KULINARSKO ĆOŠE

Ja sve recepte dajem svima. Uopšte nemam nikakvu zadršku, prosto, takva sam. Baš sam sinoć kuckala recept za moju nugat tortu, jer joj se svideo presek na FB. Niti je znam, niti poznajem, mada bih isto postupila i da je znam. Sve što znam i umem podelim sa onima koji me pitaju, zato što sam i ja pitala, i zato što još uvek pitam, i zato što se osećam k'o popišana kada neko neće da oda neku svoju "tajnu".

Uopšte mi nije bilo prijatno kada sam pitala za neki recept, pa mi rečeno da je recept strogo čuvana tajna, iz ne znam koje čuvene poslastičarnice, a ispostavilo se da na internetu postoji identičan, i da osoba koju sam pitala koristi isti takav.

I po ko zna koji put moram da kažem da, kada god neko traži recept od mene, ja se setim komšinice od Smeh, koja je rekla da može da ga da, ionako neće uspeti kao njoj. :)
 
I ja sam ranije bila takva, delila recepte svima ali sad su mi se već smučili, samo juče me je njih devet pitalo da im dam recept i objasnim kako pravim medenjake. Od toga za jednu znam da po komšiluku radi torte. Boljevac je minijaturn mesto, par hiljada stanovnika (sa sve okolnim selima) i nije mi baš u interesu da pomažem nekome ko mi je konkurencija i pritom mi se na ulici javlja u zavisnosti od toga kako je raspoložen. Posebno što sam se sa jednom takvom koleginicom iz Boljevca već opekla pre tri godine.
 
I ja sam ranije bila takva, delila recepte svima ali sad su mi se već smučili, samo juče me je njih devet pitalo da im dam recept i objasnim kako pravim medenjake. Od toga za jednu znam da po komšiluku radi torte. Boljevac je minijaturn mesto, par hiljada stanovnika (sa sve okolnim selima) i nije mi baš u interesu da pomažem nekome ko mi je konkurencija i pritom mi se na ulici javlja u zavisnosti od toga kako je raspoložen. Posebno što sam se sa jednom takvom koleginicom iz Boljevca već opekla pre tri godine.
pa napisi neki recept za medenjake-nagi na google i prosledi-da ne ispadnes nekulturna,a njima kako ce da im ispadnu bas te briga...
 
Ma ja se nadam da će malo da batale da me zovu za recepte, nije problem da nekad dam i pomognem ali ljudi umeju nekad da preteraju. Za vas naravno uvek dajem recepte. :)
A jutros me umalo šlog nije strefio, budim se, a u stanu minus i čuje se voda iz radijatra. Prošle godine nam je u drugom stanu izleteo ventil iz radijatora, a stanari nisu bili tu, tako da smo i komšije ispod potopili. Prvo mi je to prošlo kroz glavu. Kod nas sve uredu, a ni opet nisu u stanu ili još spavaju pošto se ne javljaju. NIje nam bilo dbro dok moja majka nije pozvala čoveka koji je zadužen za grejanje i on je rekao da je negde oko zgrade pukla cev. Prošle godine je bio haos, soba i kuhinja su bile pune vode. Nemate pojma kako nam je laknulo kad je rekao rekao o čemu se radi.
 
Ivana aj daj i meni recept za medenjake z:p hahah ubices me....grudva mi ne gine.....Potpuno te razumem i delim u potpunosti tvoje misljenje....ok mi je dati vama svima recepte ali po svom gradu ne delim nikako......pa to ti je kao da ja sad udjem u butik i pitam gde su oni nabavili tu garderobu da idem ja tamo da kupim da prodjem jeftinije....mislim da bi me naglavacke izbacili napolje, zar nisam u pravu? Ovo je nas posao i od toga zivimo, a ako svakoj musteriji budem delila recepte kome cu ja praviti torte? lepo i kulturno im objasnis da ti je trebalo mnogo vremena i truda da dodjes do idealnog recepta i da ne zelis da ga delis pa nek se ljuti ko zeli, bas te briga......Ja coko kremastu tortu ni rodjenoj kumi nisam dala, jer daca su ne zeli da se recept siri i ja to postujem.....rekla sam joj da kad god zeli ja cu je napraviti da se sladi, jer njoj i onako naplatim samo materijal......Mozda te oni spopadaju i zbog tvog sajta, misle da zbog toga imaju pravo.......jer ti tamo dosta toga objavljujes....ja zbog takvih glupih ljudi upravo ni ne stavljam slike preseka torti......bas zbog tog smaranja za recepte, ne znam samo kako ne razmisle malo glavom da to uopste nije kulturno......
 
