Kung fu, tai chi, put ratnika i monaha

djoni 1980, Moje veliko postovanje. :!:

Iznosis argumente koji su istiniti i koje ne poricem i koje postujem. Emin Boztepea cenim zbog nekoliko poenta koje iznosi, njegova cast je druga prica.

Borilackim vestinama se bavim vec 9 godina i 11 meseci. 1. decembra punih 10 godina. Radio sam stilove kao sto su: judo, japanska jujitsa, shin shin toitsu aikido, wing chun (Leung Ting skola) i Tai Chi Chuan.
Uvek sam radio po dva stila paralelno, osim Tai Chi Chuana koji je prinova i koji tek sad radim.
U svim Ostalim stilovima sama proveo najmanje 2.5 godine (Wing Chun), a najvise 6 godina (Judo). Pri tome sam stilove kojima sam prestao da se bavim gledao maksimalno da odrzavam.
Cenim i postujem druge vestine, ali u ovu raspravu sam usao jer ljudi ne shvataju da je duh ratnika univerzalan, da se moze primeniti na svaku kulturu, vestinu i na svaku situaciju.
Nepostovanje duha ratnika je nesto sto ne tolerisem.
Vise puta sam bio napadnut na ulici, sto zbog svoje porodicne proslosti, sto zbog svojih ubedjenja. Izvlacio sam deblji kraj ponekad, ali tehnike koje sam naucio na Wing Chunu mi daju odlicne rezultate.
Borio sam se protiv likova koji su bili ulicari ali i protiv likova koji su trenirali (ozbiljno trenirali) stilove kao sto su: uechi ryu karate, tae kwon do, kick box i wing chun.
Do sada sam samo od Wing Chun-a izgubio i to zato sto sam se zaleteo. (napao sam svog sadasnjeg majstora zato sto je reako da je dzudo za malu decu, a ja sam ga zamolio da mi da sansu da dokazem da nije tako)

Znam da mnogi majstori ove vestine nemaju kod, ali bas zato sam i postavio ovaj forum. :) s druge strane svaka vestina ima svoje "izrode". :( Da pokazem da niti smo ubice (osim ako nismo napadnuti :D ), niti trazimo probleme. Zelim da ljudima predocim neke aspekte ovih vestina.

Slazem se da svaki borac mora da ovlada sa nekoliko vestina da bi bio efektan. Ali mnogo vaznije od toga je njegovo duhovno i emotivno stanje, kao i njegove norme ponasanja. Svako postovanje svim stilovima, ali mnogo su vazniji ljudi koji ih predaju i nacin na koji se predaje.
Tek na Wing Chunu i Aikidou sam shvatio poentu borilackih vestina. Zahvaljujuci ljudima na tim treninzima.
Cenim nacin na koji si izneo svoje misljenje i postujem tvoju iskrenost. Verujem da sam naleteo na velikog ratnika.
Ne zelim nikog na ovom forumu da uvredim, ali veoma sam osetljiv po pitanju postovanja mog zivotnog puta.
Ja zivim po filozofiji borilackih vestina. Nosim to sa sobom u svakom trenutku. Kad jedem, spavam, idem na faks itd.
Trudim se da maksimalno ispostujem ljude ali i trazim postovanje.

Pruzio si mi tvoje postovanje i ja to cenim.

:idea: Misljenja nam se u sustini vise slazu nego sto se razlikuju, s tim sto ja mislim da svako treba da napravi svoj miks, kombinujuci ciste vestine, a ne da uzima tudj miks. Mislim da to pre svega nije dobro za tehniku, a ni za praksu. Normalno nekima je ovako lakse i to je OK. Ovej ipak samo moje vidjenje.

