Крију од народа- Душан Јањић: "Споразум са Европљанима доста неповољан"

Пази сад, Члан 21.:

Члан 21​
Концесије Србије за индустријске производе
1.Царине на увоз у Србију индустријских производа пореклом из Заједнице, осим оних наведених у Анексу I, укидају се ступањем на снагу овог Споразума,
2.Дажбине које имају исто дејство као царине на увоз у Србију индустријских производа пореклом из Заједнице.укидају се ступањем на снагу овог Споразума
3.Царине на увоз индустријских производа у Србију пореклом из Заједнице, наведене у Анексу I, постепено ће се смањивати и укидати у складу са временским распоредом наведеним у том Анексу.
4.Количинска ограничења и мере које имају исто дејство на увоз индустријских производа у Србију пореклом из Заједнице укидају се ступањем на снагу овог Споразума.

Укидањем царине се по том основу смањује буџетски прилив а и основица за обрачун пореза је нижа па ће буџет и по том основу бити тањи.
Треба ли да набрајам шта се све из тог ''лонца'' финансира?
Ајде: образовање (па да видимо колико ће онда студената бити на буџету и квалитет ''добро'' плаћених предавача), култура, здравствена заштита (има да раде врачеви пуном паром - боље од скенера, ултразвука, МР...), спорт, одбрана, полиција, социјална давања, капиталне инвестиције и још много тога.:shock:
 
А шта ли овај члан може да значи?
Да ли су читали шта потписују или је ово нека цака да им не дирају банкарске рачуне???

Члан 48​
Примена овог Споразума неће утицати на примену одредаба права Заједнице на Канарска острва.
 
I dalje je tajna kakvu nam je sudbinu skrojio potpisani sporazum sa EU. Predstoji uništenje delova domaće proizvodnje


BEOGRAD - Naš pregovarački tim koji je radio na sporazumu sa Evropskom unijom radio je za interese uvoznih lobija, i to je razlog zbog kojeg srpska javnost ne zna na kakav je dokument, u stvari, vicepremijer Božidar Đelić stavio svoj potpis, tvrdi direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić, dodajući da je sporazum sa Evropljanima veoma nepovoljan, naročito za srpske proizvođače.

Zanimljivo je da odgovor na pitanje zašto se taje najvažniji detalji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) nije imala ni direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević. Pravdajući se da nije znala da na sajtu Kancelarije nije objavljen Sporazum u celosti, ona je obećala da će već od ponedeljka građani Srbije imati priliku da pročitaju i anekse SSP.

Janjić u skrivanju SSP od javnosti ne vidi slučajnost već pokušaj da se prikrije da je naš pregovarački tim isključivo radio za interese trgovačkih lobija, što, prema njegovom mišljenju, upravo dokazuje sadržina aneksa SSP, koji sada ne mogu da se menjaju. Jedna od njegovih osnovnih zamerki tiče se proizvodnje nuklearne energije, koja uopšte nije definisana u SSP.

- Grčkoj je takođe zabranjeno da proizvodi tu energiju, ali je zato na ime kompenzacije dobila izgradnju autoputeva, samim tim i razvoj turizma, kako bi mogla da plaća električnu energiju. Rezerve lignita Srbiji su dovoljne za još narednih sedam godina, pa lako od zemlje izvoznice, ali sa ovom stopom rasta, možemo postati zemlja uvoznica struje. Ogromne rezerve uglja smo izgubili na Kosovu i nemamo mogućnost da proizvodimo jeftinu energiju, osim da idemo na nuklearnu, čemu se Evropa protivi - objašnjava Janjić, dodajući da je i Srbija, po ugledu na Grčku, morala da po odbijanju predloga traži neku kompenzaciju.

Ukazujući da je SSP za sve zemlje tipski, a da se posebne odredbe i detalji definišu aneksima, Janjić dodaje da oni ne predviđaju da Srbija prodaje u EU svoje seme za žito, kukuruz, bundevu, što su za nas bili važni proizvodi.

