatili islam.

Mislim da je Kusturica cinom krstenja zeleo da popravi nesto sto je smatrao greskom pradede ili sta vec.

A uopste, komentar o promeni vere u pedesetoj iz posta ranije, takodje ti nema bas mnogo smisla. U uopstenom smislu, zanemarivsi Kusturicu, naravno da je logicnije da covek promeni veru u zrelim godinama, a ne u mladosti jer sa izvesnim zivotnim iskustvom i obrazovanjem moze da sudi koja mu religija vise odgovara.

Naposletku, da ne bude zabluda, licno se izjasnjavam kao ateist. Verujem, ali se ne usudjujem da imenujem objekat ili instancu svog verovanja.
 
I da li je uospte bitno da se sve to pominje i da se o tome raspravlja kada je u pitanju takav umetnik.

Bolje je mozda raspravljati o A. Vrdoljaku i njegovim sovinistickim ispadima. Mada, bicu slobodan da prokomentarisem, klima u Hrvatskoj ionako nikad nije bila naklona prema Srbima (cast pojedincima)
 
Popcorn_Scoop_Boxes.jpg
Coca_Cola_Cherry_Zero_Coke_cans.jpg
 
Pa dobro skoro svim muslimanima iz Bosne je neki pra pra deda bio Srbin koji se poturcio. Nije to samo slucaj sa Emirom.

svetovid, naravno da sam citala Andrica, imam mnogo vise obrazovanja od srednje i osnovne skole. A jesi li ti citao sve moje postove u ovoj temi onako pazljivo i bez predrasuda?
Mozda si preskocio ovo sto sam sada citirala.
Da si procitao ovo gore navedeno ne bi mi pricao o turcenju Srba iz Bosne.

I aman ljudi, ja nista drugo nisam rekla nego da krstenjem zvanicno postajes Hriscanin. Ako su ih na silu poturcili moraju da se krste da bi ponovo postali pravoslavci. To je sve sto sam ja htela da kazem.

Ja sam samo pricala o protokolu koji je obavezan da bi crkva nekoga prihvatila kao svog vernika.Na primer, Mehmed Pasa Sokolovic je vecito bio svestan svog porekla i pomagao Srbe koliko je mogao. Ali bez obzira na to, tek da se krstio ponovo bio bi prihvacen od strane crkve kao pravoslavac. Jedno je biti poturcen i ostati svestan ko si i sta si, ja uopste nisam pisala o tome. Samo sam stavila napomenu o protokolu koji crkva drzi za obavezu, a to je krstenje kao ulazak u veru.
Ako to ne mozete da shvatite onda vam nikako ne mogu pomoci. Ja vise da objasnjavam sta sam htela da kazem nemam nameru.

A ja nemam kome sta da se pravdam, imam 23 godine i mogu ponosno da kazem da sam negde od desete gledala Emirove filmove. Tako da niko nema pravo njega od mene da brani, a ni razloga by the way.

P.S Covek je dovoljno zreo i kad ima tridesetak godina, ne pocinje zrelost od pedesete.
Ovo kazem zato sto si se osvrnuo na to sam. U svakom slucaju je nebitno.
Ako ja prokomentarisem nesto, ne znaci da ne postujem tu osobu kao umetnika. Nista nije crno-belo.
 
Poslednja izmena:
Od zvanicnog protokola, mnogo je vaznije sta covek oseca. U svemu, a narocito u veri koja ga odrzava.

Ali, potpuno razumem sta si zelela da kazes, to je zaista tako.
Ja, npr. sam krsten i po tome sam zaista pravoslavac iako se kao pravoslavac izjasnjavam jedino kulturoloski jer osecam pripadanje tom kulturnom krugu. Ja sam u tom smislu govorio i o Kusturici, tim pre sto nasilno primljenom verom ne postajes vernik.
 
Od zvanicnog protokola, mnogo je vaznije sta covek oseca. U svemu, a narocito u veri koja ga odrzava.

Ali, potpuno razumem sta si zelela da kazes, to je zaista tako.
Ja, npr. sam krsten i po tome sam zaista pravoslavac iako se kao pravoslavac izjasnjavam jedino kulturoloski jer osecam pripadanje tom kulturnom krugu. Ja sam u tom smislu govorio i o Kusturici, tim pre sto nasilno primljenom verom ne postajes vernik.

Veruj mi da i ja tako mislim.
Ali sam ovde govorila o protokolu cisto informativno, a ne kao svom stavu.
 

Back
Top