Veliki pozdrav za tebe. :)
 
Gnjec, ne omalovazavam nikog, samo trazim postovanje, na moj prvi tekst ja sam dobio poruku u fazonu :"Iz koje si ti bajke...", sa nastavkom:"...dodji da ti cika Velja da bonu...". :-x

Toga mi je malcice dosta, narocito ako ljdi ne zele da ispostuju neke stvari. :!:

Nemam nameru nikog da vredjam ali mislim da ljudi kao sato smo Zaharus i ja zasluzujemo postovanje. Pa makar i gresili. :)

Problem vecine danasnjih boraca je sto lako planu (i meni se cesto dogadja), kada ih neko cacka po vestini.

Ako sam nekog uvredio izvinjavam se, ali cimanje je cimanje, dokle god mi neko ne zabije prst u oko. :)

milosmalic, nemam ja nikakav probelm sa vasim nacinom treninga, ako vas to cini srecnim, udri do zore sto se mene tice. :)

Ali ispostuj i moje misljenje, narocito zato sto smo kolege borci.

Niko od nas ne zeli konflikt bez potrebe, i svi imamo svoj teren za borbu.

Tvoj je oktagon.

Moje je wing tsun sanda boriliste i ulice.

Kao vukovi, ja ne cackam tvoj deo sume, nemoj ni ti moj. :)

Dill :?:
 
Nisam nikakav ratnik, samo pratim sport pomalo :)
Neke od ovih prica su pisali ljudi koji su bili svedoci tih desavanja, neke su preprichavali. Ja ih samo prenosim. Njihovim iznosenjem hteo sam da kritikujem neke ljude koji se bave borilackim vestinama, ne i same vestine. Drago mi je da si i ti to tako shvatio, iz tvog posta vidim da razmisljamo slicno :)
Pozdrav i tebi!
 
@stone dog

ti si ovde dosao sa pricom da mi ne znamo sta je mma nego ces ti da nam objasnis...da ne znamo nista posto nismo trenirali wing tsun itd

bio je ovde isto tako jedan lik koji je tvrdio da dzaba nam sto bilo sta treniramo ako ne treniramo tkd...posto je tkd stara vestina i iz nje su nastale sve vestine

ne volim ja ljude koji mi dolaze sa pricom da u zivotu nista ne znam i da ce oni da me nauce...
 
Ajde da se i ja pridruzim diskusiji...
Kao prvo, ima i druga vestina u kojoj postoji isto, a verovatno i vise, zavisti, pakosti, zlobe i ostalih nepodobija nego u Wing/Ving chunu/tsunu/tschunu, a to je aikido u Srbiji. No, a propo WC (bas zgodna skracenica), i sam Leung Ting je "odbacio" Botzepea, iako je bio njegov glavni fajter, onog trenutka kada je poceo da zahvaljujuci toj reputaciji pravi malo vise seminara i uzima malo vise para nego Ting. Pravi monaski motivi...
Najzad, ja sam radio sanda/san shou borbe, uyeo zlatnu medalju na tom turniru, nisam nikad imao ni dana WC treninga, a bome ni vecina drugih ljudi koji tamo uzese medalje. Ona vecina takmicara koji jesu iz te price, niti jednom nisu uradili nista sto bi iole licilo na ono sto na treninzima rade.
I tu lezi moja osnovna zamerka tim tradicionalnim vestinama. Tip protivnika sa kojim se danas srecemo na ulici nije isti kao pre XY godina, te bi metod treninga morao da se u skaldu sa tim promeni.
E sad, ako neko treninra nesto radi same tradicije i njenog ocuvanja, za to ima drugi naziv - folklor, ili mozda etnologija. Naravno, to je potpuno opravdan i legitiman razlog da se necim bavis, uostalom i mene izuzetno interesuje kulturoloski i socioloski momenat u borilackim vestinama, ali treba covek da prizna sebi samom sta je poenta bavljanja time. U cilju opstanka, ja treniram MMA, sistem i filipinske BV, dok u cilju kulturoloskog prosirenja vidika radim taiji, silat...
 
Ma dobro, i tako pretpostavljam da je cela guzva nastala zbog promovisanja ovog kineskog cirkusa veceras u SC.

