KOLAČI: recepti, saveti, ideje...

www mira:
TIRAMISU

4 jaja,1/2 l mleka,1kašika Neskafe,10 kašika šećera ,40 piškota
500 g sremskog neslanog sira ,malo ruma,kakao (za dekoraciju)
2 vanil šećera

ako ima da se nabavi taj neslani sir.. to je zamena za taj maskaprone? ako nije onda je ovo nekakav pokusaj surogata..posto je valjda sustina u tom siru..
nasla sam recept koji kaze da treba neki kremasti sir i taj M. plus pavlaka. aha, mozda sremski sir i mleko jednako je to drugo

a kako ti se ne raspadnu belanca...naravno da se raspadnu i da cure.
 
Ne!Obavezno nogom! Sinoc sam pravila nesto bash zanimljivo, inache mi to ne bi palo na pamet ali sam imala samo 15 min pa reko ajde, nece da se baci...ispalo je neocekivano dobro pa iako zvuci cudno ipak probajte..recept je narocito za decu

Treba vam 8 cokoladica mars, sneakers ili bounty po mogucstvu one malecne ali i velike mozete da presecete shto sam i ja uradila, 240 gr brashna ili jedna velika solja za caj, u brasno dodajte na vrh noza praska za pecivo i oko 3/4 sholje kisele vode, smesa treba da se lepi za cokoladicu pa napravite test i uronite prstic..przi se u dubokom ulju oko 3 min...po receptu u fritezi ali ko nema (kao ja) moze i u serpi kao krofne...po receptu se sluzi i ananas uz ovo ..ja stavila banane...stize i slika samo da provalim kako se shalje..
 
E stalno pravim nesto slicno...to mi je omiljena brza torta..ali ne stavljam slag...i obicno stavim petit buere umesto piskota...samo umutim pavlake i prah secer i to kasikom ne mixerom...ciniju oblozim prvo folijom pa preko keksima umocenim u vocni sok...u takvu "korpu od keksa" stavim fil pa voce(uvek stavljam maline)pa fil ...zatvorim keksom i u friz...posle je samo okrenem i stavim slag...samo nezno...pravi se 15 min...a kakav rezultat ..milina..
 
PITA SA JABUKAMA I TANKIM KORAMA

Potrebno je: 500 gr. tankih kora za pitu,1,5 kg kiselih jabuka,cimet, šećer,
griz, ulje. Jabuke očistiti i izrendati. Uzimati po 3 kore. Svaku kore poprskiti sa malo ulja i posuti sa malo šećera (na primer pola supene kašike), na treću koru staviti na početku rendane jabuke malo ih poprskati sa uljem, posuti sa malo cimeta, jednom kašikom griza i 2 pune kašike šećera. Ako su jabuke jako kisele onda pospite sa 3 kašike šećera. Uviti u jufku i staviti u podmazan pleh. Tako redom dok se ne utroše sve kore i jabuke. Jufke odozgo premazati sa uljem i staviti u prethodno dobro zagrejanu rernu pa je smanjiti na 220/200 stepeni. Peći dok ne porumeni. Ohladjene seći na parčiće i svako parče posuti sa šećerom u prahu.
pitaodjabuka1oz.jpg
 
Mrtvorod:
Znam da mozda zvuci glupo ali treba mi recept za pitu od visanja. Nikad nisam pravila pa me zanima sta sve od zacina moze da ide, i kako da ne bude gnjecava...
Ako misliš na pitu od višanja koja se pravi sa tankim korama - nećeš imati problema da je napraviš jer je to vrlo jednostavno.
Dakle, treba ti pakovanje tankih kora, višnje (iz kompota ili odmrznute) koje prethodno dobro ocediš, šećer, ulje, 3-4 kašike brašna ili griza, nekoliko kašika vode.
Ja uvek prvo prebrojim kore, "odokativno" procenim za koliko "štrudlica" (ne znam kako se to drugačije zove?) imam višanja i u odnosu na to podelim kore. Recimo da ima 15 listova kora, a da hoću tri "štrudlice". Uzmem 5 kora svaku malo poprskam vodom (vrlo malo - ako preteraš, raspadaće se) i uljem i složim jednu na drugu. Blizu ivice čitavom dužinom rasporedim 1/3 višanja, sipam šećer (to je već stvar ukusa, ali recimo 4 kašike ako višnje prethodno nisu slađene) i pospem kašikom griza ili brašna pa sve lepo uvijem u rolnicu. Gore je opet poprskam vodom i uljem i to je to. Postupak ponoviš i sa ostatkom kora i višanja.
Višnje su dovoljno aromatične tako da nikakav začin nije potreban (čula sam da lepo ide vanila, ali nikad nisam probala).
Pečeš na umerenoj temperaturi jer se kore relativno brzo ispeku pa da i višnje malo omekšaju.
Mislim da je to sve, ako sam nešto zaboravila, pitaj ;)
Prijatno!
 
zlobnica:
Molim nekog da mi kaze da li se one gotove kore sto se kupe u prodavnici peku il su vec pecene.