- Bez podrške EU, više nećemo biti konkurentni po kvalitetu i ceni, ali nećemo biti jedini, tako je već uništena proizvodnja semena u Mađarskoj, pa se sada EU uglavnom snabdeva semenom iz Amerike! Sada saznajemo od Dinkića i Đelića da će Srbija izvoziti više šećera nego što ga proizvodi. Pitanje je da li to znači da ćemo zasaditi još šećerne repe, ili će se neke firme baviti reeksportom - primećuje Janjić.

Kada je reč o poljoprivrednim proizvodima, direktorka Kancelarije kaže da je izvoz srpskih proizvoda, pa i poljoprivrednih, dozvoljen na tržište EU, sa izvesnim ograničenjima.

- Postoji pravilo iz 2001. godine koje se odnosi na osetljive proizvode, a njih je između jedan i dva odsto, na koje se primenjuju autonomne trgovinske mere. To znači da postoje kvote za proizvode kao što su šećer, vino... Od momenta stupanja na snagu SSP te autonomne trgovinske mere postaju ugovorna obaveza, ali ono što smo dosad imali pravo da izvozimo, imaćemo i nadalje - ističe Miščevićeva. Ona negira da SSP daje prednost genetski modifikovanoj hrani, napominjući da je i u EU ta oblast strogo kontrolisana.

PLASTIČNE JABUKE I MEGAĆURKE

Dušan Janjić konstatuje da je u SSP sporna i oblast poljoprivrede jer se daje prednost genetski modifikovanoj hrani.
- Standardi EU su takvi da je većina hrane genetski modifikovana, a ako to prihvatimo, kao i tehnologiju, onda to čeka i nas. U EU je jesti zdravu hranu privilegija bogatih, dok ostali jedu ovu modifikovanu, koja nije štetna, ali nije ni zdrava. Kako može ćurka od 40 kilograma da bude normalna ili jabuka koja ne miriše? - ističe Janjić.

http://www.kurir-info.co.yu/clanak/kurir-03-05-2008/kriju-od-naroda


I meni je bilo muka da sve ovo pročitam.

Informativni mrak u Srbiji se odavno može "opipati" i ja bih samo da dodam reči našeg vrlog predsednika koje tačno opisuju kako se našem narodu plasira sprovođenje "puta u Evropu" i "demokratije":

"Izjave evropskih zvaničnika veoma često su površne, bez ikakvog ozbiljnijeg analiziranja situacije u Srbiji, pa čak i kad žele da podstaknu proevropske procese, oni ne razumeju da time, u stvari, podstiču antievropske snage u Srbiji." I dodaje:
"Godinama ja govorim njima da bi bila velika pomoć za evropsku budućnost Srbije da ponekad ne govore."

Toliko o transparentnosti... i DEMOkratiji...

Ma, muka mi je više! :evil:
 
А шта ли овај члан може да значи?
Да ли су читали шта потписују или је ово нека цака да им не дирају банкарске рачуне???

Члан 48​
Примена овог Споразума неће утицати на примену одредаба права Заједнице на Канарска острва.
Kanarska ostrva su deo Španije i ovim članom se verovatno obezbeđuje podrška članica unije u slučaju pokušaja da se otcepe.
 
nema nuklerake, nisu te detalje ispregovarali
i seme za bundevu
ko koga ovde za.ebava:lol::lol::lol::lol:

elem, postoje kvote,
pa što nije Dule rekao da mi sa našom proizvodnjom ne možemo ni da ispunimo te kvote, sad su nam krivi što su nam "postavili letvicu suviše visoko" pa smo frustrirani zbog nemogućnosti ispunjenja istih:lol:
vino, govedina, mislim da je 40% ispunjeno od mogućeg, krmetinu ne možemo kad hara kuga i boleština po srpskim svinjcima, jedino šećer ide potpuno, mislim 220 hiljada tona

daj sta pricas gluosti. mi te kvote ne mozemo da ispunimo jer su uslovi postavljeni tako da odgovaraju samo njihov im proizvodjacima hemijskih proizvoda.

recimo imaju pravila kakav oblik mora paradajz da ima i pravilo o zakrivljenosti krastavca. tj krastavac mora da bude skroz prav ako je zakrljiven ne moze da se prodaje. i tako nas zakrivljeni krastavac nema prodju a njihov pravi genetski modifikovani moze i kod njih i kod nas.

to su te smicalice i cake koje vi ddemokrate uporno krijete od javnosti.
 