Sada cu ja ovako skroz na skroz kao pala s marsa, jer danima vec ne navracam na forum, sram me bilo :zstidljivko: Ne znam kako rjesavate ovakve problemcice, sto se tice konsktrukcije 5 ugla za odredjeni precnik lopte ili polulopte fudbalske. Mislim, Stasa mi jos davno dala racunicu za odredjivanje stranice 5 i 6 ugla prema precniku lopte, ali konstrukcija 5 ugla pocinje od opisanog kruga oko njega, a ja nigdje ne mogu naci forumu za njegov porecnik u zavisnosti od stranice, ne znam kako da pocnem konstruisati kada znam kraj a ne znam pocetak... I davno sam jos negdje nasla neki fazon, ali ne zapisah, kreten... I imam nekoliko kombinacija isjecenih 5 i 6 ugaonika, stalno sam pravila precnik 13cm i to je stranica 3cm i to imam. Ali sada ide stiropor kugla precnika 10cm i znam da je stranica 2,1cm ali ne znam koji je precnik opisanog kruga za taj 5 ugao da se konstruise. Jesam ja toliko corava, umorna ili sta li vec pa na netu nigdje da naletim na forumu njegovog precnika za datu stranicu :zblesav:
 
Sada cu ja ovako skroz na skroz kao pala s marsa, jer danima vec ne navracam na forum, sram me bilo :zstidljivko: Ne znam kako rjesavate ovakve problemcice, sto se tice konsktrukcije 5 ugla za odredjeni precnik lopte ili polulopte fudbalske. Mislim, Stasa mi jos davno dala racunicu za odredjivanje stranice 5 i 6 ugla prema precniku lopte, ali konstrukcija 5 ugla pocinje od opisanog kruga oko njega, a ja nigdje ne mogu naci forumu za njegov porecnik u zavisnosti od stranice, ne znam kako da pocnem konstruisati kada znam kraj a ne znam pocetak... I davno sam jos negdje nasla neki fazon, ali ne zapisah, kreten... I imam nekoliko kombinacija isjecenih 5 i 6 ugaonika, stalno sam pravila precnik 13cm i to je stranica 3cm i to imam. Ali sada ide stiropor kugla precnika 10cm i znam da je stranica 2,1cm ali ne znam koji je precnik opisanog kruga za taj 5 ugao da se konstruise. Jesam ja toliko corava, umorna ili sta li vec pa na netu nigdje da naletim na forumu njegovog precnika za datu stranicu :zblesav:
Konstruisi petougao bilo koje velicine, pa povuci linje od centra pa kroz sve uglove i onda trouglom i lenjirom paralelno povlaci dok ne dobijes zeljenu duzinu stranice.
Nadam se da sam dobro objasnila.
 
Sada cu ja ovako skroz na skroz kao pala s marsa, jer danima vec ne navracam na forum, sram me bilo :zstidljivko: Ne znam kako rjesavate ovakve problemcice, sto se tice konsktrukcije 5 ugla za odredjeni precnik lopte ili polulopte fudbalske. Mislim, Stasa mi jos davno dala racunicu za odredjivanje stranice 5 i 6 ugla prema precniku lopte, ali konstrukcija 5 ugla pocinje od opisanog kruga oko njega, a ja nigdje ne mogu naci forumu za njegov porecnik u zavisnosti od stranice, ne znam kako da pocnem konstruisati kada znam kraj a ne znam pocetak... I davno sam jos negdje nasla neki fazon, ali ne zapisah, kreten... I imam nekoliko kombinacija isjecenih 5 i 6 ugaonika, stalno sam pravila precnik 13cm i to je stranica 3cm i to imam. Ali sada ide stiropor kugla precnika 10cm i znam da je stranica 2,1cm ali ne znam koji je precnik opisanog kruga za taj 5 ugao da se konstruise. Jesam ja toliko corava, umorna ili sta li vec pa na netu nigdje da naletim na forumu njegovog precnika za datu stranicu :zblesav:
Mozda ovo pomogne
 
