Kurs kuvanja

Odlično se vidi luk, taman kako treba! :klap:


Sad, ko šta hoće neka pita, ovo malopre je bilo za "prvu pomoć".


Jel' nekog interesuje letnji čorbast pasulj sa svežim mesom?
 
Ovaj recept ne mogu da propustim jer prosto izgleda kao noćna mora za početnike. Neću ceo recept, samo je početak interesantan.
Vinogradarski ćevap: Luka se stavlja duplo više nego mesa, a količina mesa zavisi od broja berača, i koliko su gladni! :hahaha:
Dalje ide recept, a ovo je bilo sve o količinama!:rotf:
 
Evo kako ja kuvam nedeljni ručak kad me mrzi da se bakćem ili imam pametnijeg posla:

Potrebno je: manje pile isečeno na komade (1,3 - 1,8 kg, ili kilogram junetine ili teletine)
veza zeleni (naravno, oguljena i odsečeni vrhovi i krajevi)
glavica luka (veličina jajeta ili manja, očišćena, nesečena)
lišće peršuna ili celera (zajedno sa onom debelom stabljikom)
5-6 zrna crnog bibera (nije obavezno)
kašika-dve vegete
soli (probati pa dosoliti koliko treba)
oguljen krompir (recimo dva po osobi, srednje veličine)
tanki rezanci za supu

Sve sastojke osim rezanaca strpati u ekspres lonac (može i obična šepra samo se duže kuva), naliti sa 2 litre vode i kuvati dok meso i krompir ne budu mekani. U loncu je to oko 20-30 minuta. Ako se kuva junetina, koja je obično stara i tvrda, krompir se stavlja kad meso već prilično omekša inače bi se raspao.

Kada je skuvano, staviti veliku cediljku iznad šerpe u kojoj će se zakuvati supa i sasuti u nju sve iz lonca.
Supu vratiti na ringlu i ubaciti rezance da se par minuta kuvaju na tihoj vatrici i supa je gotova.

Meso i krompir odvojiti od zeleniša i staviti na poseban tanjir. Tradicionalno se služi uz neki sos (od paradajza, beli sos sa mirođijom, a ima da se kupi i raznih sosova u kesicama koji se vrlo lako pripremaju).

Eto, to je kompletan ručak, ništa nije prženo i masno a stvarno je brzo.:bye:
 
Poslednja izmena:
Kompletan, dosta brz, ručak od šarana. Ovo ja pravim kad mi treba kompletan ručak, a nemam vremena.
Potrebni sastojci: Tovljeni šaran od 1,5kg (može malo veći, ali ne i manji, onda su mu kosti tanke), 2 manje ili jedna veće glavica crnog luka, 1 kašičica aleve peprike, so, 1 pakovanje širokih rezanaca, 1 čaša kisele pavlake (sa pijace, ili koja sadrži više od 20% masti, inače će se zgrudvati umesto da se otopi), 1/2 čaše bolo kave kisele pavlake.


Ukluči se rerna na jedno 220stepeni, da se greje. Temperature za rerne su uvek okvirne, jer se rerne razlikuju od šporeta do šporeta.
Tovljeni šaran se lako čisti jer ima malo krljušti koje lako silaze. Obavezno neka vam ga u ribarnici ubiju.
Odseče se glava i rep, i stavi u lonac od 2 l, u kojem vri 1,2-1,5 l vode, doda se cela mala glavica crnog luka, aleva paprika, soli po ukusu. Kuva se 15 min. računajući od momenta kad provri. Ne stavljati začin umesto soli, ni bilo kakvu zelen.
Rezanci se skuvaju kako piše na pakovanju (uglavnom voda, sa malo soli provri, stave se rezanci i kuvaju oko 5 minuta, pa procede)
Ostatak crnog luka se proprži na blagoj temperaturi dok ne požuti. Ne sme postati rumen, a još manje braon. Za ovo je dovoljna šerpica od 1/4 l i malo ulja.
Šaran se malo zareže ukoso, po površini, plitko,1/2 cm najviše. u razmacima od 2 cm., pa se natrlja spolja i iznutra solju, bez preterivanja, lako je posle dosoliti. Stavi se u nezamašćenu tepsiju i napuni i obilno prelije odgore onom masnijom pavlakom, pa se peče otprilike 15 minuta, za koje vreme treba i da porumeni. Dok se šaran peče, izmešaju se rezanci, onaj uprženi luk i ona duga pavlaka, i serviraju u činiji. Čorba se procedi i servira zasebno, pa svako sebi u tanjir sipa prvo rezance, pa ih prelije čorbom. Šaran se služi sa nekim prilogom po želji, ja pravim krompir salatu.
Čišćenje šarana traje 15 minuta (i manje), čorba, rezanci i luk se stave jedno za drugim svako na po jednu ringlu, i za to vreme se ugrejala rerna, pa se može peći šaran.
Dok se on ispeče, sve ono sa ringli je gotovo i može se servirati. Sve u svemu, ne traje duže od 45 minuta, a oni koji jedu procenjuju da sam ruček spremala celo pre podne.
 
