Krit - ko je bio?

emma05:
E nadam se da ce Nenadu sad biti jasno koliko to kosta, posto sam ga par puta upucivala na isti sajt i cak mu slala poruku na pp ali eto....

dobar im je sajt. ides na on line booking i izbaci ti sve. ja racunala od atine do retimna i nazad (kola, za dvoje) izadje 270,20 eura.

Galini, placa li se jos neka taksa na licu mesta? Koliko sam shvatila dete ne placa?

Šta ćeš, neki ljudi vole temeljno da se raspitaju. A ja opet idem u drugu krajnost. Pravim se pametan, pa udjem u pogrešan autobus. Vrhunac moje gluposti je bio u Londonu, kada sam seo u pogrešan voz. A to je bila ekspres poštanska linija koja se ne zaustavlja na svakoj stanici. Voz je stao tek na 17-toj stanici, pa sam morao istim putem nazad. Naravno, zakasnio sam na koncert.....

Što se tiče broda, deca do 5 godina ne plaćaju ništa. Od 5-10 plaćaju 50 %.
Nema nikakvih dodatnih troškova, i osiguranje i lučka taksa su uračunate u cenu karte.
Nije to grčki stil da naplaćuju '' hidden extras '' . To je za njih suviše komplikovano. Oni, što se ono kaže, ''SVE U LICE''. Zato ih i volim.

Ade ja ( 'ajd zdravo - na Kritskom slengu )
 
ako citate travel magazine imate u broju od marta i aprila opsirnu reportazu osobe koja je isla kolima na krit(ne moze opsirnije),isla je od pireja do krita brzim trajektom "minoan lines" krece iz pireja u 11:00 i stize u iraklion u 17;30,ako kupis povratnu kartu imate 10 % popusta tako da za dvoje odraslih i auto platite oko 260 eura
 
Sve ja to lepo poštujem, što bi rekao Djordje Balašević....

Ali te MOLIM da kada daješ neke informacije, prethodno to proveriš....

PISALO U NOVINAMA....ako lažu novine, lažem i ja.....

Muka mi je od toga rekla-kazala. Pisalo je u novinama i da je porodica Milošević predivna i dobra, a ispostavilo se da im ni Drakula nije bio do kolena.....

To o čemu pričaš ide JEDNOM NEDELJNO, a u avgustu MALO češće......

Navedi datume polaska, ako već hoćeš da pametuješ !?
 
Galini,na prvom mestu jedan veeeliki naklon i zahvalnost na svemu o cemu si pisao ovde.
Veoma iscrpno,a nije gnjavatorski!
Apsolutno korisno!

Pre dva dana smo zatvorili krug i nase letovanje je isplanirano(17jul-4avgust)!
Beograd-Atina
Atina-Krit
Krit-Santorini
Santorini-Atina
Atina-Beograd

Obzirom da putujemo kolima i trajektom imam direktne informacije:
Pireus-Heraklio trajekt (Knossos palace) krece iz Atine 21:30h,putuje standardnih 8h kosta 37e po osobi,a za auto 88e.

U principu to je ono sto i sami ljudi mogu videti tako da nisam nista novo rekla :roll:

Po tvoooj preporuci nismo uzimali kabinu,valjda cemo pregurati tih nekoliko sati i ta dva televizora koji probijaju mozak i to guranje oko sedista i stici na taj prelepi Krit u komadu!

Prosle godine sam na relaciji Nemacka-Danska putovala tako jednim trajektom ,doduse mnogo krace i izdrzala...mada znas kakvi su Nemci...ne da se ne cuje televizor,nego sapucu i kad medjusobom pricaju!
Zato ja u Grcku i idem,osecam se ko svoj na svome!Volim ko covek da vicem kad pricam!



Ako nekoga interesuju informacije oko prevoza na relaciji Krit-Santorini,Santorini-Atina neka se javi.

Ono sto bih te priupitala je zapravo da li znas nesto o Adele Beach Hotel u Rethymnon-u?

Cisto bih unapred volela da znam da me tamo ne saceka neki krs :shock: ...mada sada kada je sve placeno isto mi je!