Pretpostavljam da ti je hitno pa evo: kore su pecene.
Zao mi je sto ne mogu cesce da se druzim sa vama, malo sam provrsljala ovim forumom i spremam se natenane da pregledam taj Mirin sajt koji se toliko pominje. Posto vidim da se pominju slatke pite sa korama evo jedan mali savet koji nadam se nece povrediti osecanja iskusnih kulinara, a moze pomoci neiskusnima: izmedju kora obavezno posipati po kasiku secera i malo ulja (ja ne kvasim vodom, da bi kore bile hrskave), a kad se sve "strudlice" sloze u pleh odozgo svaku zarezati (ne do kraja) na parcice kakve cete kasnije seci. Ovo da kore ne pucaju posle prilikom secenja.I ne pokrivati nikakvim krpama, a sve u cilju cuvanja "hrskavosti".
Kad su torte u pitanju: samo bez margarina u kremovima, molim. Moze u koru, testo ali u krem nikako. Ukus lepo umucenog putera u finim kremovima zlocin je zameniti margarinom.
 
Evo neceg mnooogo dobrog, naci ce se izmedju ostalog na novogodisnjoj trpezi!

NEPEČENE KOCKE

Potrebno je:
280g čokolade za kuvanje
180g putera
180g običnog keksa (ja stavila petitber)
4 kašike meda
2-3 kašike ruma
50g expandiranog pirinča ili musli(imate u makrocentrima i sl.)
50g seckanih oraha
100g iseckanih suvih kajsija
rastopljena bela čokolada za dekoraciju

Priprema:
Zagrejati čokoladu, puter, rum i med na pari
dok se ne sjedine.Dodati kajsije, pirinač i izmrvljen kex.
Podmazati kalup stranice 18cm s malo putera,
usuti masu i dobro je pritisnuti da se izravna.
Rashladiti 2 sata i dekorisati belom čokoladom.Iseći na
16 kocki, a mogu i manje (ispadne više kocki onda).

PRIJATNOOO!

nepecenikolac12fp.gif


nepecenikolac22na.gif
 
znala sam da imam recept zapisan na papiricu, i trazila sam , trazila... i nasla:.

Carski minjon
biskvit: 150 gr brasna, 4 jajeta,
4 kasike secera,
2 kasike mlevenog keksa,
2 rebra cokolade (za kuvanje),
vanilin secer, prasak za pecivo

fil: 1 kasika meda, 4 casice likera
dzem od kajsija. (U fil ide i "otpad" od biskvita :))

Umutiti secer, zumanca, vanilin secer, dodati keks, brasno, prasak za pecivo, cvrsto umucen sneg od belanaca. Podeli se na dva dela, u jedan se stavi rendana cokolada (verovatno moze umesto nje kasika kakaa, vazan je efekat - da bude braon). Ispeku se zuta i braon kora. Ako si vesta mozes u veci pleh istovremeno ( s leva i s desna, u svaku ruku po ciniju mase, pa udri! ) da sipas obe mase, onda ne moras dva puta da peces.
Izucis to posle iz plehe i kada se ohladi, seces casom (casicim) plocice.
Umutis lepo med, liker i sav otpad od ispecenih kora stavis unutra. Ispadne gusto, kasasto. Svaku pocicu namazes dzemom. Onda na jednu fil, preklopis drugom...ako ti je tanko, namazi tu srednju procicu dzemom i sa gornje strane, pa opet fil, pa plocica... Tako lepis, zidas dok sve ne upotrebis. Onda pravis glazuru. Umutis belance sa mnogoooo secera u prahu, dobijes belu gustu masu, mozes da stavis kap-dve prehrambene boje i to je to.

Posto ja uvek idem precicama (mrzi me da seckam), spremim bilo koji fil i filujem kao tortu,a secem tek fada je fil potpuno stegnut. A posto moje glazure, pa i ona jednostavna od cokolade, izgledaju kao radovi na putu, pazim da povrsina na kojoj prelivam kolacice bude veeelika (veliki oval za pecenje!) da bismo mogli posle da olizemo sta je iscurilo...
Cesto je toga vise na tanjiru nego na kolacu...ili mi nedostane glazure za trecinu kolaca, pa su celavi i izgledaju kao da smo skupljali ostatke od torte sa tudjih tanjira...

Zapravo, sad sam se setila zasto mi je taj recept zabacen... Mnogo truda! A tako malo minjona! I jos posle toliko sudova za pranje.Idi u poslasicarnicu kada ti "dodje" :(...
 
