krstenje deteta-obicaji

zdravo svima, ja sam prvi put na forumu i nesnalazim se baš, ne zamerite. Nego pomozite, sto se tice ove teme, zanima me nesto druge.. treba da krstim dete i interesuje me da li postoje neka pravila u pogledu darivanja kuma. Ipak njegova ulog u tom cinu je velika, najveca, da li i cime je prikladno darivati kuma?

mislim da ne postoje pravila za darivanje kuma, već običaji
ovo naglašavam jer smatram da i bez darivanja (bilo kum detetu ili da kum prima dar) krštenje ne gubi na značaju
ali, naravno, običaji su nešto sasvim drugo i razlikuju se od kraja do kraja
npr, u kraju odakle potičem ( Vrnj. banja) običaj je da kum daruje bebu....najčešće je to odelce, benkice (ako je beba u pitanju) novac zlatan nakit...pa i ovde, na paliću, običaj je da kum daruje bebu/dete, kad smo krstili decu tako je bilo....
 
Posto nigde nemogu naci informaciju... Ja i zena smo iz razlicitih krajeva, oboje smo pravoslavci i sve u vezi krstenja nam je jasno, osim ko sve treba da sisa dete?! Ja kazem pop i kum a onda tu jos dodaje tetku... e pa sad kakvi su kod vas obicaji? Samo kratko i ako moze, drzite se pitanja, da ne odlutamo a mi ostasmo bez zeljenog odgovora. :)
 
Posto nigde nemogu naci informaciju... Ja i zena smo iz razlicitih krajeva, oboje smo pravoslavci i sve u vezi krstenja nam je jasno, osim ko sve treba da sisa dete?! Ja kazem pop i kum a onda tu jos dodaje tetku... e pa sad kakvi su kod vas obicaji? Samo kratko i ako moze, drzite se pitanja, da ne odlutamo a mi ostasmo bez zeljenog odgovora. :)

u kragujevcu samo pop stricne pramen kose, kum po tom pitanju ne radi nista, samo drzi dete. a ovo za tetku prvim put cujem:zcepanje::zcepanje: deluje mi kao sala...
 
Dva puta sam bio kum na krstenju, pa da i ja napišem nešto. Prvi put sam krstio druga u Subotici (roditelji komunisti, nisu hteli da ga krste uopše, ali je on ipak odlučio da to uradi u svojoj 25 godini). Uloga kuma na krštenju je, pored toga da brine o malom detetu u slučaju da se nešto desi roditeljima i da svoje kumče uvodi u veru (upoznaje ga sa verom, odvodi u crkvu, uči pravim vrednostima...). Kum mora da bude spreman da grehovi njegovog kumčeta idu i njemu na dušu. Drug koga sam krstio je veliki vernik, verovatno veći i od mene, i zaista se ponaša kao pravoslavni hrišćanin. Posle par godina sam krstio i drugog druga u manjem selu u Bačkoj. Taj drugi drug je to, nažalost, uradio isključivo da bi se oženio u crkvi (ni on ni njegova supruga nisu verujući, ali eto u crkvi je lepo venčanje:confused:). Pokušavam tog druga da uvodim u veru, ali mi baš i ne ide. Nakon nedelju dana sam bio kum i na venčanju tog druga :D
E sad, ako to nije dovoljno nakon godinu dana bio i on meni kum na venčanju:)
I na kraju za mesec, dva krstim i dete ovog drugog druga (mog kuma):zcepanje: E kod njega neću napraviti istu grešku kao kod njegovog ćeleta. Od početka ću ga uvoditi u veru, voditi na Bogosluženja, učiti običajima...
Inače nisam nikad dobijao poklon zato što sam kum, već samo darivao. Zlato za kumiće, pare za sveštenike, pare za muzičare (šalim se. kršenje treba da bude duhovni čin, a ne "svadba" kako ga mnogi obeleže). Biti kum je veliki izdatak ali i velika ČAST.
 