А ово:
Члан 33​
Заштита ознака географског порекла за производе пољопривреде и рибарства и прехрамбене производе, са изузетком вина и алкохолних пића

2.Србија ће на својој територији забранити сваку употребу имена заштићених у Заједници за сличне производе који не задовољавају услове за коришћење ознаке географског порекла. Ово ће се примењивати чак и када је наведено право географско порекло, када се конкретна географска ознака користи у преводу, када је име праћено изразима попут „врста”, „тип”, „стил”, „имитација”, „метод” или другим изразима тог типа.

4.Жигови чија употреба одговара ситуацији наведеној у ставу 2. овог члана, а који су регистровани у Србији или стечени употребом, неће се више користити пет година након ступања на снагу овог Споразума. Међутим, ово се неће примењивати на жигове регистроване у Србији или жигове стечене употребом, а који су у власништву држављана трећих држава, под условом да нису такве природе да могу на било који начин да заведу потрошаче у погледу квалитета, карактеристика и географског порекла робе.

Неко ми рече да су Словенци заштитили назив ''Шљивовица'', ''Ајвар''... Где ли би то могло да се провери; шта све од робних марки и назива нећемо смети да користимо на нашим производима?
 
Pročitajte ovaj tekst Dušana janjića. Posebno boldovan deo.

Janjić: Ban pod pritiskom

Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić ocenjuje da se generalni sekretar UN nalazi pod pritiskom jer do 15. juna mora da donese odluku da li će i u kom obliku misija UNMIK-a ostati na Kosovu i da li će i u kom obliku priznati misiju EU Euleks.

Slovenački šef diplomatije Dimitrij Rupel predviđa da će narednih nedelja biti još nekoliko razgovora o tome kako dalje rešavati stvari na Kosovu".

Rupel međutim nije naveo više detalja kako o novim idejama, tako ni o razgovorima. Međutim, Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže da je generalni sekretar UN u sendviču između članica Saveta bezbednosti koje su već priznale nezavisnost Kosova i onih koje se tome protive, pa da se može pretpostaviti da će UN tražiti mogućnost za opstanak UNMIK-a kao kancelarije u Njujorku koja će imati oficire za kontakte sa srpskom zajednicom.

"Ja očekujem da će Ban Ki Mun predložiti neku vrstu posrednika. Nije nemoguće da to opet bude neka trojka, ili možda samo jedan čovek koji bi pokušao da predloži nešto što bi Ban Ki Munu bio osnov ili alibi za odluku. Jako je rano reći kakva odluka, ali je izvesno da se o pitanju statusa neće pregovarati i da se maksimalno može pregovarati o pitanjima standarda, imovine, povratka Srba i o pitanjima neraščišćenih odnosa iz bivše zajedničke države", kaže Janjić.

On smatra da je sasvim moguće da u narednih 20 godina Kosovo ne bude deo UN i da funkcioniše kao Tajvan, ali naglašava da je to nepovratan proces.

On kaže da ga jake reči premijera Koštunice i ministra za Kosovo Samardžića ne plaše i da im nimalo ne veruje. "Oni jednostavno nemaju viziju i kapacitet za primenu svojih reči", kaže Janjić.

„Ako bi sudili na osnovu njihovog kapaciteta, nije čak nemoguće da Kosovo pod njima dobije i punopravno članstvo u UN. Jednostavno, pokazalo se da su to ljudi jaki na rečima, a slabi na pritiske, bilo da su to pritisci unutrašnje politički ili od finansijera ili spoljno politički. Ispada da u ovoj eliti nema nikoga ko nema nekog kontrolora napolju", rekao je Janjič.

On ocenjuje da je srpskim pregovaračima do sada za rukom polazilo samo ono za šta su imali podršku Rusije, ali ističe da su i Rusi potpuno svesni da razgovora o statusu Kosova više neće biti.

