Ко је већи духовник, владика Његош или владика Велимировић?

Већи духовник је

  • Владика Његош

  • Владика Велимировић


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
E dajem i ja glas za Njegosa,"pravog duhovnika i uzornog hriscanina"
Zbog krvne osvete na prevaru je naredio ubistvo Smail-agu Cengica a potom je trazio njegovu glavu.
Pravi hriscanin,nema sta

NEK JE ON NJEGA NAREDIO - nije bitan razlog. Glasam za Petrovića.:pop3: Mada ni ovaj drugi nije loš, podržo je Hiću u tamanjenju čivuta:pop2:
 
Mislim da je ova tema uopšte nema smisla. I jedan i drugi su veliki ljudi Pravoslavne Crkve. Ali kad već govorite o nekakvom favorizmu ja sam za Velimirovića. Ali svima bih preporučio film o Nikolaju Velimiroviću. Tu mozete mnogo da saznate o ovoj "ikoni Božijoj". Bio je veliki misionar svog vremena. Njegovo besjedništvo je zasenilo mnoge velike ličnosti tog vremena. U Versaju su ga svi slušali kad je govorio:
"U Versaju su se našli predstavnici najvećih svetskih sila, ali Božijih predstavnika nije bilo. Kako se onda može verovati u takav mir. Nisu li se ljudi ogrešili o Boga što Ga nisu prizvali da i on zapečati taj mir. Nije li i Velika Britanija, Hrišćanska zemlja, zgrešila Bogu što Ga nije prizvala da bude na njenoj strani i u toj prilici kad je pobeda ostvarena." Ovo je rekao Sv. Nikolaj na sporazumu i svi su ćutali. Onda je malo zastao i ponovo počeo: "Na kolena Velika Britanijo, na kolena...pa se moli Bogu da ti oprosti što Ga nisi prizvala da i On utvrdi mir što si diktirala pobeđenima". I svi su pali na kolena. Na kraju je očitao molitvu Sveti Nikolaj Velimirović.
 
Glasam za vladiku Velimirovica.
Njegova duhovnost je mnogo sira od skucenog plemenskog duha i mogu ga razumeti svi u svetu, dok je Njegoseva duhovnost samo za lokalne prilike aktuelna. Nikolaj Velimirovic je u starosti skrenuo u etnofiletizam, nazalost, ali je sigurno duhovniji od Njegosa, u smislu hriscanske duhovnosti.
 
zato što je pisao kao što niko pre njega nije
a vladika nikolaj je napumpan naknadno
to je moje ubedjenje
imao sam neke vladikine knjige i ništa nisam mogao da čitam
srpski narod kao teodul i to...

njegoš mi govori jezikom koji razumem i nisam jedina,
čovek nije bio vezan za nacionalnost niti pripadnost plemenu
već je to i pisao u Gorskom vijencu (Luča mikrokozma nisam čitala, nažalost)
zato
 
Poslednja izmena:
Ali kakav je Njegosev doprinos hriscanstvu?
On moze da bude dobar kao pesnik, ali to je vec umetnost, a ne religija!!!
Njegosevo delo moglo bi se okarakterisati i kao ismejavanje sopstvenog zvanja vladike, jer je Njegos po ubedjenjima bio vise paganin, a manje hriscanin. Nikada nije pokazivao zelju da bude hriscanski mislilac.

Vladika Nikolaj je veliki hriscanski mislilac, priznat u svetu kao takav.
 
I još jedan glas za Njegoša.

Wohohoooo....
soccersmiley-1.gif
 
Obilazeći Rim, ostala je čuvena Njegoševa izreka: "Crnogorci ne ljube lance". No, manje je poznato da se Njegoš, sa svojim perjanikom zatekao na ulicama Rima kada je prolazo papa zajedno sa svojom svitom. Svi su se poklonili do zemlje u znak poštovanja i obožavanja, jedino je Njegoš i njegov perjanik stajao uspravno. Ljudi su mu davali znak da se savije, no on je kasnije rekao da se samo Bogu može pokloniti a ne smrtnim ljudima.

Nikolaj je bio odličan poznavalac vatikanske hrišćanske misli, kojom se truje čitav svijet, i konačno, i cijela pravoslavna crkva je sada prevedena i podjarmljena pod tu misao. Zadatak koji je Nikolaj imao da uradi je izvršen u potpunosti.
 
Nikolaj je bio odličan poznavalac vatikanske hrišćanske misli, kojom se truje čitav svijet, i konačno, i cijela pravoslavna crkva je sada prevedena i podjarmljena pod tu misao. Zadatak koji je Nikolaj imao da uradi je izvršen u potpunosti.

Sta rece? Nista nisam razumeo. :gace:
 
Pa sta sa tim. Mnogi velikani su to bili. Ivo Andric, Branislav Nusic, mnogi Karadjordjevici... Jel to sramota? Nikolaj Velimirovic moze da bude ponosan sto je bio u drustvu elite. Tamo ne primaju nikogovice i anonimuse.

Znam ja vrlo dobro ko je bio u Srbiji clan neke masonske loze.TO JESTE SRAMOTA!!! Da jedan dubokopostovani vladika i cenjeni duhovnik Srba bude slobodni gradjevinac... i pusac...
 

Back
Top