Kulturno i istorijsko nasleđe Srba na Kosovu I Metohiji

@genije ,
Na Kosovu i Metohiji srpski pravoslavni narod podigao je 1 300 crkava i manastira od 12. pa do
kraja 20. veka .
Medju kojima i četiri hrama sa spisaka svetske kulturne baštine :
Visoki Dečani , Gračanica , Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška .
Na sve to dodaš i sve one srpske isposnice , kapele , groblja , tvrdjave , srpske dvorčeve i 2 000 srpskih naziva posle svega .
Pametni , KiM je hiljadu godina centralna oblast srpske države , kulture i duhovnosti . Nekoliko vekova bilo je okupirano od Otomanske imperije i ima svoju dugu istoriju .
Čije su zadužbine na Kosovu i Metohiji , tebe izgleda zanimaju izvodjači radova ?!
 
,
Na Kosovu i Metohiji srpski pravoslavni narod podigao je 1 300 crkava i manastira od 12. pa do
kraja 20. veka .
Medju kojima i četiri hrama sa spisaka svetske kulturne baštine :
Visoki Dečani , Gračanica , Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška .
Na sve to dodaš i sve one srpske isposnice , kapele , groblja , tvrdjave , srpske dvorčeve i 2 000 srpskih naziva posle svega .
Odličan post Bebeto i zaslužena zelena bombona! Dakle promocija pozitivnih vrednosti, to je ono čemu sam se nadao otvarajući ove teme. Hajde sad lepo da se predstave oni objekti koji već nisu u ovoj temi.:super:
 
@genije ,
Na Kosovu i Metohiji srpski pravoslavni narod podigao je 1 300 crkava i manastira od 12. pa do
kraja 20. veka .
Medju kojima i četiri hrama sa spisaka svetske kulturne baštine :
Visoki Dečani , Gračanica , Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška .
Na sve to dodaš i sve one srpske isposnice , kapele , groblja , tvrdjave , srpske dvorčeve i 2 000 srpskih naziva posle svega .
Pametni , KiM je hiljadu godina centralna oblast srpske države , kulture i duhovnosti . Nekoliko vekova bilo je okupirano od Otomanske imperije i ima svoju dugu istoriju .
Čije su zadužbine na Kosovu i Metohiji , tebe izgleda zanimaju izvodjači radova ?!

pa definitivno me ne zanimaju grobovi?! mislim, to i nije bas neka bastina, cak je veoma morbidno da se ubrajaju.

necu sada da se svadjam sa tobom, posto ne mogu a da ne primetim da si pun/a besa, ali najozbiljnije ti kazem da sam posetio izbliza i iznutra i Decane i Patrijasiju i Gracanicu ( u Ljeviski nisam doduse bio) i dok su veoma lepi verski objekti, lepo uredjeni i odrzani - nisu nesto narocito u pogledu svetske bastine. Tj, njihova je vrednost pre svega VERSKA a ne toliko arhitektonska, gradjevinska ili esteticka.

ako ja sutra promenim veru - da li to postaje i moja bastina? cak stavise, ako ti promenis veru, da li prestaje da bude to tvoja bastina?
 
Poslednja izmena:
najozbiljnije ti kazem da sam posetio izbliza i iznutra i Decane i Patrijasiju i Gracanicu ( u Ljeviski nisam doduse bio) i dok su veoma lepi verski objekti, lepo uredjeni i odrzani - nisu nesto narocito u pogledu svetske bastine. Tj, njihova je vrednost pre svega VERSKA a ne toliko arhitektonska, gradjevinska ili esteticka.
To što neko nema Sikstinsku kapelu ne znači da nema kulturu. Uostalom, pod tim se ne podrazumevaju samo građevine, gde su samo pisci, umetnici...
 
To što neko nema Sikstinsku kapelu ne znači da nema kulturu. Uostalom, pod tim se ne podrazumevaju samo građevine, gde su samo pisci, umetnici...
pa to i ja kazem?! zasto niko ne spomenu Ljubu Tadica npr? jer ljudi zive ovde, i za ljude je ovo parce zemlje. i ti objekti su izgradjeni da sluze ljudima a ne da obeleze teritorij i vlasnistvo kao zivotinje kada pisaju linije u krug da ostave miris da im niko ne bi zauzeo mesto?!
 