Slično piše i londonski Tajms koji navodi da bi Ban Ki Mun mogao da imenuje Francuza Žan Mari Geno za svog novog posrednika između Beograda i Prištine.
 
daj sta pricas gluosti. mi te kvote ne mozemo da ispunimo jer su uslovi postavljeni tako da odgovaraju samo njihov im proizvodjacima hemijskih proizvoda.

recimo imaju pravila kakav oblik mora paradajz da ima i pravilo o zakrivljenosti krastavca. tj krastavac mora da bude skroz prav ako je zakrljiven ne moze da se prodaje. i tako nas zakrivljeni krastavac nema prodju a njihov pravi genetski modifikovani moze i kod njih i kod nas.

to su te smicalice i cake koje vi ddemokrate uporno krijete od javnosti.

ja ne znam koje su kvote na krastavce, i to nisam ni navodio, a ti po običaju nisi našao ništa u mom postu pa širiš temu i razvodnjavaš diskusiju.
1. Da li je kvota na izvoz šećera iz Srbije preko 200 000 tona?
Da li mi tu kvotu ispunjavamo? Ispunjavamo i to je jedino što max. iskorištavamo
2. Da li je odobrena kvota na izvoz govedine iz Srbije
Srbija nema dovoljno i ne može da iskoristi ponuđeno i treba joj 3-5 godina da to realizuje http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=08&dd=01&nav_category=9
3. izvoz vina, odobreno 63 000 hektolitara http://www.poslovnimagazin.biz/vesti/izvoz-vina-u-eu-sansa-za-srbiju-1-1172
mi izvezli 40%

a te kvote nisu ograničenja da neko ne može da izveze 5 puta od odobrenih kvota, već je reč o bescarinskim olakšicama koje se svake godine polovično iskorištavaju.
 
Srbija mora da razmišlja o povećanju proizvodnje i smanjenju uvoza - tek tada povećanje izvoza i kvote dolaze na red. Smatram da je jedan od osnovnih razloga loša monetarna politika - održava se stabilnost na iluziji zvanoj "jak dinar". Najsmešnije mi je kada skoro sve svetske valute depresiraju u odnosu na evro, a dinar navodno jača. Evro je jedini proizvod koji je pojeftinio u Srbiji. Ne znam samo ko ima veći uticaj na to - uvoznički lobi ili strane banke - pošto i jednima i drugima odgovara ovakva situacija.Proizvođači, pre svega poljoprivredni, ne mogu biti konkutentni u takvim uslovima - još jedna bitna stavka su i velike subvencije na zapadu u ovoj oblasti.

Biće interesantno videti šta piše u aneksima, posebno me zanima deo o semenu.
 
Poslednja izmena:
ja ne znam koje su kvote na krastavce, i to nisam ni navodio, a ti po običaju nisi našao ništa u mom postu pa širiš temu i razvodnjavaš diskusiju.
1. Da li je kvota na izvoz šećera iz Srbije preko 200 000 tona?
Da li mi tu kvotu ispunjavamo? Ispunjavamo i to je jedino što max. iskorištavamo
2. Da li je odobrena kvota na izvoz govedine iz Srbije
Srbija nema dovoljno i ne može da iskoristi ponuđeno i treba joj 3-5 godina da to realizuje http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=08&dd=01&nav_category=9
3. izvoz vina, odobreno 63 000 hektolitara http://www.poslovnimagazin.biz/vesti/izvoz-vina-u-eu-sansa-za-srbiju-1-1172
mi izvezli 40%

a te kvote nisu ograničenja da neko ne može da izveze 5 puta od odobrenih kvota, već je reč o bescarinskim olakšicama koje se svake godine polovično iskorištavaju.



Ovo gore napisano je u stvari kljucni problem.
Visoke kvote za izvoz su nam odobrene od strane EU, a mi ne mozemo da postignemo ni pola od toga da izvezemo.
Verovatno je i to deo antisrpske zavere, postaviti nekom visoke kvote a da znas da on ne moze ni trecinu toga da postigne.
Samo mi nije jasno kako bi tek trgovali sa onolikom rusijom ako bi se ona nekada zainteresovala za trgovinu sa nama.
 