Dva puta sam bio kum na krstenju, pa da i ja napišem nešto. Prvi put sam krstio druga u Subotici (roditelji komunisti, nisu hteli da ga krste uopše, ali je on ipak odlučio da to uradi u svojoj 25 godini). Uloga kuma na krštenju je, pored toga da brine o malom detetu u slučaju da se nešto desi roditeljima i da svoje kumče uvodi u veru (upoznaje ga sa verom, odvodi u crkvu, uči pravim vrednostima...). Kum mora da bude spreman da grehovi njegovog kumčeta idu i njemu na dušu. Drug koga sam krstio je veliki vernik, verovatno veći i od mene, i zaista se ponaša kao pravoslavni hrišćanin. Posle par godina sam krstio i drugog druga u manjem selu u Bačkoj. Taj drugi drug je to, nažalost, uradio isključivo da bi se oženio u crkvi (ni on ni njegova supruga nisu verujući, ali eto u crkvi je lepo venčanje:confused:). Pokušavam tog druga da uvodim u veru, ali mi baš i ne ide. Nakon nedelju dana sam bio kum i na venčanju tog druga :D
E sad, ako to nije dovoljno nakon godinu dana bio i on meni kum na venčanju:)
I na kraju za mesec, dva krstim i dete ovog drugog druga (mog kuma):zcepanje: E kod njega neću napraviti istu grešku kao kod njegovog ćeleta. Od početka ću ga uvoditi u veru, voditi na Bogosluženja, učiti običajima...
Inače nisam nikad dobijao poklon zato što sam kum, već samo darivao. Zlato za kumiće, pare za sveštenike, pare za muzičare (šalim se. kršenje treba da bude duhovni čin, a ne "svadba" kako ga mnogi obeleže). Biti kum je veliki izdatak ali i velika ČAST.
:super::super: svaka cast za post.... samo mislim uopsteno, za to darivanje kuma, nema veze sa obicajima, to je opet stvar vaspitanja i postovanja, kad nekog volimo, darovacemo ga i bez nekog posebnog razloga, a kamoli za tako nesto veliko i vazno kao sto je kumstvo...
 
Uloga kuma na krštenju je, pored toga da brine o malom detetu u slučaju da se nešto desi roditeljima i da svoje kumče uvodi u veru (upoznaje ga sa verom, odvodi u crkvu, uči pravim vrednostima...). Kum mora da bude spreman da grehovi njegovog kumčeta idu i njemu na dušu. .

sa tobom se slažem jedino oko toga da kum uvodi svoje u veru...a i to ne možeš protiv njegove volje, ako on nije zainteresovan...
a ako se desi njegovim roditeljima nešto, zar dete prvo ne ide na starateljstvo najbližim srodnicima?!?
a i ovo da grehovi kumčeta idu na dušu kumu, prvi put čujem....ne može kum da bude odgovoran za postupke kumčeta...:(
 
Što se tiče starateljstava, stvarno ne znam kako tu stoje stvari u zakonu, ali pretpostavljam da dete ide najbližoj porodice. Nisam na to mislio, već da se krštenjem obavezujemo pred Bogom da ćemo se brinuti o kumčetu (pomagati materijalno, i na svaki drugi način) u slučaju neke nesreće, ne mora automatski da znači usvajanje... Ipak smo mi građanska država, i tu postoji zakonski propisi. Što se tiče grehova, ipak kum nosi određenu odgovornost (treba da kumče uči pravim vrednostima, da ga okreće ka crki i hrišćanskom učenju...), pa samim tim ukoliko bude "uradio dobar posao" grehova ne bi trebalo ni da bude, i obrnuto.
MIslim da ljudi olako prihvataju ulogu kuma, mada često i ljudi koji krste svoju decu ili se pak sami krste (primer mog kuma) ne razmišljaju o tome šta rade. Rade to iz "mode", "želje za slikanjem u crkvi na venčanju"...
Što se tiče poklona za kuma, skromnost je vrlina pa mi to i ne treba, i opet ponavljam BITI KUM NA KRŠTENJU JE ČAST! (često preskupa:D)
 
za mesec dana me ceka krstenje jedne slatke devojcice od godinu dana. posto sam kum a nepoznajem najbolje obicaje, sta je prikladno da poklonim detetu za krstenje. hvala vam unapred na savetima

Mislim da je najbolje da pitaš roditelje te male žabice kakvi su običaji kod njih ... glupo je da ti kao kum teraš neke svoje običaje za koje oni npr. i ne znaju ... ili da budeš neupućen u to šta oni od tebe očekuju.

100 sela 100 običaja ..... i svi se jedni drugima čude :)
 
Kada mala princeza dobije krstenicu, u rubrici "Dijete krstio" pisace tvoje ime... I mislim da drugih obaveza i pravila nema..

kako nema? prihvatanjem kumstva ima obavezu za ceo život, bre...najmanje je bitno da li će kupiti krstić i minđuše....mislila sam na ovo:

Što se tiče starateljstava, stvarno ne znam kako tu stoje stvari u zakonu, ali pretpostavljam da dete ide najbližoj porodice. Nisam na to mislio, već da se krštenjem obavezujemo pred Bogom da ćemo se brinuti o kumčetu (pomagati materijalno, i na svaki drugi način) u slučaju neke nesreće, ne mora automatski da znači usvajanje... Ipak smo mi građanska država, i tu postoji zakonski propisi. Što se tiče grehova, ipak kum nosi određenu odgovornost (treba da kumče uči pravim vrednostima, da ga okreće ka crki i hrišćanskom učenju...), pa samim tim ukoliko bude "uradio dobar posao" grehova ne bi trebalo ni da bude, i obrnuto.
MIslim da ljudi olako prihvataju ulogu kuma, mada često i ljudi koji krste svoju decu ili se pak sami krste (primer mog kuma) ne razmišljaju o tome šta rade. Rade to iz "mode", "želje za slikanjem u crkvi na venčanju"...
Što se tiče poklona za kuma, skromnost je vrlina pa mi to i ne treba, i opet ponavljam BITI KUM NA KRŠTENJU JE ČAST! (često preskupa:D)
 
Poslednja izmena:
Vexy, kumstvo i treba shvatiti ozbiljno.
Ti tom detetu, ili vec odrasloj osobi postajes u neku ruku treci (rezervni) roditelj. Inace, sebe smatram vernikom, i znam da je iz ugla crkve kumstvo vrlo velika cast i OBAVEZA.
 
