Kuhinje, materijali, dezeni, dizajn...

Da li bi neko mogao da predlozi ideju za kuhinju u vidu slike iz programa za planiranje kuhinja? postavicu mere kuhinje a od uredjaje koje imam i koje bi tu trebalo uklopiti su plinski sporet sirine 60cm, kombinovani frizider sirine 60 visine 185, mikrotalasna sirine 45 visine 35 i planiram da uzmem masinu za sudove sirine 45

A znaš šta ti je raditi, zid na kome je odžak, na njemu moraš da postaviš šporet, dal levo ili desno nije bitno jer se ona fleksibilna cev od aspiratora po gornjem elementu vozi do odžaka. Isto važi i za vodu i kanalizaciju - na tom zidu se stavlja sudopera a creva i odvod možeš da provozaš. sa nagibom. Uvek se mašina za sudove montira pored sudopere :)

Fioke su recimo najbitnije u celoj priči i valja se imati ih što više, meni su gornji elementi manje bitni ali u njih idu sve čaše i tanjiri, u donje elemente idu lonci i šerpe tj sve što se manje koristi.
Ispod sudopere nije baš preterano higijenski pa se tu naguravaju tablete za sudomašinu koje su otrovne jako pa onda deterdženti, sapuni, truleksi, sundjeri... Sve što se ne jede.

Prvo se kupuju ugradni elementi pa se onda projektuje kuhinja.

Što se tiče radijatora, može da se ugradi u kuhinjski element tj da se ne vidi a sa gornje strane se u radnu ploču ubaci rešetka... Mada sam ja više da se u samom renoviranju stana ubaci podno grejanje kuhinje a radijator ukine. Ja plačem dan danas što to nisam uradio.

Moj savet ti je da sve smontiraš na zid gde ti je kanalizacija i voda te da ispod prozora imaš radnu ploču sa donjim elementima. U slovu L da bude kuhinja.
Na taj način ćeš dobiti veliku i funkcionalnu kuhinju, nikako sa sve 3 strane
 
A znaš šta ti je raditi, zid na kome je odžak, na njemu moraš da postaviš šporet, dal levo ili desno nije bitno jer se ona fleksibilna cev od aspiratora po gornjem elementu vozi do odžaka. Isto važi i za vodu i kanalizaciju - na tom zidu se stavlja sudopera a creva i odvod možeš da provozaš. sa nagibom. Uvek se mašina za sudove montira pored sudopere :)

Fioke su recimo najbitnije u celoj priči i valja se imati ih što više, meni su gornji elementi manje bitni ali u njih idu sve čaše i tanjiri, u donje elemente idu lonci i šerpe tj sve što se manje koristi.
Ispod sudopere nije baš preterano higijenski pa se tu naguravaju tablete za sudomašinu koje su otrovne jako pa onda deterdženti, sapuni, truleksi, sundjeri... Sve što se ne jede.

Prvo se kupuju ugradni elementi pa se onda projektuje kuhinja.

Što se tiče radijatora, može da se ugradi u kuhinjski element tj da se ne vidi a sa gornje strane se u radnu ploču ubaci rešetka... Mada sam ja više da se u samom renoviranju stana ubaci podno grejanje kuhinje a radijator ukine. Ja plačem dan danas što to nisam uradio.

Moj savet ti je da sve smontiraš na zid gde ti je kanalizacija i voda te da ispod prozora imaš radnu ploču sa donjim elementima. U slovu L da bude kuhinja.
Na taj način ćeš dobiti veliku i funkcionalnu kuhinju, nikako sa sve 3 strane

Hvala
na predlogu ali ne smem zanemariti sto i stolice. Mislio sam da kuhinju spakujem u ugao i da sto je moguce manje ide prema prozoru gde ima najvise mesta tj gde sto i stolice ne smetju u kuhinji. E sada u to malo mesta trebalo bi napraviti sto fukncionalniju kuhinju
 
Poslednja izmena:
Apsolutno, to sam prevideo, mislio sam da imate trpezariju odvojeno od kuhinje, ja sam problem kuhinje rešio sa velikim šankom i barskim stolicama... Kako danas nemamo više vremena kao nekada, da se postavlja sto, skupljamo svi zajedno... Tako se sad na brzaka ždraka sa šanka :D
Ima i ona fora sa stolom koji se montira na zid sa šarkama pa se po potrebi obara i ne smeta ;)
Stolice sklopive itd. Prava umetnost su male kuhinje, ja sam od svoja 4 kvadrata napravio čudo ali ona je bila prva stvar koju sam projektovao pa onda sve ostalo u stanu kada se renoviralo. Ljudi upamtite, prvo se kuhinja osmišlja pa onda sve ostalo!

