Доста је!



Bošnjak Armin Hodžić ušao u Hrvatski sabor, predstavljat će 5 nacionalnih manjina

Pogledajte prilog 1533102

18. travnja 2024

Armin Hodžić pobijedio je u 12. izbornoj jedinici i predstavljat će albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.

Prema rezultatima nakon 97.07 posto obrađenih biračkih mjesta, Hodžić je osvojio 3135 glasova, dok je Ermina Lekaj Prljaskaj dobila 2116 glasova.

Natjecali su se i Šoip Šoipi, koji je dobio 1323 glasa, te Sulejman Tabaković, koji je osvojio 112 glasova.

Inače, Lekaj Prljaskaj bila je zastupnica u parlamentu Hrvatske više od osam godina, odnosno od parlamentarnih izbora koji su održani krajem 2015., podsjeća Index.hr. Tad je pobijedila sa samo pet glasova razlike u odnosu na Idrisa Sulejmanija./HMS/
E, pa šta sad? Kako se sve okrenulo! Zar ne vidite da je ovo samo pokazatelj raznolikosti i inkluzije u politici?

Ako se nekom ne sviđa, neka razmisli zašto ljudi biraju Hodžića.

Možda zato što je on predstavnik različitih zajednica, a ne samo jednog uskog interesa.

Ajde, svi se malo opustite i pogledajte širu sliku, umesto da se hvatate za detalje i podstičete tenzije.
 
Као wannabe поданик лажног цара Путинка Малог, Адмирал Лошо се најзад обрео и на Балкан инфу [гле чуда, стари сарадник службе Чмарић је баш пре два дана гостовао у популарном хрватском подкасту Inkubator код Ратка Мартиновића] где, између осталог, овај легендарни хрватски адмирал износи и своја (десничарска) запажања у вези избора у својој Хрватској.

 
Poslednja izmena:

1713691891401.png

Šef IDS-a: Bliže su nam lijeve opcije. Zastupnik s liste DP-a: Sve je moguće


Šef IDS-a: Bliže su nam lijeve opcije. Zastupnik s liste DP-a: Sve je moguće


11:15, 21. travnja 2024.

JOŠ UVIJEK traju pokušaji sastavljanja saborske većine nakon izbora, a reakcije na upozorenje Ustavnog suda, koji je Zoranu Milanoviću zabranio da bude mandatar i premijer čak i ako podnese ostavku, nisu prestale.

Ključni događaji:​

  • Na dva biračka mjesta se ponavljaju izbori. Ne mogu utjecati na ishod, ali mogu na datum kada će rezultati postati konačni
  • Željko Lacković, nezavisni zastupnik na listi Domovinskog pokreta, kaže da pregovori počinju sutra
  • Ustavni sud zabranio Milanoviću da bude mandatar ili premijer čak i ako podnese ostavku
  • Troje sudaca Ustavnog suda se ne slaže sa zabranom, kažu da je "duboko protuustavna"
  • Oglasio se šef Ustavnog suda, ponovno objašnjavao zašto Milanović ne smije biti mandatar
  • Milanović je rekao da Ustavni sud "priprema državni udar" te poručio građanima: "Ne bojte se"
  • Velik dio oporbe žestoko je kritizirao odluku Ustavnog suda
  • HDZ tvrdi da provodi konzultacije oko slaganja većine od 76 ruku, ali zasad je poznato tek da su se našli s manjinskim zastupnicima
  • Pojavila se ideja o anti-HDZ-ovskoj vladi ujedinjene oporbe koja bi u godinu dana osigurala poštenije izbore i raspustila se

Profesor ustavnog prava: Predsjednik ne može sudjelovati u kampanji, ali ne možete mu zabraniti sastavljanje vlade

Prof. dr. sc. Đorđe Gardašević s Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, smatra kako je upozorenje USUD-a 18. ožujka jasno postavio okvire.

"Ustavni sud je 18. ožujka dao upozorenje kako bi se predsjednik trebao ponašati u predizbornoj kampanji. Tu je postavio neke kriterije. Rekao mu je da ne smije sudjelovati u toj kampanji. Predsjednik ne smije sudjelovati u kampanji, pojavljivati se na skupovima niti smije zagovarati političku poziciju te stranke. Tu su okviri bili dosta jasno postavljeni još od 18. ožujka", rekao je za HRT.

