Kustendorf 2009

***, pises o duvanju sa Dzarmusom, kao da je to vrhunac tvoje zivotne empirije :)
Meni to bas i ne zvuci pohvalno , iskreno !!!

Vise me zanima umetnost, zanima me da li ti je palo na pamet da cujes nesto veliko, kakva su predavanja bila.

Zavideo bih ti (kako kazu ostali) da mi kazes kako je predavanje bilo sjajno.
Ovako na duvanju, makar i sa Dzarmusom - ne zvidim ti.
Znas, ima nas koji volimo film , ali ne duvamo :P :P :P

:)
 
Mozda je zato i dobio nagradu. Ne dopada mi se to...zvuci isforsirano...

Moram da se slozim. Sto se mene tice, veroispovest je licna stvar svakog coveka, zvuci mi zaista cudno da se neko krstio na jednom filmskom festivalu i samim tim taj privatni cin stavio na uvid sirokoj javnosti.
Usudicu se da kazem da mi je cak i smesno to da se neko krsti na filmskom festivalu, odnosno na mestu i za vreme njegovog odrzavanja.
A posle je cak, sto ti rece Trumane, i dobio nagradu kao Kusturicino kumce.
Vrlo teatralan cin...

Meni je takodje cudan naprasni prelazak Emira u pravoslavlje, koji se sad by the way zove Nemanja.
Promeniti veru u 50 godina je meni licno cudna odluka. Ako zelis to da uradis valjda ces uciniti ranije, a ne u 50-oj godini zivota, to jest pod starost. Sto se mene tice, mogao je on i u 66-oj da postane sta god zeli i budista ako hoce, ali mi je nekako neobicno.

Ili se prepao da ce zlatiborski seljaci da mrze muslimana, ili zaista zeli da se vrati korenima, u stilu "mi smo poturceni Srbi i treba se vratiti onome sto jesmo".
Necu da ulazim u njegove razloge, ipak ga postujem kao umetnika, i sve jedno mi je da li je Emir ili Nemanja, u svakom slucaju ima moj respect. Na kraju krajeva, samo on zna razlog.
Ja jedino kazem da mi je malo cudno sto je to uradio nedavno.
 
Poslednja izmena:
NE DIRATI HOKIJA!!!!!!
toliko

čovek zna većinu tekstova naših izvornih narodnih, čak sam ga i snimao jedno veče. jedna od najboljih (ali baš što se kaže 'k'o lebac) osoba koje sam upoznao, a i film mu je profi skroz. to što nije moja šolja čaja ybg, nisam ja nešto lud za dokumentarcima i/ili sličnim delima. kamera ispunjena, kontrast čistih klinaca i prljave deponije na kojoj se igraju. realno, ja mu ne bih dao tu nagradu ali daleko od toga da nije zaslužio. nema greške. već ima iza sebe par dokumentaraca, i radio je u odseku za fotografiju za onaj ruski film o Džingis Kanu, mislim da se zove Mongol.

ali ja sam se zaljubio u jedan kratki domaći film, Miris formalina, po priči pokojnog Preleta. glume Jezdić i Ejdus. dva alkosa koja traže mesto gde će da cirkaju, pa ga Ejdus odvuče na njegovo radno mesto, ispostavi se da je to mrtvačnica. ej ljudi, kakvi su ono dijalozi, kao da je radio profi scenarista ili da se lik bavi režijom 20 godina. perfektne nepretenciozne boje u mraku, savršen tekst i gluma. mističan kraj. ma sve ima što treba.

a nekolicina zlatiborskih šabana (ne seljaka, to je generalno lepa reč) i dalje mrzi ''muslimana'' ma prešao on makar i u budizam, ne daju mu zemlju i najuruju ga puškama u reči da 'ide u svoju Bosnu pa tamo ruši tudje kuće'. ima šabana koji će uvek slepo pratiti generalizacije pa to ti je..
čini mi da je Kusta maksimalno iskren. ne može sa onoliko ljubavi graditi novi svet bez iskrenosti. uostalom, nikad nisam toliko žustro pozivao na odlazak na neko mesto, ali jednostavno, vi to MORATE da vidite (pogotovu za vreme festivala) pre nego što osudjujete i Kustu i Hokija i sve ostale. lošeg čoveka nisam upoznao tamo. potpisujem.