Poslednja izmena:
Letnji slatki kupus.
Potreban materijal: manja glavica kupusa, 1/2 kg svinjetine bez kosti, so, 1-2 sveža paradajza, 2-3 čena belog luka, aleva paprika po ukusu. 1 glavica crnog luka (ko baš ne voli, može i bez luka, ali malo gubi na ukusu). minimalna količina masnoće koju ste navikli da koristite.
Luk se isecka na kockice 0,5-1 cm, meso na kocke 2-3 cm, posoli da pusti sok, proprži poklopljeno nekoliko minuta na srednjoj do manjoj temperaturi, ubaci kupus, isečen na krupne komade, paradajz (ili oljušten, ili iseckan na kockice, zbog ljuske), beli luk krupno icečen, nalije vodom da ogrezne, i kuva poklpljeno na istoj temperaturi. Kad je kupus (i meso) mekan, skine se sa šporeta, doda aleva paprika po želji (može i bez nje) i sasvim malo pobiberi (da se ne oseti biber, već samo ukus bude lepši).Treba paziti da kupus ne ostane "žilav", ili da se ne raskuva.

Da ogrezne znači da je tek prekriveno vodom, pa pomalo neki komadi i vire iz vode.
Paradajz se lako ljušti ili kad se prelije vrelom vodom, ili kad se "izgebe" tupom stranom noža.
Aleva paprika i biber se ne stavljaju za vreme kuvanja jer gube aromu.
Ovo je kompletno jelo, ne treba ništa uz njega, osim dezerta, osvežava na vrućini, i ne zahteva stajanje poret šporeta sve vreme. Lako se vari.
 
Poslednja izmena:
Osvežavajuća večerica posle plaže:
Paradajz punjen ruskom salatom.
Sastojci: paradjz, približno jednaki plodovi, ruska salalta, majonez, pavlaka.
Odseče se vrh paradajza (onaj deo gde je peteljka), izdubi sredina (može posle za sos ili paradajz čorbu), napuni ruskom salatom i prelije majonezom (ili majonezom pomešanim sa pavlakom). Ostavi se u frižideru da se ohladi i jede se posle sunčanja i tuširanja, na terasi.
 
Ruska salata: kupi se u marketu.:)

Ko baš neće, ovo su sastojci: zelen za supu (šargarepa, peršun, paštrnak, celer - sve koren) grašak, krompir, kuvana piletina (ili praška šunka i sl.), kiseli krastavci, majonez.
Zelen i grašak se skuvaju u slanoj vodi i dooobro ocede, pa iseckaju na što manje kockice. Krompir se skuva zasebno, u ljusci, pa se oljušti i isecka na kockice. Meso se isecka na kockice. Krastavci isto. Sve se pomeša, i stavi u frižider, pa kad se baš dobro ohladi pomeša se sa majonezom.
 
Majonez: kupi se u marketu.:)

Ko baš neće, (a zna da je nabavio zdrava jaja) ovo su sastojci: Žumanca (od belenaca napraviti puslice ili šaum rolne), obično ulje (ne hladno ceđeno suncokretovo, jer gorči), so, sok od limuna, ili kiselije belo vino.Na dva žumanceta ide 1/4 l ulja.