Vidis kad su se ljudi uopste uclanili, po koliko postova imaju i na kojim temama. Ne bi me cudilo da je to jedan jedini koji podpomaze sam sebi.

Akcija: "Idem na krstaricu ima tamo ljudi koji prate BV, da malo izreklamiram cirkus pa da tapnem neku kartu" :-)
 
Hm...hetman sve je to ok,ali recicu ti nesto. U WC ili ti WT,zavisno koja skola je u pitanju, ti izadjes uglavnom sa osnovama te vestine...sve ostalo je na tebi. Sve ostalo je iz tvoje glave. Naucis blokove,tip udarca,kretanje..sto je najbitnije u WT. A tehnike...koje se izvode ,to je vec ono sto ti smislis. I kao tako,smatram da osoba koja je prazna u sebi,ne moze puno da da iz WT-a. A sto se tice prljavosti WT-a..ja ga koristim sa ulicnim fajtom. I daje dobre rezultate. Ali ne kazem da ce to biti bolje od onog koji kombinuje WT i aikido...ili WT i dzudo...
I ja treniram da se branim i uzzdizem,a ne da se motam po ringovima i parketima. To mene ne zanima. A na ulici...ako i sretnem nekog ko trenira neku vestinu...isposotvacemo jedno drugo i pozdravicemo se kao ratnici..sa puno postovanja i nece biti borbe. Jedino sto se moze desiti,a to je da naletim na nekog ko ne postuje uopste vestinu..sport. To moze biti ozbiljnije..ali ta osoba ne moze nikad dati sve od sebe u tome bas zato sto je zloupotrebljava. To je to od mene...mozda izgleda da uvek stanem kao u sred recenice..al sta je tu je :D
 
Gnjec:

Ako si tako rastumacio moje reci, primi moje izvinjenje. :oops:

Nikad nisam mislio nista da te ucim, samo da dam svoj komentar. 8)

Na vom svetu postoji 100000000 misljenja, ali bar mi koji smo u svetu borbe bi trebalo bolje da se razumemo. Jos jednom, ako sam te uvredio, izvini.

Hetman:

Tvoje misljenje je samo tvoje. Postavicu ti samo jedno pitanje: Zar nije u stvari filozofija vestine ono sto joj daje osnovu za sve ostalo? :confused:

Gde je u MMA filozofija mira? Svako postovanje izuzecima od pravila, ali likovi na koje sam ja naletoa uzivo (a koji rade MMA) su puni agresije i samo traze probleme.

Meni nije frka to da iskuliram, ali nekome ce stati na zulj a razjaren covek je nejopasniji protivnik, jer mu nije satlo koliko ce nekog da povredi. :|

milosmalic:

Moguce da takvi postoje, ali oni su smesni. :-D

Ipak ovo radim da bih pokusao da zainteresujem ljude da potraze filozofije svojih borilackih vestina, a ne samo da treniraju, bez da znaju ista o tradiciji svojih vestina i istoriji iz koje su potekli.

To je put znanja. ;-)
 
Stone Dog:
... zainteresujem ljude da potraze filozofije svojih borilackih vestina,

Kako svojih? Valjda tudjih? Ili si ti kinez?

Stone Dog:
bez da znaju ista o tradiciji svojih vestina i istoriji iz koje su potekli.

Jedno je znanje o istoriji i bajkovite price o nastanku vestine a drugo je "navoditi" sebe ili jos gore ucenike na taj put. Kao neka sekta. Ja sam potekao iz istorije Kolubarske bitke na primer, i sta god da treniram nece to promeniti. To je ono sa cime nasa omladina treba istorijski da se poistovecuje, a ne neki izmisljeni kontranapadi crvene provincije miu-mau.

Idi begaj.

Pazi, sad da uzmem da treniram ajrish pajki bernakl boks, sigurno necu kopati po kontejnerima i zickati na zelenjaku da se poistovetim sa starim sampionima iz legendi.