Iako, kako kaže, ima "neke primjedbe na tumačenje koje je USUD tamo iznio".

“Ustavni sud je 18. ožujka dao upozorenje kako bi se predsjednik trebao ponašati u predizbornoj kampanji. Tu su okviri bili dosta jasno postavljeni", rekao je.

Gardašević problem vidi u zadnjem priopćenju USUD-a gdje se predsjedniku brani sastavljanje Vlade u svojstvu mandatara, čak i ako da ostavku.
"Problem je zadnje priopćenje USUD-a koje je izazvalo velik interes javnosti. Problem u smislu kritičke misli o tome, s obzirom na to da je zaključeno, da predsjednik, čak i ako da ostavku - ne može sudjelovati kao mandatar u sastavu Vlade", rekao je.
"Ja mislim da predsjednik ne može sudjelovati u kampanji. On ne može kao predsjednik sudjelovati u tom postupku dok ne da ostavku. No, ukoliko da ostavku, ne vidim razloga da se njemu, njoj ili bilo kojem predsjedniku - ne omogući da mu se da podrška da sastavi Vladu. Iz toga proizlazi osnovni problem", dodao je.

IDS-ov Paus: Odluke hrvatskih institucija treba poštivati

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus izjavio je da se odluke hrvatskih institucija trebaju poštivati, referirajući se na odluku Ustavnog suda po kojoj predsjednik Republike Zoran Milanović ne može biti mandatar čak ni ako podnese ostavku.


Lacković s liste DP-a: Sve je moguće

Željko Lacković, nezavisni zastupnik na listi Domovinskog pokreta, osvojio je 4425 preferencijskih glasova. Lacković je naglasio da ostaje uz Domovinski pokret jer bi "sve drugo bilo pogrešno".

Lacković je za HRT rekao kako je klub zastupnika izabrao pregovarački tim u kojem su Penava, Radić i dva tajnika. Lacković je zadužen za jedan segment pregovora s drugim partnerima.

"Bitno je da se formaliziraju teme koje će biti na stolu. Znamo da neće pregovori ići lako i jednostavno. Vidjet ćemo koliko će biti spremnosti na popuštanje s drugih strana. Mi smo otvoreni za pregovore na obadvije strane i tu neće biti zapreke oko postizanja onih politika koje su u fokusu predizbornih obećanja Domovinskog pokreta", rekao je.

Naglasio je da se sutra održava Predsjedništvo Domovinskog pokreta nakon čega počinju pregovori. Uvjeren je da će se dogovor postići. Cilj je sastavljanje vlade i normalno funkcioniranje sustava, a ne ponavljanje izbora, naglasio je Lacković komentirajući pozive Možemo i Mosta u anti-HDZ koaliciju.
"Predsjedništvo DP-a dalo je jasne odgovore na pozive. Treba vidjeti kod sastavljanja vlade koje su političke snage dobile povjerenje građana, koje mogu prevaliti veći dio svog ideološkog korpusa jer sve je moguće, ali mora se posložiti taj međusobni odnos, a oni koji pozivaju mislim da ga nisu spremni niti u manjoj mjeri mijenjati od onog što imaju zacrtano u svojim ideološkim postavkama", rekao je Lacković.


Izbori se ponavljaju na dva mjesta, ali ne utječu na konačan ishod
U glasačkim kutijama nađen je višak glasačkih listića.
 
1713692321595.png

Bartulica: Znamo za što se zalažemo, ne trebaju nam lekcije

1713692338267.png


Prije 4 sata

"Svjesni smo da su građani nestrpljivi i žele što prije znati u kojem će smjeru politički život krenuti. Mi smo u Domovinskom pokretu svjesni svoje odgovornosti, bit ćemo na visini zadatka. Što se tiče daljnjeg tijeka naših pregovora, mi ćemo imati sljedećeg tjedna Predsjedništvo, gdje ćemo se detaljnije dogovoriti kako dalje. Mislim da ne pomaže da nam pojedinci, pogotovo s ljevice, dijele lekcije i dociraju što bismo trebali činiti, to ne olakšava situaciju, ponašaju se kao moralni pobjednici. Znamo za što se zalažemo i ne trebaju nam lekcije sa strane", rekao je jučer za HRT Stjepo Bartulica iz Domovinskog pokreta.

Šeparović: U ožujku sam rekao da Milanović može biti mandatar, ali...