Nezaobilazna "caka" je da i jaja i ulje moraju imati istu temperaturu ( ne mogu se jaja izvaditi iz frižidera 15 min ranije, pa mutiti, ne uspeva - ima lek i za to, ali to u "cakama")

Sirova žumanca se stave u činiju, malo posole i mešaju varjačom (polako, normalno, nema mućenja) dok ne postanu glatka, pa se počne sa postepenim dodavanjem male količine ulja (nekoliko kapi), izmeša da postane glatko, pa ulje, pa izmeša da postane glatko, a kad se potroši 1/3 ulja, može to malo brže - tj. više ulja da se sune u žumanca. Negde na polovini posla, majonez će postati tako gust, da će se sav uhvatiti na varjaču - tada nacediti malo limuna, vina, vinskog sirćeta.. šta god, da se razredi a isto i na kraju. Nastaviti dalje, dok se ne utrošu svo ulje. Ostali začini nisu neophodni, ali nisu ni "zabranjeni", kako je ko navikao.

Cela stvar ne traje duže od 20-tak minuta.

Ovo je pravi recept, nije potrebno nikakvo jedno kuvano žumance,kao što se može često čuti.
 
Jel mi se cini ili smo malo otisli ka receptima?:)
A skolu zapostavili:)
Nema veze,ucimo u hodu:)

Za sve novopecene kuvarice, predlog, MNOGO dobra mesavina, frikom proizvodi, povrce,pirinac i margarin,obavezno probajte! Gotovo za deset minuta:)
 
Recimo...kako da dobijemo rastresit pirinac?
Kako da nam se fileti oslica ne raspadnu tokom pecenja?
Sta kad se umoljca hrana,tj. kako se otarasiti moljaca?
Hm....koliko dugo sveze meso moze stajati u frizideru? Koliko povrce? Koliko voce?
I isto to za zamrzivac? lisnato testo?
E kad pomenuh lisnato testo...imam jedno pakovanje od pola kg,sta predlazete kako da ga exploatisem?:) Napunila bih ga visnjama recimo,ali koja je procedura otapanja i razvlacenja?

Evo pitanja:)
Pozz
 
Pirinač će biti rastresit ako ga kuvaš u dostavode, i paziš da se ne prekuva.Kuvaš otklopljen, jer voli da iskipi, i na srednjoj temperaturi. Probaš, pa kad je kuvan a čvrst, ocediš..

Fileti svake zamrznute ribe pole odmrzavanja moraju se dobro ocediti od vode, stiskanjem, da ni malo ne ostane, pa uvaljati u brašno.
Soliti je bolje prilikom odmrzavanja, brže se topi, a i so izvlači vodu.
 
Umoljčane namirnice se moraju baciti. Samo brašno se može koristiti pošto se proseje.
Prilikom kupovine paziti, jer se dešava da je već umoljčano, onako u ambalaži. sve što je sklono umoljčavanju, prvo ostaviti u zamrzivaču nekoliko dana (i pasulj, njega napada žižak), pa tek onda stavljati u posude u kojima inače stoje. Posude za namirnice svaki put kada se isprazne, oprati i dobro osušiti pre ponovnog pinjenja.
Posude sa namirnicama uvek držati dobro zatvorene.
Brašno ne treba zamrzavati, samo proveriti da nije umoljčano kupljeno, a u posudu u kojoj će stajati, staviti klin (poveći ekser) - ovo sam čula od seljaka, i radi.
Orahe trba kupovati koliko je potrebno, a što preostane, samleti pa zamrznuti, i zbog moljaca i da se ne užegne, a može se odmah koristiti, jer ne može da se zamrzne , samo je hladno.
 
Poslednja izmena:
Sveže meso može u frižideru stajati 2 dana (ali ne po ovim vrićinama, osim ako smo ga doneli u ručnom frižideru), a mleveno 1 dan. Voće i povrće može stajati, zavisno od vrste i pakovanja, od 2 do 7 dana.
Sveže meso u zamrzivaču može i do 6 meseci, a riba ne više od 3.
Na lisnatom testu ima rok na ambalaži.
Sve što je jednom odmrznuto, mora se odmah koristiti, skuvati (ispeći...), pa se onda može ponovo zamrznuti.
 