Samo nastavi ovim tempom!
 
djole ne znam sto se nerviras bez potrebe,nisam rekao da ide svaki dan,ide subotom,nedeljom,ponekad ponedeljkom ali ne mora da znaci da ide svaki vikend,ako nekom odgovara mozda posluzi,kratko traje put i ide se danju,kome trebaju datumi nek ih juri na www.minoan.gr,jos jednom nema potrebe da se nerviras za svaku sitnicu,nije me mrzelo da pogledam :polasci dnevni u JULU 4,6,7,11,13,14,18,20,21,22,25,27,28,29, u AVGUSTU 1,3,4,5,8,10,11,12,17,18,19,22,24,25,26,29,31, u SEPTEMBRU 1,2,5,8,9,12. kao sto kazes jednom nedeljno
 
Izvini, ali izgleda profesionalna deformacija. Pošto trenutno radim kao urednik internet novina, užasno me iznervira kada mi novinari plasiraju neku poluinformaciju.

Ili puna i prava informacija, ili bolje nikakva....

Sada, sa dopunom, je za peticu....pre je bila dvojka :oops:

Pozdrav
 
muphy:
Galini,na prvom mestu jedan veeeliki naklon i zahvalnost na svemu o cemu si pisao ovde.
Veoma iscrpno,a nije gnjavatorski!
Apsolutno korisno!

Obzirom da putujemo kolima i trajektom imam direktne informacije:
Pireus-Heraklio trajekt (Knossos palace) krece iz Atine 21:30h,putuje standardnih 8h kosta 37e po osobi,a za auto 88e.



Samo nastavi ovim tempom!

povoljniji je anek lines.
 
muphy:
Zato ja u Grcku i idem,osecam se ko svoj na svome!Volim ko covek da vicem kad pricam!

EEEE, onda si na PRAVOM mestu, Krićani su opušteni i bučni, i ja to volim.





Ono sto bih te priupitala je zapravo da li znas nesto o Adele Beach Hotel u Rethymnon-u?

Nisam bio u tom hotelu, ali sam siguran da je u redu, pošto imaju dobru internet prezentaciju, a to i MNOGO bolji hoteli na Kritu nemaju.....To je po meni pokazatelj dobre poslovne politike ....

http://www.adelebeach.gr/index.php

Isto tako, čini mi se pošteno što se ne razbacuju sa zvezdicama. Bio sam u MNOGO boljim hotelima sa 3*, nego što su neki sa 4* ( nominalno )


photo02.jpg
 
muphy:
Ono sto bih te priupitala je zapravo da li znas nesto o Adele Beach Hotel u Rethymnon-u?


!

kazi mi, molim te, jesi li nasla preko agencije ovaj hotel ili si direktno stupila u kontakt sa hotelom?
na onom sajtu sto je galini postavio skroz mi dobro izgleda, ali ne mogu da ga nadjem ni u jednoj agenciji.
 
Meni dovoljno govori to što se nalazi u katalogu engleske agencije Holiday Hotels.

Možemo reći štošta o Englezima, ali hotel u koji oni dolaze mora biti izuzetno čist.
U Kairu sam spavao prvu noć u nekom skupom hotelu, koji je bio odvratno prljav.
Sutradan mi je Rodja Veljašević, predstavnik Jat-a našao neki engleski hotel, koji je bio tako čist da se može jesti sa poda.


Adelebeach.png
 
180px-Lycian_Apollo_Louvre_left.jpg
Apolonova statua iz Luvra


Apolon, bog Sunca, prema legendi, prolazio je Kritom i zaljubio se u jednu prelepu nimfu. Vodili su ljubav tri dana i Apolon je zaboravio na svetu dužnost da suncem obasjava zemlju. Posle tri dana, zasijao je na Kritu tolikom snagom da je ostrvo od tada postalo najsunčanije mesto u Grčkoj.

Na Kritu je prema legendi, rođen i prvi Evropljanin Minos, najstariji sin Zevsa i lepe sidonske princeze Evrope koji će kasniji postati kritski vladar. Po priči, Zevs se zaljubio u Evropu i da bi je osvojio prerušio se u belog bika . Zevedena njegovom lepotom, princeza Evropa mu se popela na ramena i pustila da je uvede u more. Nastavio je, međutim, da pliva sve do Krita, gde je Evropa rodila tri sina od kojih je prvi bio Minos.

