Koliko se isplate solarni paneli u Srbiji?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.711
Ovo je priča koja se naravno odnosi na one koji imaju porodične kuće. Ulaganje nije malo, koliko će tačno biti zavisi od više stvari. No ipak, za one koji eventualno razmipljaju o tome u videu će videti jedan konkretan primer i sva objašnjenja oko finansija i ukupne koristi.
Bez obzira na to da li ste zainteresovani za celu priču savetujem vam da video svakako pogledate kako biste se malo više upoznali sa funkcionisanjem celog našeg elektrosistema:


Mala napomena pošto to nije navedeno u videu - inverter koji se pominje naravno može i da se zameni ili popravi, samo što je to skupo. Isti uređaj inače postoji i u električnim automobilima.
 
Ministarstvo rudarstva i energetike obezbedilo je novac za subvencije - za primenu mera za povećanje energetske efikasnosti u domaćinstvima - za još 50 hiljada domaćinstava ( do sada ih je dobilo 20.000), i čak povećalo udeo subvencija ( sa dosadašnjih - do 50% ) na mogućih 65% ukupnih troškova.

SOLAR panel._10.png

Cene su različite, zavisno i od firme koja vam ugrađuje sistem ( ključ u ruke).
Ja znam cene za Huawei - to je najveći proizvođač i njihovi pretvarači* se smatraju najboljima na tržištu ( imaju svoju zaštitu od kvarova), - uz Songrow,. koji takođe imaju zaštitu . Na njih je garancija 10 godina - ,... na mehaničke delove je 12 a na "električni deo" je 30 godina. Pod "električnim delom " se smatra - za koje vreme će sistem raditi iznad 90% početnog kapaciteta.
Cena po kojoj rade zastupnici za Huawei (iz Zrenjanina - moji učenici) je 6000 eura ( od toga se oduzmu subvencije, koje su prošle godine davali, bio je oko 30%, - ove godine daju više) za instalisanu snagu od 5 kW (maksimalno) - u cenu je i novo četvoro-kvadratno brojilo el. energije
*Pretvarač DC>AC - ili Invertor - je najosetljiviji deo opreme.


 
Objašnjeno je u videu.
Pa svakako se ne isplati. Debilni monopolski zakon.
Ja sam jos u srednjoj skoli napravio projekat za vetrenjacu, jer na brdu iznad kuce u selu, vetar duva 365 dana godisnje. Ali onda su mi objasnili da ne smem da proizvodim struju za sebe.
Drzava Srbija kao da se svim silama trudi da ubije svaki entuzijazam, jos od malih nogu, osim karijere u stranci.
 
Ovo je priča koja se naravno odnosi na one koji imaju porodične kuće. Ulaganje nije malo, koliko će tačno biti zavisi od više stvari. No ipak, za one koji eventualno razmipljaju o tome u videu će videti jedan konkretan primer i sva objašnjenja oko finansija i ukupne koristi.
Bez obzira na to da li ste zainteresovani za celu priču savetujem vam da video svakako pogledate kako biste se malo više upoznali sa funkcionisanjem celog našeg elektrosistema:


Mala napomena pošto to nije navedeno u videu - inverter koji se pominje naravno može i da se zameni ili popravi, samo što je to skupo. Isti uređaj inače postoji i u električnim automobilima.
isplati se dok se ne uvedu porezi na koristenje Sunca................ko sto se uvode porezi na disanje, za potrosen kubik vazduha, to jest za kubik emitovanja CO2 (Kjoto protokol) pa ko ima pare moci ce neograniceno da dise a ovaj drugi ce mora pristedi.
Nema nista dzaba i svetska vlada mora svuda da zaradi.
 
I koji će ti? Dok si na poslu da proizvodiš struju kome? Debilizam. Da puniš auto dok si na poslu? Kretenizam. Zimi da proizvodiš šta 9 meseci? Idiotizam.

Da poklanjaju pa i da razmisliš dal da opterećuješ krov.
Malo bolje je to rečeno..Dobijaš pare za svaki kw koji pustas u mrezu.. Samo sto ne dobijaš punu cenu ..ja kad budem uzimao to će biti hibrid sa baterijama ne moraš samo da koristiš suce mozes I sa dopunis baterije noću kad je struja jeftina a trosis po danu ..Čekam malo da padne cena baterija..Tenutno taj sistem kosta oko 13k € .. Struja će vremenom biti sve skuplja
 
Malo bolje je to rečeno..Dobijaš pare za svaki kw koji pustas u mrezu.. Samo sto ne dobijaš punu cenu ..ja kad budem uzimao to će biti hibrid sa baterijama ne moraš samo da koristiš suce mozes I sa dopunis baterije noću kad je struja jeftina a trosis po danu ..Čekam malo da padne cena baterija..Tenutno taj sistem kosta oko 13k € .. Struja će vremenom biti sve skuplja
Ali ŠTA ćeš da puštaš tokom 9 meseci kada nema sunca? Čime ćeš da puniš te baterije? Snegom, kišom i oblacima?

Dakle ta priča je slična ono o cvrčku i mravu.

I za ta tri meseca leti opet ti ne vredi ništa jer si na poslu ceo dan. Da puniš baterije koje dodatno koštaju kao ceo sistem? Smejurija.

Čuj struja će biti skupa? Pa biće skupa dok se narod ne pobuni. Sve poskupljuje samo zbog pljačke pojedinaca.
 
Naravno da znam zračenje sunčeve svetlosti prolaze a reci ti meni jel može da se napuni auto sa tom količinom? Da se greje? Kuva? Ne može, dakle budalaština od investicije.

Možda može da se dopuni laki hibrid :mrgreen:
Za početak - laki hibrid se uopšte ne dopunjava.
Naravno da može da se puni auto, samo naravno sporo. Da ide i 3kwh to ti je dosta kad ga ostaviš uveče da imaš dosta za sledeći dan.
 

Back
Top