Kolege sa Pravnog fakulteta...

Napisala sam da se ta tema vise ne pokrece zato sto tako mozemo u nedogled. Ja cu braniti drzavni PF, onaj ko studira privatni, branice svoj ...... sto je normalno.
Moje misljenje o privatnim fakultetima sam iznela u pomenutoj temi, ali ona je zatvorena, tako da je bolje da se ovde bavimo nekim korisnijim stvarima.
 
ma,koga briga uostalom,nek svako studira svoje,i nek se svako snalazi na svoj nacin.........haha......ja jos nisam ni krenula,a tu se nesto raspravljam!!!
imam pitanje za ove sto studiraju na drzavnom,koliko dugo su pripremali prijemni,odprilike!!ja jos ni pocela!!!
 
Nadam se da ce se jos neko od kolega javiti da cujes i druga misljenja!
Sto se tice pripremanja ispita sve zavisi mozes za mesec dana da ga spremis, mozes za dva... Neka materija se lakse uci, neka teze i to je sasvim normalno - nemoj oko toga da se zamaras. Zavisi od ispita i tempa ucenja. Ako si organizovana mozes sve da stignes i nije problem. Predavanja nisu obavezna, odnosno obavezna su za redovne studente (medjutim na prvoj godini vas ima mnogo, pa niko nece znati da li si dolazila ili nisi, vec samo odes po potpis).
O profesorima ces slusati svakakve price. Za tebe je najbolje da takve price slusas sa velikom dozom sumnje i rezerve. Svako profesora i ispit dozivljava individualno. U globalu nije lose, ako naucis dobro u vecini slucajeva prolazis bez problema - naravno ima izuzetaka. Ako imas jos pitanja - pitaj. Nadam se da sam pomogla...
 
jesi.....ma,posto sam cula svakakve price,kao pravo previse tesko,neshvatljivo,to je samo za one koji mogu dosta da uce napamet,bla,bla.........al sad znam da nije tako....
jest da ne moram da idem na predavanja,al je lakse ako slusam profesore i pratim,e i jesu profesori bolji prema tebi ako se trudis da svaki dan ides na predavanja,i ako budes medju prvim redovima da te primjete!!!
,jel ti ucis redovno,i koliko sati,ako ucis......
 
Neko se raspitivao o pripremnoj nastavi za upis na fax.
Evo vam informacija www.ius.bg.ac.yu/info/

Mada ja licno smatram da nije neophodno.

Inace, da se nadovezem na odgovore..za nove buduce kolege..
Pravo nije samo bubetanje, postoje mnoge stvari koje moras povezivati i razumeti. A tebe treba najpre da privuce sama materija, a ne da slusas tudje kritike. Po tome kako si neodlucna, rekla bih da te pravo kao pravo i ne privlaci.. i onda bolje razmisli da li upisujes pravu stvar??? Mislim, malo mi je nedopustivo da neko ko odlucuje o svom pravcu u zivotu..zapravo ne zna o kakvoj se materiji radi? Da je tesko, tesko je, pa svaki fax je tezak na svoj nacin, a jos tezi ako se silom zavrsava ( pod presijom roditelja, zbog drustva, ili tek tako sto ne znas sta bi drugo).

Profesori su jako nepristupacni. Bolja saradnja je sa asistentima tih profesora. Inace..to da ce ti znaciti ako te vidi da belezis na njegovom predavanju u prvom redu... batali te pricice. Nema toga. Jedini bolji kontakt moze se ostvariti na vezbama, ali i to nije sjajno.
Nasi profesori se uglavnom proavdaju time da su oni javne licnosti..zastupljeni i u drugim delatnostima..i bla, bla... Ali ima i onih koji su jako otvoreni i izlaze u susret...

Pisala bih ti ja jos.. mogu to do sutra.. Ali ti najpre rascisti sa sobom, znas ipak je to studiranje... srednja skola ako se promasi..moze da se ispravi kasnije.. kroz studije. A fax vec zahteva jasan cilj u zivotu.

U svakom slucaju...razumem te u potpunosti... tako da sve sto te zanima, slobodno pitaj.
 
ma niko mene ne nagovara,to sam sama odlucila,al me svi odvracaju od toga,i pricaju svakakve price,i zato vise ne znam sta da mislim!!!!!!!ma privlaci me pravo,moja rodica je imala taj predmet u srednjoj skoli,pa sam citala te njene knjige,i koliko toliko sam upucena!!!
 