Sa kamenitih obala Krita čovek se prvi put vinuo u nebeske visine kada je Dedal

MitoIcaro.jpg
Dedal se sprema za let

sebi i sinu Ikaru, bežeći od Minosovog proklestva, napravio krila od perja i voska da uzlete preko morskih prostranstava.

Za ovo ostrvo vezana je i legenda o Minotauru


minos.jpg
Minotaur


čudovištu sa čovečjim telom i glavom bika, koji je živeo u knososkom lavirintu. Car Minos je, kako nas legenda opominje, bio kažnjen ne ispunivši obećanje kada je stupio na presto. Trebalo je da žrtvuje belog bika iz mora koga su bogovi poslali u znak podrške njegovoj vladavini. Kada je čuo da je bika zadržao za sebe, Posejdon je učinio da se Minosova žena strasno zaljubi u prelepu žiovotinju. Plod nedolične ljubavi bilo je čudovište Minotaur, pola-bik, pola-čovek, koga je razljućeni Minos zatvorio u Lavirint. Svake godine vladar Minos prinosio je nemani žrtve po sedam mladića i devojaka koje je dovodio iz Atine.

Da bi oslobodio Atinjane od te pokore, na Krit je krenuo i lepi Tezej, najveći heroj Atike. Pred polazak na put, prema legendi, rekao je ocu Egeju da će, ukoliko ubije Montaura, prilikom povratka razviti bela jedra.

Na izazovnom putu sve se srećno završilo po Tezeja. Ubio je Minotaura,



minotaur-theseus-2.jpg
Tezej ubija Minotaura


a uz pomoć Minosove kćeri Arijadne lako je izašao iz lavirinta.

labyrinth.png
Lavirint u Messari

Na povratku kući posetio je i dva ostrva, Naksos i Delos.

Na njegovu nesreću, valjda u prevelikom ushićenju zbog pobede, zaboravio je na obećanje dato ocu da će kao simbol pobede nadomak Atike razviti bela jedra. Kad je Egej, još u daljini, ugledao lađu sa crnim jedrima pomislio je da mu je sin ubijen i u očajanju bacio se sa visoke litice u more koje se od tada zove Egejsko.

O tome Krićani i danas pričaju dalekom namerniku dok ga vode između legendi i stvarnosti starog grada Knososa. Udaljen je svega pet kilometara od najvećeg kritskog grada Irakliona, potiče iz 16. veka pre nove ere i predstavljala je centar minojske civilizacije.

Verovatno bi Knosos zauvek ostao u tišini i zaboravu da nije bilo engeskog arheologa Artura Džon Evansa.
Njegovu znatiželju prvo je privukao brežuljak Kefala, a pošto je otkrio prve tragove Minosove palate punih trideset godina, od 1898. do 1928, nastavio je potragu za davno iščezlom civilizacijom. Najvažnije njegovo otkriđe svakako je kraljevska palata sagrađena pre više od četiri hiljada godina, činile su je hiljadu i trista prostorija od toga 800 odaja.

- Nekada je palata bila prijatno prebivaliište sa velikim brojem prostorija, predvorja, stepeništa, unutrašnjih dvorišta sa razvijenim sistemom vodovoda i hlađenja. Zemljotresi i vulkanske erupcije uslovile su propast minojske kulture 1450. godine pre nove ere, koja nikada više nije mogla da se obnovi.

U nacionalnom muzeju u Iraklionu jedna od velikih atrakcija je nadaleko poznati zlatni, pečatni prsten kralja Minosa, koji je pre 70 godina u blizini Knososa slučajno pronašao jedan pravoslavni sveštenik. Kada su Artur Evans i kustosi muzeja došli da ga vide, sveštenik je rekao da ga je izgubio. Potomak sveštenika koji je pronašao prsten, odlučio je da ga pokloni muzeju.

hana-crete-minos-ring.jpg
Prsten kralja Minosa



Eto malo....Naravno, vrhovni bog Zeus ( Zevs ) je samo spomenut u ovoj kratkoj priči.
On zaslužuje POSEBNO poglavlje. O njemu ćemo u nastavku....
 