Stone Dog:
To je put znanja. ;-)

Put znanja je i gledanje jeopardy kviza, zar ne? What is: Load of bullshit!
 
milos...ja mislim da si ti previse patriotski nastrojen i da nemas siri pogled na svet. zao mi je ljudi sto se tako ogranicavate...stvarate sebi ogranicenja. Nemam ja nista protiv tebe ali...nemoj ovde onda ubedjivati narod sta treba a sta ne treba da radi,jer ti ne mozes odlucivati za druge. svako ima svoj izbor. Ne nameci svoj izbor..kao sto ni mi ne namecemo nas,nego ga samo pokazujemo i ako ga neko prihvati cool,ako ne nista.
A to sto neko tripuje da je neka sekta...svaka vam cast na izborima reci. Ne umete da kazete sta hocete pa lupate gluposti.
Smatram da ova tema treba da bude za ljude koji se slazu sa njom, a ne neke kontradiktorne,buntovne i uskopogledne osobe. Ako se osecate prozvanim ili slicnom..ja vam tu nista ne mogu. Samo cete dokazati da sam u pravu.
 
Zaharus:
milos...ja mislim da si ti previse patriotski nastrojen i da nemas siri pogled na svet. zao mi je ljudi sto se tako ogranicavate...

Hvala na komplimentu.

Sto se tice kontrakomplimenta za sirinu pogleda, moguce da si u pravu.

Posto si opisao zeljeni profil ucesnika na temi kao tipicno jednoumlje, mogu da ti kazem da mislim da si na pogresnom mestu. Forumi i sluze za razmenu informacija, suceljavanje i razmenu misljenja.

Tu padaju i tabui i uski pogledi i lazni formalizmi.
 
Stone Dog, ja smatram da put ratnika se ne radi o tome koju vestinu treniras ili ne vec kako se odnosis prema izazovima i porazima u zivotu. Zar covek mora da trenira neku Azijatsku vestinu da bi mogao da tvrdi da prati put ratnika? Zar nisu Spartanci, gladijatori, Rimski legionari, Vikinzi, Templari, Srpski vitezi ili Solunski borci itd pratili put ratnika?

Ti izgleda smatras da jedna stvar iskljucuje drugu. Ili treniras "unutrasnju" Azijatsku vestinu ili te samo zanima sila, agresivnost i snaga. Zar mislis da ako treniras i zelis biti uspesan u MMA ili neku drugu fizicko napronu vestinu netrebas da posvetis paznju mentalnim aspektima? Naprotiv, taj koji se takmice u ovakvim sportovima gde se bore protiv spremnog protivnika i rizikuju povrede moraju imati jaku psihu. Dodaj tome publiku i ocekivanja prijatelja, trenera itd i imas veliki mentalni pritisak koji moras savladati. Da ne spominjem kakvu disciplinu trebas imati da se pripremas trenirajuci 2 puta dnevno godinama u svim vremenskim uslovima dok te razne povrede muce.

Zar si ikad trenirao neki borilacki sport na visokom nivou? Ja jesam, i trenirao sam i kung fu i druge vestine pa imam s necim uporediti. Ljudi nalaze svoj "put" na razlicitim mestima ali dosta sam puta video trenera i ljudi koji treniraju Azijatske i druge slicne vestine koji nemogu da trce 5 km ili da odrade 30 sklekova a pravdaju se kako to nije vazno zato sto oni imaju svoju tehniku. :roll: Pa valjda mozes biti fizicki spreman i takodje imati tehniku?! Secam se jednog nedavnog epizoda kada sam isao da treniram na jednom karateklubu gde mi drug trenira. Covek od oko 40 godina sa stomacinom jedva je preziveo zagrevanje a kada je dosao do raztezanja poceo je da radi neke poze i da veoma glasno dize u chi-gung stilu. To za mene je bilo klasican primer "majstora".