e sad što se tiče predavanja. u pravu ste, rasplinuo sam se na duvanje, nazdravljanje i priču o Basteru Kitonu.
ma najbolje bi bilo da vam jednostavno svima narežem ta dva snimka od po sat vremena (nema tu sve, predavanja su trajala po sat i 45 minuta. mali uvod i onda pitanja.

pričao je kako mu je draža crno-bela tehnika jer ostavlja prostora gledaocu da oboji sopstvenim bojama. kako ne voli mjuzikle i biografske filmove uz par izuzetaka, kako od glumca sa kim radi zavisi dal imaju probe ili ne..
ja sam ga pitao nešto u fazonu 'Can you convince Tom Waits to come to Serbia?' i odgovorio je da je imao slično pitanje u Argentini i da je Vejts zaista otišao u Buenos Ajres na njegovo nagovaranje, tako da ljudi....!!!
pričao je anegdote sa snimanja 'Down by law' i 'Dead man', kako je upoznao Beninija i koliki je dotični ludak.
pričao je o digitalnim kamerama, o saradnji sa raznim direktorima fotografija, o susretu sa Felinijem i Godarom, ma ne mogu jednostavno ni desetine da se setim.
savršeno je bilo.

ko hoće snimak, dobiće bez ikakvih problema
 
Buntovnice, sto se tice Kusturicinog prelaska u pravoslavlje...ima ljudi koji kad dodju u neke godine ( recimo prevale pedesetu ) krenu da razmisljaju o smrti i postanu religiozni onako, za svaki slucaj :) Mozda je i to Kustin razlog...
 
Ne verujem da neko tek tako menja veru da bi se dodvorio domacinu :neutral:
Mislim da Japanca,koji se sad zove Stefan.
A i jako mi trziste Srbija,pa da se slihta.

U Japanu ima dosta Pravoslavaca,zacudila sam se koliko,gledala sam davno neki dokumentarac o pravoslavnim svestenicima u Japanu.
 
a nekolicina zlatiborskih šabana (ne seljaka, to je generalno lepa reč) i dalje mrzi ''muslimana''

Ja sam rec seljak upotrebila u njenom pravom kontekstu- covek koji zivi na selu i obradjuje zemlju, a ne dziber, saban i slicno.
Ovo moje "zlatiborski seljaci" se odnosilo na ljude iz zlatiborskih sela!
Pa oni su sad komsije Emiru, pored njih zivi. Zato su i pomenuti.


>NiNa<
Ma ne mislim ja da se Japanac dodvorava domacinu pa menja veru, nego znam da ja na primer ako bih htela da menjam veru sigurno to ne bih uradila na mestu i u vreme odrzavanja nekog filmskog ili muzickog festivala, svetskog prvenstva u fudbalu, olimpijade... bilo kog javnog dogadjaja.
Cemu ukljucivanje siroke javnosti, to je licna stvar.

Naravno da nemam nista protiv ni Hokija (Stefana) ni Emira. Samo razmisljam naglas, odnosno kazem da mi je malko cudno ili bolje receno teatralno. Ali to je ipak njihova stvar, kao sto sam vec napisala, pa nek rade ljudi sta hoce.
 
Poslednja izmena:
Ali nije to neki svetski dogadjaj,mali festival u Srbiji,za koji malo ko da je cuo.
Mozda kad je vec u Srbiji,pa da iskoristi simboliku.
Ja da zelim da predjem u Budizam,uradila bih to u Japanu,bas tako teatralno.
Salim se :D
 
Ali nije to neki svetski dogadjaj,mali festival u Srbiji,za koji malo ko da je cuo.
Mozda kad je vec u Srbiji,pa da iskoristi simboliku.
Ja da zelim da predjem u Budizam,uradila bih to u Japanu,bas tako teatralno.
Salim se :D

Pa ne bih bas rekla da je malo ko cuo. Kusta je svetsko ime. Ljudi iz sveta koji prate kulturu bi trebalo da su culi za festival. Ne znam, samo pretpostavljam.

