Gde vozi najsporiji voz u Evropi, čija je prosečna brzina 36 km/h?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.370
Putovanje vozom je veliki trend poslednjih godina.
Za mnoge putnike to nije samo prevozno sredstvo, način da se stigne od tačke A do tačke B, već iskustvo koje često ostaje najlepši deo putovanja.

Glacier Express u Švajcarskoj je ponosan na taj nadimak. Prosečna brzina mu je 36 kilometara na sat.
Ovaj samoproglašeni „najsporiji ekspres voz na svetu“ povezuje popularne švajcarske destinacije – Cermat i St. Moric. Kao i mnogi švajcarski vozovi, Glacier Express radi nesmetano, uprkos svojoj stenovitoj planinskoj ruti. Prelazi 291 most i prolazi kroz 91 tunel. Konačno, penje se na prolaz Oberalp, koji se nalazi na 2.044 metra nadmorske visine – i to tokom cele godine, čak i kada ima snega. Za ovu železničku trasu mnogi kažu da je pravo inženjersko čudo, a podjednako impresivna je i unutrašnjost voza, gde putnici mogu da uživaju u meniju koji nudi hranu, grickalice, fino vino i popodnevni čaj, sve dok pogled leti ka alpskoj divljini kao moćan magnet.
1707898643-glacier-express-1337247_1280-1024x505.jpg


Jedna od početnih/krajnjih tačaka Glacier Expressa, St. Moric je pravi raj za sve one koji se bave zimskim sportovima (grad je bio domaćin dve Zimske olimpijske igre). Ali ako ne volite skijanje ili snoubord, umesto toga možete se odlučiti za planinarenje, brdski biciklizam ili čak spuštanje niz poznatu stazu za bob. Za one koji baš i nisu ljubitelji znojenja ili adrenalina, St. Moric ima niz prodavnica, grand hotela i zaista sve što vam je potrebno da se opustite sa stilom.

Glacier Express vozi između St. Morica i Cermata, ali ne morate da počnete svoje putovanje na tim stanicama. Za mnoge putnike, grad Hur je odlična polazna tačka. Često ga nazivaju najstarijim gradom u Švajcarskoj, sa arheološkim nalazištima koji datiraju hiljadama godina unazad. Neobičan Stari grad bez automobila je dobro očuvan i odlično mesto za šetnju. Ovde ćete naći najveću koncentraciju restorana i barova u zemlji i najveći tržni centar između Ciriha i Milana.

putovanje-vlakom-kroz-prirodu-768x512.jpg


Cermat, druga glavna početna/krajnja tačka Glacier Expressa, visoko je rangiran među najboljim švajcarskim odmaralištima. Pored odličnog skijanja, planinarenja i penjanja, ovde možete videti i Materhorn — mitsku planinu koja je želja svakog pravog alpiniste. Ono što je posebno u ovom gradu je to što su ovde zabranjeni automobili, a zbog blizine Italije, Cermat ima izražen kosmopolitski duh.

Od prelepih drvenih kuća, šarmantnih kafića do luksuznih prodavnica – ovaj skriveni raj smešten duboko u srcu švajcarskih Alpa će vas oduševiti i naterati da se vraćate iznova i iznova, u različito doba godine

1707898521-shutterstock_406516603-1024x683.jpg

(pun kufer)
 
Ovo je vrlo lepo, voleo bih da se provozam, fenimenalna priroda i pejsaži!
Inače ne volim da se vozim vozom kao ni autobusom ni avionom ali na žalost to su prevozna sredstva koja imamo na raspolaganju u vremenima u kojima živimo.
Vozom sam se vozio dosta kao vrlo mladi tinejdžer, bila je direktna linija Beograd-Malme preko Istočnog bloka(Madjarska, Čehoslovačka, DDR) sa svraćanjem svugde uz put, voznja dva dana i jedna noć, spavanje u tzv “kušet kolima” kada kondukter dodje, razmesti krevet i postavi posteljinu. Vozio sam se na toj liniji jedno 10-ak puta i mrzeo je iz dna duše ko što sam mrzeo i istočni blok i da uopšte idem tamo.
Rekordno sporo putovanje je bilo jedne noći iz Niša za Beograd, voz je pošo u 9 uveče a stigo u 8 ujutru, i to je bila volšebna zemlja Jugoslavija.
U Indiji sam se isto vozio dosta vozom i tamo oni retko kad kasne ali je doživljaj specijalan kao i sve u Indiji.
U Švedskoj pak vozovi non stop kasne, pogotovo zimi(barem je tako bilo dok sam živeo tamo). Onda je haos sa kašnjenjem i oni to opravdavaju hladnim vremenom iako na primer u južnom delu Švedske skoro nikad ne pada sneg i prosečna zimska temperatura je plus 5 Celzijusa.
 

Back
Top