Hvala na receptu,ipak cu ih kupiti.Da tvoji kolacici ne budu celavi pogledaj ove slicice bice ti mnoooogo lakse.Kolacic na viljusku,pa onda ga stavis iznad cinije sa filom i preko kasikom,zatim na neku resetku.....ima i da ti ostane .....jos jednom hvala !!!!!PozdravcicEvo vidi kako izgledahttp://www.pastrywiz.com/cakes/petitfour2.htm
 
smeh:
EEEEEE... to se ne važi! :roll:
Recepte iz raznih kuvara i sa raznih sajtova imam i ja;) , treba mi neki "domaći" isproban i hvaljen od strane familije, komšija i ostalih! ;) :lol:

PS Smatraj se pozvanom, čim mi dobace recept ;)

Mađar Magor je na forumu o kulinarstu u svom gastronomskom dnevniku na stranici 19 i 20 napisao recept po kojem on pravi s detaljnim uputama. Evo link:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=85108&page=20
 
Recept stigao na PP (valjda se dečko stidi da ga napiše javno :roll: ;) ) i autor uredno pozvan na degustaciju istog.

dakle na požutelim stranicama kuvara njegove mame našao se ovaj recept:

Rigo Janči

testo: piskota od 7 jaja, u piskotu staviti i 1 kasiku kakaoa zbog boje

fil: 4 slaga izlupati sa 4 kremfixa i secera po ukusu ( 2 kasike ). posebno umutiti 1 puter ili margarin sa 100 grama cokolade ( otopljene ) i to dodati postepeno u slag. u fil se stavljau i przeni samleveni lesnici

piskotu prerezati na dva dela odnosno preko polovine, staviti fil, a preko fila drugu polovinu piskote isecenu na kocke, preko svega staviti glazuru od cokolade.


Kod mene je to izgledalo ovako:

Utiske neka iznesu oni koji su probali... ;)
 
Ja imam faze kad teram majku svaki dan da napravi nesto slatko.Torte ne pravi cesto (uvek kupimo u poslasticari) jer ja jako slabo jedem torte osim ako nije neka bas ekstra koju bih mogla malo cesce da jedem (Npr Milka mi je strava torta) Uopste volim torte sa jafom bananama plazmom itd.Volim i jednu kad mi napravi strina sa rolatom od visanja i bananama (izmedju ide zuti fil)O vako da me ne bi gnjavila kad napravi tortu da jedem na svakih 3 sata ja kad mi se prijede nesto slatko tream je da mi pravi ili Princes Krofne Snenokle ili bilo kakvu oblandu....
 
apache:
Moze li jos neki recept za torte koje se ne peku?
Keks torta
Keks po zelji (preporucujem "Bucko" keks ili Pettit Swisslion) potapajte u mleko i redjajte kao koru.
Fil: izmesati 5 kasika secera, 3 kasike gustina i 7 kasika brasna sa 1 soljicom mleka, kao kad se kuva puding.Sipati u 9dl vruceg mleka i kuvati 10-15min, dobro promesati. U malo prohladjeno dodati 1/2 "Dijamant" margarina, 2 vanile i 100gr prah secera.
Ljubitelji cokolade mogu da dodaju u fil rastopljenu cokoladu (100gr).
Dobro ohladiti, a ko voli bas slasno, moze tortu da prekrije slagom.

Keks torta 2
Ko voli vocne varijante, moze preko fila da poredja oprane i ocedjene maline, banane, kiwi.., pa red keksa natopljenog mlekom, pa fil i voce.
Prijatno!
 
Vidim da se na nekoliko poslednjih strana pisalo o tortama ali ja ne mogu da odolim a da sa vama ne podelim recept za kolace koje je davno moja majka pravila. Nasla sam ga danas i morala da isprobam. Toliko je jednostavan ali mmmmm mnogo lepo mirise.
Kolač sa višnjama Umutiti 3 jaja sa 6 šoljica šećera (secate se onih malih koje smo nekada koristili za kafu), zatim dodati 2 šoljice mleka, 3 šoljice zejtina, 2 šoljice griza, 5 šoljica brašna i 1 prašak za pecivo. Sipati u manji pleh i poredjati višnje. Preko višanja se pre pečenja moze posuti vanilin šećer ili cimet.
Kolač bi trebalo da izgleda otprilike ovako:


 
shining star:
Vidim da se na nekoliko poslednjih strana pisalo o tortama ali ja ne mogu da odolim a da sa vama ne podelim recept za kolace koje je davno moja majka pravila. Nasla sam ga danas i morala da isprobam. Toliko je jednostavan ali mmmmm mnogo lepo mirise.
Kolač sa višnjama Umutiti 3 jaja sa 6 šoljica šećera (secate se onih malih koje smo nekada koristili za kafu), zatim dodati 2 šoljice mleka, 3 šoljice zejtina, 2 šoljice griza, 5 šoljica brašna i 1 prašak za pecivo. Sipati u manji pleh i poredjati višnje. Preko višanja se pre pečenja moze posuti vanilin šećer ili cimet.
Kolač bi trebalo da izgleda otprilike ovako:



e, ovo pravi i moja mama, super je :D
 

Back
Top