Koliko ima Srba?

Bez sale pitam....neznam..........jel su stvarno postojali knezevi u Hrvatskoj i kada?

Knezovi Posavske Hrvatske
796. - oko 810. Vojnomir
oko 810. - 823. Ljudevit
829. - 838. Ratimir
oko 880. -oko 897. Braslav

Knezovi Primorske (Dalmatinske) Hrvatske
II. pol. VII. st. Porga
II. pol. VIII. st. Viseslav
oko 810. - 821. Borna
821. - oko 835. Vladislav
oko 835. - oko 845. Mislav
845. - 864. Trpimir
oko 864. - 876. Domagoj
876. - 878. Domagojevi sinovi nepoznatog imena
878. - 879. Zdeslav
879. - oko 892. Branimir
oko 892. - oko 900. Muncimir (Mutimir)
oko 900. - oko 910. Petar
oko 910. - 924. (925.) Tomislav



http://www.hic.hr/books/pavlicev/13.htm
 
Knezovi Posavske Hrvatske
796. - oko 810. Vojnomir
oko 810. - 823. Ljudevit
829. - 838. Ratimir
oko 880. -oko 897. Braslav

Knezovi Primorske (Dalmatinske) Hrvatske
II. pol. VII. st. Porga
II. pol. VIII. st. Viseslav
oko 810. - 821. Borna
821. - oko 835. Vladislav
oko 835. - oko 845. Mislav
845. - 864. Trpimir
oko 864. - 876. Domagoj
876. - 878. Domagojevi sinovi nepoznatog imena
878. - 879. Zdeslav
879. - oko 892. Branimir
oko 892. - oko 900. Muncimir (Mutimir)
oko 900. - oko 910. Petar
oko 910. - 924. (925.) Tomislav



http://www.hic.hr/books/pavlicev/13.htm

a tema je kolko ima srba?:D vid sha kroacija pishe:D:klap:
 
knezevic je tipicno Hrvatsko prezime.jer samo Hrvati imaju knezeve,dok crnogorci i srbi imaju knjazeve..kao knjaz milos.


srbi i crnogorci knezevici su popravoslavljeni tj.posrbljeni i crnogorizirani Hrvati.

Opet lupaš gluposti, isto kao onda kada si lupetao o Balaševićima i o Nikoli Pašiću. :dash:

Riječ "knez" je germanskog porijekla, po srpskohrvatski "knjaz/knez", bugarski "knez", slovački "knaz", ruski "knjaz" vrlo brzo je prodrla u sve slavenske jezike. Kod nas se pojavilo i slovo "G" kod riječi Kneginja, a toponim "Kneginja" je jako čest po južnoj Srbiji i očuvao se u nekoliko mjesta i do dan danas. On je ostao neizmjenjen, jer se palatalizacija nije vršila poslije tog znaka. Na tlu Srbije prvi put se javlja ta tilula 1050. godine, a u Hrvatskoj 1201. godine u Povelji zagrebačkih biskupa se prvi put javlja u obliku "Kneginci".

"Knežević" je jedno od najčešćih prezimena na srpskom i hrvatskom govornom području, i potiče jednostavno od te titule "kneza". Funkcija seoskog starješine u Srbiji i Crnoj Gori nije bila nasljedna, već izborna, te se tako i rađalo to prezime na ovim prostorima. Trebaš biti totalna neznalica da tvrdiš da je ono izvorno hrvatsko (!).

Prvi spomen ličnog imena "knez" je iz Beograda, 1528. godine, kod tamošnjih Srba. Najstariji spomen samog prezimena Knežević je upravo kod srpskih izbjeglica od Turaka, u Žumberku u srpskoj koloniji 1551. godine (Hrvatska), oni koji su ubrzo pounijaćeni i napustili pravoslavlje. Prvi spomen katoličkih Kneževića su zabilježili Franjevci u popisu u Bosni 1745. godine.
 
a tema je kolko ima srba?:D vid sha kroacija pishe:D:klap:

lutko,mi Hrvati smo kulturan narod.covik me je pitao za Hrvatske knezeve i ja sam mu stavio litu istih.

a o broju srba sam se vec ocito.

srba ima, ako odvojimo sve cigane/ rome(daleko najveca grupa),bugare(timok),rumune(banat),Hrvate(krajina,bosna,hercegovina),vlahe(juzna srbija),turke(raznorazneSERIFovicke,BULATovice,TOPALovice,
SAMARdzice,KARAdzice....................................)

