Kosovo nije Srbija – kada treba dati penzije

Аха, значи "мировине" се ипак намирују преко пореза.
И по којој то логици Србија треба да плаћа пензије на КиМ, ако одатле не пристиже ни један једини динар пореза и доприноса?

Ljudi su u svom radnom vijeku izdvajali iz plaće za svoje penzije.

Srbija je raspolagala tim parama i treba sad te pare ljudima vratiti, odnosno isplatiti mirovine.
 
Шта је с тобом? Не знам како је код вас у ХР, али Србија, као ни друге земље, нема државни пензиони фонд, пензије се исплаћују из буџета!

Ne isplacuju se penzije iz budzeta, vec imas PIO fond u koga ide doprinosi za penzije svakog ko danas prima platu, a iz budzeta vrse transfer jos dodatnih 200 milijarde u PIO fond. Naravno to i nije nikakav fond vec protocni bojler. PIO fond je drzavni penzioni fond.
 
Za one koji su sad u penziji, Srbija je odavno ubrala porez. :)

Не лупетај, они који су сад у пензији пензије примају из садашњег, а не буџета од пре 20 или 40 година, кад су радили.

Ти који су тада били запослени, издвајали су део плате, који пунио буџет за тадашње пензионере..

Ови који данас раде, издвајају део плате за ове који данас примају пензије, и питање је како ће то функционисати у будућности, с обзиром да је због неповољне старосне структуре становништва бројчани однос запослених и пензионера неповољан, тако је и у свим земљама Европе, зато се радни век готово свуда продужава...
 
Ne isplacuju se penzije iz budzeta, vec imas PIO fond u koga ide doprinosi za penzije svakog ko danas prima platu, a iz budzeta vrse transfer jos dodatnih 200 milijarde u PIO fond. Naravno to i nije nikakav fond vec protocni bojler. PIO fond je drzavni penzioni fond.

Тај ПИО фонд, који није довољан ни за трећину потреба пензионера Србије пуне запослени, и из њега се мањим делом намирују садашњи пензионери. И по ком то основу треба запослени у Србији да плаћају пензионере са КиМ?
 
Naravno da se isplaćuju iz budžeta.

Ali se i porezi i prirezi na plaće (pa tako i za mirovinsko osiguranje) uplaćuju u budžet.

"Fond" je samo forma, odnosno način na koji se pare uplaćuju i isplaćuju iz budžeta namjenjene za pokrivanje troškova mirovinskog osiguranja.

Doticni doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje ne pokrivaju ni 40 odsto rashoda za iste. Ostatak se direktno nadomesta iz drugih budetskih prihoda.

Za one koji su sad u penziji, Srbija je odavno ubrala porez.

Kosovo za vreme SFRJ ka o posebna federalna jedinica je imalo svoj zaseban budzetski sistem odvojen od Srbije.
 
Не лупетај, они који су сад у пензији пензије примају из садашњег, а не буџета од пре 20 или 40 година, кад су радили.

Ти који су тада били запослени, издвајали су део плате, који пунио буџет за тадашње пензионере..

Ови који данас раде, издвајају део плате за ове који данас примају пензије, и питање је како ће то функционисати у будућности, с обзиром да је због неповољне старосне структуре становништва бројчани однос запослених и пензионера неповољан, тако је и у свим земљама Европе, зато се радни век готово свуда продужава...

Ti lupetaš.

Svaki čovjek sam sebi uplaćuje mirovinsko osiguranje i ima pravo na korištenje tih para kad ode u penziju.

Zato se visina penzije i računa na temelju izdvajanja, odnosno visini primanja u radnom vijeku.

A druga stvar je što je praksa da država "pozajmljuje" pare od svakog od nas da bi isplaćivala aktuelne penzionere.

Tako će isto činiti i kad mi odemo u penziju.

To je rotirajući proces i na taj način održiv.

To što se politička situacija promijenila, ne znači da je prestala obaveza države da svakom čovjeku isplati njegove pare koje je koristila u prošlosti.

Po tebi, ni jedan gastarbeiter koji se vratio u Srbiju ne bi imao pravo na penziju, jer recimo Njemačka ne ubire porez u Srbiji. :hahaha:
 
Da, sto je jos jedan dokaz da su komunjarski fondovi zlo, i da ljudi treba da uplacuju pare u privatne penzione fondove.

Онда је цела Европа комуњарска, јер и Европа и већи део света тако функционише. Тек су у последње време популарни приватни пензиони фондови, али само као подршка државном решењу које се клима...
 