Koliko sam ja mogao da primetim, ta kulturna bastina, to istorijsko nasledje i jednih i drugih nije bas i nesto pozamasno, tj. ne treba da budem neki ekspert pa da primetim da na Kosovu nema, niti je ikada bilo nekih impozantnih objekata, tj. neke statuje, nekog velelepnog mosta ili drugog arkitektonskog objekta. Sve su neke crkve, manastiri, kule, i neki stari ali bezvezni mostovi i mali beznacanji objekti... A i sve to, cim ima verski oblik a stariji je od 150 godina ne moze da se prisvoji, jer tada nisu postojale nacije u obliku kakav je danas. Hocu da kazem da vecina ako ne sva bastina pripada vizantu i otomanskoj imperiji a ne srbima i albancima... Spomenite imenom nekog srpskog ili albanskog arhitetektu ko je na Kosovu sagradio neki objekat pandan sistinskoj kapeli ili tadz mahalu pa ajde da se svadjamo... ovako, cini mi se da se upravo iz nedostatka argumenata sve na kraju svodi na "teroriste protiv cetnika."

Kunem se u B92 da sam tvoj post prochitao najmanje 10 puta i nisam razumeo ni rech od ovog shto si napisao... mada se provlachi neka misao o kojoj ne smem ni da razmishljam...
ZhivmiB92...

PS... to glupi Srbi mozhda misle da prisvoje i ono malo crkava i manastira starijih od 150 godina, shto je ostalo... A, ne, neqe moqi...

PSS... Ako si pod "sistinskom" mislio na "Sikstinsku Kapelu" Cappella Sistina, to je crkva... Tadz Mahal isto... samo xhamija... Aja Sofija, vizantijska crkva pretvorena u xhamiju, shta qemo sad'... da je vratimo nasl?????

ZA KRAJ...Ako tako nastavis da mislish i dalje najveqe kulturno, istorijsko i arhitektonsko nasledje, biqe, sa pravom, most u Mitrovici...
 
Poslednja izmena:
pa definitivno me ne zanimaju grobovi?! mislim, to i nije bas neka bastina, cak je veoma morbidno da se ubrajaju.

necu sada da se svadjam sa tobom, posto ne mogu a da ne primetim da si pun/a besa, ali najozbiljnije ti kazem da sam posetio izbliza i iznutra i Decane i Patrijasiju i Gracanicu ( u Ljeviski nisam doduse bio) i dok su veoma lepi verski objekti, lepo uredjeni i odrzani - nisu nesto narocito u pogledu svetske bastine. Tj, njihova je vrednost pre svega VERSKA a ne toliko arhitektonska, gradjevinska ili esteticka.

ako ja sutra promenim veru - da li to postaje i moja bastina? cak stavise, ako ti promenis veru, da li prestaje da bude to tvoja bastina?

Spomen - grobovi su deo kultrure i istorije svakoga naroda na svetu , pa čak i Amerikanaca . Oni predstavljaju svedočanstvo o nekome ko je dao svoj doprinos nekom narodu i vremenu na bilo koji način .
Tvoje mišljenje da je nije nešto posebno je potpuno irelevantno , a to što misliš da su nabrojani manastiri samo verski govori o tebi , verovatno misliš i da je UNESCO pod čijom su zaštitom verska organizacija . :roll:
A što se arhitekture tiče , niti jedan grad na KiM nije se razlikovao od bilo kog srednjovekovnog evropskog grada . U ta burna vremena gradjeni su svi po istom principu sa kulama i debelim bedemima , praktično gradovi utvrdjenja .
Potpuno te razumem što želiš da promeniš veru , pretpostavljam da si musliman , na tvom mestu i ja bih je promenila , ipak treba da znaš da kod nas kao i kod Jevreja vera i nacija su jedno prema tome sažaljevam ali nema ti pomoći .
 
Bebeto, u klipu koji si postavila najvećim delom defiluju OVK, njihovi političari i američki. Nemoj se više baviti time. Neću poslednje ratove, natezanje slikom na sliku i ostale specijalitete kojima ste tovarili ovaj pdf do pre pola godine. To nije tema.
Ako ti je do toga idi na Politiku.