Ulica je jedna stvar a dojo druga. Kazes da borilacki sportovi nisu realni za uslove na ulici a da borilacke vestine kao Wing Chun itd jesu? Nema ta vestina koja moze da te obuce da savladas sva potencijana scenarija koja mogu se javiti u stvarnom zivotu. To sto ti spasuje glavu je inteligencija, smirenost, reakcije, fizicku spremnost i jednostavne i efektivne tehnike. A to borilacki sportovi imaju. Ako te zanima cista samoodbrana za ulicu onda postoje vestine prilagodjene modernim uslovima koje se iskljucivo bave time npr Krav Maga.
 
Stone Dog:
Treniram vec duze vreme borilacke vestine i zakljucio sam da veoma malo ljudi zna bilo sta o istinskom duhu ratnika. Samo neki ljudi, koji se bave vestinama koje ojacavaju ovaj duh, znaju istinski put snage bez agresije. Nadam se da ima jos ljudi koji su na putu ratnika i koji vezbaju vestina sa umom a ne samo sa vrecom. Najvece je zlo kad se nesto radi samo zbog sirove snage, izgleda ili osecaja nadmocnosti. 8)

Da li je neko ovde uopste pomenuo azijsku vestinu? Kokretno wing chun? Itd?
Kao sto se vidi..nije pomenuto,a vi ste odmah prevrnuli sve to.

milosmalic:
Posto si opisao zeljeni profil ucesnika na temi kao tipicno jednoumlje, mogu da ti kazem da mislim da si na pogresnom mestu. Forumi i sluze za razmenu informacija, suceljavanje i razmenu misljenja



Nisam pogresio jer ja sam na ovoj temi jer je gotivim i zato sto nisam tu da sirim nesto drugo mesto toga. Procitajte temu i videcete o cemu se radi. Super je sto dajete komentare,pridike,komplimente...to sve stoji,ali nemojte se onda medjusobno ubedjivati sta je dobro a sta lose,mislim na druge vestine.. Jel imas MMA temu? Pa tamo pisi o tome,ne nameci ovde.
 
Ja cu se osvrnuti na pitanja postavljena meni.
Elem, nije obavezno filozofija ono sto stoji/lezi u korenu svega ostalog u nekoj orilackoj vestini. Evo ti primer karatea... U trenutku kada je nastajao, pa dobrih stotinak godina kasnije, osnovna filozofija, tj. ideja vodilja, je bila kako da protivniku sto brze i efikasnije slomim neku kost, razbijem glavu i sl. te stoga i razvoj kobudoa, u cilju brzeg sprovedjenja tog plana. tek je sa Funakosijevim probojem u Japan i intervencijama na karateu on dobio "ratnicko-monasku" primesu. Isto sa (aiki) ju-jutsuom pre Kanoa i Ujeshibe.
Kinezi (i njihovi sledbenici) dan-danas ido naokolo sa ortacima po suparnickim skolama i traze frku i dokazuju ciji je stil stariji i bolji, originalniji itd.
Pogledaj bilo koji mec MMA i videces da se na kraju ljudi izgrle i izljube, cestitaju jedan drugom. Nikada ne komentarisu vestinu drugih vezbaca iza njihovih ledja, jer je to u ringu/kavezu evidentno, jedine zavade su na licnom nivou, ali opet to nikada nije dostiglo dimenzije prepucavanja u kung-fuu, aikidou i drugim "produhovljenim" vestinama.
Sustina problema je u tome da se vezbaci ovih poslednjih retko kada ponasaju u skladu sa "filozofijom" koju propovedaju, mada je u pitanju najcesce nekakva ideologija, napabircena iz poneke izjave senseija/sifua/gurua...
Cast izuzecima/pojedincima, ali ja se ovde osvrcem na vecinsko (nazalost) stanje stvari.
 
Milosmalic:

Zar nismo mi svi ljdi ovde na istoj planeti. :!:
Svi disemo isti vazduh. Ja sam covek koliko i svi ostali. Moji preci su ucestvovali u Kosovskoj bici, Ustancima, Balkanskim i Svetskim ratovima. Cenim njihovu tradiciju koju mi prenose, postujem je i pratim. S tim sto zelim da dodam jos neke stvari koje je cine jos boljom. Osvrni se i pogledaj mi smo nacija koja izumire. :-( Ako ne naucimo neke istorijske lekcije, necemo opstati.
+ pazi na tu diareju usne duplje, pocinje da se oseca u krugu od 20 km (bukvalno). :D
i sekta je svaki fanatizam, ukljucujuci fanaticni patriotizam, faniticnu religioznost i fanaticni pristup zivotnim aktivnostima.