Bez veze je ulaziti u razloge tih ljudi, to samo oni znaju.
Ja samo kazem da mi jeste teatralno, ali ne mora da znaci da sam u pravu.
Ne mislim da je momak, to jest Hoki, imao bilo kakvu losu i manipulativnu nameru, daleko bilo.
Samo mi je malo cudan njegov izbor gde ce se i kako odigrati taj cin.

Opet kazem, to je njegova stvar, ja nisam imala nameru nikoga da napadnem ili diram, nemam ni razloga za to, samo sam naglas razmisljala.
 
Meni je takodje cudan naprasni prelazak Emira u pravoslavlje, koji se sad by the way zove Nemanja.
Promeniti veru u 50 godina je meni licno cudna odluka. Ako zelis to da uradis valjda ces uciniti ranije, a ne u 50-oj godini zivota, to jest pod starost. Sto se mene tice, mogao je on i u 66-oj da postane sta god zeli i budista ako hoce, ali mi je nekako neobicno.
Nije naprasno on presao u pravoslavlje, nego se samo krstio u 50-oj ... Bio je on pravoslavac i mnogo pre krstenja, al eto krstenje je ostavio za 50-tu iz ko-zna-kog razloga ...
 
Nije naprasno on presao u pravoslavlje, nego se samo krstio u 50-oj ... Bio je on pravoslavac i mnogo pre krstenja, al eto krstenje je ostavio za 50-tu iz ko-zna-kog razloga ...

Krstenje je cin ulaska u pravoslavje, ili hriscanstvo uopste.
Znaci, osoba krstenjem postaje hriscanin/pravoslavac.
Deda mi je svestenik i za toliko znam.
Tako da je to sto si napisao nemoguce.

Moguce je da je on praktikovao pravoslavne obicaje cisto za sebe, ali je i to malo verovatno i nelogicno. Cudno je da neko odlazi redovno u crkvu i postuje svaki pravoslavni obicaj i praznik, a da se nije ni krstio. A nelogicno je jer ga to sto nije krsten sputava u mnogim momentima- on na primer ne moze ni da se venca u crkvi ako nije krsten, ni da bude nekome kum, jer je krstenje uslov za sve, tako postajes deo pravoslavne verske zajednice. Nelogicno zaista i ne vidim zasto bi to iko radio. Crkva me ako nisam krstena ne priznaje za pravoslavca, a ja sebe mogu i da smatram marsovcem, njih nije briga, ne mozes se samoproklamovati :)

Ali ponavljam, krstenje je cin ulaska u pravoslavlje, tako da je to sto si rekao nemoguce.

Covek se zove Emir Kusturica, znaci njegovi preci su bili muslimani.
Moguce je da on nikada nije bio veliki vernik kao musliman, ili nije bio vernik uopste. Mozda mu ni porodica nije bila religiozna, tako da je moguce da nije praktikovao Islam.
Ali ovo da je uvek bio pravoslavac a da se krstio u 50-oj nije izvodljivo, jer krstenjem postajes pravoslavac, odnosno hriscanin.
 
Poslednja izmena:
Zare, krstenje je cin ulaska u pravoslavje, ili hriscanstvo uopste.
Znaci, osoba krstenjem postaje hriscanin/pravoslavac.
Deda mi je svestenik i za toliko znam.
Tako da je to sto si napisao nemoguce.
On se uvek deklarisao kao Srbin, ciji su preci preuzeli islam da bi preziveli, i zato je uvek smatrao pravoslavlje svojom verom ... On se uvek osecao pravoslavcem, a krstenjem je samo vratio pravoslavlje u svoju familiju ...