Puno puta sam putovala preko agencije Kalodukas,pa smo i ovog puta sve odradili preko njih obzirom da su se pokazali kao pouzdani.

Na ovom sajtu (www.kalodoukas-alacarte.com) mozes videti koji su to hoteli sa kojima oni saradjuju,a mozes da vidis da li imaju slobodnih termina i da li se to uklapa sa tvojim planom putovanja.

Biras sam koliko zvezdica zelis i koji tip usluge ti uopste odgovara.

Izaberes,i odes kod njih u agenciju da ti oni bukiraju hotel i karte za trajekt.
Izdaju ti vaucere i sa time u ambasadu.
Ti mozes u principu i sam bukirati,ali obzirom da su ti za ambasadu potrebni vauceri i kopije originalnih karti za trajekt...to se u zemlji Srbiji radi preko agencija.
Mislim da ove usluge(organizacija individualnih putovanja) pruza i Travelhouse
 
Jedno od najvećih doprinosa Krita čovečanstvu je kritska ishrana, za koju se veruje da je najvažniji deo mediteranske ishrane. Dugovečnost, zajedno sa najnižim mortalitetom, Krićani su postigli njihovom ishranom, čiji su koreni stari koliko i vreme. Krićani jedu šta god im zemlja ponudi: voće, povrće,divlji zeleniš, žitarice, mlečne proizvode i hleb. Jelovnik je upotpunjen sezonskim biljem, zaslađenim medom i u pratnji izvrsnog domaćeg vina. Meso ne čini veliki deo dnevne ishrane.


Model kombinacije krićanske ishrane stvara idealnu ravnotežu prirodnih proizvoda koji snabdevaju čoveka svim hranljivim sastojcima koji su mu potrebni da bi bio zdrav. Danas širom Krita, Krićani teže da sačuvaju običaj načina ishrane svojih predaka i da ih zaveštaju modernom svetu.

Planinskim i obalskim predelima regije Hanje, organsko gajenje nudi vrhunski kvalitet povrća, voća, ulja, vina, suvog grožđa i žitarica. Čisto maslinovo ulje izuzetnog kvaliteta je suština njihove ishrane i pravi se jednostavnim gnječenjem maslina bez začina i aditiva, čineći ga blagotvornim za srce i poboljšava rad mnogih vitalnih organa.
Vino je nezamenljiva pratnja obroku i element druženja, i potiče od domaće loze prilagođene klimatskim uslovima ostrva i bogato je antioksidantima. Njegova kultivacija proteže se 4000 godina unazad.

Čuveno je maslinovo ulje Apokoronasa, Kisamosa i planine Selino, a za jedno od najboljih vina se smatra da je iz Kisamosa.


Agrumi (limun, pomorandža, mandarina) najboljeg kvaliteta se proizvode u Apokoronasu i Kidoniji, kesten u Kisamosu, a kikiriki u dolini Georgiupolisa.

Brdsko-planinska i planinska oblast Hanje nudi karakteristične proizvode, aromatično bilje i trave koji su deo važne tradicije sa dosta terapeutskih svojstava i korišćenja u praktičnoj medicini, a koriste se i kao začini.

Uprkos činjenici da Krićani ne piju mleko u velikim količinama, to nadoknađuju konzumiranjem sireva i kačkavalja kao što su Graviera, Kefalograviera, Antotiro, Mizitra i Staka, koji su važni izvori kalcijuma i proteina visoke, hranljive vrednosti i dobijaju se od kozjeg i ovčjeg mleka od ispaša stada sa prirodnih pašnjaka.

fromages.jpg
Nekoliko vrsta sira Graviera, najukusniji sir koji sam ikada i igde probao

Recept za čuveni ''Dakos'' - najčešće jelo Krićana :

Potpuno suv hleb se zamoči na kratko u vodu da omekša, zatim se namaže Mizitrom ( u našim uslovima sitnim sirom, koji mi u Vojvodini zovemo švapski ) , zatim se narenda odgore paradajz, i po želji malo i beli luk. ( Može i obrnuto, prvo paradajz, pa odgore sir ) I na kraju prelije sa malo maslinovog ulja.
Kada ovako nešto pojedete ujutro, garantovano niste gladni do uveče...


dakos_499.jpg
Dakos

Pčelarstvo se zasniva na čuvanju i gajenju pčela u oblastima sa jedinstvenom vegetacijom i endemičnim biljkama, dok je proces dobijanja meda prirodan, bez visokih temperatura koje bi ubrzale degradaciju vitamina.