Тај ПИО фонд, који није довољан ни за трећину потреба пензионера Србије пуне запослени, и из њега се мањим делом намирују садашњи пензионери. И по ком то основу треба запослени у Србији да плаћају пензионере са КиМ?

Samo strpljenja jer kad tad ce i to doci na dnevni red.Ako te pare ne dobiju aktuelni penzioneri dobice ih njihova deca.;););)
 
Тај ПИО фонд, који није довољан ни за трећину потреба пензионера Србије пуне запослени, и из њега се мањим делом намирују садашњи пензионери. И по ком то основу треба запослени у Србији да плаћају пензионере са КиМ?

Po tome sto korisnik fonda mora da bude svako ko je davao pare u fond.

Ali iz razloga sto taj fond nije uopste fond, vec, kao sto rekoh- protocni bojler, trebalo bi im ukinuti i ova davanja iz budzeta, pa nek se snalaze sami.
 
Poslednja izmena:
Онда је цела Европа комуњарска, јер и Европа и већи део света тако функционише. Тек су у последње време популарни приватни пензиони фондови, али само као подршка државном решењу које се клима...

Evropa i svet imaju obavezne privatne fondove, tako da je kod njih drzavni fond 10 puta manji problem nego kod nas. Naravno, izuzimajuci cisto komunjarske drzave poput Grcke i sl.
 
Kako dati penziju onima koji ne poštuju Ustav Republike Srbije i Rezoluciju 1244 SBUN :think:
Smešno.

smesno je tvoje pitanje ili "zakljucak",da budem precizniji.
sta srbija ima sa kosovom, to ce resavati politicari kada za to dodje vreme, a ono ce doci, nemoj da brigas za to. i tada ce se videti ko sta treba da plati i koliko.ali to je pitanje koje nema veze sa temom.
tema je o penziji, ako sam ja radio 40 god. [moj test je radio skoro toliko] onda srbija ima da mi isplacuje penziju, jer je tih 40 godina uzimala na moje ime pare u ime penzionog fonda. da li ja priznajem srbiju, ili ne, ti to ne mozes znati. a ako mislis da cu sada da napustim kosovo kako bih to dokazao, onda nesto nije u redu... jer na kosovu ima na desetine hiljada gradjana kosova koji ovde zive a ne priznaju kosovo, delimicno, jer i oni kad im odgovara potpisu razne papire, npr. za saobracajnu, za tu pomoc od 40 eura, za....
 
Doticni doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje ne pokrivaju ni 40 odsto rashoda za iste. Ostatak se direktno nadomesta iz drugih budetskih prihoda.



Kosovo za vreme SFRJ ka o posebna federalna jedinica je imalo svoj zaseban budzetski sistem odvojen od Srbije.

svasta... a zasto je penzija stizala iz BG ako je kosovo ubiralo lovu u zaseban fond:rtfm:
 
Ti lupetaš.

Svaki čovjek sam sebi uplaćuje mirovinsko osiguranje i ima pravo na korištenje tih para kad ode u penziju.

Zato se visina penzije i računa na temelju izdvajanja, odnosno visini primanja u radnom vijeku.

A druga stvar je što je praksa da država "pozajmljuje" pare od svakog od nas da bi isplaćivala aktuelne penzionere.

Tako će isto činiti i kad mi odemo u penziju.

To je rotirajući proces i na taj način održiv.

To što se politička situacija promijenila, ne znači da je prestala obaveza države da svakom čovjeku isplati njegove pare koje je koristila u prošlosti.

Po tebi, ni jedan gastarbeiter koji se vratio u Srbiju ne bi imao pravo na penziju, jer recimo Njemačka ne ubire porez u Srbiji. :hahaha:


Човек не уплаћује сам себи ништа, човек уплаћује у фонд, тек однедавно постоје приватни фондови где човек заиста сам себи уплаћује новац, и може у сваком тренутку да зна колико има новца у том фонду, и тај новац његова деца могу и наследити. Висина пензије се заиста рачуна према висини плате и годинама стажа, али неко може да ради цео живот, има добру плату, тј. да кад оде у пензију има и добру пензију, али може да умре пошто је примио свега неколико пензија, и шта онда? Коме иду паре које је он цео живот уплаћивао, а умро нпр. пар месеци пошто се пензионисао?
Човек који се вратио из Немачке нема везе са оваквом причом, јер не живи на делу територије са које сада порезе и доприносе убире неко други, у томе је поента, а тај је пензију зарадио на територији на којој и сада живи..
 