Šef Ustavnog suda Miroslav Šeparović oglasio se jučer prvi put od petka kad je na presici nakon izvanredne sjednice suda objašnjavao da Zoran Milanović ne smije biti mandatar niti premijer.
Mnogima je bilo problematično što je Šeparović 18. ožujka, kada je Ustavni sud prvi put upozorio Milanovića, rekao da nakon izbora on može biti mandatar. Šeparović u izjavi za Al Jazeeru Balkans danas kaže da je to točno i ne bježi od toga. No ponudio je objašnjenje zašto je u petak Ustavni sud donio upozorenje koje je donio.
"Ali pogledajte pažljivo uz dodatak 'ako se bude držao Ustava i zakona'. Isto sam tada najavio da je teoretski moguće i poništenje izbora, poništenje odluke o davanju mandata i odluke sabora o izglasavanju povjerenja vladi ako ne bude poštivao upozorenje Ustavnog suda.
Nakon toga nije poštivao Ustav, nije poštivao upozorenje, nije odmah dao ostavku, već je sudjelovao u kampanji kao premijerski kandidat i otvoreno govorio da neće poštivati upozorenje Ustavnog suda. Takvim postupanjem sam se je isključio od mogućnosti da bude budući mandatar", rekao je Šeparović novinaru Al Jazeere Balkans Goranu Latkoviću.
 
Pogledajte prilog 1534583
Bartulica: Znamo za što se zalažemo, ne trebaju nam lekcije

Pogledajte prilog 1534585

Prije 4 sata

"Svjesni smo da su građani nestrpljivi i žele što prije znati u kojem će smjeru politički život krenuti. Mi smo u Domovinskom pokretu svjesni svoje odgovornosti, bit ćemo na visini zadatka. Što se tiče daljnjeg tijeka naših pregovora, mi ćemo imati sljedećeg tjedna Predsjedništvo, gdje ćemo se detaljnije dogovoriti kako dalje. Mislim da ne pomaže da nam pojedinci, pogotovo s ljevice, dijele lekcije i dociraju što bismo trebali činiti, to ne olakšava situaciju, ponašaju se kao moralni pobjednici. Znamo za što se zalažemo i ne trebaju nam lekcije sa strane", rekao je jučer za HRT Stjepo Bartulica iz Domovinskog pokreta.

Šeparović: U ožujku sam rekao da Milanović može biti mandatar, ali...

Šef Ustavnog suda Miroslav Šeparović oglasio se jučer prvi put od petka kad je na presici nakon izvanredne sjednice suda objašnjavao da Zoran Milanović ne smije biti mandatar niti premijer.
Mnogima je bilo problematično što je Šeparović 18. ožujka, kada je Ustavni sud prvi put upozorio Milanovića, rekao da nakon izbora on može biti mandatar. Šeparović u izjavi za Al Jazeeru Balkans danas kaže da je to točno i ne bježi od toga. No ponudio je objašnjenje zašto je u petak Ustavni sud donio upozorenje koje je donio.
"Ali pogledajte pažljivo uz dodatak 'ako se bude držao Ustava i zakona'. Isto sam tada najavio da je teoretski moguće i poništenje izbora, poništenje odluke o davanju mandata i odluke sabora o izglasavanju povjerenja vladi ako ne bude poštivao upozorenje Ustavnog suda.
Nakon toga nije poštivao Ustav, nije poštivao upozorenje, nije odmah dao ostavku, već je sudjelovao u kampanji kao premijerski kandidat i otvoreno govorio da neće poštivati upozorenje Ustavnog suda. Takvim postupanjem sam se je isključio od mogućnosti da bude budući mandatar", rekao je Šeparović novinaru Al Jazeere Balkans Goranu Latkoviću.
Ovaj Bartulica se pravi važan kao da je otkrio toplu vodu! Misli da je neki veliki igrač, a zapravo samo bleji kao tele u šarenoj štali. Pa ko ga je*be, neka se igra svojim političkim lutkama dok mu se ne otvore oči. A ovaj Šeparović, jao, koji klaun! Kao da gledamo sapunicu, samo što je ovo smešnije. Pa jel' on uopšte zna šta priča ili se samo pravi važan? Ma daj, svi oni trebaju da se skrase u nekoj deponiji političkih propaliteta, tu im je mesto!
 

Back
Top