krstenje deteta-obicaji

Pozdrav svima,super je tema... Molim vas pomozite mi oko jedne stvari... Cula sam da je stari obicaj da majka ne prisustvuje krstenju svog deteta... Da li je jos neko cuo za to i sta mislite o tome?

to nije tačno. bila sam na krštenju naše dece i sve majke koje znam su bile na krštenju deteta....jedino (ako se dobro sećam) majka ne prisustvuje dok je u periodu babinja (dakle, prvih 40 dana od rođenja deteta), pa zato...mada je po meni i to bzvz razlog.
sada svi krste decu oko 1. godine života...a trebalo bi kad se navrši 40 dana....:rumenko:

evo sad videh dobar odgovor:

Mislim da je to iz razlazloga sto su se deca ranije krstavala dok su jos sasvim mala...do 40 dana, a to opet iz razloga sto je ranije, pre 100 i više godina, bila velika smrtnost kod novorodjenčadi (hvala Bogu da sad nije tako!) pa da dete ne bi slučajno umrlo nekršteno...jer onda ni Crkva ne može da ga sahrani po pravoslavnim običajima...
takođe se ranije smatralo da majke 40 dana posle porođaja "nisu čiste" ili tako nešto...a to je opet verovatno iz razloga da bi se žena u postporođajnom periodu koliko-toliko zaštitila od izlaženja vani i ostala u krevetu da se odmori...sigurno po principu : ako može u crkvu-može i na njivu

dakle, zato su se bebe krstavale sto ranije, a majke ostjale u kući, tj. nisu prisustvovale krštenju...
...bar ja to tako tumačim :bye:
 
a ja Vas pitam kad je dete malo jel mu Vi dajete da jede i pije sto mislite Vi da je najbolje za dete ili samo da odredi???sto Ga ne pustite da ne jede dok ne poraste i sam odluci sta ce jesti??tako i sa krstenjem,dajete detetu ono sto mislite da je za njega najbolje,hvala!!!
 
ja se izvinjavam,al dete ce bez hrane da umre a bez krstenja nece
tako da vam je glup primer

Није.
Детету, док је мало, углавном не дајемо да само бира шта ће јести (јер би јело само слаткише) него му дајемо оно што ми сматрамо да је најбоље за њега.
Не мора да значи да ће оно наставити да се тако храни и кад одрасте, али ми смо му, док је одрастао, пружили оно што сматрамо добрим за њега. После је сам одговоран за себе и сам ће бирати шта ће јести.

То није случај само са хрнаом, него са свим нашим вредностима које преносимо на дете: на родитељима је да упуте дете у све оно што сматрају добрим, корисним и пожељним (то се зове васпитање), а дете кад одрасте нешто од тога одбаци, нешто коригује, али највећи део ипак усвоји и пренесе својој деци.
 
Htedoh da otvorim temu vezanu za krštenje, pa videh da već ima.
A pošto vidim da sad ima i gomila novopečenih mama, recite mi, hoćete li vi krstiti svoje dete?
Zašto, ako hoćete, a i ako nećete, isto pitanje?
Zanima me zato što nalećem na prevrtanje očima kad kažem da neću da krstim dete, kad poraste, ako bude htelo, nek se krsti samo.
Ima i komentara da, ako već nisam religiozna, treba to uraditi zbog običaja obavezno. A običaj je ovde ljudima na prvom mestu bez obzira koliko je nebulozan (ne mislim samo na krštenje već i na ono "kupiti detetu kašičicu i lončić kad mu nikne zub, reći bebi da je ružna da je ne uročiš i sl.")
Kontam da ću i ja neke stvari odraditi kao što je obeležavanje slave, uskrsa i božića, npr., ne zato što hoću da izigravam neku svetuvelikomučenicualempiju ili šta već nego zato što je to jedan od kompromisa u mom braku, suprug bi voleo da to obeležavamo kao nešto što smo nasledili od predaka, iako za nas to veze neće imati sa religijom.
Pa verujem da se i za krštenje uradi isto, ali isto tako ima i onih koji će krstiti dete da bi moglo u raj, šta li već. Zato me i kritikuju.
Mislim da je trebalo otići na pdf religija za ovo :think:
 
za mesec dana me ceka krstenje jedne slatke devojcice od godinu dana. posto sam kum a nepoznajem najbolje obicaje, sta je prikladno da poklonim detetu za krstenje. hvala vam unapred na savetima
Kum kupuje belo platno i veliku sveću, kod nas i krstić. Kod nas ima prodavnica pri crkvi gde se sve može kupiti. E sad šta kupiti, zavisi od vaših odnosa. Ja sam sa kumom bliska i dogovorile smo se da to ne bude pompezno, mislim na kafanske proslave sa sto zvanica, a to je važilo i za poklone. Deca su dobila ikone.
 

Back
Top