Poslednja izmena:
A ovo :hahaha::hahaha:


Po važećem zakonu, koji je Srbija usvojila 2003, utvrđeno je da se za sve koji su u SFRJ ostvarili pravo na posebnu penziju i dalje obezbeđuju isplate. Za tu svrhu je Srbija lane dotirala Fond PIO sa oko sedam milijardi dinara. Na spisku posebnih još uvek je više od 24.000 bivših visokih komunističkih funcionera. Svi imaju impozantne biografije, njih prate i sve privilegije koje je socijalizam donosio, pa čak njih 53 prima mesečno više od 1.000 evra, što je nezamislivo za penzionere koji su radili 40 godina za prosečnu penziju nešto veću od 200 evra.
Iz srpskog budžeta posebne penzije su do smrti dobijali i Mahmut Bakali, Fadilj Hodža, Edvard Kardelj, Stane Dolanc i mnogi drugi visoki politički funkcioneri. Jedini koji još uvek koristi Beograd, gde je proveo veći deo svoje karijere, jeste Kiro Gligorov, koji živi u Makedoniji, gde je inače bio i prvi predsednik nakon osamostaljenja.
 
svasta... a zasto je penzija stizala iz BG ako je kosovo ubiralo lovu u zaseban fond:rtfm:

I da je ubirala lovu u zaseban fond nebitno, to je cika Cobi sve objedinio u jedno, tako da je ta prica bespredmetna.

Elem, problem je u tome sto taj fond ne da je prazan, nego je jedna od najpraznijih rupetina u ovom univerzumu, tako da ce bilo ko ko trazi pare od njih da dobije jedan veliki sipak.
 
Evropa i svet imaju obavezne privatne fondove, tako da je kod njih drzavni fond 10 puta manji problem nego kod nas. Naravno, izuzimajuci cisto komunjarske drzave poput Grcke i sl.

Jedino u Cileu cini mi se postoji cist sistem privatnih penzionih fondova.
Sve ostale zemlje primenjuju kombinacije drzavnog i privatnog, ili su u potpunosti na drzavnom sistemu.
Za postojanje privatnih penzionih fondova u Srbiji potrebno je stabilno finansijsko trziste. I tu je rizik dosta veci nego kod drzavnih ali su i potencijalni dobici veci. Ovo sto Srbija ima od finansijskih trzista vise lici na Hirosimu i Nagasaki, pa je ta ideja u potpunosti obesmiljena kod nas, barem za jos dogledno vreme.

To ne znam.

Ja mislio da je Kosovo bilo u sklopu SR Srbije.

I vrapci na grani znaju da su i Vojvodina i Kosovo imali svoj zaseban fiskalni sistem,odvojen od ostatka Srbije.
 
Jedino u Cileu cini mi se postoji cist sistem privatnih penzionih fondova.
Sve ostale zemlje primenjuju kombinacije drzavnog i privatnog, ili su u potpunosti na drzavnom sistemu.
Za postojanje privatnih penzionih fondova u Srbiji potrebno je stabilno finansijsko trziste. I tu je rizik dosta veci nego kod drzavnih ali su i potencijalni dobici veci. Ovo sto Srbija ima od finansijskih trzista vise lici na Hirosimu i Nagasaki, pa je ta ideja u potpunosti obesmiljena kod nas, barem za jos dogledno vreme.



I vrapci na grani znaju da su i Vojvodina i Kosovo imali svoj zaseban fiskalni sistem,odvojen od ostatka Srbije.

Naravno da nece moci da nestane drzavni fond, kao sto nije nestao i na zapadu; ali ovakav kao sto je kod nas je neodrziv, i potreban mu je taj 'treci stub'. A da srpsko finansijsko trziste lici na nuklearnu katastrofu- lici, ali sto se mora-mora se.
 
Poslednja izmena:
smesno je tvoje pitanje ili "zakljucak",da budem precizniji.
sta srbija ima sa kosovom, to ce resavati politicari kada za to dodje vreme, a ono ce doci, nemoj da brigas za to. i tada ce se videti ko sta treba da plati i koliko.ali to je pitanje koje nema veze sa temom.
tema je o penziji, ako sam ja radio 40 god. [moj test je radio skoro toliko] onda srbija ima da mi isplacuje penziju, jer je tih 40 godina uzimala na moje ime pare u ime penzionog fonda. da li ja priznajem srbiju, ili ne, ti to ne mozes znati. a ako mislis da cu sada da napustim kosovo kako bih to dokazao, onda nesto nije u redu... jer na kosovu ima na desetine hiljada gradjana kosova koji ovde zive a ne priznaju kosovo, delimicno, jer i oni kad im odgovara potpisu razne papire, npr. za saobracajnu, za tu pomoc od 40 eura, za....