Poslednja izmena:
Lisnato testo otpakuješ, staviš na dasku (tacnu...) posutu brašnom, na sobnoj temperaturi oko 2 sata.
Kad se odmrzne, pospeš ga brašnom i razvaljaš oklagijom na debljinu oko o,5 cm, isčeš na kvadratiće, pa staviš u sredinu višnje (može i pekmez), šećer, malo griza ili mrvica, skupiš sva 4 ugla i slepiš ih u jedno na vrhu. Kad je pečeno, odmah tako vruće pospeš prah šećerom, bolje se zalepi .
 
Nastavnice taote,jos pitanja:)
kupila sam secerac u konzervi,ali nigde ne pise da li je kuvan ili ne...po ukusu bih rekla da nije:) Koliko mu otprilike treba da se skuva? A koliko se kuva svez?
Hvala!
 
Recimo...kako da dobijemo rastresit pirinac?
:)
Pozz
da li će pirinač biti rastresit, zavisi i od vrste pirinča. Baš zato što ne volim kad se raspadne, koristim isključivo duguljast, sa što manjim sadržajem vode u zrnu.
Već je bilo reči o tome da pirinač pre upotrebe nije potrebno prati (prilikom pranja, upije određenu količinu vode i posle to nije to).
Prilikom pripreme npr. rižota, pirinač se najpre proprži na masnoći, tek nakon toga se dodaje tečnost (supa ili voda) i to, po mogućstvu, već zagrejana.
Čak i ako samo bariš pirinač u velikoj količini vode, kako je rečeno, uvek ga ubacuješ u vodu koja već ključa.
 
Kako se na pravi nacin pripremaju testenine? Jedni kazu da se stavlja malo ulja, drugi da ne...jedni stavljaju testenine odma u vodu , neki kad prokljuca....itd
I kako pravite neke lagane i jednostavne umake....

Ja volim testenine sa tunjevinom, gljivama itd...kad budem imala vise vremena stavicu recepte ( ne na ovoj temi )....;)
 
Poslednja izmena:
Po pravilu se testenine stavljaju u proključalu vodu, pa se tempertura smanji i kuva (otklopljeno) oko 5 minuta (manje ili više, zavisi od veličine i debljine testa). Voda treba da je malo posoljena, i stavlja se ulje, da se testenima ne lepi. Ja sam prestala da stvaljam ulje ptilkom kuvanja jer ulje pliva po površini i prvo njega izlijem kad testeninu cedim od vode u kojoj se kuvalo. Radije malo nauljim proceđeno testo, pa izmešam. Ako je testenina kupovna, treba obavezno pročitati da li ima uputstvo za kuvanje, jer sad razni proizvođači prave po raznim novim tehnologijana, pa ni kuvanje nije baš isto.
Ako se desi da je neka testenima previše meka, i raspada se, iako je skuvana "po protokolu", moguće je da ne treba da voda vri prilikom kuvanja, već samo da "struji" - to sam čula od tehnologa iz jedne fabrike testenine kad su uveli novu tehnologiju, pa su se potrošači žalili da im se sve raspalo prilikom kuvanja.
U svakom slučaju je uputno probati prilikom kuvanja, pa kad se dobije dobar rezultat, ostati pri istom proizvođaču, jer kad se menja proizvođač, mže biti da se i vreme kuvanja mora promeniti.
Industrijska testa nije loše, posle kuvanja, isprati u hladnoj vodi (preliti pa ocediti), pa onda malo nauljiti.
 