Selino i Sfakia su poznati po odgajanju pčela, nalaze se u planinskim predelima u kojima se proizvodi med visokog kvaliteta.

Probajte neiscrpne raznovrsnosti kritske “ambrosije”, Dakos, puževi Burburistus (pohovani puževi koji se kasnije prže), Staka, Kakavia, Lokal, divlji Rifi (jaretina) i zečetina.

Uživajte u “nektaru” koji kritski vinogradi nesebično nude i olakšajte probavu ohlađenom cikudiom (Rakija) i toplom erondom. Legenda kaže da je čak i otac bogova, Zevs, odgajan na nektaru- ambrosiji, na planini Idi na Kritu.


50072125.JPG
ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ
 
Ne zalazim baš mnogo u Retimno, iako ga obožavam, jer mi tamo radi moja bivša devojka Sara, pa rizikujem da budem propušten kroz šake ( najmanje ) ....

U celoj regiji je najbolji klub Juke Box u Agia Galini, na južnoj obali. Ako iznajmite kola, nemojte propustiti. Ali planirajte da ostanete do zore. Neće vas ni pustiti da izadjete ranije, ili će vas barem smatrati čudacima. Ima cca 100 km, ali VREDI svakog kilometra.

Ne znam koliko imaš godina, i šta je za tebe provod, ali svakako ne treba propustiti Rock Cafe u starom gradu Retimna.

Što se tiče restorana, neprikosnoven je Sypmosium u starom gradu, gde treba obavezno probati ''Arni Kleftiko'' - ukradeno jagnje - jagnjetinu, ispod sača, pripremljenu sve zajedno sa feta sirom i svim povrćem koje im dodje pod ruku. Priprema se najmanje 3 sata, pa je sve tako meko da se topi u ustima.

Recept potiče od pobunjenika protiv Turaka, koji su se krili po brdima, i tamo nisu imali hrane, ali su im meštani obavezno nedeljom ostavljali na skrovitom mestu sve što bi im preostalo, a da ne ostanu gladni. Tako je nastalo ovo jelo. Staviš šta ima, pa kako ispadne.....
 
muphy:
Puno puta sam putovala preko agencije Kalodukas,pa smo i ovog puta sve odradili preko njih obzirom da su se pokazali kao pouzdani.

Na ovom sajtu (www.kalodoukas-alacarte.com) mozes videti koji su to hoteli sa kojima oni saradjuju,a mozes da vidis da li imaju slobodnih termina i da li se to uklapa sa tvojim planom putovanja.

Biras sam koliko zvezdica zelis i koji tip usluge ti uopste odgovara.

Izaberes,i odes kod njih u agenciju da ti oni bukiraju hotel i karte za trajekt.
Izdaju ti vaucere i sa time u ambasadu.
Ti mozes u principu i sam bukirati,ali obzirom da su ti za ambasadu potrebni vauceri i kopije originalnih karti za trajekt...to se u zemlji Srbiji radi preko agencija.
Mislim da ove usluge(organizacija individualnih putovanja) pruza i Travelhouse

Hvala, hvala! Ali to ce mi trebati sledece godine. :)
 
Nije to baš tako blizu. To se desilo gore u klancu Doxaro. Tri vatrogasca su poginula, pošto je vetar iznenada promenio pravac i oni su ostali zarobljeni. Grad nije nijednog trenutka bio ugrožen. Požar je inače označen kao malih dimenzija opasnosti. Jedino je splet okolnosti doveo do tragedije.

Nije Krit tako jako ugrožen od požara zbog strukture drveća. Preovladavaju Platani koji su inače slabo upotrebljivi za loženje jer su vlažni. I četinari su sa malim procentom smole.
Jedino taj jak vetar pravi problem, pošto se požar brzo proširi.

Ne brini, prošlo je...
 

Back
Top