А ово:
Члан 33​
Заштита ознака географског порекла за производе пољопривреде и рибарства и прехрамбене производе, са изузетком вина и алкохолних пића

2.Србија ће на својој територији забранити сваку употребу имена заштићених у Заједници за сличне производе који не задовољавају услове за коришћење ознаке географског порекла. Ово ће се примењивати чак и када је наведено право географско порекло, када се конкретна географска ознака користи у преводу, када је име праћено изразима попут „врста”, „тип”, „стил”, „имитација”, „метод” или другим изразима тог типа.

4.Жигови чија употреба одговара ситуацији наведеној у ставу 2. овог члана, а који су регистровани у Србији или стечени употребом, неће се више користити пет година након ступања на снагу овог Споразума. Међутим, ово се неће примењивати на жигове регистроване у Србији или жигове стечене употребом, а који су у власништву држављана трећих држава, под условом да нису такве природе да могу на било који начин да заведу потрошаче у погледу квалитета, карактеристика и географског порекла робе.

Неко ми рече да су Словенци заштитили назив ''Шљивовица'', ''Ајвар''... Где ли би то могло да се провери; шта све од робних марки и назива нећемо смети да користимо на нашим производима?

Овакав мој одговор је само због твог аватара - надам се да није случајно одабран и да ћеш схватити поруку:

*******************************************************

Ово је само део мрачних времена која се на нас кезе из Новозаветног Откровења Јовановог, гл.13.; 16, 17 ...
 
Ово је само део мрачних времена која се на нас кезе из Новозаветног Откровења Јовановог, гл.13.; 16, 17 ...
Овога се највише плашим али се искрено надам да није реч о томе, мада...:cry:

''15. И би јој дано да даде дух икони звијериној, да проговори икона звијерина, и да учини да се побију који се год не поклоне икони звијериној.''______ На ово ми јако личи.
 
Recicu jos jednom.. Kostunica je podrzao ovaj sporazum pre godinu dana!
Daj vise mante se ove price, svaki sporazum sa EU ne moze biti nepovoljan za Srbiju... Srbija je dobila...

Ovaj sporazum je napisan pre godinu dana.. Nije za 1 dan kako neki zamisljaju... Kosovo nije dobilo *ne zavisnost* tada...

I hocete li mi odgovoriti... Zasto je DSS podrzao taj sporazum a sada ga ne podrzava???

Za sve patriote... ZA DS!
 
Evo,doslo na red da malo splasne ova ''EUforija'' oko ovog cuvenog SSP i svih njegovih blagodeti.Sada kada neko kao Janjic kaze istinu,odmah je placenik neciji i to ni manje ni vise nego radikala.Ovce su uvek postojale da bi ih neko sisao.Do juce,bolji zivot,nova radna mesta,truc truc,bla,bla,bla,a sada malo ispod zita,te uvoznicki lobi,domaca proizvodnja i proizvodjac pa,pa itd.I malo jos na usput genetske modifikovane hrane,cisto da nam ''poboljsaju'' genetiku.A onda ovcice kazu URAAAA!!!
 
Спрем'те се, спрем'те...............за Пингвина:

Члан 75​
Интелектуална, индустријска и комерцијална својина​

2.Од ступања на снагу овог Споразума, уговорне стране ће, у погледу признања и заштите интелектуалне, индустријске и комерцијалне својине, узајамно гарантовати привредним друштвима и држављанима уговорних страна, третман не мање повољан од оног који уговорне стране гарантују било којој трећој држави у складу са билатералним споразумима.
3.Србија ће предузети неопходне мере како би најкасније 5 година од ступања на снагу овог Споразума обезбедила ниво заштите интелектуалне, индустријске и комерцијалне својине који је сличан нивоу који постоји у Заједници, укључујући и делотворна средства за спровођење тих права.;)

Или 'дрешите кесу за софтвер.:rolleyes:
 

Back
Top