Imam negde link za jeftine trpezarijske stolice, one od šperke iz jednog komada ali ne mogu da nađem, kad navatam staviću ;)
 
Hvala za link dobre su stvarno, samo nikog da nanjem ko barata nekim kuhinjskim planerom da preporuci neku ideju ili da preporuci neku dobru besplatnu verziju programa pa da probam sam..

izguglaj ovaj ;)

Pro100_v4_16_ENG_Kitchen_Furniture_and_Interior_Design_Software_PSM

ja sam svoju 'kujnu' preko njega planirao.

nisam se nesto mnogo cimao da ulazim nesto dublje u rad sa njim...iskoristio sam ga taman koliko mi je bilo potrebno a iskreno, mrzelo me je da se cimam oko detalja....

meni je ova fotka bila dovoljna da objasnim stolaru sta sam zamislio (ok, dao sam mu i jos jednu verziju sa razlicitim bojama frontova da bi razaznao sta je sta posto je ova crna pojela sve ;))
 

Prilozi

  • kuhinja.jpg
    kuhinja.jpg
    27,4 KB · Pregleda: 57
  • IMG_1006.jpg
    IMG_1006.jpg
    21,5 KB · Pregleda: 60
:D imam jedno pitanje u vezi uvodjenja tacnije razvodjenja struje po kuhinji.Moja kuca je starija,i totalno neprakticna sto se tice nekih detalja.Zato ja sad to moram da ispravljam.Moja kuhinja nema uticnice za struju koje bi se nasle kod radne ploce,da se moze ukljuciti protocni bojler,sporet ili mikser.Uticnice se nalaze na sasim suprotnom zidu:D strasno..da mi je znati koji idiot je to osmislio..uglavnom ja bih nekako da razvedem struju do zida gde mi je radna ploca,sudoper,sporet itd.Da li je to moguce uraditi?Bez da mi majstor lomi pola zidova.Struja je monofazna..ako to ima neke veze.Inac jedan majstor mi je rekao da necu moci da stavljam nove uticnice bas iz tog razloga sto je struja monofazna..:cool: dal me laze..
 
Odvozash do radne ploce 2,5 kvadrata kabl do protocnog bojlera i probushi se rupica na samoj ivici radne ploche uza zid i tu montira eksterna dozna za struju. Ja ti opisujem nesto sto sam mogao da shvatim iz tvog posta... Zenskog blebetanja da se bolje izrazim :mrgreen:

Utichnice mozes da zamenis ali verovatno nece imati uzemljenje koje moze da se uradi i naknadno (francusko) tako sto se spoji na vodovodnu cev. Ne mozes da imas trofazni steker pa samim time ni trofazni sporet.

Mislim moze to da se nabudzi ali onda kuca gori kad tad :)
 
Poslednja izmena:
Podižem temu jer počinjem renoviranje kuhinje.
Gledala sam sudoper i slavine, pa bih da čujem/pročitam ako neko ima iskustva. Rizikujem da ispadnem potpuno neobavaštena, ali ja ne znam čemu služi ova mala rupa na ovoj sudoperi:
sudopera.jpg


Inače planiram (ako me neko ne ubedi da mi je potreban gornji model) da stavim najobičniju četvrtastu Metalčevu sudoperu s jednim koritom.
sudopera1.jpg


Ceo život sam imala ovu i ne znam da li ima neke prednosti ovaj rebrasti lim? Sve mislim da će lepše izgledati bez njega.
sudopera2.jpg
 
Od slavina za sudoperu, svidela mi se ova, proizvodi firma iz Kanjiže:
slavina1.png

Ali malo mi deluje glomazna i preterana. Pa neću praviti profesionalnu kuhinju. Ali nekako me baš privukla.

Ovo su malo skromnije varijante:
slavina3.jpg
slavina2.png


A ova izabrana sudopera sa ovom slavinom izgleda baš skromno:
Standard sudopera.jpg


Ali meni je cilj da imam što veću radnu površinu i zato sudopera treba da mi zauzme manje mesta.
 