Територија АП Косова и Метохије ЈЕ ОКУПИРАНА ОД ВОЈНИХ СНАГА НАТО И МЗ - Србија НЕМА војну, политичку нити правну ВЛАСТ ЧАК НИ НАД СВОЈОМ ИМОВИНОМ ПА КАКО ОНДА МИСЛИШ ДА ТРЕБА ДА ИМА ОБАВЕЗЕ.

Врло је смешно ово што си написао болдовано речима "СРБИЈА ИМА ДА МИ ИСПЛАЋУЈЕ ПЕмЗИЈУ" - КОМЕ? Па ви сте одбили и да направите ПОПИС ГРАЂАНА КОСМЕТА ПА САМИМ ТИМ ВИ ШИПТАРИ ЗА ПРАВНИ СИСТЕМ НЕ ПОСТОЈИТЕ (једино постоје они људи на северу и енклавама који су у нашем правном и законодавном систему) шта ти себи замишљаш, да Србија НЕМА ПРАВА али ИМА ОБАВЕЗЕ... и као што сам већ раније написао да не понављам:

Ма да не би можда још и пеМзије -------ахахаха..... па ово је невероватно. Пре него што наставиш са трескањем на овој теми размисли - КАДА БИ БИЛО МОГУЋЕ УОПШТЕ ПРЕВЕСТИ ОКУПИРАН ДЕО ТЕРИТОРИЈЕ ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ У ВРЕДНОСТ ДОЛАРА ИЛИ ЕВРА - КОЛИКО БИ ТО ИЗНОСИЛО А ПОГОТОВО ТЕРИТОРИЈУ КОЈА ЈЕ ДУХОВНО/РЕЛИГИОЗНО/КУЛТУРНО/ИСТОРИЈСКО/НАЦИОНАЛНО СЕДИШТЕ ЈЕДНОГ НАРОДА ... е, Шиптари, Шиптари - идите код Билија па му попушите уместо Монике и нека вам он да пеМзије...
 
Територија АП Косова и Метохије ЈЕ ОКУПИРАНА ОД ВОЈНИХ СНАГА НАТО И МЗ - Србија НЕМА војну, политичку нити правну ВЛАСТ ЧАК НИ НАД СВОЈОМ ИМОВИНОМ ПА КАКО ОНДА МИСЛИШ ДА ТРЕБА ДА ИМА ОБАВЕЗЕ.

Врло је смешно ово што си написао болдовано речима "СРБИЈА ИМА ДА МИ ИСПЛАЋУЈЕ ПЕмЗИЈУ" - КОМЕ? Па ви сте одбили и да направите ПОПИС ГРАЂАНА КОСМЕТА ПА САМИМ ТИМ ВИ ШИПТАРИ ЗА ПРАВНИ СИСТЕМ НЕ ПОСТОЈИТЕ (једино постоје они људи на северу и енклавама који су у нашем правном и законодавном систему) шта ти себи замишљаш, да Србија НЕМА ПРАВА али ИМА ОБАВЕЗЕ... и као што сам већ раније написао да не понављам:

ako srbija uzme od MZ milijardu ojra u zajam danas i ulozi pola u vojvodinu, a pola u sandzak...i nakon par godina se odvoji sandzak i vojvodina, da li se srbija reci da ne moze da vraca pare jer nema vlasta nad tim teritorijama i time prestaju i njene obaveze/
ps.pare cete dati kad tad. jedino sto ih mozda nece koristiti taj koji ih je zaradio.
 
ako srbija uzme od MZ milijardu ojra u zajam danas i ulozi pola u vojvodinu, a pola u sandzak...i nakon par godina se odvoji sandzak i vojvodina, da li se srbija reci da ne moze da vraca pare jer nema vlasta nad tim teritorijama i time prestaju i njene obaveze/
ps.pare cete dati kad tad. jedino sto ih mozda nece koristiti taj koji ih je zaradio.

Па ко враћа дугове Хрватске и Словеније? Можда СФРЈ? Или Србија?
 

Back
Top