Sada cu ja ovako skroz na skroz kao pala s marsa, jer danima vec ne navracam na forum, sram me bilo :zstidljivko: Ne znam kako rjesavate ovakve problemcice, sto se tice konsktrukcije 5 ugla za odredjeni precnik lopte ili polulopte fudbalske. Mislim, Stasa mi jos davno dala racunicu za odredjivanje stranice 5 i 6 ugla prema precniku lopte, ali konstrukcija 5 ugla pocinje od opisanog kruga oko njega, a ja nigdje ne mogu naci forumu za njegov porecnik u zavisnosti od stranice, ne znam kako da pocnem konstruisati kada znam kraj a ne znam pocetak... I davno sam jos negdje nasla neki fazon, ali ne zapisah, kreten... I imam nekoliko kombinacija isjecenih 5 i 6 ugaonika, stalno sam pravila precnik 13cm i to je stranica 3cm i to imam. Ali sada ide stiropor kugla precnika 10cm i znam da je stranica 2,1cm ali ne znam koji je precnik opisanog kruga za taj 5 ugao da se konstruise. Jesam ja toliko corava, umorna ili sta li vec pa na netu nigdje da naletim na forumu njegovog precnika za datu stranicu :zblesav:

Dacika, kad odrediš stanicu mnogougla, npr. 6cm, nacrtaš kružnicu poluprečnika 6cm, odabereš tačku na kružnici i istim otvorom šestara preneseš iz te tačke obeležiš još jednu tačku na kružnici. I tako u krug dok ne dobiješ 6 tačaka na kružnici. Spojiš ih sve i eto šestougla. Za petougao nacrtaš jednu stranicu, na nju naneseš na oba kraja uglove od 108 stepeni, pa opet izmeriš stranicu, pa dodaš ugao... Možda sam malo zakomplikovala. :) Ako ti nije jasno pusti mi poruku da ti dam skype name da se čujemo da ti objasnim.
 
Dacika, kad odrediš stanicu mnogougla, npr. 6cm, nacrtaš kružnicu poluprečnika 6cm, odabereš tačku na kružnici i istim otvorom šestara preneseš iz te tačke obeležiš još jednu tačku na kružnici. I tako u krug dok ne dobiješ 6 tačaka na kružnici. Spojiš ih sve i eto šestougla. Za petougao nacrtaš jednu stranicu, na nju naneseš na oba kraja uglove od 108 stepeni, pa opet izmeriš stranicu, pa dodaš ugao... Možda sam malo zakomplikovala. :) Ako ti nije jasno pusti mi poruku da ti dam skype name da se čujemo da ti objasnim.
6 ugao znam, ali za 5 ugao nisam tako konstruisala preko 108 stepeni, nego bas onako geometrijski, sa opisanim krugom pa unazad do samog oblika. Ali OK, nasla sam u medjuvremenu zavisnog precnika opisane kruznice od stranice svih mnogouglova, ta fenomelana wikipedija
 
6 ugao znam, ali za 5 ugao nisam tako konstruisala preko 108 stepeni, nego bas onako geometrijski, sa opisanim krugom pa unazad do samog oblika. Ali OK, nasla sam u medjuvremenu zavisnog precnika opisane kruznice od stranice svih mnogouglova, ta fenomelana wikipedija

Bitno da si se snašla. Ja sam ovo deci pokazivala kao vezu izmedju računanja uglova, konstrukcije uglova i mngouglova. I ovo mi dodje nekako najjednstavnije.
 
Zdravo devojke.
Evo i mene malo da se javim. Tu sam pratim vidim da ste vredne da puno radite. Ja ne bas tako puno ali svaki vikend imam po nesto. Trenutno cekam da mi se ohladi fil, da filujem tortu pa da spavam. Okasnila sam al sam zato imala turbo dan. Posao grad dva roditeljska. Otisla sam iz kuce u 8h usla u 19h. A da zaboravila sam da sam posle svega isla u nabavku. Izula sam se u devet veceras!
Ono cime bi mogla da vam se pohvalim je lap top koji sam danas sebi kupila. Verujem ja u Deda Mraza al ovo mi je sigurnija varijantaz:D
Sad mogu da se druzim u sitne sate sa vama . Izmedju dve kore ili dva fila....
 
za sve veliki z:kiss:
sto se matematike tice osim sto ne mogu pomoci mogla bi da se upisem na dopunsku kod Ivane z:mrgreen:

Boem neka dugo sluzi lap top i da ga cuvas ,baba kupila deci za rodjus prosle godine i trajao godinu dana i dva meseca , sledece nedelje ide na remont z:(( sve blokiralo nadam se da je samo do virusa, baterija crkla i radi samo na punjacu a neko mi rece da je baterija 12000din kuku meni z:cry:
 
Hvala draga!