Ono malo korito na sudoperi je pravi "multipraktik". Recimo kada se opere posuđe, u malom može da se suši (potrebno je da ima mrežicu, to obavezno (do)kupiti). Ili recimo kad treba da se pere neko povrće, staviš u mrežicu i samo pustiš vodu odozgo. Pošto je manja, lako se napuni vodom ako je potrebno da se nešto potopi. Ili kad čistiš povrće i voće, u nju možeš da bacaš ostatke da ti ne začepi ovo "veliko" korito.... Ima zaista mnogo načina na koji se može iskoristiti, ali svakako treba uzeti mrežicu za nju koja joj odgovara. Prosto rečeno, omogućava ti da radiš više stvari u isto vreme, i ako imaš mesta - uzmi sudoperu sa dva "korita". Takođe, meni su "mat" nešto lepše (naročito nakon duže upotrebe", ali to je lična preferenca, glatke se možda za nijansu lakše čiste. (mada to zaista i nije problem sa dobrim deterdžentom)

Što se slavine tiče, više je u pitanju estetika, mada bih uvek preporučio da ima dve osobine - prvo da bude jednoručna (lakša je za podešavanje, naročito ako jedna ruka nije slobodna), a drugo - da bude na izvlačenje (kao tuš)... prednost toga je što je lakše oprati kabaste stvari, a i dobro dođe kada se pere cela sudopera, samo izvučeš tuš i spereš.
 
Od slavina za sudoperu, svidela mi se ova, proizvodi firma iz Kanjiže:
Pogledajte prilog 302123
Ali malo mi deluje glomazna i preterana. Pa neću praviti profesionalnu kuhinju. Ali nekako me baš privukla.

Ovo su malo skromnije varijante:
Pogledajte prilog 302124 Pogledajte prilog 302125

A ova izabrana sudopera sa ovom slavinom izgleda baš skromno:
Pogledajte prilog 302126

Ali meni je cilj da imam što veću radnu površinu i zato sudopera treba da mi zauzme manje mesta.

ako te zanima kako izgleda kombinacija baterije koja ti je zapala za oko u kombinaciji sa sudoperom sa dodatnim koritancem :)

DSC_0638.jpg


sudopera je mat (uzeli smo je upravo iz razloga koje je sizif pominjao). kupljena je na buvljaku u bgd-u. ista takva u radnjama (ali apsolutno ista) kosta 2-3-4 hiljade vise ;)
dozer za deterdzent pored baterije je vrlo prakticna stvar - ako se odlucis za dozere, nemoj uzimati one sa metalnom vec sa plasticnom bocicom (i ovde, na buvljaku su mnogo jeftiniji od istih u radnjama ;)).
u vezi sa rebrastim limom u nastavku korita koje je postavljeno - samo dodatno zauzimanje prostora. nepotrebno. uvek mozes posebno kupiti zicani susac koji u svom sastavu ima podmetac sa rupicom za odliv vode pravo u sudoperu - na slici se vidi malo sa leve strane
 
Pa lepo izgleda! :) Hvala na slici i savetima, znaci mi. Da, buvljak, nisam se setila. I mi smo se vec odlucili za mat. I jednorucnu bateriju sa tusem, koju zovu frizerska (tako su nam rekli u prodavnicama :))
Taj dozer se isto ugradi u sudoperu kao i slavina?
A proizvodjaci? Jesu ok Metalac i ta firma iz Kanjize?
 
Pa lepo izgleda! :) Hvala na slici i savetima, znaci mi. Da, buvljak, nisam se setila. I mi smo se vec odlucili za mat. I jednorucnu bateriju sa tusem, koju zovu frizerska (tako su nam rekli u prodavnicama :))

da..zovu je frizerska :) i ima je na buvljaku takodje :) apsolutno ista kao i u radnjama. kapiram da ima i kvalitetnijih i znacajno skupljih u radnjama ali ne bi bilo lose da bacis pogled na detalje i uprodavnicma i na buvljaku pa ako skapiras da je u pitanju apsolutno ista - mozes da ustedis nekoliko hiljada dinara i za sudoperu i za slavinu skupa.