Ako te privlaci, nemoj onda nikoga slusati, nego glavu napred, i ostvaruj svoj cilj. Mani ljude oko sebe, ne moze svako gledati iz istog ugla i voleti iste stvari. Kontam kad neko kaze.. ne drogiraj se, ne pij, ne pusi.. to je lose za sve.. ali da ti neko utice na tvoj pravac u zivotu..to mi je vise kao zabadanje nosa u tudje stvari!
Samo napred... !!!
 
to što si ti prelistala knjižicu prava za srednju školu i misliš da si upućena "koliko toliko"... Veruj mi kad ti kažem da nemaš blage veze o onome što te čeka na faksu.
Ja sam za sebe mogla da kažem, ne da sam upućena, nego da "imam pola faksa završenog" koliko sam bila u dodiru sa pravom pre nego sam upisala studije. Učila sam pravo u srednjoj, odrasla u advokatskoj porodici gde se samo o tome pričalo... A kad sam upisala shvatila sam da ne znam skoro ništa o materiji koja se uči (nije pravo samo krivica ili razvod braka), nisam mogla da pretpostavim šta sve pravo obuhvata.

Zato moj ti je savet da doooooobro razmisliš i da se dobro raspitaš o faksu pre nego što kreneš u "avanturu"
 
Upravo tako, slazem se s tobom koleginice. Upravo sam joj i ja to htela reci.
Moj slucaj je slican tvom, i moji roditelji su dipl.pravnici. I upravo mi je tata sluzio kao uzor, i njegov jako odgovoran posao, ali sto kazes ti.. tek kasnije shvatis.. da laicki gledano mozda izgleda i prosto, ali da je materija jako obimna i da zahteva trud i interesovanje.
Sve si dobro napisala, tacnije drago mi je, da je jos neko skontao sta ja hocu da joj kazem.
 
pe eto vidis,meni roditelji nisu pravnici,vec ortoped i dermatolog,i nagovaraju me da upisem medicinu,a to me ne zanima ni sekunde,ok,starija sestra studira medicinu,a ja jednostavno zelim da se bavim pravom,to me zanimanje stvarno privlaci,i naravno da sam spremna da se trudim!!!
 
Hehe, ti si nesto kao moj brat u porodici, on je jedini FON-ovac :-)
Nemoj pogresno da nas shvatis. Nismo mi htele da te uvredimo ili slicno, nego jednostavno da ti pomognemo da sto pre shvatis sta upisujes. Sem toga, zato si nam se i obratila za pomoc. Tako da treba uvek biti spreman i na kritike. Ali upravo to sto su drugi uspeli da te malo odgovore, u meni je rodilo sumnju da i sama ne znas i nisi sigurna sta ces studirati.
Ali ako si ti najpre rascistila sama sa sobom, onda mi smo tu samo za dalje pomoc.
Nadam se da me razumes.
 
superw:
Nemam nista protiv privatnih fakulteta, a na drzavnom sam (pravnom) i imam dva ispita do kraja. Mislim da su i jedan i drugi losi! Naisla sam na jedan zanimljiv clanak pa ko zeli neka procita. Govori dosta o renomeu nasih profesora.

'Pravni fakultet je institucija je koja je u proteklih 160 godina, izmedu ostalog, formirala akademsku i politicku elitu, koja se manje ili više uspešno nosila sa izazovima koji su se javljali u državi i inostranstvu. Najveci broj srpskih državnika, politicara i istaknutih javnih radnika je potekao upravo sa Pravnog fakulteta u Beogradu, a dovoljno je pomenuti imena samo nekoliko profesora i pravnika koju su proslavili sebe i našu nauku u najcenjenijim svetskim forumima i krugovima: Slobodan Jovanovic, ÐorđeTasic, Mihajlo Konstantinovic, Radomir Lukic, Pavle Nikolic i mnogi drugi.

Pogubnom naucnom i kadrovskom politikom Pravni fakultet je, u poslednjih 15-tak godina, u potpunosti uspeo da sroza svoju reputaciju i kvalitet, tako da je od najprestižnije akademske ustanove postao institucija cija je svrha odlaganje vojne obaveze i prikrivanje prave razmere nezaposlenosti i bezperspektivnosti mladih ljudi u našoj državi. Grupa profesora koja je aktivno ucestvovala u radu stranaka na vlasti (JUL-SPS-SRS) je uspela da se poveže, odbrani svoje interese , svoju istinu i sliku sveta i Srbije, i tako spreci neophodne promene na fakultetu. Kao rezultat toga danas Pravnim fakultetom upravljaju ljudi koji su bili desne ruke Slobodana Miloševica, Mirjane Markovic i Vojislava Šešelja cije je svojevremeno postavljanje za profesora oznacilo najveci pad morala fakulteta i najveci stepen njegove instrumentalizacije od strane diktatorskog režima.