Nisam se precizno izjasnio onda kad sam rekao da je oduvek bio pravoslavac, znam da sam stalno citao da se on oseca tako, ali 'zvanican' je eto postao u 50-oj, i zato je to medijski ispraceno, a malo ljudi je znalo da se on uvek osecao tako, i da je uvek naglasavao da je Srbin ...


Covek se zove Emir Kusturica, znaci njegovi preci su bili muslimani.
Moguce je da on nikada nije bio veliki vernik kao musliman, ili nije bio vernik uopste. Mozda mu ni porodica nije bila religiozna, tako da je moguce da nije praktikovao Islam.
Ali ovo da je uvek bio pravoslavac a da se krstio u 50-oj nije izvodljivo, jer krstenjem postajes pravoslavac, odnosno hriscanin.
Citao sam par njegovih intervjua i slusao, i njega za muslimane veze samo ime, par puta je on naglasavao da je samo u cilju prezivljavanja njegova porodica 'preuzela' islam, ali su se uvek osecali kao pravoslavci i postovali obicaje ...

Jedan mali intervju gde to naglasava ...
http://www.radiohayat.com/modules.p...6&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
 
On se uvek deklarisao kao Srbin, ciji su preci preuzeli islam da bi preziveli, i zato je uvek smatrao pravoslavlje svojom verom ... On se uvek osecao pravoslavcem, a krstenjem je samo vratio pravoslavlje u svoju familiju ...

Nisam se precizno izjasnio onda kad sam rekao da je oduvek bio pravoslavac, znam da sam stalno citao da se on oseca tako, ali 'zvanican' je eto postao u 50-oj, i zato je to medijski ispraceno, a malo ljudi je znalo da se on uvek osecao tako, i da je uvek naglasavao da je Srbin ...


Citao sam par njegovih intervjua i slusao, i njega za muslimane veze samo ime, par puta je on naglasavao da je samo u cilju prezivljavanja njegova porodica 'preuzela' islam, ali su se uvek osecali kao pravoslavci i postovali obicaje ...

Jedan mali intervju gde to naglasava ...
http://www.radiohayat.com/modules.p...6&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Pa dobro skoro svim muslimanima iz Bosne je neki pra pra deda bio Srbin koji se poturcio. Nije to samo slucaj sa Emirom.

Poenta mog posta je da krstenjem postajes pravoslavac- dok se nije krstio u 50-oj godini on nije bio pravoslavac. A kako se osecao do tog cina to je samo njegova stvar i to ga zvanicno ne cini pripadnikom te verske zajednice. A sve to nije izmislila Rebel, nego crkva :)

Ne bih vise o Emirovoj veroispovesti, pocece covek da stuca :)
Cela moja porodica je uzivo gledala prenos dodele zlatne palme, a to je bilo dok se jos nije zvao Nemanja. Ja sam tad bila klinka i navijala sam za njega, radovala se kad ju je osvojio.
Seron Stoun mu cini mi se predala palmu i isla je i reklama za neko pivo na TV-u gde on kaze "Pivo za drustvo" :) Toliko se secam :)

Meni nikad nije bilo bitno sta je on po veroispovesti, pa nije ni sad kad je isto sto sam i ja.
Samo sam imala potrebu da razjasnim ove detalje vezane za sam cin krstenja generalno.
 
Poslednja izmena:
Moja poenta je to da se ja uopste nisam iznenadio kad se Kusta krstio, i kad je uzeo ime Nemanja, jer sam uvek znao sta on oseca prema Srbiji i pravoslavlju ...

Jos je on uvek od vecine (bar ja imam takvo iskustvo) bio osudjivan kao musliman koji radi protiv srpskog naroda, prikazujuci ga lose u filmovima i kao cigane, i mozda se krstio tako 'pompezno' iz razloga da sirem auditorijumu objasni ko je i sta je ... Ko ce ga znati ...
 

Back
Top