Taj dozer se isto ugradi u sudoperu kao i slavina?

da..vrlo jednostavno. na buvljaku su mi probusili rupu i za dozer i za slavinu.
na buvljaku sam prvo kupio dozer a zatim na drugoj tezgi i sudoperu gde su izbusili rupe. (osoba od koje sam na tezgi kupio sudoperu drzi i fensi radnju sa istom tom sudoperom par hiljada skupljom - skoro taman koliko izadje pdv i jos nesto preko ;) - ovo znam posto smo par dana kasnije u dogovoru sa njim svratili do njegove radnje po slavinu pa sam video cifre;))

A proizvodjaci? Jesu ok Metalac i ta firma iz Kanjize?

ne secam se iskreno.
 
Kupila sam sudoperu i slavinu i dozer na buvljaku. Nesto sam vas poslušala, ali uglavnom sam birala po svojoj prvobitnoj zamisli i intuiciji. I izbušio mi čovek časkom rupe i za slavinu i za dozer.
Sudopera je ova:

Jeste turska, ali je lim čvrst i deblji (0,8). Dopao mi se oblik i to što je veća i dublja od metalčeve.
Slavina je ova:

Ne izvlači se crevo, ali je cela savitljiva, tako da može po potrebi da se podigne ili spusti, pomeri, okrene, zaveže u čvor. I na toj velikoj glavi (koja i ne izgleda baš lepo) može da se podesi jači mlaz samo iz sredine, ili da raspršuje, kao tuš). Kineska je, nije bila skupa, pa ako ne bude valjala, neće mi biti problem da je zamenim kroz neko vreme.
Dozer sam kupila po preporuci prodavca, neki slovenački, to nisam ni gledala ranije. Za to ste vas dvojica zaslužni :hvala:
Kako sve izgleda videćete za nekoliko meseci kad namontiramo. :whistling:
 
problem koji moze da se desi kod kineskih slvaina je da taj povrsinski 'inox' sloj brzo nestane pa se pojavi 'mesingana' boja - na ovo se garancija 'ne racuna' uglavnom (obicno je argument da si koristila jace hemikalije za ciscenje blah blah...).
drugi potencijalni problem je sto su mesaci cesto 'strogi' pa je triki namestiti mlaku vodu - par milimetara je razliak izmedju vrele i hladne vode.

ne mora da znaci da ce to biti slucaj i sa ovom tvojom a i ako bude, pa nema veze, nije ni bila skupa :)

srecno postavljanje i okaci slicice kada zavrsite :)
 
Ma kako god da bude, navići ćemo se. Ja previše pažnje posvećujem svakom detalju, a inače sam po prirodi neodlučna, pa da nije bilo muža, ne bismo mi ništa danas ni kupili. Ja bih razmišljala i obilazila prodavnice još danima. A najčešće se pokaže da je ono što mi je prvo privuklo pažnju i najbolji izbor. Dalje samo bude rasplinjavanje.
 
Kupila sam sudoperu i slavinu i dozer na buvljaku. Nesto sam vas poslušala, ali uglavnom sam birala po svojoj prvobitnoj zamisli i intuiciji. I izbušio mi čovek časkom rupe i za slavinu i za dozer.
Sudopera je ova:
http://www.dodaj.rs/?2b/1O/1ozxfgDj/img-118.png
Jeste turska, ali je lim čvrst i deblji (0,8). Dopao mi se oblik i to što je veća i dublja od metalčeve.
Slavina je ova:
http://www.dodaj.rs/?3D/63/3F8TGnLj/img-45.png
Ne izvlači se crevo, ali je cela savitljiva, tako da može po potrebi da se podigne ili spusti, pomeri, okrene, zaveže u čvor. I na toj velikoj glavi (koja i ne izgleda baš lepo) može da se podesi jači mlaz samo iz sredine, ili da raspršuje, kao tuš). Kineska je, nije bila skupa, pa ako ne bude valjala, neće mi biti problem da je zamenim kroz neko vreme.
Dozer sam kupila po preporuci prodavca, neki slovenački, to nisam ni gledala ranije. Za to ste vas dvojica zaslužni :hvala:
Kako sve izgleda videćete za nekoliko meseci kad namontiramo. :whistling:

Bi ne bih da te plasim ali ja sam imala kinesku slavinu u kupatilu i jako brzo je zardjela i na karaju otpala , stvarno, pa ako neces odmah da je stavljas bolje zameni kod coveka neku drugu samo da nije kineska.Za u kuhinju kupila u prodavnici i evo ista je kao i prvog dana , a ovu sam morala da menjam.
 

Back
Top