Potpuno te razumem što želiš da promeniš veru , pretpostavljam da si musliman , na tvom mestu i ja bih je promenila , ipak treba da znaš da kod nas kao i kod Jevreja vera i nacija su jedno prema tome sažaljevam ali nema ti pomoći .
Već ti je skrenuta pažnja da ne manipulišeš i ne izvrćeš smisao tuđih postova. Korisnik nigde nije naveo da želi da promeni veru, samo je postavio pitanje šta bi bilo kad bi to hteo.
Poređenje s Jevrejima je neumesno jer nisu svi Srbi pravoslavci niti su svi pravoslavci Srbi.
 
Poslednja izmena:
OK, onda ne razumem, ako neko prikaze neku dzamiju ili neki most koji je izgradjen u vreme otomanske imperije, onda je to tursko nasljedje, nije Albansko iako rado potsecate da su Albanci muslimani. A kada je rec o pravoslavnim objektima, onda su oni Srpski?!!

Zasto treba svaka tema da se na kraju svede na to cije je Kosovo, tj. ko ima vise prava na Kosovo?
 
OK, onda ne razumem, ako neko prikaze neku dzamiju ili neki most koji je izgradjen u vreme otomanske imperije, onda je to tursko nasljedje, nije Albansko iako rado potsecate da su Albanci muslimani. A kada je rec o pravoslavnim objektima, onda su oni Srpski?!!

Zasto treba svaka tema da se na kraju svede na to cije je Kosovo, tj. ko ima vise prava na Kosovo?


Naaravno da je tursko nasedje , vi istorijskih i kulturnih spomenika na KiM nemate !
Ima vas i katolika kakve veze ima što ste muslimani , ybt. je l vaše i letovalište u Alanji jer ste muslimani ? :lol:
 
Pa nisu, imaš i ateista, raznih vrsta protestanata, moj komšija je recimo adventista...

Pstoje Srbi Pravoslavne vere................... Katolicke vere, Muhamedanske vere, Jevrejske vere, nevernici, ateisti i agnostici... sve ostalo su frakcije i minorne verske verske grupe... koje se normalno postuju u skladu sa postulatima demokratskog drusva...
To moramo da znamo...
Ja sam Srbin naklonjen Muhamedanskoj veri...
 
Poslednja izmena:
...i ti objekti su izgradjeni da sluze ljudima a ne da obeleze teritorij i vlasnistvo kao zivotinje kada pisaju linije u krug da ostave miris da im niko ne bi zauzeo mesto?!

Nije bas tacno... ti objekti o kojima pricas su izgadjeni i da generacijama koje dolaze pruze podatke o postojanju na tim prostorima, pa i o obelezavanju teritorija, jer se i danas teretorija obelezava, kakotikazes zapisavanjem, ali i unistavanjem prethodnih obelezja...

Vizantijska kultura, nije gradila monumentalne spomenike po velicini, nego po arhitektonsko umetnickim normama, koje su za to vreme bile negovane...
 
...necu sada da se svadjam sa tobom, posto ne mogu a da ne primetim da si pun/a besa...

Au, kako povrsno gledanje... machinist...
I ti i nesha t. strasno gresite... to sto Vi primecujete kod bebeto, to nije bes... to nije jed...

...to je vatra u svom najelementarnijem i najiskonskijem obliku, cista, bez dima koji gusi...
Vatra koja ce te ogrejati i rasterati mrak ali i opeci ako treba...

...ne plasite se te vatre, Vi ljudi cista srca...
"Allah je jednom rekao da stavis ruku u vatru i videces sta si zasluzio..."

- A jesu li vidjeli Moju vatru?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su je vidjeli?
 
Poslednja izmena:
Neko suprotno govori.
Kome cemo verovati ? Ipak ovaj je DR.

Meni naravno... necemo valjda tebi, ne znamo ti ni ime... nisi nam nista rekao o djuskanatlijama, javrijama....
Taj te nece izleciti... samo vera u Allaha unece u tvoju dusu svetlost i rasterati mrak...

Odgovor na tvoje pitanje je filosofsko/andragoski...

Da li ima vise Srba koji su doktori
ili doktora koji su Srbi...??
?
 
Poslednja izmena:

Back
Top