nekih 3 i kusur autobusa.:mrgreen:
 
Opet lupaš gluposti, isto kao onda kada si lupetao o Balaševićima i o Nikoli Pašiću. :dash:

Riječ "knez" je germanskog porijekla, po srpskohrvatski "knjaz/knez", bugarski "knez", slovački "knaz", ruski "knjaz" vrlo brzo je prodrla u sve slavenske jezike. Kod nas se pojavilo i slovo "G" kod riječi Kneginja, a toponim "Kneginja" je jako čest po južnoj Srbiji i očuvao se u nekoliko mjesta i do dan danas. On je ostao neizmjenjen, jer se palatalizacija nije vršila poslije tog znaka. Na tlu Srbije prvi put se javlja ta tilula 1050. godine, a u Hrvatskoj 1201. godine u Povelji zagrebačkih biskupa se prvi put javlja u obliku "Kneginci".

"Knežević" je jedno od najčešćih prezimena na srpskom i hrvatskom govornom području, i potiče jednostavno od te titule "kneza". Funkcija seoskog starješine u Srbiji i Crnoj Gori nije bila nasljedna, već izborna, te se tako i rađalo to prezime na ovim prostorima. Trebaš biti totalna neznalica da tvrdiš da je ono izvorno hrvatsko (!).

Prvi spomen ličnog imena "knez" je iz Beograda, 1528. godine, kod tamošnjih Srba. Najstariji spomen samog prezimena Knežević je upravo kod srpskih izbjeglica od Turaka, u Žumberku u srpskoj koloniji 1551. godine (Hrvatska), oni koji su ubrzo pounijaćeni i napustili pravoslavlje. Prvi spomen katoličkih Kneževića su zabilježili Franjevci u popisu u Bosni 1745. godine.

blablabla--prcmrc...knjaz milos....Knez Posavske Hrvatske 796. - oko 810. Vojnomir..

srbi imaju knjazeve i prema svim logikama fizike mogu imati samo i izkljucivo prezime KNJAZevic.

Hrvati imaju knezeve i zato imaju i prezime KNEZevic.

sta tu nije jasno?
 
knezevica imas od istre do backe i od zagreba do boke.

kao i ostala tipicna Hrvatska prezimena kralj/kraljevic,ban/banic/banovic,
vitez/vitezic/vitezovic,car/carevic,zupan/zupanic/zupanovic...

To je zato što je općesrpskohrvatsko. ;)

Što se tiče Banovića, to je isto vrlo često prezime i karakteristično za sve SrboHrvate. Najstariji poznati je mitološki junak Strahinja Banović, a njegov dolazak u Crnu Goru je mitološki povezan sa migracijom pljevaljskih i kolašinskih Banovića u Crnu Goru od Turaka. Srpski Banovići su dobili ime po Banjskoj na Kosovu.

Postoje i u dinarskim krajevima Banovići, tj. oni su prvenstveno iz Hercegovine i centra Stare Srbije, Raške, i dobili su ime po tituli "Ban" (barem oni koji nisu po porijeklu sa Kosova i onih koji nisu iz Riječke nahije - Banovići sa Vranjine, Gluhog Dola i Prekornice su po porijeklu od bosanski Banoviće, viđu dolje), i preko Bosne su ti Banovići naselili sjevernu Dalmaciju. Ovo je vjerovatno i dobar trenutak da kažem da sam ja rođak Matije Bana. :)

Još sredinom srednjeg vijeka Banovići su postojali kao stara bosanska plemićka porodica, a ograncima i standardnom porodičnom adaptacijom, tokom XIV. i XV. stoljeća oni su se raširili kao vrlo rasprostranjeno bosansko prezime (djelimično do danas).

Kada smo već kod toga, Banovića ima svukuda, ali niti jedan poznat Hrvat nije nigdje ostavio zapis kao Banović, a ZDS bi i da svojata cijelo prezime za Hrvatsko. :mrgreen:
 
blablabla--prcmrc...knjaz milos....Knez Posavske Hrvatske 796. - oko 810. Vojnomir..