Valjda cu biti bolje srece od tvoje dece sto se tice lap topa. Ovaj je samo moj. Kupljen je iz razloga sto kad god mi nesto treba cekam te da se nesto zavrsi te da se nesto snimi, da se ucita...itd
Znaci sesti u mojoj kuci za kompjuter je u granicama nemoguce misije. Ne znam da li su gora deca ili muz! E ja tako malo pobesnim i castim se!
 
E sada jos da smislim sta cu da pecem i pravim za NG za nas i to je to za veceras. Znam da ce biti oni Ivini kolacici sa malina mus-om, sin me stalno pita kad cu, kad cu da ih pravim. A moram da vam se pohvalim da mi je zena iz Varazdina poslala kalupe za paprenjake, slicno kao medenjaci ali ide i malkice bibera iliti papra u njih. Divni, ma predivni keksici iz djetinjstva, moja baka je to stalno pravila, slavonski specijalitet. I vidim zena na Dori na fb postavila slike, ja je pohvalim i iskreno kazem koliko ih volim i kakve uspomene se vrate kada sam vidjela njene paprenjake. Te modlice za njih nisu nista specijalno, izdubljeno drvo pa ostavlja ispupcenja na tijestu, ali ih nema kod nas nigdje nabaviti. Mislim, mogu se oni sjeci kao i medenjaci sa tim sjekacima, ali ipak nije to TO! I zena mi sutra pise pp i kaze da ce mi kupiti i poslati, sta da kazem sem da sam se ODUSEVILA, obradovala, iznenadila z:dm5:
Mojoj mami kada sam rekla, suze krenu odmah, a tek kada zamirisu paprenjaci...
 
Poslednja izmena:
Daco, slikaj kalupe pa man ih pokži, možda ih negde nadjem a ne znam čemu služe. Odavno se spremam da pravim papernjake i nikako da stignem. Nisam imala pojma da za njih treba poseban kalup. Eto svaki dan čovek nešto nauči.
 
Daco, slikaj kalupe pa man ih pokži, možda ih negde nadjem a ne znam čemu služe. Odavno se spremam da pravim papernjake i nikako da stignem. Nisam imala pojma da za njih treba poseban kalup. Eto svaki dan čovek nešto nauči.
Posto moj aparat toliko zeza, izluditi nista drugo od njega (kada se ukljuci kroz objektiv maglovito, sto puta ukljucim iskljucim dok ejdnom ne dodje normalan izgeld i odna brze bolje slikaj, s tim da se u medjuvremenu baterija kompletno od tog drndanja isprazni naravno), zato sam nasla na coolinarci
ovako bi trebalo da izgleda dok je jos sve u fazi izrade
http://cdn.coolinarika.net/image/59eee1fe9b84c35a8c7c367b6ceb3053_view_l.jpg?v=1
a ovo je oklagijica i modlice, rezbarija u drvetu
http://cdn.coolinarika.net/image/94a0d253131d1276b7742aca7d31769e_view_l.jpg?v=0

A evo kucam i recept koji je dosao uz njih
1kg ostrog brasna
50dkg mljevenih oraha
25dkg secera
25dkg meda
25dkg margarina
2 jaja
malo soli
4 jusne (velike) zlice mljevenog cimeta oko 20gr
20gr mljevenih klincica
1 zlica mljevenog muskatnog orascica
1 cajna zlica mljevenog bibera, ili po ukusu

Jaja, secer, margarin, med pjenasto izraditi, dodaj brasno, orahe i ostale sastojke;, zamjesiti tiejsto, zatim razvaljaj i modlom pravi paprenjake, rezi. U namascen i pobrasnjen lim peci, po zelji premazati zumanjkom.

Zena koja mi je poslala kalup je rekla da je i njen recept slican kao taj na modlicama, ali da ce mi dati detaljnija uputstva kada ih budem pravila

Moj Aljosa kad je cuo da u to ide biber, kaze on FUUUJ!!!! A ja se napravim pametna kazem, ma jok, to ja tebe samo zezam, to je neko smislio naziv zato sto kada ih je prvi put probao rekao je UH AL JE OVO PAPRENO DOBROz:p
Za NG necu stici, ali za Bozic, kalup ce biti isproban
 

Back
Top