Po pravilu se testenine stavljaju u proključalu vodu, pa se tempertura smanji i kuva (otklopljeno) oko 5 minuta (manje ili više, zavisi od veličine i debljine testa). Voda treba da je malo posoljena, i stavlja se ulje, da se testenima ne lepi. Ja sam prestala da stvaljam ulje ptilkom kuvanja jer ulje pliva po površini i prvo njega izlijem kad testeninu cedim od vode u kojoj se kuvalo. Radije malo nauljim proceđeno testo, pa izmešam. Ako je testenina kupovna, treba obavezno pročitati da li ima uputstvo za kuvanje, jer sad razni proizvođači prave po raznim novim tehnologijana, pa ni kuvanje nije baš isto.
Ako se desi da je neka testenima previše meka, i raspada se, iako je skuvana "po protokolu", moguće je da ne treba da voda vri prilikom kuvanja, već samo da "struji" - to sam čula od tehnologa iz jedne fabrike testenine kad su uveli novu tehnologiju, pa su se potrošači žalili da im se sve raspalo prilikom kuvanja.
U svakom slučaju je uputno probati prilikom kuvanja, pa kad se dobije dobar rezultat, ostati pri istom proizvođaču, jer kad se menja proizvođač, mže biti da se i vreme kuvanja mora promeniti.
Industrijska testa nije loše, posle kuvanja, isprati u hladnoj vodi (preliti pa ocediti), pa onda malo nauljiti.
Ne bih se složila u potpunosti.
Testenina se kuva u dosta vode, ubacuje se tek kad provri, a Italijani kažu da vode i soli nikad ne može biti previše! Na 100g testenina, minimalno je litar vode i kašičica soli. Ulje možete i da ne stavite, ali izbegavajte da kuvanu testeninu ispirate hladnom vodom (osim ako recept po kome pripremate testeninu to ne zahteva).
U oceđenu testeninu (još uvek toplu) dodajte malo ulja (najbolje maslinovog) ili putera.
Koristite tkz. "durum" testeninu, najbolje italijanske proizvodnje. Na njihovim pakovanjima je jasno naznačeno i vreme kuvanja. Testenina je kuvana kada je poprečni presek ujednačen. Izvadite jednu, pa proverite.
O prelivima za testenine bilo je dosta reči na temi "Špagete, hoću sve recepte" ili tako nekako.
 
Ne bih se složila u potpunosti.
Testenina se kuva u dosta vode, ubacuje se tek kad provri, a Italijani kažu da vode i soli nikad ne može biti previše! Na 100g testenina, minimalno je litar vode i kašičica soli. Ulje možete i da ne stavite, ali izbegavajte da kuvanu testeninu ispirate hladnom vodom (osim ako recept po kome pripremate testeninu to ne zahteva).
U oceđenu testeninu (još uvek toplu) dodajte malo ulja (najbolje maslinovog) ili putera.
Koristite tkz. "durum" testeninu, najbolje italijanske proizvodnje. Na njihovim pakovanjima je jasno naznačeno i vreme kuvanja.
Testenina je kuvana kada je poprečni presek ujednačen. Izvadite jednu, pa proverite.
O prelivima za testenine bilo je dosta reči na temi "Špagete, hoću sve recepte" ili tako nekako.


Koristim tu talijansku "durum" testeninu.....ali uvek ostane malo tvrda....na kutiji pise da se kuva 10-tak minuta...ali u praksi je to suvise malo....zaista budu tvrde....mozda rec tvrde nije bas najbolja...
Zato sam ovaj put kupila testenine druge firme... pripremam ih kao sto si ti napisala...ili mozda ipak nesto pogresno radim....

Ili to i treba tako s obzirom da su durum?...
 
Kada sam spomenula ispiranje, to se odnosilo na domaću industrijsku testeninu,koja je, na žalost, vrlo neujednačenog kvaliteta. Italijani su poznati po testenini, pa je za očekivati da je i kvalitetnija.
Durum je ralativno nov naziv za ono što se nekada zvalo "oštro" ili "ttvrdo" brašno. Mislim, sama reč nije nova, ali se sada koristi umesto ranije reči "oštro", kad je brašno, pa prema tome i testenina, u pitanju, jer u današnje vreme ima mnogo vrsta pšenice, koja je i selektovana tako da se dobije brašno određenog kvaliteta, već prema nameni. To je važno zato, što se od mekših vrsta brašna ne može dobiti kvalitetna testenina, koja se neće raspasti pri normalnom kuvanju.
Italijani smatraju da testenina treba da je skuvana "al dente", što će reći "na zub", tj. da je potpuno skuvana, ali da nije suviše mekana. (da se ipak žvaće, a ne raspada ili topi u ustima) To naravno, ne znači da bude spolja kuvana, a u sredini presna.
Zato je dobro, kada nađemo testeninu koja odgovara našim potebama i ukusu, da se držimo istog proizvođača.

Možda sam ono o ispiranju trebala da napišem pod "cake", za slučaj kada imamo posla sa nekvalitetnom testeninom.
 

Back
Top