Pozdrav svima,super je tema... Molim vas pomozite mi oko jedne stvari... Cula sam da je stari obicaj da majka ne prisustvuje krstenju svog deteta... Da li je jos neko cuo za to i sta mislite o tome?

cula sam i ja za to, moja mama nije bila na mom krstenju i jako joj je zao zbog toga... a nije bila ni moja kuma, kad sam ja krstila njeno dete... mada, meni je to bzvz....ne znam nikog vise sem njih dve da nisu prisustvovale. ja cu biti na krstenju svog deteta :heart:
 
Pozdrav svima,super je tema... Molim vas pomozite mi oko jedne stvari... Cula sam da je stari obicaj da majka ne prisustvuje krstenju svog deteta... Da li je jos neko cuo za to i sta mislite o tome?

Mislim da je to iz razlazloga sto su se deca ranije krstavala dok su jos sasvim mala...do 40 dana, a to opet iz razloga sto je ranije, pre 100 i više godina, bila velika smrtnost kod novorodjenčadi (hvala Bogu da sad nije tako!) pa da dete ne bi slučajno umrlo nekršteno...jer onda ni Crkva ne može da ga sahrani po pravoslavnim običajima...
takođe se ranije smatralo da majke 40 dana posle porođaja "nisu čiste" ili tako nešto...a to je opet verovatno iz razloga da bi se žena u postporođajnom periodu koliko-toliko zaštitila od izlaženja vani i ostala u krevetu da se odmori...sigurno po principu : ako može u crkvu-može i na njivu

dakle, zato su se bebe krstavale sto ranije, a majke ostjale u kući, tj. nisu prisustvovale krštenju...
...bar ja to tako tumačim :bye:
 
Posto nigde nemogu naci informaciju... Ja i zena smo iz razlicitih krajeva, oboje smo pravoslavci i sve u vezi krstenja nam je jasno, osim ko sve treba da sisa dete?! Ja kazem pop i kum a onda tu jos dodaje tetku... e pa sad kakvi su kod vas obicaji? Samo kratko i ako moze, drzite se pitanja, da ne odlutamo a mi ostasmo bez zeljenog odgovora. :)

Ja sam prošle god bila kuma jednoj divnoj devojčici :heart:
Mi smo sa juga Srbije, i kod nas je krštenje u crkvi grupno, veći broj dece odjednom ( što malo ide na uštrb svečanosti čina :()
U crkvi se samo vrši krštenje, a čin šišanja, tj. strižbe , vrši se u domu roditelja, uz svečani ručak, tačnije pre početka ručka. Dete šiša kum, samo kum, 4 pramena, kao kad se krstimo, i stavi kosu u kapicu, da bi je roditelji kasnije čuvali za uspomenu. Makaze kojima je šišano se obese o klin sa vrhovima na gore "da bi dete visoko poraslo "
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem za to. To je prepostavljam lokalni običaj, koji baš i nema veze za crkvom. Na kršenjima na kojima sam bio, bile su prisutne i majke.

pa sad.... ne bih rekla da je lokalni obicaj, jer npr. ja sam krstena u Slavoniji, a kumicu sam krstila u Bg-u... a nedavno sam cula od jedne starije zene iz Bosne, da je to i tamo stari obicaj... mada to se vise ne praktikuje... ko ce ga znati...:think:
 
Dete se ne krsti prvih 40 dana života. Možda su majke ostajale kući da prave svečani ručak, pa nisu mogle u crkvu:p Lupam,naravno...

Sa sajta SPC> http://www.spcportal.org/index.php?pg=1123&lang=srl

Majka na krštenju
Ukoliko se dete krštava pre četrdesetog dana, od rođenja, majka ne može da prisustvuje krštenju, jer se žena četrdeset dana posle porođaja smatra nečistom. Inače, ako se krštenje obavlja posle četrdeset dana, preporučljivo je i poželjno da majka prisustvuje krštenju jer je to veliki dan i za njeno dete i za nju.

:bye:

a tu imate i ostale odgovore koji vas zanimaju...a ne da se oslanjate na proiyvoljna tumacenja NAS forumasa
 
Poslednja izmena:

Back
Top