Upisivanje hiljada brucoša godišnje bez ozbiljnijeg kriterijuma samo je jedan od pokazatelja izostanka strategije stvaranja elite i ozbiljnih strucnjaka. U godinama kada fakultet prima više studenata nego što zgrada fizicki može da primi slika nastavnog kadra postaje sve skromnija i prosecnija. Da li u ovom trenutku postoji makar nekoliko imena na fakultetu koja nešto znace u akademskim krugovima izvan naše zemlje ? Kada se pogledaju visine upisnina i raznih administrativnih taksi na fakultetu postaje jasnije zašto se veliki broj ljudi nije borio protiv ovako tužne slike našeg fakulteta.

U vremenu kada se svet menja svetlosnom brzinom i razvoj društva zavisi od znanja i naucnog istraživanja, studenti Pravnog fakulteta još uvek studiraju medunarodno pravo iz “hladnoratovskog“ udžbenika. Porazna je cinjenica da se u kljucnoj godini evropskih integracija za Srbiju na Pravnom fakultetu još ne razmišlja o uvodenju predmeta prava Evropske unije što je apsolutno neophodno zbog potrebe za ovakvom vrstom kadrova.

Da li profesori koji su bili istaknuti prvaci režima Slobodana Miloševica - a i danas su šefovi katedri - kao što su Oliver Antic ili Ratko Markovic, mogu da pomognu našim studentima da razumeju globalne procese i definišu i odbrane interes svoje države u okolnostima u kojima živimo? Bivši dekan koji je udaljio nekoliko svojih renomiranih kolega sa fakulteta samo zato što su mislili drugacije od njega, ne zaslužuje istaknuto mesto na fakultetu. Da li je bivši istaknuti clan SPS-a Mirko Vasiljevic zaista optimalan izbor za dekana fakulteta i coveka koji ga predstavlja i simbolizuje u zemlji i svetu ? Da li tribine poput "Deset godina od oslobadanja Srebrenice" podsticu naše mlade ljude da se bave naukom i istinom, i žive dostojanstven i moralan život?'

Ovo je skroz tacno...A naravno ne treba zaboraviti Cavoskog koji po svojoj knjizi pise takve gluposti tipa(nisi pravi citati): "kada ljudi ne zele da se bore za drzavu ciji su gradjani,a kada ta drzava pocne da gubi rat,to je onda dokaz da ta drzava nije nacionalna" ili "iznenadjujuce,Ruso vise ceni Likurga i Spartu negoli Atinu",,, Mislim da,jeste iznenadjujuce za nekog ko je procitao samo njegov Drustveni ugovor i nema pojma ko je bio Ruso...I to ne ceo Drustveni ugovor...Ili kada pocne da citira Macinija...Ocekujem da ce u nekom narednom izdanju da citira Djuru Jaksica i ono njegovo "Padajte braco,gin'te u krvi,bacajte zive u oganj decu"...Covek zamislio da je Fihte srpskog naroda,i to u 21.veku,pa udari po zdravom razumu...

Ali naravno,postoje tu i profesori koji su mnogo pozitivniji primeri.Sva sreca da nisu svi ko Cavoski i Antic...
 
ja ne mislim da mirko nije bas tako los izbor za dekana.
a koga bi vi za dekana?

a taj cavoski je samo prosipao pamet u tim svojim uvodima u pravo umesto da se potrudi da studenta, u uvodnom udzbeniku, na sto jednostavniji nacin uputi u osnovne pravne pojmove i institute...a i predavanja su mu nula...za mene taj covek nije nikakav autoritet ni u naucnom, ni u pedagoskom smislu...politicki da ne pominjem...
 
Zar covek koji dolazi na fakultetu sa slamskim sesirom i papucama...ima neki autoritet? Za mene je taj covek otpisan. Mislim na Cavoskog. Ali nekako sam vise ravnodusna prema njemu..slatki dekica, tako ga ja gledam. A knjige smaaaaraaaju! Sva sreca sto sam odmah kupila od Kosutica - u to vreme.

A ako vec glasamo za dekana.. Pa recimo, Sima Avramovic. Mislim da on zasluzuje tu pocast. Redovni je profesor, pri tom saradjuje sa mnogo porfesora iz inostranstva koji su i njegovi prijatelji licno, cim dolaze na njegovim predavanjima, i ima odlican odnos sa studentima. Sve sto nam je taj Sima pricao jos 3.oktobra.2003.godine.. sve se obistinilo, i sve je upravo tako. Dobro se on izrzaio..jedino ja mogu da vam budem drugi razredni staresina! I bas tako, dok su nam ostali profesori drzali predavanja..da nismo vise u srednjoj..da treba da razmislimo zasto smo ovde..i sve to u destimulativnom stilu.. On je jedini citao lapsuze sa prijemnih ispita.. Ma meni je on skroz dostojan tog mesta!
A moram i da kazem da mi je zemljak :-)

3 Bambija za Simu!!!
 

Back
Top