ShooterSW:
Delom imas pravo, ali zasto nisi pogledao i klubove koji rade do na stari dobri nacin, odnosno gde majstori svojim delima daju primer svojim ucenicima. Azijske vestine u globalu su super zamisljene i neki klubovi se u potpunosti drze tih ideja. Ne kazem da smo najbolji, niti da smo jedini, ali mislim da smo pri vrhu sa kvalitetom nasih ucenika u globalu. Ne samo fizicki i ne samo psihicki, vec i po filozofiji. Realno, dok nisam ovo trenirao bio sam agresivan skot koji je trazio batine. :-D Sada samo trazim da prenesem deo nase filozofije dalje od nase sale. Sto se tice ulice, naravno da ne mozes da budes za sve spreman. Ko moze? Trenutak nepaznje i cao. Sve jedno ko je to i cime se bavi. Ali kad si svestan napada, postoje razni pristupi, mislim da je ipak pametnije ici ka vestinama namenjenim svakoj situaciji, a ne necemu namenjenom samo jednom trenutku. Ja sam to nasao u Wing Chunu, neko ce u Boksu, neko u MMA... Ugao gledanja na svet i sve u svetu je toliko razlicit da nema ni govora o nekom idealnom resenju za bilo koju sitauciju. :( Nadam se da se u ovome slazemo. Stoga mislim da bi svako trebao da nadje nesto za sebe.
Sto se tice povreda, imao sam ih, trenirao sam sa njima, i nemam vise zelju za tim. Suvise zezanja, samo da bih na kraju video da je ona budala na drugoj strani izvukla deblji kraj. :| To nema nikakvog smisla.

Hetman:
To je delom poenta koju ja pokusavam da istaknem. Svi su u ringu super i dobri i fini i sve je to OK. Ali posle se pljuju, tipa: "Onaj ne zna da zamahne.", "Onaj se bije prljavo", "Pokazacu ja njemu", "Videcemo se mi na ulici" itt. Toga ima svuda, ni jedna vestina (ukljucujuci MMA) nije operisana od toga. :sad: To treba iskoreniti, na treningu i kad god to sretnes. Slazem se da su tradicionalne skole non-stop u nekom ratu, ali to je njihova stvar. Licno postujem svakog ko nesto radi, osim kada krene da drobi o tome da mi nemamo pojma. Svaki borac je individua za sebe. Svako od nas je na svoj nacin jak. Mislim da je fora da ispostujemo snagu svakog i da radimo na tome da se ti "ratovi" prekinu... :)
 
Znaš šta, došao si na forum kung fua i pratioca puta ratnika i monaha, a u ustima ti je jedino MMA. U mom početnom tekstu, nisam ni pomenuo MMA, niti sam ga vređao. a ti samo pljuješ... :evil: Te loš je kung fu, te ne možeš da budeš pravoslavac i da treniraš, te MMA je jedino pametno rešenje... Ne postoji pametno rešenje, sva rešenja su pametna na svoj način. :idea: A time što omalovažavaš veštinu kojom se bavim i principe u koje verujem, pljuješ me u lice.
Većina ljudi koji imaju probelm sa nekim aspektom svog života traže nekog da mu sole pamet. Drži se ti foruma za MMA, ako ćeš samo o njemu da govoriš kao najboljoj stvari na svetu.
 
Ti si sve pomesao. Forum se zove Krstarica, kategorija Sportovi/Ostali Sportovi. Ovo sto ti zoves forum je jedna od tema pod "Ostali Sportovi". O temama se prica, a ne deklamuje dogmatski.