prema svim logikama fizike

Postovani gospodine, i ocigledno zestoko iskomplesirani Hrvatski drzavljanine, molio bih vas da ubuduce ako vec nemate nikakvog argumenta za ono sto pricate da se uzdrzite daljeg komentara..
Da li zapravo slusate sebe sta pricate, da li zapravo znate sta logika znaci ili samo tako kucate da biste se osecali vaznim jer sami ste se etiketirali kao ulturan covek?
Potvrdjujem sve sto je rekao korisnik Slaven777 nema tu sta posebno da se doda sto se tice te reci.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
ajd jedan ozbiljan(mislim da je i klik to vec naveo).
srbija broji nekih 10milijuna,od toga su precizno 38%etnickih manjina.

znaci, srba ima nekih 6,2milijuna u srbiji i plus nekih milijun i kusur "srba"
zapadno od drine..znaci,sumasumarum imamo nekih 7,5milijuna srba izmadju triglava i djevdjelije.

naravno,samo ako zazmurimo na cinjenicu, da se barem milijun do dva milijuna roma u srbiji izjasnjavaju kao "srbi" i kao takvi se u spisku i vode.:mrgreen:
 
To je zato što je općesrpskohrvatsko. ;)

Što se tiče Banovića, to je isto vrlo često prezime i karakteristično za sve SrboHrvate. Najstariji poznati je mitološki junak Strahinja Banović, a njegov dolazak u Crnu Goru je mitološki povezan sa migracijom pljevaljskih i kolašinskih Banovića u Crnu Goru od Turaka. Srpski Banovići su dobili ime po Banjskoj na Kosovu.

Postoje i u dinarskim krajevima Banovići, tj. oni su prvenstveno iz Hercegovine i centra Stare Srbije, Raške, i dobili su ime po tituli "Ban" (barem oni koji nisu po porijeklu sa Kosova i onih koji nisu iz Riječke nahije - Banovići sa Vranjine, Gluhog Dola i Prekornice su po porijeklu od bosanski Banoviće, viđu dolje), i preko Bosne su ti Banovići naselili sjevernu Dalmaciju. Ovo je vjerovatno i dobar trenutak da kažem da sam ja rođak Matije Bana. :)

Još sredinom srednjeg vijeka Banovići su postojali kao stara bosanska plemićka porodica, a ograncima i standardnom porodičnom adaptacijom, tokom XIV. i XV. stoljeća oni su se raširili kao vrlo rasprostranjeno bosansko prezime (djelimično do danas).

Kada smo već kod toga, Banovića ima svukuda, ali niti jedan poznat Hrvat nije nigdje ostavio zapis kao Banović, a ZDS bi i da svojata cijelo prezime za Hrvatsko. :mrgreen:

slavene,ja sam tebi vec jednom reka, da nemas nikavog smisla za humor..jos kad si mi reka da i nisi nit Srbin nit Hrvat,bilo mi je jasno zasto je to tako..;)
 
Par ovome bi mogli biti Banići. I Banići su isto hrvatskosrpsko prezime, najstariji Banić je očevidac u povelji Bana Matije Ninoslava o Srbima (Bošnjanima) i Vlasima (Dubrovčanima) 1249. godine, a zapisan je 1274. godine Dragovan Banić, neki Hrvat iz Šibenika. Jako često prezime u Bačkoj 1776. godine kod Hrvata kolonista, ali i kod Srba, a postoje i od starine dubrovački Banići. Naime, kod Hrvata je karakteristično da ono potiče od titule "Ban", a kod Srba i ostalih od osobnog imena "Banić". Crnogorski Banići su po porijeklu iz Bosne i Srbije.

A staro prezime "Ban" je autohtono istočnohercegovačko, gdje je i nastalo. Odatle su i oni po porijeklu, oni su se uglavnom odselili u Boku kotorsku, a ostali u krajeve Crne Gore i postali Banovići. Tu je najvjerovatnije po porijeklu lično ime.

Kod Visokog u Bosni ima prezime "Ban", bosanski i hrvatski Bani su po porijeklu od titule za razliku od srpskocrnogorskih. 1190. godine je po prvi put zabilježeno kao često prezime u Hrvatskoj, a još i prije toga se javlja kao titularni upravitelj pojedinih oblasti u Hrvatskoj. Do sada se mislilo da je riječ ban avarskog porijekla, tj. da bukvalno znači "vladalac horde", te su i odatle Hrvati i ostali preuzeli to, ali po nekima postoji i druga teorija, a to je da potiče od vulgarnog latiniteta karakterističnog za Balkan, "gtipami", tj. da je ta riječ samo u dvije različite evoluirala - u "ban" i u "župan", mada ako mene pitaš ovo prvo izgleda logičnije...
 

Back
Top