Ja nisam rekao da neko ne moze da trenira kung fu i da bude pravoslavac. Kretanje tim putevima "ratnika" a pogotovo njihovih monaha je nesto sto je drugacije i suprotno nasoj kulturi, tradiciji i mentalitetu.

Drugo, zar nisi ti onaj koji proklamuje da je bez veze "samo da se trenira" nego se treba poistovecivati ili sta ti ja znam sta vec mislis pod tim upucivanjem putevima kineza?

Zasto da se drzim samo foruma MMA? Zar ne treba ici putem znanja i interesovati se za sve teme. Stalno pricas cas jedno cas drugo. Sad si me zbunio!

Vi bese mozete sa bagrema na bagrem da leprsate ili ne?
 
Stone Dog:
... Ne postoji pametno rešenje, sva rešenja su pametna na svoj način... omalovažavaš ... principe u koje verujem, pljuješ me u lice.
Nisu sva resenja pametna na svoj nacin. U stvari, mozda jesu, ali neka su definitivno bolja, zavisno od cilja resavanja problema. Sto se tice principa, nekada je bio neosporiv princip verovanja da je Zemlja ravna ploca koju na ledjima nose slonovi/kitovi/kornjace.
Ono sto je cinjenica jeste da si ti imao izvesnu ideju i nameru koju si zeleo da ovim topicom postignes, dok je neki nisu shvatili ili ispostovali. U sustini, problem lezi u tvom nastupu/pristupu temi, koji je u osnovi takav da po tvom pisanju samo te navodne ratnicko-monaske vestine imaju neki moralno-filizofski legitimitet i dubinu. Ja nisam siguran na kojoj se strani foruma moze (i da li jos uvek) tema "Zapadno borenje i istocnjacke borilacke vestine", ali bi trebalo da je nadjes i procitas kako bi video vrlo lepo argumentovanu istorijsku i filozofsku, a bome i naucnu pozadinu zapadnih priostupa borenju, koja je neretko sira i dublja od tih istocnjackih, ali je marketinska popularnost i ezotericna hermeticnost ovih poslednjih uspela da se nametne upravo zlonamernim previdjanjem te tradicije, tj. glorifikovanjem i falsifikovanjem sopstvene.
 
SteXbgd:
"A true martial artist is one who's smile will warm the hearts of little children, and who's anger will make tigers cower in fear." - Bruce Lee

Jos uvek se secam kada sam bio mali i video scenu iz "The Big Boss" kada Bruce ulazi u karate Dojo i prebija 20+ karateka. Nasao sam neke stare karate novine i odmah sam hteo naruciti nun-chacku ali nisu mi roditelji to dozvolili :D Bruce Lee je bio prvi "moderni" martial artist koji je poceo mesati stilove u doba kada su stilovi bili svetinje i Kung fu je samo bio dozvoljen uciti Kinezima. On je trenirao i sa slavnom Dzudokom Gene Lebelle-om i od njega ucio iborbu na tlu. Prvi stil mu je bio Wing Chun a na kraju nije imao stila. Zanimljivo je da je Bruce Lee bio 1/4 Nemac na majcinu stranu, video sam kako je planirao i belezio svoj trening veoma organizovano i detaljno, mora da je to bila posledica Pruskog genetskog nasledja. :)
 
SteXbgd:
"A true martial artist is one who's smile will warm the hearts of little children, and who's anger will make tigers cower in fear." - Bruce Lee

Bas sam to juce pomislio gledajuci onaj neki stariji revans (koji su krstili "vendeta") Tito Ortiz i Ken Shamrock, kad pre pocetka borbe Tito skace uvis i mlatara nogama i rukama.

To je scena koja bi svakako zabavila i nasmejala decu, da vide "sta radi chika sa zzutom glavom", a od one zzivotinje bi tigar svakako podvio rep.

A onda su poceli :-)

Dobro je da su bili u oktagonu. Sa su bili negde u kini na vrh brda, srusili bi manastir tukuci se.
 

Back
Top